Wiadomości

Tak ma wyglądać autostrada przez południe miasta

2010-08-23, Autor: Bartłomiej Knapik
Cztery tunele, estakada większa niż Gądowianka i gigantyczne skrzyżowania – tak ma wyglądać trasa, która zacznie się za mostem Grunwaldzkim i omijając centrum poprowadzi w pobliżu Sky Tower do pl. Strzegomskiego. Wiemy także, dlaczego jej budowę odroczono – bo trzeba by za nią zapłacić kilka miliardów złotych, czyli tyle co za autostradową obwodnicę Wrocławia.

Reklama

Śródmiejska Trasa Południowa to ciąg czteropasmowych ulic, które mają połączyć pl. Wróblewskiego z pl. Strzegomskim z ominięciem centrum. Kierowcy mieli jeździć ulicami Pułaskiego, Dyrekcyjną, Szczęśliwą, Zaporoską, Szpitalną, wiaduktem nad torami za dworcem Świebodzkim, Robotniczą aż do pl. Strzegomskiego.
W lipcu pisaliśmy Wam, że pomysł jej budowy skrytykowała Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna. Architektom nie podobało się, że trzeba będzie wyburzać pod nią pas szerokości 100 metrów i to, że jej budowa może kosztować tyle, co obwodnica autostradowa.
Dopiero teraz, gdy możemy zobaczyć co dokładnie chcą zbudować projektanci, można w pełni zrozumieć dlaczego architektom ten pomysł się nie podoba.



Na trasie Śródmiejskiej Trasy Południowej, projektanci przewidzieli 4 tunele:
1. zaczynający się przed urzędem wojewódzkim, w pobliżu mostów Pokoju i Grunwaldzkiego, biegnący równolegle do rzeki, a potem pod ul Pułaskiego, aż do skrzyżowania z Kościuszki. Jego wlot zobaczycie na wizualizacji nr 12 , a wylot na 15 w galerii wizualizacji,
2. na skrzyżowaniach ze Ślężną i Borowską. Tunel ma połączyć obie te ulice tak, żeby nie kolidowała ona z Trasą Południową (w galerii wizualizacji zobaczycie go na ilustracji nr 20),
3. w pobliżu Sky Tower, na skrzyżowaniu z ul. Powstańców Śląskich, która zostałaby na górze, a śródmiejska trasa południowa prowadziłaby pod nią – (w galerii wizualizacji zobaczycie go na ilustracjach nr  7, 22 i 24),
4. na pl. Strzegomskim – wjazd zorganizowany byłby na wysokości ul. Robotniczej, a wyjazd na Legnickiej, tuż przy bunkrze (w galerii wizualizacji zobaczycie go na ilustracji nr 10).
Do tego koncepcja przewiduje estakadę nad nieczynnymi torami kolejowymi za dworcem Świebodzkim, która połączy ul. Szpitalną z Robotniczą.

- Wszystkie projektowane rozwiązania wynikają z prognoz natężenia ruchu, które przygotowało dla nas Biuro Rozwoju Wrocławia – mówi Elwira Nowak, Zastępca Dyrektora Wydziału Inżynierii Miejskiej ds. Zarządzania Inwestycjami. - Koncepcja je uwzględnia i proponuje rozwiązania, które pozwoliłby żeby przez te skrzyżowania przejeżdżało tyle aut, ile mówi prognoza – dodaje.

W tym miejscu pojawiają się dwa problemy, które doprowadziły do wstrzymania budowy tej trasy:
1. Prognoza ruchu nie uwzględnia prowadzonych właśnie na niespotykaną od lat skalę badania tego, jak się poruszamy po Wrocławiu . 2. Gigantyczny koszt budowy tej trasy.
- Zgodnie z koncepcją koszt, całej trasy śródmiejskiej, od. placu Strzegomskiego do mostu Pokoju, wyniesie ok. 1,800 miliarda złotych – dowiedzieliśmy się do Julii Wach, z biura prasowego urzędu miasta. Architekci twierdzą, że może to być nawet 3 miliardy złotych, czyli mniej więcej tyle, ile kosztuje budowa autostradowej obwodnicy Wrocławia.
Którakolwiek z sum okazałaby się prawidłowa – i tak byłaby to najdroższa inwestycja w historii budżetu miasta. Nic dziwnego, że ze względu na koszty, na powstanie tej drogi w ciągu następnych 5 lat nie ma co liczyć.
- Tej trasy nie zbudujemy tak szybko – powiedziała nam już w kwietniu >Elwira Nowak. - Budowa byłaby bardzo droga, a my obecnie nie mamy nadmiaru pieniędzy w budżecie. Do 2014 roku tej trasy nie zbudujemy – mówi .

Znaków zapytania jest więcej. Już za 2 miliardy złotych można by pokusić się o budowę podziemnego połączenia dworca Świebodzkiego z linią kolejową na Psie Pole, czyli metra opartego poza centrum na istniejącej sieci kolejowej, za to z podziemnymi stacjami w okolicach Rynku, pl. Dominikańskiego i Grunwaldzkiego.

Kolejna wątpliwość to hałas. Przy obecnych wyśrubowanych normach tak szeroką trasę w centrum miasta trzeba by było praktycznie otoczyć 8-metrowymi ekranami akustycznymi. To zaś oznaczałoby, że budujemy autostradę, która podzieli Wrocław na pół.

A co Wy na ten temat sądzicie? Czy warto budować tę trasę?
Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (80):
  • ~ 2010-08-23
    07:24:50

    2 1

    To jest taka Kazimierza Wielkiego tylko troszkę dalej. Kiedyś komuś też się zamarzyła "autostrada" koło rynku, a teraz chcą ruch stamtąd usunąć. Za taką kasę to można kilka nowych linii tramwajowych wykonać i to kosmicznych (np. z Brochowa na Świniary :))

  • ~ 2010-08-23
    07:34:01

    2 0

    Mam nadzieję, że w odpowiednim czasie wymieni się kadra urbanistyczna, która to zaprojektowała, albo douczy się gdzieś na wyjeździe zagranicznym, że Wrocław nie musi być znów rujnowany - czy to amerykańskimi pomysłami sprzed 60 lat czy też europejskimi rozwiązaniami sprzed lat 40.

