Edukacja i nauka
To już pewne: 1 września uczniowie wrócą do szkół! W klasie bez maseczki
Po wakacjach uczniowie wrócą do szkolnych ławek – to ogłoszona w środę decyzja Ministerstwa Edukacji Narodowej. Podczas zajęć w klasie, dzieci i młodzież nie będą musiały mieć założonych maseczek, jednak w miarę możliwości powinny zachowywać bezpieczny dystans i przestrzegać podstawowych zasad higieny. W wyjątkowych sytuacjach, szkoła może przejść na mieszaną formę nauczania lub powrócić do kształcenia zdalnego.
– 1 września uczniowie wracają do szkół. A my robimy wszystko, by uczyli się w bezpiecznych warunkach. Przygotowujemy rozwiązania – wytyczne sanitarne i rozwiązania prawne, które pozwolą odpowiednio zareagować i podjąć właściwe decyzje gdy pojawi się ognisko zakażenia – powiedział w środę minister Dariusz Piontkowski.
Zobacz także
Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało szereg wytycznych związanych z trwającą epidemią. Regulują one m.in. sprawy związane organizacją zajęć w szkole, wydawaniem posiłków, higieną, czyszczeniem, dezynfekcją pomieszczeń i powierzchni, postępowaniem w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników szkoły.
Najważniejszą wytyczną jest konieczność przestrzegania zasad higieny. Uczniowie będą zobowiązani do częstego mycia rąk. Nauczyciele i opiekunowie mają też zwracać uwagę, by dzieci zasłaniały się podczas kichania lub kaszlu, a także unikały dotykania oczu, ust i nosa.
Wytyczne pozwalają też na to, by uczniowie w trakcie lekcji nie musieli zakrywać ust i nosa. Szkoły w miarę możliwości powinny jednak umożliwić uczniom zajmowanie miejsc w klasie, tak by zachować odpowiedni dystans między poszczególnymi osobami. Maseczki będą musiały zakładać z kolei wszelkie osoby trzecie wchodzące na teren szkoły.
ZOBACZ TEŻ: Pierwszy dzień pracy szkół po kwarantannie. Ile dzieci we Wrocławiu poszło na zajęcia?
Dyrektorzy szkół będą mogli też przygotować własne regulaminy dotyczące procedur w szkole w trakcie epidemii. Ministerstwo zapowiada, że w połowie sierpnia mają być gotowe dokumenty prawne regulujące wszelkie procedury bezpieczeństwa w nadchodzącym roku szkolnym.
Prawo oświatowe czeka też na nowelizację, która w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego, ma pozwolić na zmianę wariantu nauczania w danej szkole, czy na danym terenie. Dyrektorzy szkół w uzasadnionych przypadkach będą mogli zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego, całej szkoły, a nawet placówki.
W sytuacji wystąpienia zakażenia na danym terenie, szkoły będą mogły działać w jednym z trzech wariantów:
-
Wariant A – tradycyjna forma kształcenia. W szkole funkcjonuje tradycyjne kształcenie. Obowiązują wytyczne GIS/MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych. W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.
-
Wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa). Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce. Decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Opinie te, będzie można - z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji - uzyskać pisemnie, ustnie, za pomocą emaila, telefonu.
-
Wariant C – kształcenie zdalne. Dyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.
Tagi: koronawirus, szkoły, przedszkola, epidemia, wznowienie dzialałności, kwarantanna, MEN, Ministerstwo Edukacji Narodowej, dariusz piontkowski
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert