Tu jest Wrocław
Test na Covid-19 za darmo w aptece. Gdzie go zrobić?
Testy w aptekach będą darmowe dla wszystkich chętnych
Od czwartku w Polsce ma być możliwe przeprowadzenie darmowego testu na Covid-19 w aptekach. Ale na dwa dni przed startem projektu, wciąż nie wiadomo które apteki będą testy przeprowadzały. Wiadomo za to, że aptek tych nie będzie wiele - farmaceuci bowiem testy przeprowadzać mogą, ale nie muszą. W akcji wezmą udział tylko te apteki, które same się do niej zgłoszą.
Jak ma działać system testów w aptekach?
- Testy będą dla pacjentów bezpłatne, zapłaci za nie Narodowy Fundusz Zdrowia
- Apteki będą wykonywały tylko testy antygenowe
- Test będzie można wykonać bez skierowania
- Przed wykonaniem testu trzeba będzie wypełnić formularz (dostępny online lub w aptece)
- Testy nie będą dostępne we wszystkich aptekach. Apteki wykonujące testy muszą zapewnić oddzielne pomieszczenie i zapewnić intymność badania
- Wyniki testów będą przesyłane do sanepidu i wprowadzane do systemu oraz uwzględniane w raportach o zakażeniach w Polsce
- Test będą mogli przeprowadzić tylko farmaceuci i tylko w aptekach ogólnodostępnych, a nie w punktach aptecznych
- Każdy kto jest zaintersowany, wypeniając formularz bądź to w domu, bądź w aptece, będzie mógł poddać się testowi i bardzo szybko zweryfikować czy jest zakażony. Tak żeby szybko identyfikować ryzyko dla bliskich osób zakażonych - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. W poniedziałek ukazało się jego rozporządzenie pozwalające na prowadzenie testów w aptekach. Nie wprowadza ono żadnych limitów co oznacza, że na badania będzie się można zgłaszać dowolnie często.
Testy będą dostępne tylko w tych aptekach, które same zgłoszą chęć prowadzenia badań i zapewnią pacjentom odpowiednie warunki. Minister zdrowia szacuje, że jest ich w Polsce około tysiąca. - Chodzi o apteki, które są odpowiednio przygotowane infrastrukturalnie. Między innymi osobne pomieszczenia i odpowiedni standard bezpieczeństwa. Te apteki, które w tej chwili przeprowadzają szczepienia te warunki spełniają i to są potencjalni kandydaci do prowadzenia testowania - mówi minister Adam Niedzielski.
Farmaceuci będą mogli wykonać nie tylko test na Covid-19, ale też m.in. podstawowe badania krwi - badania cholesterolu, glukozy czy stężenia białka C-reaktywnego (CRP).
Tagi: covid 19, koronawirus Wrocław
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Woda pod Wrocławiem niezdatna do picia. Co z samym Wrocławiem?
1936 -
Wrocław: Śmierć młodego mężczyzny po interwencji policji na ul. Grabiszyńskiej
1405 -
Wrocław: Jarmark Świętojański wystartował. Byliśmy tam!
899 -
Karambol na drodze Wrocław - Kudowa. Są ranni. "Ósemka zablokowana" [ZDJĘCIA]
836 -
Pomarańczowy alert dla Wrocławia: Silne burze i wichury. Może nie być prądu
622
Najczęściej komentowane
-
Woda pod Wrocławiem niezdatna do picia. Co z samym Wrocławiem?
1 -
Pomarańczowy alert dla Wrocławia: Silne burze i wichury. Może nie być prądu
0 -
Karambol na drodze Wrocław - Kudowa. Są ranni. "Ósemka zablokowana" [ZDJĘCIA]
0 -
Wrocław: Śmierć młodego mężczyzny po interwencji policji na ul. Grabiszyńskiej
0 -
Wrocław: Desperat z bronią, bomba i zakładnicy w katedrze. Antyterroryści szykują się na czerwiec
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert