zamknij

Wiadomości

Tomasz Greniuch nie jest już szefem wrocławskiego IPN. Były ONR-owiec zrezygnował sam

2021-02-22, Autor: bas

Tomasz Greniuch nie jest już p.o. dyrektora wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Jego nominacja spotkała się z falą krytyki, po tym jak ujawniono, że Greniuch w przeszłości miał używać neonazistowskich gestów. Po godzinie 14:00 prezes IPN poinformował, że powołany niespełna dwa tygodnie temu szef wrocławskiego IPN sam zrezygnował ze stanowiska.

Dr Tomasz Greniuch, dotychczasowy szef delegatury IPN w Opolu, nowe stanowisko objął 9 lutego. W jego oficjalnym życiorysie mogliśmy przeczytać, że w przeszłości był działaczem ONR. W sieci pojawiły się zdjęcia Greniucha, na których widać, jak nowy szef wrocławskiego IPN wykonuje salut rzymski (gest „Heil Hitler”), a także informacje o jego powiązaniach ze środowiskami neonazistów.

Reklama

Przeciwko takiej kandydaturze początkowo protestowały głównie środowiska lewicowe. Wybór nowego dyrektora wrocławskiego IPN miał jednak skrytykować ostatnio m.in. prezydent Andrzej Duda. – Dyrektorem w IPN może być wyłącznie osoba o nieposzlakowanej opinii – przekazał w sobotę na Twitterze Wojciech Kolarski sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Nominacja wywołała też sprzeciw lokalnych polityków, a także działaczy opozycyjnych z okresu PRL. – IPN jest instytucją w stanie głębokiego kryzysu. W stanie zapaści. Przynosi to uszczerbek wizerunkowi Polski. I na długie lata niszczy polską politykę historyczną. Wrocławska nominacja, o której głośno ostatnio w mediach jest jednym z objawów tych zjawisk. Jest jednak równocześnie nawet nie policzkiem, a raczej niezwykle obraźliwym gestem wymierzonym w Miasto Spotkań – napisał były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Sam Greniuch jeszcze kilka dni temu odpowiadał, że opublikowane zdjęcia to "błędy przeszłości" za które przeprasza i się od nich odcina. – Moja rodzina została doświadczona przez oba totalitaryzmy: niemiecki nazizm i sowiecki komunizm. Nigdy nie byłem nazistą, za nieodpowiedzialny gest sprzed kilkunastu laty jeszcze raz przepraszam i uważam to za błąd. Symbole i gesty, które wznosiłem to była młodzieńcza brawura, często głucha na zdrowy rozsądek i konsekwencje. Nigdy jednak nie miały one podłoża gloryfikowania totalitaryzmów – komentował w ubiegłym tygodniu.

Tomasz Greniuch odszedł z IPN

– Dr Tomasz Greniuch złożył na moje ręce rezygnację – poinformował w poniedziałek po godz. 14:00 prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. – W związku z zaistniałymi okolicznościami dotyczącymi nominacji dr. Tomasza Greniucha na stanowisko p.o. Dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu, dalsze pełnienie przez Niego tej funkcji jest niemożliwe – napisał w oświadczeniu prezes IPN.

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~wprxceo1265 2021-02-23 02:14:05

  'Chili' - jak się dobrze opluskwi w me[n]diach goownego nurtu w ramach gównoburzy[szitsztorm] i rozporu - to całą reszta [m.in. kwalifikacje] NIE ma znaczenia!

  3 1
 • ~wprxceo1265 2021-02-23 09:06:05

  Co należy zrobić, żeby przykryć kompromitację tzw. historyków Holokaustu przyłapanych przez sąd na kłamstwie i szkalowaniu pamięci Polaka, któremu owi historycy przypisali – wbrew faktom – udział w mordowaniu Żydów? Należy natychmiast podnieść wrzask, że Polska to kraj, który hołubi nazistów. W tym celu należy wyszukać wydarzenie sprzed lat, które nie ma nic wspólnego z nazizmem, a następnie zorganizować nagonkę pod hasłem „Polska nazistowska”. W nagonce powinna wziąć udział ambasada Izraela, przyłapany na kłamstwie historyk Holokaustu, „Gazeta Wyborcza” oraz tzw. autorytety, w tym dyrektor muzeum Auschwitz-Birkenau. Żydowski wrzask niesie się w świat, Polska zostaje pokazana jako potwór, wyrok w sprawie kłamstwa historyków Holokaustu zostaje zakwalifikowany jako antysemityzm.

