Wiadomości

Tramwajem na Kozanów dopiero w kwietniu przyszłego roku

2011-01-26, Autor: Bartlomiej Knapik
85,3 miliona złotych będzie kosztowała budowa linii tramwajowej od skrzyżowania Legnickiej z Na Ostatnim Groszu na Kozanów i stadion od strony północnej. Umowę na budowę tego odcinka podpisały dziś firmy Ziajka i Drobud.

Reklama

Na budowę linii tramwajowej na Kozanów mieszkańcy tego osiedla czekają od dawna. Powstanie tego torowiska to także ostatni etap projektu Tramwaj Plus: oprócz zakupu wozów skody i linii na Gaj. Piękne, nowe torowisko jest już gotowe na Tramwaj Plus. Wszystko jest już tak bardzo dopięte na ostatni guzik, że już dziś piesi, chcąc przejść przez tory muszą czekać na czerwonym świetle.

- Budowa ruszy tak szybko jak się da, a jej ostateczny termin to koniec marca przyszłego roku. Od kwietnia na Kozanów i stadion powinny pojechać tramwaje – mówi Sławomir Kanik, dyrektor kontraktu z Wrocławskich Inwestycji.

Zadanie podzielone jest na 4 etapy:
1. budowa torów od skrzyżowania Legnicka – Na Ostatnim Groszu, przez krzyżówkę Milenijna/Pilczycka i wzdłuż Pilczyciej aż na wysokość Kozanowskiej (okolice pętli autobusowej), gdzie tory skręcą na Dokerską i Ignuta (gdzie będzie krańcówka).
Przewidziane jest także postrzeżenie Pilczyckiej od Milenijnej aż do kościoła św. Jadwigi (koszt tego etapu to 55,5 mln zł),
2. budowa torów od Kozanowskiej do skrzyżowania Pilczyckiej z Gwarecką, (koszt tego etapu to 16,2 mln zł)
3. budowa torów do skrzyżowania Pilczyckiej z Gwarecką do stadionu, (koszt tego etapu to 9 mln zł)
4. budowa toru technicznego między krańcówką na Ignuta a skrzyżowaniem Pilczyckiej z Gwarecką (koszt tego etapu to 4,5 mln zł).

Łącznie zbudowanych zostanie ok. 4 km torów, ok 700 metrów poszerzenia ulicy Pilczyckiej, dwie stacje do zasilania torowiska w prąd – łącznie 14 kilometrów kabli.

To ostatnia umowa projektu Tramwaju Plus. Przypomnijmy, że polegał on w założeniach na tym, aby po normalnych szynach jeździły szybciej lepsze tramwaje. Szybkość ma zapewnić podłączenie większości skrzyżowań do jednego komputera, który będzie przełączał wszystkie światła na zielone.
Jednak to może nie wystarczyć, bo wciąż nie wiadomo nawet czy te „superszybkie” tramwaje będą miały wszędzie wydzielone torowiska (Podwale).

Do tego jeszcze od pomysłu do dziś projekt został poważnie okrojony, co spotyka się z krytyką ekspertów.
„Tramwaj Plus jest ogryzkiem w porównaniu z tym, co było przewidziane. Nie obsługujemy Biskupina, ani Sępolna, za to dojeżdżamy do Stadionu Olimpijskiego – a przecież wystarczy dwa razy przejechać się tam tramwajem, żeby zobaczyć ile osób wysiada na tym odcinku. Dla kogo my to budujemy? Dla ludzi? Czy dlatego, że mieliśmy jakąś potrzebę? Jeśli dla ludzi, to musimy mieć naprawdę dobry plan, bo wydajemy publiczne pieniądze” - pisze dr. Bogusław Molecki, z Politechniki Wrocławskiej

Także władze miasta nie mówią już o kontynuowaniu projektu Tramwaju Plus jako o dogmacie.
- Plan dyrektora Komara (Tramwaj Plus – przypis BK) w sensie inwestycyjnym nie wykracza poza 2012 rok. Dlatego nie ma żadnego kłopotu w tym, żeby uczyć się dobrych rozwiązań od przyjaciół z Brukseli – mówił nam Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia,tłumacząc dlaczego MPK podpisuje umowę o współpracy z Societe des Transporst Intercommunaux de Vruxelles (STIB), która ma nam podpowiadać jak usprawnić komunikację zbiorową.