  • ~ 2010-08-23
    08:45:19

    1 1

    Jeśli w tym roku obetną 149 tak jak 139, to zapewne prognozy pokażą, że kolejni ludzie jeżdżący z południowo-zachodniego Wrocławia w okolice placu Grunwaldzkiego przesiądą się do samochodów, a więc ta droga nie wystarczy :P

  • ~ 2010-08-23
    08:46:33

    0 0

    Nie bardzo rozumiem skąd tam miażdżąca krytyka idei zbudowania nowej trasy... oczywiście koszty są absurdalne... potrzebny jest inny z pewnością tańszy projekt... może konkurs miasto powinno rozpisać. Widać moim przedmówcom, bardzo podoba się jazda po kocich łbach i dziurach na Puławskiego i Dyrekcyjnej... albo po prostu nie jeżdżą autami

  • ~ 2010-08-23
    08:56:43

    0 1

    Małe wyjaśnienie. Od przyszłego poniedziałku " powrócą na trasy autobusy linii 139, 305 i 319, które zostały zawieszone na okres wakacyjny." Pisaliśmy o tym w piątek: http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,od-polnocy-normalnie-na-powstancow-slaskich,wia5-3266-3836.html czyli 139 nie zostanie zlikwidowane

  • ~ 2010-08-23
    09:08:39

    2 0

    Dramat. Kto w ogóle wydał nasze pieniądze na projektowanie tego gniota?

    Urbanistyka Ossowicza to jeden problem. Najgorsze jest jednak projektowanie komunikacji przez ekipę Nowakowej. Dla nich jedyny sposób poruszania się po mieście to jazda samochodem. Zamiast rozwijać zbiorówkę, przecinają miasto autostradą. Zamiast ograniczać ruch (strefy, ograniczanie szerokości ulic, ograniczanie miejsc parkingowych), stwierdzają, że samochodów jest coraz więcej i to miasto musi się do nich dostosować.

    Dla komentatora, który dziwi się krytyce - tego typu trasy zamiast rozwiązywać problemy komunikacyjne, zwykle powiększają je, gdyż zwiększają ilość aut, które nie mają gdzie się rozproszyć (inne ulice nie są w stanie odebrać ruchu). Po drugie tak szerokie trakty zamiast łączyć, dzielą miasto, bo tylko punktowo można się przedostać z jednej strony na drugą.
    Tego typu urbanistyka święci triumfy w Azji - w Europie i Stanach została porzucona w latach '70, jako absurdalna.

  • ~ 2010-08-23
    09:21:41

    1 0

    A czemu kocich łbów na Pułaskiego nie można zlikwidować przez zrobieniem tam, zgodnie z projektem z lat '90, normalnej miejskiej alei?

  • ~ 2010-08-23
    09:27:52

    1 1

    mlodywroclaw.pl z pewnością ma rację jeśli mówi o ścisłym centrum. Tak powinno się zrobić w okolicach rynku. Natomiast nie da się zamknąć całego dużego miasta i poruszać się po nim jedynie komunikacją zbiorową. Miasto aby miało znaczenie biznesowe musi być przejezdne, niestety Wrocław bez biznesu nie da rady jeśli Wrocław ma się rozwijać... całe miasto nie jest atrakcją turystyczną. Jak widać z projektu trasa ma właśnie odciążyć ścisłe centrum, po to aby tą ideę można było w centrum zrealizować. Autior tej wypowiedzi widać nie wie, że na Puławskiego i Dyrekcyjnej są obecnie auta i gigantyczne korki... także trasa nie przyciągnie nowych aut, a jedynie udrożni przejazd.
    Natomiast koszty są absurdalne jeszcze z innego powodu. Powódź zniszczyła Puławskiego, wyburzono domy i był wtedy pomysł aby ta trasę wyremontować i była okazja poszerzenia tej ulicy... dlaczego miasto tego nie zrobiło, tylko sprzedało działki pod nowe kamienice tego nie wie nikt... z pewnością koszty budowy byłyby znacznie mniejsze i nie trzeba byłoby drążyć tam tunelu

  • ~ 2010-08-23
    10:01:31

    0 0

    Jak nie przyciągnie nowego ruchu poszerzona Pułaskiego? Przecież nikt nie wybierze obwodnicy na Wielką Wyspę ze światłami, jeśli będzie mógł jechać poszerzoną Pułaskiego! A miejsce na aleję tam jest, co widać na wizualizacji, tylko to wolne miejsce zostanie zamienione w parking, żeby się piesi nie pałętali.

  • ~ 2010-08-23
    10:08:46

    0 0

    Przepraszam za dublet poprzedniego posta.

    Nie chodzi mi o to, aby wyrzucić samochody z miasta, nie planować pod nie rozwoju miasta. Oczywiście, że należy z istniejących ulic wycisnąć co się da - wyremontować, jeśli jest rezerwa terenowa, to poszerzyć, wyregulować sygnalizację świetlną.

    Ale priorytem musi mieć komunikacja zbiorowa. Najpierw trzeba pomyśleć o wydzielonych szynach, odpowiedniej szerokości chodniku, a na głównych trasach także drodze rowerowej. Reszta powinna należeć do samochodów. Jeśli w ten sposób (deklarowany zresztą w miejskich dokumentach planistycznych) nie będzie się podchodzić do transportu miasto zawsze będzie niewydolne komunikacyjnie.

    W Berlinie wskaźnik usamochodowienia to jedynie ok. 40%. a nikt nie odmawia mu miana nowoczesnej, europejskiej metropolii - wręcz przeciwnie: właśnie z tego powodu jest często stawiany za wzór. Nie wiem, jak jest obecnie u nas, ale podejrzewam, że nie mniej niż 60%. A miasto robi wszysto, żeby komunikację samochodową dalej pompować.

    Co do południowej trasy śródmiejskiej - zgadzam się z jednym z przedmówców, który mówi o planach Pułaskiego z lat '90. Ten ciąg ulic należałoby zinterować w aleję śródmiejską - podobną do Powstańców Śląskich. Czyli remont, przebudowa skrzyżowań i synchronizacja sygnalizacji. Plus wiadukt nad torami w okolicach Świebodzkiego. Budżet takiej inwestycji na pewno będzie do udżwignięcia przez miasto w obecnej dekadzie.

  • ~ 2010-08-23
    10:09:33

    0 0

    SUPER PROJEKT !!!! Szkoda tylko, że nie przejdzie :(
    Raczej nie będzie osób - na tyle odważnych - aby to zrealizować.

  • ~ 2010-08-23
    10:16:56

    0 2

    @MM a po co wiadukt na Świebodzkim, skoro tam nie jeżdżą pociągi? Za 10 lat, jak zacznie się zabudowywanie tych terenów, obudzimy się jak ze Społecznym, że trzeba robić tunel? A pociągi nadal tam nie będą jeździć.

  • ~ 2010-08-23
    10:19:21

    2 1

    Ludzie... komunikacja publiczna swoją drogą... ale samochodów we Wrocławiu przybywa z roku na rok i trzeba również zadbać o to żeby mieszkańcy mogli się nimi przemieszczać swobodnie. Nie sztuka powiedzieć - zostawcie samochody przesiądźcie się do tramwajów - to dyskryminacja.
    Tego typu projekty są bardzo wskazane i należy je realizować. Z dworca jeździ szynobus którym można dojechać z centrum na psie pole i ile nim osób z niego korzysta w tym celu ? (prawie tyle co nic).
    Wrocław nigdy nie będzie tak skomunikowany publicznie jak Warszawa, wynika to chociażby z samej "konstrukcji" miasta ! Jako Wrocławianin bardzo się cieszę, że takie rozwiązania dla samochodów są proponowane.