  6 0
 • ~wprxceo1265 2021-02-23 09:07:37

  Salutem rzymskim pozdrawiali się m.in. nacjonaliści żydowscy z organizacji Betar założonej przez syjonistę-rewizjonistę Włodzimierza Żabotyńskiego. Betarowcy byli znienawidzeni przez żydowskich socjalistów i komunistów, dlatego pamięć o tej organizacji jest do dziś dnia rugowana z przestrzeni publicznej. To Betar, a nie ONR, był w przedwojennej Polsce największą organizacją narodowo-radykalną. I to z Betaru wywodził się znienawidzony przez komunę Żydowski Związek Wojskowy, czyli największa organizacja zbrojna walcząca w Powstaniu w Getcie Warszawskim. O ŻZW upomnieli się Polacy podważając mit o przewodniej roli lewicowej Żydowskiej Organizacji Bojowej, co żydokomunę doprowadza do szału.

  6 0
 • ~wprxceo1265 2021-02-24 22:36:42

  We wtorek (23.02.2021) Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej wydało oświadczenie w sprawie rezygnacji dra Tomasza Greniucha z funkcji p.o. dyr. wrocławskiego oddziału IPN. Kolegium „z zadowoleniem” przyjmuje informację o rezygnacji oraz „wyraża ubolewanie, że rozwiązanie to nastąpiło tak późno”. Podkreśla jednocześnie, że nie uczestniczyło w opiniowaniu kandydatury Greniucha. Ciekawostka: kto pozytywnie zaopiniował kandydaturę Greniucha na naczelnika delegatury IPN w Opolu? Pozytywną opinię wydało to samo Kolegium IPN, które dziś wyraża zadowolenie, że Greniuch musiał odejść ze stanowiska. Co takiego się stało, że w styczniu 2020 r. dr Greniuch był „OK”, a teraz jest „no’OK”? Przecież przeszłość Greniucha była taka sama. Otóż w 2020 r. Judejczycy nie zrobili awantury z powodu jego nominacji. Natomiast w 2021 r. ambasada Izraela „zajęła stanowisko”. I Kolegium położyło uszy po sobie. Skład Kolegium IPN, które pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Tomasza Greniucha i odcięło się od Tomasza Greniucha: prof. Andrzej Nowak, prof. Piotr Franaszek, Bronisław Wildstein, dr hab. Sławomir Cenckiewicz, prof. Józef Marecki, prof. Tadeusz Wolsza, prof. Wojciech Polak, prof. Jan Draus, Krzysztof Wyszkowski. Panowie z Kolegium IPN, jeśli myślicie, że Wasza decyzja o odcięciu się od dra Tomasza Greniucha przysparza Wam chwały, to jesteście w błędzie. Mieliście do wyboru – wojnę z (paso)rzydami lub hańbę. Wybraliście hańbę, a wojnę z nimi będziecie mieli i tak. I nie tłumaczcie, że nominacja na naczelnika delegatury w Opolu to coś innego niż nominacja na p.o. dyr. oddziału we Wrocławiu. Chodzi o tego samego Greniucha i o ten sam IPN. Co istotne: Kolegium IPN bierze udział w niszczeniu polskiego historyka pod żydowskie dyktando, zaś tłumaczenie udziału w tej nagonce działaniem dla dobra Polski – jest żałosną hipokryzją.

  3 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Adolf Juzwenko powinien zrezygnować z funkcji dyrektora Ossolineum?
Oddanych głosów: 304