Biznes

Tramwaj na Popowice w budowie. Dla części mieszkańców to zbędna inwestycja [ZDJĘCIA]

2021-02-18, Autor: Marta Gołębiowska

Realizacja drugiego etapu budowy nowej trasy tramwajowej na Popowice ruszyła pod koniec listopada. Aktualnie widać już, którędy będzie przebiegać torowisko. Choć inwestycja ma poprawić komfort życia w mieście, nie wszystkim mieszkańcom podobają się te zmiany.

Reklama

Nowa trasa tramwajowa połączy torowisko przy mostach Mieszczańskich z linią tramwajową na ulicy Milenijnej. Prace przy pierwszym odcinku (od Kauflandu na Długiej do PWr na Starogroblowej) ruszyły w maju 2019 roku, a przy drugim (na Jagiełły i Dmowskiego oraz od PWr do Milenijnej) trwają od trzech miesięcy. Zakończenie całej inwestycji, wartej ok. 270 mln zł, planowane jest na koniec 2022 roku.

Spytaliśmy mieszkańców Popowic, co sądzą o prowadzonych pracach. Newralgicznym punktem placu budowy na terenie realizacji etapu drugiego jest torowisko, powstające tuż przy bloku pod adresem Popowicka 49-51. Tramwaj będzie przejeżdżał nawet 8 metrów od okien jego mieszkańców.

- Mieliśmy spotkania z osobami odpowiedzialnymi za inwestycję, ale miałem poczucie, że nie tyle są to konsultacje, co stawiają nas przed faktem dokonanym. Na przykład nasze apele o montaż ekranów dźwiękochłonnych nie zostały wzięte pod uwagę - mówi Tomasz Kapłon, mieszkaniec Popowic. 

Drzewa zamiast ekranów

Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji, miejskiej spółki, nadzorującej budowę linii tramwajowej na Nowy Dwór, informuje, że na tym odcinku torowisko powstaje 8-18 metrów od zabudowań. 

- Analiza hałasu generowanego od inwestycji nie wykazała przekroczenia norm, a co za tym idzie nie ma potrzeby montowania ekranu akustycznego. Na tym odcinku powstanie zielone torowisko, które będzie wyciszone. Dodatkowo na tej trasie przewidziany jest nowoczesny tabor tramwajowy zakupiony przez MPK, który jest cichy - zaznacza Świercz.

I dodaje, że informacje o niemontowaniu w tym miejscu ekranu usłyszeli przedstawiciele spółdzielni, którzy zaakceptowali proponowane rozwiązanie. - Pojawiła się propozycja o dodatkowym nasadzeniu drzew w tym rejonie, inwestor na nią przystał i zwiększono liczbę nasadzeń - mówi. 

Wśród mieszkańców padają też pytania o to, czy nie dało się poprowadzić torowiska środkiem jezdni ulicy Popowickiej. Przedstawiciel Wrocławskich Inwestycji wyjaśnia, że przesunięcie torowiska w środek jezdni wiązałoby się z przesunięciem jezdni w kierunku budynku i - co za tym idzie - hałasem generowanym np. przez samochody ciężarowe, który mógłby być znacznie większy niż dźwięki generowane przez cichy tramwaj.

- Co ważne, zwiększamy bezpieczeństwo mieszkańców tego bloku i kierowców. Budujemy nową drogę po północnej stronie bloku, która pozwoli bezpiecznie włączać się do ruchu na skrzyżowaniu z ulicą Białowieską. Przy drodze powstają miejsca postojowe, a ich liczba została zwiększona po wniosku spółdzielni w tej sprawie - wymienia Krzysztof Świercz.

Autobusy wkrótce nie wystarczą

Ale nie wszyscy mieszkańcy Popowic uważają, że trasa tramwajowa jest tam potrzebna. Tak twierdzą przede wszystkim starsi, wieloletni lokatorzy popowickich bloków.

- Na nasze osiedle dociera kilka linii autobusowych, które w ocenie wielu osób zapewniają wystarczającą obsługę komunikacyjną tej części miasta - tłumaczy Kapłon.

Nie zapominajmy jednak, że Popowice to wciąż rozbudowujące się osiedle. W 2018 roku ruszła tam budowa dużej inwestycji mieszkaniowej - Port Popowice dewelopera Vantage Development. W dziesięć lat powstanie tam nawet kilkadziesiąt budynków mieszkalnych, a w nich - 2,5 tysiąca mieszkań, w których zamieszka szacunkowo około 6 tysięcy osób. Brak linii tramwajowej generowałby w takich warunkach większe korki i przepełnienie autobusów.

Alternatywa dla Legnickiej i uzupełnienie siatki połączeń

Ale to niejedyny argument. Nowa trasa tramwajowa to także ważna alternatywa dla mocno obciążonej ruchem tramwajowym ulicy Legnickiej, na której każda awaria wywołuje w godzinach szczytu poważne utrudnienia w ruchu.

- Tramwaj przez Popowice był planowany już wiele lat temu. To alternatywa dla ulicy Legnickiej, po której w godzinach szczytu jedzie 40 tramwajów w jedną stronę i jakakolwiek awaria na tej ulicy uniemożliwia przejazd. Dlatego też budujemy prawoskręt z ul. Millenijnej w Lotniczą, aby dać alternatywę komunikacji zbiorowej - wyjaśnia Krzysztof Świercz.