  • ~ 2010-08-23
    10:29:04

    0 0

    mlodywroclaw.pl z pewnością ma rację jeśli mówi o ścisłym centrum. Tak powinno się zrobić w okolicach rynku. Natomiast nie da się zamknąć całego dużego miasta i poruszać się po nim jedynie komunikacją zbiorową. Miasto aby miało znaczenie biznesowe musi być przejezdne, niestety Wrocław bez biznesu nie da rady jeśli Wrocław ma się rozwijać... całe miasto nie jest atrakcją turystyczną. Jak widać z projektu trasa ma właśnie odciążyć ścisłe centrum, po to aby tą ideę można było w centrum zrealizować. Autior tej wypowiedzi widać nie wie, że na Puławskiego i Dyrekcyjnej są obecnie auta i gigantyczne korki... także trasa nie przyciągnie nowych aut, a jedynie udrożni przejazd.
    Natomiast koszty są absurdalne jeszcze z innego powodu. Powódź zniszczyła Puławskiego, wyburzono domy i był wtedy pomysł aby ta trasę wyremontować i była okazja poszerzenia tej ulicy... dlaczego miasto tego nie zrobiło, tylko sprzedało działki pod nowe kamienice tego nie wie nikt... z pewnością koszty budowy byłyby znacznie mniejsze i nie trzeba byłoby drążyć tam tunelu

  • ~ 2010-08-23
    10:31:50

    1 2

    A dlaczego przybywa samochodów? bo zamiast tramwaju na psie pole i nowy dwór projektuje się takie autostrady!

  • ~ 2010-08-23
    10:41:46

    2 0

    Zamykamy WZ, ograniczamy przejazd Puławskiego.... przedmówcy zapomnieli o Podwalu i Kościuszki, bo wtedy tymi ulicami auta będą usiłowały przejechać.... zamknijmy dla ruchu i te ulice.... będziecie ciekawie. A tak w ogóle najlepiej zlikwidować auta we Wrocławiu... przecież kiedyś ich nie było a ludzie żyli przecież jakoś... a jak już jakiś mieszkaniec bardzo się uprze mieć auto... to owszem niech sobie jeździ poza miastem... ale zgodę na przejazd przez Wrocław dostanie 1 raz w miesiącu... ludzie, jesteśmy w XXIw. Jeśli kiedyś komunikacja miejska będzie funkcjonować tak jak np. w Wiedniu, a kosztować tyle co w Polsce... wielu mieszkańców zostawi auta pod domem... nie da się jednak przekonać zamiejscowych, aby do Wrocławia przyjeżdżali PKP albo lotem na nowy terminal... a jak tylko chcą przejechać to albo AOW albo helikopterem... Wszystkie pomysły ograniczenia ruchu na dużym obszarze miasta są utopijne....

  • ~ 2010-08-23
    10:53:32

    2 1

    Zgadzam się z przedmówcą... nie można dyskryminować kierowców w nadziei, że przestaną jeździć. Poza tym tymi ulicami będą również poruszać się autobusy - no i torowiska będą wydzielone jak widać.
    Niestety wśród komentujących jak widać nie brakuje "komunikacyjnych frików"

  • ~ 2010-08-23
    11:04:27

    1 2

    To dlaczego kierowcy dyskryminuja mieszkańców?

  • ~ 2010-08-23
    11:09:34

    2 1

    kierowcy to mieszkańcy...

  • ~ 2010-08-23
    11:12:34

    1 0

    Zamykamy WZ, ograniczamy przejazd Puławskiego.... przedmówcy zapomnieli o Podwalu i Kościuszki, bo wtedy tymi ulicami auta będą usiłowały przejechać.... zamknijmy dla ruchu i te ulice.... będziecie ciekawie. A tak w ogóle najlepiej zlikwidować auta we Wrocławiu... przecież kiedyś ich nie było a ludzie żyli przecież jakoś... a jak już jakiś mieszkaniec bardzo się uprze mieć auto... to owszem niech sobie jeździ poza miastem... ale zgodę na przejazd przez Wrocław dostanie 1 raz w miesiącu... ludzie, jesteśmy w XXIw. Jeśli kiedyś komunikacja miejska będzie funkcjonować tak jak np. w Wiedniu, a kosztować tyle co w Polsce... wielu mieszkańców zostawi auta pod domem... nie da się jednak przekonać zamiejscowych, aby do Wrocławia przyjeżdżali PKP albo lotem na nowy terminal... a jak tylko chcą przejechać to albo AOW albo helikopterem... Wszystkie pomysły ograniczenia ruchu na dużym obszarze miasta są utopijne....

  • ~ 2010-08-23
    11:18:10

    0 3

    Nie wszyscy kierowcy to mieszkańcy. A mieszkańcy nie chcą żyć w getcie, za murem!

  • ~ 2010-08-23
    11:21:46

    0 0

    Wrocław jest za duży aby zrobić z niego w całości enklawę z ograniczonym ruchem na całym obszarze... to byłaby zmora także dla mieszkańców. Oczywiście aby wybrane obszary mogły być takimi enklawami, ruch trzeba gdzieś poprowadzić co jest oczywiste i właśnie najlepiej takimi okolicami jak Trójkąt Bermudzki... świetny pomysł z tą aleją miejską w tamtej okolicy... rzeczywiście jest bardzo atrakcyjna i ma wiele walorów folklorystycznych... zwłaszcza w nocy...

  • ~ 2010-08-23
    11:37:32

    0 0

    a o co chodzi z tym gettem za murem? a teraz jak jest? Inaczej?

  • ~ 2010-08-23
    11:48:21

    0 0

    Jakoś w Paryżu mogą być normalne ulice w śródmieściu, dopiero dalej jest Peripherique, a cała aglomeracja ma 8 mln ludzi!

  • ~Marek Natusiewicz 2010-08-23
    11:53:42

    0 0

    Ciekawa sprawa!? Widać autorzy zbyt długo patrzyli na plan Brukseli. Tam również są podobne bulwaro-tunele. Jednak tam to miało słuzyć ca 2 mln. ludzi. No i cała inwestycja związana była z EXPO i cudem gospodarczym lat 60. XX w. Dzisiaj to oni nawet nie chcą dokończyć obwodnicy autostradowej. I jakoś to się kręci bez podobnie gigantycznych planów...
    Reasumując - sen chorego cukiernika - jak mawiał mój śp. Ojciec. Najbardziej podoba mi się przekrój z tramwajem w środku - z dojściem ca 20-30 m. Nie ma co, dynamizm do czwartej potęgi. Jak tak dalej pójdzie, to obudzimy się w mieście Berga AD XXI w. gdzie tylko ratusz będzie widać... Reszta to będą tunele i skrzyżowania!

