Wiadomości

Szynowa ofensywa marszałka: Czesi, Niemcy i nasze szynobusy do Leśnicy i Bielan

2011-03-18, Autor: Bartłomiej Knapik
Leśnica, Bielany Wrocławskie, Siechnice-Jelcz-Laskowice i Pracze Odrzańskie-Wołów, to kierunki, w które od grudnia mają ruszyć marszałkowskie szynobusy. Jednak prawdziwym pomysłem na rozruszanie kolei aglomeracyjnej (i w całym województwie) jest wciągnięcie firm z Niemiec i Czech by te uruchomiły na naszych torach połączenia kolejowe.

Reklama

Pomysł marszałka jest prosty. Skoro w przyszłym roku otwiera się rynek usług kolejowych to trzeba tak zorganizować przetargi, żeby ściągnąć na Dolny Śląsk przewoźników z Niemiec i Czech, a przy okazji stworzyć konkurencję dla Przewozów Regionalnych także przy pomocy Kolei Dolnośląskich.
Już w tym roku Koleje Dolnośląskie dostanie sześć nowych szynobusów z bydgoskiej Pesy. Spółka będzie miała razem już 21 takich pojazdów, a ma kupować także 5 tzw. ezetów, czyli składów elektrycznych. Wszystko to razem ma skutkować obniżeniem cen za przewozy i podnieść jakość usług.Jednak nie chodzi tylko o nowych przewoźników. W grę wchodzą także nowe połączenia.
Dla nas z wszystkich organizowanych w tej chwili przez marszałka kursów szynobusów najważniejsza jest linia do Trzebnicy, bo wozi pasażerów z centrum na Psie Pole. Robią to tak skutecznie, że  MPK gotowe jest  wycofać się pomysłu wożenia pasażerów tą trasą. 
- Nasze plany układaliśmy trzy lata temu, kiedy częstotliwość kursowania pociągów z Głównego na tę stację była zupełnie inna. W tej chwili marszałek znacznie ją zwiększył i, jeśli potwierdzą się moje nieoficjalne informacje, że w następnym rozkładzie jazdy szynobusów województwa będzie jeszcze więcej, to nie będziemy uruchamiać swoich tylko po to, żeby się pokazać – mówi Patryk Wild wiceprezes ds. inwestycji we wrocławskim MPK. - W takim przypadku uruchomimy naszą linię w innej relacji: choćby na Leśnicę – dodaje.

O Leśnicy (i dalej Środzie Sląskiej) myśli także marszałek. Chciałby także wozić pasażerów do Wołowa (przez Pracze Odrzańskie) do Jelcza – Laskowic (przez Brochów i Siechnice) oraz do Bielan Wrocławskich.
Z tym pomysłem są jednak dwa kłopoty. Po pierwsze, aż tyle szynobusów KD nie mają. Po drugie, marszałek może zderzyć się z tym samym problemem co MPK:
Nasz główny problem to wcale nie to, co zrobi marszałek, ale jak bardzo spóźnieni będą kolejarze z remontem Dworca Głównego. Jeśli będą chcieli nadrobić opóźnienia zamykając dwa nowe perony, czyli będzie o cztery krawędzie peronowe mniej, to w ogóle nie puścimy szynobusów w tym roku, bo nie będą one w stanie wjechać na ten dworzec. A bez tego to nie ma sensu – mówi Patryk Wild.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~ 2011-03-18
  07:03:45

  0 0

  To niech jeżdżą na Świebodzki. Ja się podpisuję rękami i nogami.

 • ~ 2011-03-18
  08:46:16

  0 0

  Już dawno mówiono o aktywowaniu metra na powierzchni, w tym odbudowanie starych stacji jak np na krzykach koło TV. Świebodzki to też dobre miejsce do przesiadek, w samym centrum!

 • ~ 2011-03-18
  10:52:54

  0 0

  Super, a przystanku w Pierwoszowie jak nie było tak nie ma i pewnie długo nie będzie. Widać, jakim priorytetem jest linia do Trzebnicy :/

 • ~ 2011-03-18
  11:50:17

  0 0

  To ja się pytam jak jest z miejscowościami na trasie Wrocław - Oława - Brzeg.

  Wrocław Brochów - Święta Katarzyna - Zębice - Lizawice - Oława

  tutaj się szynobusy nie przydadzą, że nie ma ich w leadzie?

 • ~ 2011-03-18
  13:08:03

  0 0

  Ciekawe kto się rzuci na jeżdżenie za te śmieciowe stawki ;)

 • ~ 2011-03-18
  14:26:33

  0 0

  http://www.koleje.dolnyslask.pl/fileadmin/.svn/tmp/inne/Dolnoslaskie-2011-06-01.pdf TO NIC INNEGO JAK SCHEMAT DKD, REALIZOWANY OD 2 LAT W UMWD, CO W TYM NOWEGO? Dla przypomnienia: http://www.gazetawroclawska.pl/stronaglowna/107776,kolej-dojazdowa-to-rewolucja-na-torach,id,t.html

 • ~ 2011-03-30
  20:33:19

  0 0

  Już widzę jak jeżdżą szynobusy do leśnicy.... Wizja fantastyczna jednak znając życie nie do zrealizowania, bo po co skoro można się 5 razy przesiadać z tramwaju 72 do autobusu 710 później do tramwaju 71, żeby znów wsiąść w autobus 712, żeby przesiąść się na jakiś tramwaj do dworca np 22.....

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.