Wiadomości

Tramwaj Plus już jeździ. Pasażer pojedzie z Olimpijskiego na Wierzbową w lipcu?

2011-02-09, Autor: Bartłomiej Knapik
Tramwaj Plus już jeździ po ulicach miasta. Na razie testowo. Kiedy pojedzie z pasażerami? Nie ma we Wrocławiu osoby, która zna odpowiedź na to pytanie. Tory z Gaju na Kozanów będą gotowe wiosną 2012, a ze stadionu Olimpijskiego na stadion miejski - jesienią. Okazuje się jednak, że pierwsza linia ze skodami 19T może ruszyć już w czerwcu – ze Stadionu Olimpijskiego na Wierzbową lub mosty Mieszczańskie.

Reklama

Żeby uruchomić nową linię tramwajową potrzeba dwóch rzeczy: tramwajów i torowisk. Pierwsze dwie skody 19T, które będą jeździć po mieście jako Tramwaj Plus, są już w zajezdni Borek. We wtorek przeszły pierwsze testy uliczne. Harmonogram kolejnych dostaw jest następujący: do czerwca przyjeżdżają do nas po 2 nowe tramwaje, a od czerwca (włącznie) – po 3 miesięcznie.
Od kilku miesięcy gotowe są już tory na Gaj.
- Z Gaju będą kursowały dwie linie Tramwaju Plus: jedna na Kozanów, druga na stadion. Każda z nich będzie jeździła co 12 minut, więc z pętli tramwaj będzie ruszał co 6 – mówi Jacek Kurzeja z sekcji ds. rozwoju transportu szynowego we wrocławskim magistracie.

Jednak zanim do tego dojdzie tramwaje muszą mieć gdzie dojechać, a torowisko na Kozanów i stadion (od północy) – a tam mają docierać wozy z Gaju, będą gotowe jako ostatnie – dopiero wiosną przyszłego roku.

Wcześniej można próbować uruchomić linię łączącą stadiony – Olimpijski i miejski przy ul. Śląskiej. Tu jednak potrzeba wyremontować torowiska, bo nie wszystkie są gotowe, aby jeździły po nich skody.

- Pracujemy nad tym, żeby nowe skody nie stały na zajezdni, tylko żeby jak najszybciej wyjechały na ulice. Jednak to wcale nie jest takie proste, bo na ten rok zaplanowane jest tak wiele remontów torowisk, że dopóki nie rozstrzygną się przetargi, trudno ustalić jakiś harmonogram – mówi Jacek Kurzeja. - W tej chwili wszystko wskazuje na to, że najszybciej uda się puścić nowe skody spod stadionu Olimpijskiego, gdzie remont skończy się najszybciej. Mogłyby one jeździć na Wierzbową albo mosty Mieszczańskie. Liczba wozów niezbędna przy częstotliwości kursowania co 6 min na trasie Stadion Olimpijski - Wierzbowa to 10, plus jeden rezerwowy – dodaje.
To zaś oznacza, że taka linia mogłaby ruszyć w czerwcu.

A co z Gajem? Kłopot z uruchomieniem tej relacji polega na tym, że w tym roku budowany ma być nowy węzeł przesiadkowy przy ul. Suchej (o którym dziś napiszemy szerzej). W tej chwili wszystko wskazuje na to, że Tramwaje Plus będą w stanie przejechać tamtędy dopiero jesienią. Stąd wniosek, że prawdopodobnie jesienią skody 19T ruszą z Gaju na Pilczyce i stadion przy ul. Śląskiej (od strony południowej).

Zobacz zdjęcia z przejazdu Tramwaju Plus przez Wrocław.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~ 2011-02-09
  08:06:37

  0 0

  Najlepsze tramwaje są w zajezdni Borek, T+ wyjedzie z niej dopiero jesienią.

 • ~ 2011-02-09
  08:43:29

  0 0

  Przecież Pilczyce i Stadion przy ul. Śląskiej to jest to samo!!! Tory na Kozanów i Stadion (Pilczycka) będa gotowe dopiero na wiosnę 2012. Więc ten artykuł to jakieś masło maślane!!!

 • ~ 2011-02-09
  09:01:42

  0 0

  @roman w. tramwaje do stadionu będą dojeżdżały z dwóch stron - od Pilczyc, Lotniczą (od południa) i od Kozanowa - Królewiecką (od północy). Pierwsza linia wymaga remontu. Druga - dopiero będzie budowana i będzie gotowa w kwietniu 2012. pozdrawaiam

 • ~ 2011-02-09
  11:56:54

  0 0

  Genialna trasa! Trzeba było ze Stadionu Olimpijskiego zrobić trasę do Nowowiejskiej i tam trójkątować - ale by urwał!

 • ~ 2011-02-09
  18:35:05

  0 0

  to nie lepiej już zrobić linię Gaj- Stadion Olimpijski? Taki tramwaj znacznie odciążyły autobusy 145 i 146 do pl. Grunwaldzkiego/ Ewentualnie zamiast Stadionu Olimpijskiego proponuję ZOO. Gaj-Dworzec PKP-Galeria Dominikańska- Most Grunwaldzki- Pl. Grunwaldzki-Stadion/ZOO

 • ~ 2011-02-09
  18:47:22

  0 0

  Gaj będzie odcięty ze względu na remont Glinianej i węzła komara. Jakby nie można było tego zrobić rok temu jak tramwaje i tak na Tarnogaj nie jeździły.

 • ~ 2011-02-10
  22:51:40

  0 0

  a ja się pytam ile będzie kosztował bilet na T+ ? i jak na Mosty Mieszczańskie miałaby dojechać Skoda ? nie za bardzo ją widzę jak mija słup wyjeżdżając z Mostów w stronę Pomorskiej ;) chyba, że trasa miałaby być inna i T+ będzie jechał od strony JPII i tamtędy też wracał ;)

 • ~ 2011-02-23
  12:26:41

  0 0

  Wreszcie może będzie jakiś skok komunikacyjny do przodu :) Szkoda tylko, że najprawdopodobniej nie wszystkie torowiska na Trasie T+ będą wydzielone :/ Zaś ogromnym plusem tego wszystkiego, będzie, że osiedle Kozanów w końcu nie będzie odcięte od komunikacji tramwajowej, osiedle zapewne zyska przez to prestiż i uznanie :)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.