  • ~ 2010-08-23
    12:48:28

    0 0

    No to może parę domów zburzyć... będzie taniej. Nie rozumiem w ogóle tej walki o jedną trasę przez mało atrakcyjne tereny miasta, gdzie przewija się kilka osób przez godzinę... jaki pisałem wcześniej absurdem są tylko koszty... ktoś mądrzejszy powinien to inaczej zaprojektować... bo obecny projekt to z filmu sf. Wolę taką trasę i niż przebudowę i zatkanie do końca Kościuszki i Podwala... bo jeśli nie trasa to tam ma przebiegać przejazd w drugiej koncepcji władz miasta... tylko nie rozumiem, dlaczego autor tekstu nie napisał o tej drugiej w dodatku naprawdę nieciekawej dla mieszkańców alternatywie, która w dodatku jest bardzo realna bo tania... zmieniłoby to zupełnie charakter tej dyskusji. Wolę dobrze zaprojektowaną trasę niż zniszczenie do końca Kościuszki i Podwala

  • ~ 2010-08-23
    13:26:16

    0 0

    Wizualizacje, które ogladacie przygotowali drogowcy po trasie wyznaczonej przez planistów. Jest to istotne ponieważ dla nich liczył się jedynie aspekt techniczny. Co za tym idzie, wygląd ŚTP na tym etapie jest tym, z którego rozpocznie się projektowanie. Trzeba było uwzględnić problemy jakie się pojawią np. na skrzyżowaniach i wyznaczyć ile w takim przebiegu trasy potrzebnych będzie tuneli czy mostów.
    Co do Świebodzkiego - pociąg będzie tam jeździć. Będą to właśnie tak od Was wymagane połączenia podmiejskie...
    Tego typu projekty są konieczne dla rozwoju miasta. Bez wytyczenia nowych ulic nie rozwiążemy problemu komunikacji - ani publicznej ani samochodowej... Takie projekty wiążą się z wykupem gruntów i blokowaniem terenów wolnych - trzeba więc robić to wcześniej...
    M.K.

  • ~ 2010-08-23
    13:45:52

    0 0

    Dla mnie freakowe są właśnie zaprezentowane w artykule pomysły. Kompletnie nierealne finansowo, dzielące miejską tkanę i zapraszające mieszkańców do podróżowania samochodami. I to w mieście, które chce budować model niskoemisyjności CO2.

    Europejskim standardem, a nie freakostwem jest zaś domaganie się priorytetu komunikacji zbiorowej. Uwolnijmy ją od korków i od stania na światłach, a mieszkańcy zaczną się przesiadać. Wtedy takie kosmiczne projekty po prostu nie będą potrzebne.

    Co do torów przy Świebodzkim - jeśli rzeczywiście nie przywróci się mu funkcji pierwotnej, budowanie wiaduktu nie ma sensu. Trzeba zatem stworzyć docelowy model kolei wrocławskiej i jego się trzymać. Z tego co wiem, to zarówno miasto, jak i marszałkowski zakładają przywrócenie funkcji kolejowej Świebodzkiemu, stąd wspomniałem o wiadukcie.

    Za absurdalną uznaję wypowiedź: "Wrocław nigdy nie będzie tak skomunikowany publicznie jak Warszawa, wynika to chociażby z samej "konstrukcji" miasta". Otóż mamy największy węzeł kolejowy w Polsce, do tego wyłączony z ruchu w centrum dzięki nasypom. To jest bardzo dobry punkt odbicia w "konstrukcji" miasta dla komunikacji zbiorowej.

    Co do Kościuszki i Podwala - powinny być uzupełnieniem, a nie alternatywą dla Trasy Południowej. Wszystko zależy od skali projektu. Porozdzielanie ruchu na mniejsze, jednokierunkowe ulice, które nie tworzą wyrw w mieście, nie jest złym rozwiązaniem. Nie wżera się w tkanę miejską - takie ulice można przekroczyć w wielu miejsach.

  • ~ 2010-08-23
    14:01:17

    0 3

    Dutkiewicz, czy Ty chcesz zrujnować to miasto do końca? Którędy my mamy chodzić? Ile mamy czekać na każdym skrzyżowaniu, żeby przejść na drugą stronę drogi? Wy wszyscy jesteście tak wiejscy, tak prowincjonalni, że nie potraficie zrobić porządnego miejskiego projektu. Zepsułeś tramwaje przez 10 lat, to teraz masz - 2 mld na autostradę. I to jest nowoczesne miasto - cofamy się do lat 60.

  • ~ 2010-08-23
    15:31:28

    0 0

    Panie Bartku, szkoda że nie wspomniał Pan w swoim artykule że miasto na tę niemożliwą do zrealizowania KONCEPCJĘ (jej wykonanie znacznie przewyższyłoby koszta AOW - a i tego nie finansuje miasto) urzędnicy miejscy wydali... 2,9 miliona złotych!!! Nasze pieniądze zostały wyrzucone w błoto! Dla porówniania AŻ 170 tysięcy złotych wydano ostatnio na szlifowanie i regenerację szyn tramwajowych, aż 1 mln kosztuje wymiana nawierzchni na ul. Krzyckiej. W dodatku wczoraj gdzieś czytałem artykuł, że miasto odmawia mieszkańcom Ołtaszyna budowy sygnalizacji świetlnej przez Euro2012, bo ta kosztuje aż 50 tysięcy złotych. Za 3 miliony można by kupić 5 autobusów solo lub trzy przegubowe, albo wymienić ławki na większości przystanków w mieście. Jakby Pan potrzebował link do dokumentów przetargowych, służę pomocą.

  • ~ 2010-08-23
    15:36:37

    1 0

    2 miliony 903 tysiące złotych w skali miasta nie jest wcale takim wielkim wydatkiem. Przecież roczne utrzymanie fontanny na Pergoli kosztuje milion złotych. Nie są to więc takie straszne pieniądze (znaczy dla mnie prywatnie są, ale w mieście już nie). Ponadto, może to Pana zaskoczy, ale nie uważam tych pieniędzy za zmarnowane. Dopiero po koncepcji widać jaka byłaby cena realizacji tego pomysłu - jak bardzo trzeba szukać innych pomysłów. Więc - bardzo dziękuję za deklarację:) i komentarz:)

  • ~ 2010-08-23
    15:40:54

    0 0

    Przecież takie wizki za darmo zrobiła gazeta:

    http://img.photobucket.com/albums/v230/gesah/rondo_wizu.jpg

  • ~ 2010-08-23
    15:44:19

    0 0

    Oczywiście, że gazeta zrobiła. Ale gazeta także namalowała we Wrocławiu metro, a niestety nie oznacza to, że da się je zbudować - i nie wiadomo ile może kosztować. Moim zdaniem dopiero po profesjonalnie przygotowanej koncepcji wiemy o czym debatować: trasa warta 2-3 miliardy złotych, czy coś innego za te pieniądze, co pomoże się przemieszczać po Wrocławiu. Takie jest przynajmniej moje zdanie...