I dodaje, że tramwaj przez Popowice pozwoli lepiej skomunikować centrum miasta ze stadionem i otworzy perspektywę dla linii tramwajowej w kierunku Maślic. Skomunikuje też połączenia tramwajowe z pociągami, co ułatwi mieszkańcom poruszanie się po mieście i swobodne przesiadki z pociągu m.in. na tramwaj przy ul. Długiej i Popowickiej.

Zobacz galerię

Czy budowa linii tramwajowej na Popowice to potrzebna inwestycja?
Oddanych głosów: 1712

Oceń publikację: + 1 + 22 - 1 - 15

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Marek Czapluk 2021-02-18
  15:33:58

  24 25

  Inwestycja na zamowienie dewelopera budującego osiedle "Port Popowice". Potrzebna tam ta linia jak szankiel na......! A tak można w prospekcie napisać, że osiedle świetnie skomunikowane i podnieść ceny za lokale. Szwindek goni szwindel. Do ul. Legnickiej, do kilku linii tramwajowych jest 400m. Taka to pożyteczna inwestycja. Zasilanie sieciowe w tym rejonie mista nie jest w stanie zaspokoić ruchu tramwajowego na Legnickiej.

 • ~macrose 2021-02-18
  16:58:56

  23 20

  @Marek Czapluk: Inwestycja jest potrzebna właśnie po to, by odciążyć Legnicką, na której potrafią się zrobić zatory tramwajowe. Poza tym, w przypadku awarii lub remontu można będzie wyznaczyć objazdy. Obecnie incydent na Legnickiej powoduje, że cały zachód jest odcięty od komunikacji. Oprócz tego, trasa tramwajowa była tam w planach na długo przed Portem Popowice, więc pana insynuacje są wyssane z palca.

 • ~Magda Magbo 2021-02-19
  09:23:15

  11 12

  Zwyczajnie pan Marek Czapluk nie próbował wsiąść do tramwaju na Legnickiej w kierunku centrum w porannych godzinach szczytu. Ani nie cieszył się jazdą w popołudniowym korku autobusem na Popowickiej.

 • ~Marek Czapluk 2021-02-19
  09:58:42

  11 9

  A to pewnie przypadek, że rozbudowuje się nowe osiedle na Swojczycach i od razu i most i tramwaj. Czysty przypadek. Tymczasem Jagodno, Psie Pole moga spokojnie poczekać, bo żaden bogaty deweloper tam nie buduje. Buduje drobnica niezorganizowana, żaden partner dla rozmowy z urzędnikami. Takie zbiegi okoliczności.

 • ~macrose 2021-02-19
  11:38:42

  12 12

  @Marek Czapluk: No i znowu kłamstwo. Port Popowice budowany jest przez tylko jednego inwestora - Vantage Development. Osiedla na Jagodnie stawiają różni deweloperzy, mniejsi i ci najwięksi, jak Archicom. Jest też tam także wcześniej wspomniany Vantage Development ze swoją inwestycją Buforowa 89. Gdyby było tak, jak Pan mówi to tramwaj na Jagodno byłby właśnie budowany.

 • ~Marek Czapluk 2021-02-19
  12:09:44

  13 11

  Kiedy właśnie o tym pisałem. Wielu z drobnymi inwestycjami. Dla jednego bloku dużym nie chce się, skoro reszta się nie dołoży, przekonywać urzędnikow. A tam gdzie budują duże i prestiżowe inwestycje sami, tam potrafia "przekonać" miasto do wspierania swoich inwestycji, inwestycjami z mmiejskiej kasy.

 • ~macrose 2021-02-19
  13:34:28

  11 14

  @Marek Czapluk: Nie rozumie Pan, że na Jagodnie budują też duzi? Buduje Archicom, czyli największy wrocławski deweloper, a także Vantage Development? Skoro VD wywalczyło tramwaj na Popowice, tak jak Pan mówi, to dlaczego miałoby nie wywalczyć na Jagodno?

 • ~Gogolina Coś Tam 2021-03-11
  21:47:25

  10 7

  Budowa linii tramwajowej to przykład totalnego braku organizacyjnego tego przegranego miasta. Tramwaj to archetyp. Być może budowa tej linii w latach 70 -tych 20w. miałaby sens. Dziś te tory powinny być zrywanie. Po prostu ktoś zarobi na tym grube miliony. Przetargi na tramwaje, obsługa linii itp. Wrocław jest ciemnogrodem pod rządami układu wrocławskiego z podstawionym prezydentem. Problem mieszkańców jest taki, że nie idą na wybory i nie głosuj na nowe niezależne kreatywne osoby. Tylko wierzą w partie jak po i pseudo odłamy jak ruchy dudkiewicza itp. Drogi dziurawe, ścieżki dla rowerów powstają z podatków kierowców samochodowych. Likwidowane pasy ruchu, jawne śmianie się w twarz mieszkańcom, ale ludzie są coraz głupi. Dlatego kto tu zostaje, ten zgnije w tym syfie i zadłużonym na miliony mieście dewiacji prezydenta satyryka

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.