Wiadomości
Świątynia odbudowana! Za nami gra miejska w dzielnicy 4 wyznań
W sobotnie popołudnie dzielnica czterech świątyń cofnęła się w czasie o kilkaset lat – na ulicach można było spotkać m.in. Fryderyka II Wielkiego, św. Jana Kapistrana i siostrę elżbietankę. Na taki nietypowy pomysł promocji tego wyjątkowego miejsca na mapie Wrocławia wpadli członkowie fundacji zajmującej się propagowaniem wiedzy o różnych religiach funkcjonujących w naszym mieście.
- W ten sposób chcemy przybliżyć mieszkańcom Wrocławia wartości znajdujące się w tej dzielnicy i historię świątyń różnych wyznań koegzystujących obok siebie na tym niewielkim terenie – tłumaczy Maria Jasińska z fundacji „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”.
Gry miejskie cieszą się coraz większym zainteresowaniem, więc pomysł połączenia w ten sposób przyjemnego z pożytecznym wydaje się być strzałem w dziesiątkę.
- Na uczestników gry czekało osiem postaci z różnych epok. Udzielali wskazówek, zadawali pytania, rozdawali fanty – dodaje Maria Jasińska.
Każda z postaci historycznych miała dla uczestników po trzy zadania. Za poprawne odpowiedzi rozdawali gadżety, za złe – zabierali przedmioty potrzebne do odbudowania świątyń. Gracze musieli skompletować zestaw składający się z kamienia węgielnego, cyrkla, świecy, śpiewnika, obrazu i modlitewnika.
Lia Rotbaum pytała kim był jej brat Jakub, kupiec prawosławny wypytywał o szlak Via Regia, a gracze, którzy na swej drodze spotkali Jana Hessa musieli rozszyfrować cyfry znajdujące się na ścianach kościoła ewangelickiego. Sami uczestnicy przyznają, że zadania nie były łatwe.
- Przy każdej z postaci przynajmniej jedno pytanie sprawiało nam problem. Niemniej jednak bardzo nam się podobało i na pewno weźmiemy udział w następnej edycji – podkreślają Asia i Basia, członkinie trzyosobowej ekipy, która wystartowała w zabawie.
Dzisiejsza gra miała charakter testowy. Organizatorzy chcieli sprawdzić, ile czasu zajmie uczestnikom przejście całej trasy i jak poradzą sobie z zadaniami. Ostateczna wersja zabawy jest zapowiadana na listopad.
- Założenie jest takie, że każdy zespół startuje z innego punktu, odpowiadającego innemu wyznaniu. Z kolei każde wyznanie ma inny kontekst historyczny – opowiada Karina Osieleniec z fundacji organizującej grę.
Ekipa protestancka pomaga odbudować świątynię po pożarze w 1749 r., członkowie grupy żydowskiej dbają o renowację synagogi po II Wojnie Światowej, chrześcijanie odbudowują kościół po bombardowaniu z początku XIX w., a wyznawcy prawosławia muszą zająć się spaloną w XVII w. kaplicą.
- Dziś, z racji tego, że to wersja testowa zabawy, była co prawda tylko jedna załoga, ale docelowo będą cztery, a w każdej znajdzie się maksymalnie po 8 osób – dodaje Karina Osieleniec.
Dzielnica czterech świątyń (znana też pod nazwą dzielnicy wzajemnego szacunku czterech wyznań) to część miasta położona pomiędzy ulicami: św. Mikołaja, Ruską, św. Antoniego, Włodkowica i Kazimierza Wielkiego. Na tej niewielkiej przestrzeni obok siebie egzystują cztery wspólnoty wyznaniowe: rzymskokatolicka, ewangelicko-augsburska, prawosławna i żydowska.
Zobacz także
Zobacz także
Komentarze (2):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
10 najmodniejszych osiedli we Wrocławiu. Gdzie ludzie chcą mieszkać i dlaczego?
183834 -
Nawet 60 tys. aut dziennie. To najbardziej ruchliwe ulice we Wrocławiu!
23486 -
Jak do tego doszło, nie wiem. Takie cuda to tylko we Wrocławiu
16703 -
Mieszkanka Dolnego Śląska dotkliwie pogryziona przez wilka
14693 -
Fuszerka na TAT-cie. Autobusy nie mieszczą się na buspasie
10100
Najczęściej komentowane
-
Nawet 60 tys. aut dziennie. To najbardziej ruchliwe ulice we Wrocławiu!
3 -
Kilkanaście kilometrów korka na A4. Powód? Holowanie pojazdu
2 -
Bardzo groźnie na Przyjaźni: dwa tramwaje jechały wprost na siebie!
2 -
Trzecia Droga jako ostatnia ma komplet kandydatów we Wrocławiu [NAZWISKA]
2 -
MIELONE Z SIECI Czy pierwszaki to też wyborcy?
2
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Joanna 2011-10-28
15:09:15
Pozwolę sobie przyczepić się do zdania "(...) chrześcijanie odbudowują kościół po bombardowaniu z początku XIX w., a wyznawcy prawosławia muszą zająć się spaloną w XVII w. kaplicą."
Kochani! Zarówno katolicy, jak i prawosławni są chrześcijanami. Takie wpadki, zwłaszcza w mediach, są niedopuszczalne, ponieważ nawet niechcący kształtują sposób widzenia świata.
~jula 2011-11-30
10:35:15
~Joanna
\"Zarówno katolicy, jak i prawosławni są chrześcijanami\" Czyli wg Ciebie ewangelicy nie są chrześcijanami?