  • ~ 2010-08-23
    15:50:17

    0 0

    Ależ metro da się zbudować, mówił o tym prof. Madryas na debacie w Radzie Miasta!

  • ~ 2010-08-23
    17:13:09

    1 0

    Trasa generalnie bardzo dobra z małym ale.
    Powinna być w całym ciągu bezkolizyjna. Tylko wtedy nie będzie się korkować.
    Dla idiotów twierdzących że trzeba ograniczać ruch samochodowy. To miasto ma się dostosowywać do ludzi a nie ludzie do miasta.
    Ludzie będą jeździć samochodami bo to po prostu jest ROZWÓJ więc trzeba dostosowywać miasto do większej ilości aut a nie zmuszać ludzi do używania komunikacji miejskiej. Zatłoczonej śmierdzącej i wiecznie spóźnionej.

  • ~ 2010-08-23
    17:15:13

    0 2

    do Adama Borusewicza: to jeżdżenie autem powoduje takie chamstwo z pana strony?

  • ~ 2010-08-23
    17:22:41

    2 0

    To się nazywa zdrowy rozsądek.

  • ~ 2010-08-23
    17:48:26

    0 1

    Zdrowy rozsądek? Proszę o przykład ponad półmilionowego miasta, które poradziło sobie z problemem komunikacji budując nowe trasy przelotowe nie mając ani jednego wydolnego systemu komunikacji zbiorowej.
    To jest po prostu niemożliwe. A u nas metra nie ma; kolei aglomeracyjnej nie ma; tramwaje stoją w korkach (a ostatnia nowa linia powstała chyba w latach siedemdziesiątych, mimo że miasto bardzo znacząco się rozrosło); autobusy jeszcze bardziej stoją w korkach; nawet drogi rowerowe - choć teoretycznie liczne, to są pourywane i przypadkowe. Jak to miasto ma funkcjonować?
    Zgadzam się z opinią M. Rurańskiego - wydanie 3mln na tę koncepcję to skandal. Mogli za tę kasę nakręcić kolejny odcinek Akademii Pana Kleksa - poziom abstrakcji byłby podobny, a może przyczyniłoby się to do zwiększenia szans na Europejską Stolicę Kultury.
    We Wrocławiu ciągle jest spory potencjał w małych krokach - w systemie sterowania sygnalizacją świetlną, w lepszej organizacji ruchu (mniej lewoskrętów, więcej ulic jednokierunkowych), czy w przebudowie skrzyżowań (np. więcej rond). Na to powinny iść w tej chwili takie środki. Plus komunikacja zbiorowa. O science-fiction możemy pomyśleć, gdy te możliwości zostaną wyczerpane.

  • ~ 2010-08-23
    17:59:24

    0 0

    Zgadzam się z komentarzem powyżej. To samo mówią eksperci m.in. z Politechniki Wrocławskiej. Sytuację komunikacyjną Wrocławia należy uzdrawiać małymi, ale sensownymi zmianami a nie wielkimi hasłami "metro", "tramwaj dwusystemowy", "śródmiejska trasa południowa" czy wreszcie "tramwaj dwukierunkowy z plusem". Wrocław potrzebuje sprawnie działającej sygnalizacji świetlnej, a ostatnio mogliśmy usłyszeć, że właśnie inwestycja "Inteligentny System Transportu" (trzeba było to dumnie nazwać) została okrojona i tylko jej ogryzek powstanie na Euro, a reszta kiedyś kiedyś.

    A dlaczego tak się dzieje? Bo ekipie Dutkiewicza zależy wyłącznie na medialnym szumie. A jaki dziennikarz pochwali ekipę prezydenta za po cichu przestawioną sygnalizację, za likwidację jakiegoś kursu kolizyjnego czy za uruchomienie zielonej fali dla tramwajów na ul. Krakowskiej (na to czekam, bo obecnie średnia prędkość tramwaju na tym odcinku to ok. 8-9km/h)? Trzeba przedstawiać epokowe plany, trzeba je dumnie nazwać, trzeba nagłośnić. Tramwaj Plus jest chyba tylko po to dwukierunkowy, abyśmy mogli się pochwalić, że my taki mamy a inni mają zwykłe (które w razie potrzeby można zastąpić czymkolwiek albo wesprzeć dodatkowymi brygadami, ale to szczegół).

  • ~ 2010-08-23
    18:22:30

    1 0

    Oczywiście wszyscy mają rację... komunikacja zbiorowa musi być sprawnie rozwiązana, to wszystko prawda i bardzo to ułatwi życie wszystkim... nie da się ukryć. Natomiast w dalszym ciągu niektóre osoby, być może nie opuszczające Wrocławia i żyjące nonstop w mieście nie widzą potrzeby wyjazdy i wjazdu sprawnego do miasta dla mieszkańców. Każdego dnia tysiące wrocławian wjeżdża do miasta i opuszcza Wrocław i choćby dlatego muszą być drożne ulice umożliwiające przejazd np. z północnej części miasta do południowej np. w stronę autostrady... co chyba jest oczywiste. Nie słyszałem o mieście do którego można wjechać do pewnego miejsca i dalej koniec... nie da się przejechać. Podejrzewam, że mieszkańców, którzy nigdy nie ruszają się z miasta, z pewnością jest może 10%.. więc nie dajmy się ogłupiać oczywistymi faktami, muszą być ulice przelotowe dla nas dla mieszkańców. Możemy zabronić wjeżdżać obcymi samochodami i autobusami do Wrocławia, możemy zabronić wjazdu studentom zmotoryzowanym... zamknijmy i żyjmy w gronie wrocławian.. po co mamy jeździć do innych miast.... wtedy ulic dla nas wystarczy i nie trzeba będzie nic budować, bo po co... rynek też padnie bo żyje głównie ze zmotoryzowanych turystów, chociażby przyjeżdżających autobusami.... łatwo powiedzieć jak powinno być... są zawsze plusy wszystkich rozwiązań... tylko trzeba jeszcze dostrzec minusy... niestety niektórzy w swoich komentarzach tego nie widzą... coś za coś

  • ~ 2010-08-23
    18:46:05

    0 0

    przecież to oczywiste, aby zrobić przejazd przez Wrocław, odciążyć Podwale i zagospodarować w formie alei miejskiej... tam znacznie lepiej będzie pasować niż na Puławskiego...

