Tomasz Czaplicki mistrzem Europy we freestyle'u kajakowym

2018-08-29, Autor: prochu

W drugiej połowie sierpnia na torze kajakowym w Cunovie pod Bratysławą rozegrano mistrzostwa Europy we freestyle'u kajakowym. Polska reprezentacja przywiozła aż trzy medale po jednym w każdym z kolorów. Dwa medale (złoto i brąz) wywalczyli zawodnicy z Dolnego Śląska - Tomasz Czaplicki i Zofia Tuła.

Tuła już od eliminacji zgłaszała aspiracje do medali mistrzostw prezentując najbardziej widowiskowe i najwyżej ocenione przejazdy zarówno w eliminacjach, jak i w półfinale. W finale wrocławianka uzyskała notę 623 punktów za swój najwyżej oceniony przejazd i tym samym zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy. Zawodniczka rozpoczęła medalową serię polskiej reprezentacji. Pierwsze miejsce przypadło w udziale Anne Hubner z Niemiec, a srebro wywalczyła Marlene Devilez z Francji.

Zaraz po finale kobiet rozegrano zmagania mężczyzn. Podobnie jak u pań, pięciu najwyżej sklasyfikowanych zawodników po półfinale miało stoczyć pojedynek o tytuł mistrza Europy, a jako wynik końcowy finału brano pod uwagę najwyżej oceniony z trzech przejazdów.

Stawkę finałową otwierał drugi z reprezentantów Polski Bartosz Czauderna, który już w pierwszym przejeździe uzyskał 1281 punktów. Polak nie ustępował z pozycji lidera aż do przejazdu Tomasza Czaplickiego, który w swojej pierwszej finałowej próbie uzyskał notę 1356 punktów, podnosząc poprzeczkę jeszcze wyżej. Każdą z kolejek finałowych zamykał jeden z faworytów - mistrz świata 2017 i mistrz Europy 2016 - Joaquim Fontane Maso (Hiszpania), który w swoim pierwszym przejeździe uzyskał notę 1143 punktów i znalazł się poza podium. W pozostałych przejazdach finałowych wszyscy zawodnicy starali się poprawić swoje wyniki, ale żadnemu z nich nie udało się wyprzedzić Czaplickiego, którego wynik za pierwszy przejazd okazał się być tym, który dał mu zwycięstwo.

Tomasz Czaplicki został nowym mistrzem Europy. Drugie miejsce zajął Bartosz Czauderna, a brąz wywalczył Peter Csonka. Tym samym Czaplicki zapisał się w historii jako pierwszy Polak, który sięgnął po tytuł mistrza kontynentu. - Jeszcze chyba to do mnie nie dotarło. Oczywiście cieszyłem się zaraz po podaniu wyników, ale zaraz podpłynął do mnie Quim i przekazał mi swój numer startowy - jedynkę. Z jedynką startuje broniący tytułu mistrza. To był piękny gest z jego strony. Wręczył mi numer jeden i powiedział, żebym nosił go z dumą. Ta chwila na zawsze zapadnie mi w pamięci - komentuje nowy mistrz Europy.

Dolnośląscy kajakarze nie zwalniają tempa. Po niezwykle udanych Pucharach Świata, które Tuła i Czaplicki wygrali oraz po wielkim sukcesie w mistrzostwach Europy będzie można zobaczyć ich w akcji podczas nadchodzących mistrzostwach Polski, które odbędą się w Krakowie w weekend 1-2 września.

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 0