Zresztą na słowach się nie kończy. MPK ma już licencję kolejową i jest zdeterminowane mieszkańców na Psie Pole wozić szynobusami, zamiast tramwajami.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~ 2011-01-26
  13:40:17

  0 0

  no i git , przynajmniej tam gdzie naprawde potrzeba i komunikacja kuleje tramwaj pojedzie :)

 • ~ 2011-01-26
  13:42:34

  0 0

  Najlepsze jest to że STIB/MIVB Bruksela nie obsługuje komunikacji kolejowej na terenie Brukseli tak jak to chce robić MPK ;))))

 • ~ 2011-01-26
  16:49:07

  0 0

  A czemuż to na wizualkach są Skody jednokierunkowe? ;)

 • ~kamilprzem 2011-01-26
  17:00:20

  0 0

  Mea culpa, nie dopatrzyłem. Dlaczego są tu dwukierukowe Skody w normalnym malowaniu ;)

 • ~ 2011-01-26
  17:43:06

  0 0

  Ten tramwaj to taki typowy wrocławski urzędowy bubel!!! Wmawia się mieszkańcom naszego pięknego miasta, że to tzw. szybki. A tak naprawdę "linia" po której będzie się poruszał tramwaj+ niczym się nie różni technologicznie od torowisk wybudowanych w latach 80-tych!!! Leśnica, Żmigrodzka itp... . W takiej wersji jak jest pokazany przez wizjonerów powinien on być zbudowany właśnie w tamtych latach!!! Dzisiejsze szybkie tramwaje budowane na świecie poruszają się po bezkolizyjnych liniach poprowadzonych systemami tuneli i wiaduktów z przystankami i stacjami przesiadkowymi, bezkolizyjnymi z ruchem pieszym!!! Tramwaj+ w wersji zaplanowanej przez magistrat jest cofnięciem się o epokę!!! Nie jest to żadna Eureka!!! Tylko marnowanie pieniędzy na kosztowny bubel!!!

 • ~ 2011-01-26
  17:46:28

  0 0

  "Przewidziane jest także postrzeżenie Pilczyckiej od Milenijnej aż do kościoła św. Jadwigi" o co chodzi?

 • ~ 2011-01-27
  00:00:18

  0 0

  Może dr Bogusław Molecki nie wie gdzie znajduje się Stadion Olimpijski, bo miom zdaniem na Sępolnie na który tak narzeka. (nie obsługujemy Sępolna nai Biskupina...)

 • ~ 2011-01-27
  06:40:59

  0 0

  Griszka z tego co mi wiadomo Stadion Olimpijski nie leży na Sępolnie. Granicą Sępolna jest ul. Mickiewicza.
  Wg mnie jest totalną głupotą, robienie finalnego przystanku w tym miejscu. 3 przystanki dalej jest pętla autobusowo-tramwajowa. Tam miał dojeżdżać Plus w pierwotnych planach. No ale urzędnikom nie zależy na wożeniu ludzi tylko wiewiórek z parku

 • ~Lasart 2011-01-27
  07:16:07

  0 0

  "Dwie stacje zasilania TOROWISKA w prąd" Tego jeszcze we Wrocławiu nie grali. Czyżby zaczątki mitycznego wrocławskiego metra?

 • ~ 2011-01-27
  08:06:11

  0 0

  Wiewiórki z Parku Szczytnickiego będą woziły sobie żołędzie na Pilczyce ;)

 • ~ 2011-01-27
  08:13:54

  0 0

  Ale jak cię zapytają jaką linią na stadion to będzie można powiedzieć z czystym sumieniem "teplus 2" - obojętnie w która stronę.

 • ~Lasart 2011-01-27
  10:36:49

  0 0

  "Dwie stacje zasilania TOROWISKA w prąd" Tego jeszcze we Wrocławiu nie grali. Czyżby zaczątki mitycznego wrocławskiego metra?

 • ~gosc 2011-08-04
  17:21:05

  0 0

  a dlaczego dopiero w kwietniu bedzie jezdzil muglby szybciej

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.