  • ~ 2010-08-23
    19:48:39

    0 2

    moim zdaniem budowa takiej autostrady w centrum miasta bedzie niszczyc wizerunek i charakter wroclawia ! ruch, halas i podzial miasta na czesci.. masakra jak dla mnie ! obwodnice szybko prosze !!!
    asia

  • ~ 2010-08-23
    20:15:07

    0 0

    Generalnie potrzebny jest Wrocławiowi "zrównoważony rozwój"
    Zarówno małe kroki. Rona zamiast świateł budowa przejść podziemnych zamiast naziemnych, mniej lewoskrętów bez osobnych pasów, więcej ulic jednokierunkowych,, więcej sekundników na światłach które muszą zostać.
    Rozmów komunikacji miejskiej ale nie jako alternatywy dla ruchu samochodowego (to utopia) ale jako uzupełnieni dla tych którzy mogą sobie na to pozwolić.
    Ale nie można się obejść bez dużych projektów jak STP, Dokończenie obwodnicy śródmiejskiej i przebudowa jej w całości do standardu bezkolizyjnego, budowa obwodnicy wschodniej, czy przebudowa węzła bielańskiego.
    Niestety(albo stety) żyjemy w Wielkim mieście i musimy się z tym pogodzić że przez jego środek będą przechodzić arterie szybkiego ruchu. Jeżeli ktoś potrzebuje mnóstwo zieleni to zapraszam na wieś tam jest jej pod dostatkiem.
    Pozdrawiam

  • ~ 2010-08-23
    20:33:08

    1 0

    Niestety(albo stety) żyjemy w Wielkim mieście i musimy się z tym pogodzić że przez jego środek będą przechodzić arterie szybkiego ruchu. Jeżeli ktoś potrzebuje mnóstwo zieleni to zapraszam na wieś tam jest jej pod dostatkiem. Pozdrawiam

    Hahahaha, proponuję podróż do dużeo miasta w zachodniej europie, może być Londyn, tam jakoś nie ma arterii przez środek!

  • ~ 2010-08-23
    20:46:25

    1 0

    Nie bardzo rozumiem opinii o podziale miasta przez autostradę i psuciu wizerunku, bo jak jest teraz w tych samych miejscach. Jak wygląda Puławskiego i Dyrekcyjna... przecież ten podział już jest... na każdej z tych ulic stoją po 2 rzędy aut z purkającymi rurami wydechowym... a pieszy i tak musi się przeciskać między autami bo przejścia dla pieszych są non stop zastawione... może w nocy da się przejść... A co do wizerunku, to jak się patrzy na wygląd tych ulic i okolicznych ruder i bocznych uliczek to aż zgroza bierze, że w mieście pretendującym do metropolii europejskiej coś takiego jeszcze istnieje... więc chyba raczej odwrotnie... wizerunek się zdecydowanie poprawi, bo gorzej być już nie może. Jeśli obecny wizerunek komuś odpowiada...to szok... chyba nie jest z Wrocławia, albo nie zna tego rejonu

  • ~ 2010-08-23
    21:45:20

    0 0

    Gęstsza siatka ulic jest bardziej miejska, a estakady i drogi wielopasmowe są przedmiejskie - za nimi już tylko wieś. Nie róbcie wiochy z Wrocławia, budujcie miasto a nie przedmieścia.

  • ~ 2010-08-23
    21:55:26

    0 0

    To chyba najpopularniejszy artykuł w historii tuwroclaw.com. Przynajmniej, jeśli mierzyć ilością komentarzy. Przy okazji, trzeba przyznać, że portal stał się ważnym uzupełnieniem mało urozmaiconej oferty lokalnych mediów, za co twórcom należą się podziękowania.

    Mam wrażenie, że krytykującym powstanie tej arterii zarzuca się utopijne wizje, według których auta miałyby zniknąć z miasta. Oczywiście to bzdura. Tak jak to, że miasto powinno być nieprzejezdne. Do przejazdu przez miasto służą obwodnice, które są jak najbardziej potrzebne. Dlatego bardzo celowe są już realizowane: AOW, obwodnica śródmiejska, obwodnica wschodnia, trasa stabłowicka oraz planowane: trasa czeska, oś inkubacji, a nawet tzw. obwodnica satelitarna (łącząca miasta satelitarne w odległości 30-50 km) - wszystko super. Ale robić sześciopasową (ośmio- na skrzyżowaniach) przelotówkę przez ścisłe centrum - mając na uwadze wszystkie powyższe - to jest po prostu zbrodnia na mieście.

  • ~ 2010-08-23
    21:56:45

    0 0

    Autor tekstu pisze, cytuję dla przypomnienia: "...wiaduktem nad torami za dworcem Świebodzkim... przecież nikt napisał, ze wiadukty będą w centrum... tylko za Dworcem Świebodzkim... a co jest za tym dworcem... raczej brzydka część przemysłowa... czy mój przedmówca, nawet nie wie gdzie a mówi

  • ~ 2010-08-23
    21:59:41

    0 0

    Świebodzki jest bliżej Rynku, niż Społeczny. Kilkanaście lat po wybudowaniu estakad, mają zostać zburzone. Tereny za Świebodzkim są szybko zabudowywane, co chwilę kolejny biurowiec, niedługo to będzie miasto i znów planiści będą burzyć te estakady, aby kopać tunele?

  • ~ 2010-08-23
    22:06:44

    1 0

    po raz kolejny młody wroclaw ma rację, tylko nie do końca... obwodnice są dla tranzytu... aby przejeżdżające przez Wrocław ominęło miasto i po raz kolejny rozmówca zapomina, że wewnątrz Wrocławia mieszka, a w dodatku pracuje kilkaset tysięcy osób, które np. w ramach swojej pracy muszę się przemieszczać wewnątrz miasta i wyjeżdżać i wjeżdżać do niego... niestety taka jest prawda i takie czasy. Bez takiej możliwości biznes opuści nasze miasto, a wtedy chyba pozostaną w nim dzieci i emeryci, bo gdzieś pracować trzeba, aby zarobić chociażby na bilety na te tramwaje, co mają być... kiedyś. A co do portalu... zawsze jest potrzebne źródło informacji... ale wiarygodne... niestety dość często zdarzają się poważne nieścisłości przekazywane w niektórych artykułach, co zresztą było widać w komentarzach czytelników... jeśli w dalszym ciągu będą się takie rzeczy powtarzać... to niestety przyszłość może nie być taka różowa

  • ~ 2010-08-23
    22:34:09

    1 0

    Akurat na placu społecznym to estakady się walą, bo tak kiedyś je ktoś zaprojektował i wykonał, że pierwsza zawaliła się zaraz po wybudowaniu, a po drugie miasta chce sprzedać i zarobić na terenie który zajmuje... ale daleka jeszcze droga do tego... niestety. W dodatku nie będą już potrzebne jeśli cały tranzyt rzeczywiście pojedzie sobie obwodnicami.... a za Świebodzkim kawałek dalej są już estakady przecież... Obwodnicy Śródmiejskiej, dokończonej niedawno z wielkim bólem... nie sądzę aby w najbliższym wieku ktoś planował je rozwalać

  • ~ 2010-08-23
    22:37:04

    1 0

    a dodając jeszcze do poprzedniego... to właśnie dzięki tej obwodnicy tereny te nabrały wartości i znaleźli się chętni do inwestowania w biurowce, tylko dlatego, że jest jedna obwodnica, zaraz będzie kawałek dalej druga... i w dodatku lotnisko w pobliżu... niestety bez tych estakad ten teren dalej by wyglądał jak 30 lat temu

  • ~ 2010-08-23
    23:28:22

    0 0

    Panie redaktorze Knapik, jak to możliwe, że tego typu chamskie wpisy widnieją w komentarzach do tego artykułu?

  • ~ 2010-08-23
    23:53:45

    0 1

    Prezydencie Dutkiewicz i spółko, nie idźcie tą drogą!

  • ~ 2010-08-24
    03:13:25

    0 0

    Imponujące. Oczywiście, że jestem ZA budową tej trasy. To byłaby fantastyczna inwestycja, zresztą kolejna w naszym mieście.

  • ~ 2010-08-24
    07:44:54

    0 0

    przepraszam, nie zauważyłem tego niezgodnego z regulaminem komentarza. już go usunąłem. podobnie jak fragment go powielający

  • ~ 2010-08-25
    16:40:35

    0 0

    http://www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/polska/korwin-mikke-chce-byc-prezydentem-warszawy--a-wtedy-zlikwiduje-tramwaje,63620,1
    Może i u nas nowy kandydat pójdzie tą drogą

  • ~ 2010-08-25
    21:26:19

    0 3

    Ciekawe kto ma interes zeby budowac taki syf przez centrum miasta. Wystarczy to badziewie pod tytułem Kazimierza Wielkiego nie uragając wielkiemu królowi. Niech się lepiej zajmą odbudową i renowacją zniszczonych kamienic, w niektórych od czasu ich budowy mało co odnowiono. Najlepiej zrobic z miasta betonową drogową pustynię.

  • ~ 2010-08-27
    11:56:34

    3 0

    młodywrocław ty jesteś jakimś ekologiem czy co? trasa genialna oprócz pomysłu zamknięcia Zaporowskiej. Nie wiem czy zauważyłeś ale tramwaje i autobusy też są uwzględnione w projektach a trasa ma odciążyć ścisłe centrum, więc o co CI chodzi ja nie wiem

  • ~ 2010-08-27
    11:58:46

    3 0

    nie rozumiem komentarzy przeciwnych typu "paskudztwo" , "jak można coś takiego wymyślić" "nie idźcie tą drogą" itp może jakieś argumenty przeciwko temu a nie puste slogany. Chciałby się dowiedzieć dlaczego jesteście przeciwni temu projektowi, co w nim jest nie tak, dlaczego to zły pomysł.

  • ~ 2010-08-27
    16:09:48

    0 3

    Argumenty przeciw? Autostrady buduje się za miastem, bo powodują hałas, spaliny i do tego w centrum są droższe.

  • ~ 2010-08-27
    18:30:31

    3 0

    jaka autostrada? czy Hallera jest autostradą? nie, a jest częścią obwodnicy śrómiejskiej i nikt nie krzyczał, że źle, że nie pasuje. to nie ulice powodują hałas i nie generują spalin, lecz samochody. Obwodnicy śródmiejskiej jakoś nie ma problemów ale jak to w Polsce coś się buduje, modernizuje, unowocześnia to źle to be i afe nie wolno

  • ~ 2010-08-27
    21:34:41

    0 2

    Z przyjemnością zagłosuję w najbliższych wyborach na radnych, którzy powstrzymają budowę tego koszmaru komunikacyjnego.

  • ~ 2010-08-30
    09:04:54

    0 1

    Niestety obecna ekipa serwuje nam katastrofę komunikacyjną. Już teraz miasto korkiem stoi, a krewni i znajomi z ratusza, brną w rozwiązania, które w wielu amerykańskich miastach doprowadziły do ogromnych korków. Chyba trzeba stąd uciekać.

  • ~ 2010-08-30
    16:28:23

    3 0

    tunele pod skrzyżowaniami będą przyczyną tworzenia się korków? czy raczej rozładują je bo nikt nie będzie stał na światłach

  • ~ 2010-08-30
    16:52:20

    0 1

    http://www.demotywatory.pl/demot/994.jpg

    tak tunele na Dominikańskim likwidują korki.

  • ~ 2010-08-30
    23:15:06

    2 0

    nie wiem czy wiesz ale tunele pod dominikanskim nie zostały wybudowane tak jak miało to byc ze wzgledu na Galerie Dominikanska gdyż żądała ona przejścia podziemnego w strone wzgorza partyzantow. przejście jest bo by galerii nie bylo, a tunele sa krótsze i wypadaja prosto na światła i tak sie tworzy korek.

  • ~ 2010-08-30
    23:16:33

    2 0

    btw to zdjęcie było zrobione w dniu "Wielkiego Korku"CAŁE miasto stało nie tylko Galeria

  • ~ 2010-08-31
    15:19:30

    0 0

    Nie wiem, czy wiesz, ale tunele na Dominikańskim powstały ponad 20 lat przed powstaniem Galerii Dominikańskiej. Komuniści nie wiedzieli, że tam będzie takie cudo heheh

    A po powstaniu ŚTP częściej będzie wielki korek, bo gdzie pojadą dalej auta z tej trasy? Na Rondo Reagana, Wyszyńskiego, zakorkowaną Legnicką?

  • ~ 2010-08-31
    17:31:40

    1 0

    zamierzeniem ŚTP jets to aby samochody omijały centróm czyli Ci co teraz jadą z wyszyńskiego czy reagana na legnicka dalej tam pojadą ale omijając i odciążając centrum

  • ~ 2010-08-31
    17:35:43

    2 0

    zostały wybudowane w 78' co nie zmienia faktu, że miały zostać przedłużone do placu społecznego i faktycznie był problem z Galerią, bo żeby je przedłużyć trzeba by zlikwidować przejście podziemne na co "właściciel" się nie zgadza. Tunele faktycznie bezsensownie wylatują na skrzyżowanie dlatego chciano to zmienić ale jak zwykle wystarczy, żę jedna osoba to zablokuje i mamy to co mamy

  • ~testtodel 2010-09-03
    00:39:52

    0 0

    A mnie się podoba. Taki wokółrynkowy Ring ;-)

  • ~ 2010-09-03
    00:43:25

    0 1

    Jak by to było pięknie jakby tak wybudować obwodnicę i dwie autostrady przecinające się na Placu Społecznym ;-)

  • ~ 2010-09-03
    00:47:02

    0 0

    A do tego wszystko odgrodzić 24-metrowymi ekranami z przezroczystego betonu ;-)

  • ~ 2010-09-03
    12:55:04

    0 0

    Nie róbmy sobie jaj, a konkretnie obwodnicy. Proponuję zamknąć miasto dla ruchu kołowego. Całkowicie.

  • ~ 2010-11-20
    23:42:55

    0 1

    Mysle, ze w przypadku dosc szybkiego wybudowania AOW i Wschodniej Obwodnicy Wroclawia laczacej Bielany z Dlugoleka, a takze drogi wylotowej /ul.Hubska w kierunku Zernik/ do autostrady w kierunku Strzelina, budowanie czegos takiego jest zupelnie bezsensowne i niecelowe. Jezeli udrozni sie arterie wychodzace promieniscie od centrum Wriclawia we wszystkie kierunki, to obwodnice /AOW i Obwodnica Wschodnie/ dadza mozliwosci swobodniejszego poruszania sie na czterech kierunkach, tzn. Polnoc - poludnie,wschod-zachod i ewentualnie do centrum dla mieszkancow Wroclawia - i to bedzie wystarczajacym rozwiazaniem na wiele, wiele lat. Nalezy tez zauwazyc, ze w wielu miejscach, zle zrobione drogi miejskie powoduja teraz miejscowo niepotyrzebne korki, czego mozna uniknac przy dobrych rozwiazaniach tras. Np. na ul. Borowskiej nie ma korkow od ul. Pilsudskiego az do Akademii Medycznej. A dopiero od tego miejsca sie zaczynaja z powodu pozostawienia jednego budynku mieszkalnego przed tunelem kolejowym. Az sie prosilo budynek ten wyburzyc ale tego nie zrobiono. A takich miejsc jest wiecej.

  • ~ 2010-11-21
    00:03:17

    0 1

    Podobno na ten projekt wydano juz z kasy miejskiej ponad milion zlotych! Pytam: po co to sie robi tak rozrzutna reka?! Podobnie jak na obskurna fontanne, wybrukowana brukowcami z granitu... Czy ta ekipa w Ratuszu mysli, ze tej rozrzutnosci nie widac?! Tak samo jak na "promocje" Wroclawia z wystawa swiatowa wlacznie! Dlaczego Ratusz daje lekka reka zarobic miliony niektorym ludziom na bezsensowne plany i niepotrzebne cele?!!!! Nowo wybrany prezydent powinien rozliczyc pop[rzednia ekipe za te wszystkie marnotrawstwa!

  • ~Krzysztof 2011-07-30
    00:23:37

    0 1

    Jako mieszkaniec Krzyków i zainteresowany urbanistyką miasta, wyjaśniam, dlaczego projekt jest zły:
    1. Jak wspomniano, przecina tkankę miejską na pół. Spacer, jazda rowerem czy nawet samochodem po osiedlowych drogach będzie na Krzykach utrudniona i wydłużona.
    2. Hałas, którego wcześniej w tym dość spokojnym rejonie Wrocławia nie było. Wzrośnie kilkukrotnie.
    3. Korki. Nomen omen ta trasa SPOWODUJE korki już pierwszego dnia po uruchomieniu przy dojeździe do niej oraz zjazdach. Co gorsza, ulice Zaporoska, Komandorska, Zielińskiego i kilka innych zostaną ślepymi uliczkami. Zwiększony ruch pojawi się m.in na Powstańców Śl.
    4. Skanalizowanie ruchu: obecnie poruszamy się po Krzykach siatką ulic. W przypadku zakorkowania, robót drogowych lub czyjejś stłuczki możemy na wiele sposobów zrobić objazd nieprzejezdnego miejsca. Po wybudowaniu ŚTP będziemy mieli zasadniczo tylko jeden ciąg komunikacyjny.
    5. Spowolnienie komunikacji zbiorowej. Na Śródmiejskiej Trasie Południowej będzie zielona fala tylko dla aut. Kto będzie chciał jechać powolnym tramwajem? Mało kto, w rezultacie przybędzie jeszcze więcej samochodów.
    6. O ekologii i CO2 wspominać chyba już nie trzeba.

  • ~Krzysztof 2011-07-30
    00:26:19

    0 1

    JAK INACZEJ ROZWIĄZAĆ PROBLEM KORKÓW:
    1. Nie budować tej trasy w obecnym projekcie.
    2. Połowę kwoty na budowę przeznaczyć na rozwój sieci tramwajowej. Szybki tramwaj i parkingi Parkuj&Jedź zniechęcą wielu kierowców do podróży autem, dzięki czemu będzie mniej aut i mniej korków. Jest to polityka zgodna z ideą zrównoważonego transportu oraz zaleceniami UE. W wielu miastach komunikacja zbiorowa bardzo zmniejszyła korki, natomiast największe zatory są w miastach USA pomimo wielu autostrad nawet w niewielkich miastach. Sprawna, szybka i elegancka komunikacja miejska zachęca wielu mieszkańców miast zachodnich do zostawienia auta przy domu podczas większości podróży – wtedy nawet skromna sieć dróg WYSTARCZA kurierom, dostawczakom i wszystkim tym, którzy nie mogą lub nie chcą poruszać się wygodnym i szybkim tramwajem. Przypominam, że średnia prędkość tramwaju we Wrocławiu to 13 km/h, w Poznaniu, Krakowie i Warszawie około 18 km/h, w wielu miastach europejskich powyżej 25 km/h. Trudno się dziwić, że nie mają takich korków samochodowych jak my.
    3. Samą trasę natomiast należy ZBUDOWAĆ , ale w formie zadrzewionej alei, z 2 wąskimi pasami ruchu (3,00 m), priorytetem dla tramwaju, licznymi przejściami dla pieszych , szerokimi chodnikami i wygodnymi ścieżkami rowerowymi (zamiast wąskich zygzaków widocznych na wizkach). Wokół takiej alei szybko wyrośnie atrakcyjna zabudowa pierzejowa.

  • ~Krzysztof 2011-07-30
    00:40:49

    0 1

    Powyższe to nie jest żadna utopia. Takie rozwiązania działają w miastach Francji, Niemiec, a także w Amsterdamie i Brukseli.
    Polecam linki:

    http://forum.gkw24.pl/viewtopic.php?t=3289
    http://chomikuj.pl/kaya86/Czytad*c5*82a/Jacek+Weso*c5*82owski+-+Miasto+w+ruchu,236305871.pdf
    http://www.tnn.pl/k_675_m_3.html

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.