Wiadomości
Tramwajem nie tylko do centrum! Wrocław ma plan rozbudowy sieci tramwajowej na najbliższe lata
We Wrocławiu ma powstać nawet 70 km nowych tras tramwajowych. W ciągu najbliższych 5 lat tramwajem mamy dojechać nie tylko na Nowy Dwór, ale także na Swojczyce i Ołtaszyn. Miasto położy też większy nacisk na integrację komunikacji tramwajowej z koleją i rowerem miejskim. W poniedziałek zaprezentowano Wrocławski Program Tramwajowy, który ma zostać zrealizowany w ciągu najbliższych 30 lat.
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w zajezdni przy ul. Powstańców Śląskich zaprezentowano pierwszą odsłonę Wrocławskiego Programu Transportowego. Dokument zawiera koncepcję rozwoju wrocławskich linii tramwajowych na najbliższe 20-30 lat.
Zobacz także
- Już jakiś czas temu wspólnie z doktorem Maciejem Kruszyną z Politechniki Wrocławskiej rozpoczęliśmy pracę nad Wrocławskim Programem Tramwajowym. Zaznaczam, że to dopiero pierwsza jego odsłona. Teraz chcemy poddać projekt pod dyskusję. Chcemy, żeby mieszkańcy mogli się wypowiedzieć na ten temat – mówi prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
Główne cele Wrocławskiego Programu Tramwajowego to poprawa dostępności komunikacji tramwajowej, integracja sieci tramwajowej z koleją, autobusami, rowerem miejskim i systemem Park and Ride.
- Najważniejszym celem jest krótki czas podróży. Chcemy też, żeby tramwajem można było podróżować nie tylko do centrum, ale też pomiędzy osiedlami – mówi dr Maciej Kruszyna z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr, współautor projektu.
Do planu wpisanych zostało około 40 zadań inwestycyjnych. W perspektywie 20-30 lat we Wrocławiu ma zostać wybudowanych 60-70 km nowych tras. W ciągu najbliższych 5 lat magistrat chce oddać do użytku 15 km torowisk. Obok trzech inwestycji, których realizacja jest już w toku (tramwaj na Nowy Dwór, połączenie Długa – Popowicka oraz linia wzdłuż ul. Hubskiej) do 2022 roku zrealizowane mają zostać także 3 nowe zadania: przedłużenie planowanej linii na Nowy Dwór z ul. Rogowskiej do stacji kolejowej oraz budowa nowych połączeń Sępolno – Swojczyce i Park Południowy – Ołtaszyn.
Wiemy już, że linia z Sępolna na Swojczyce pobiegnie przez most Chrobrego. - Ten most nadaje się do całkowitego remontu. Nowy obiekt, który powstanie w tym, miejscu będzie szerszy od starego i będzie posiadał torowisko – zdradza dr Maciej Kruszyna. - Jeszcze nie wiemy, którędy dalej będzie przebiegała trasa tej linii. Chcemy skonsultować to z mieszkańcami. Dobrze, jakby jej pętla była zlokalizowana w pobliżu jakiegoś przystanku kolejowego – dodaje naukowiec.
W kolejce na realizację czekają linie tramwajowe na Psie Pole, Jagodno, Muchobór Wielki, Maślice, Bartoszowice oraz torowisko na ul. Borowskiej. Dodatkowo magistrat wyznaczył dwa zadania obszarowe. Zadanie „Centrum” zakłada usprawnienie obecnej komunikacji tramwajowej w śródmieściu. W ramach zadania „Integracja z siecią kolejową” budowane będą krótkie odcinki tras umożliwiające szybką przesiadkę z tramwaju do pociągu.
- To jest plan na 20-30 lat. Chciałbym zaznaczyć, że jest to projekt otwarty i będzie on modyfikowany po konsultacjach z mieszkańcami i specjalistami – zapewnia Rafał Dutkiewicz.
W tym horyzoncie czasowym mają zostać wybudowane linie z tzw. „trzeciej grupy”. Znalazły się wśród nich dojazd do Szpitala Wojewódzkiego, połączenie Powstańców Śląskich i Ślężnej, rozwój komunikacji tramwajowej na Grabiszynie i Podwalu, budowa drugiego toru na Szewskiej, połączenie Oporowa i Kleciny, linia tramwajowa przez Gajowicką i Zaporoską, tramwaj na Księże Wielkie i Zakrzów, linie tramwajowe Bezpieczną, Kamieńskiego, Kamienną, Balonową, Bystrzycką, Grota Roweckiego, Szpitalną, Poznańską, Grodzką, Poznańską, Słowackiego, Świeradowską, Stacyjną i Tramwajową.
W ramach kluczowych elementów WPT obok rozbudowy sieci zapisano również inwestycje w infrastrukturę. Miasto planuje zakup nowego taboru oraz rozbudowę zaplecza. Wprowadzony ma zostać stały układ linii, który ułatwi podróżnym korzystanie z komunikacji tramwajowej. Urzędnicy zakładają, że trasy będą budowane w tempie 3-4 km rocznie. - W Krakowie, od 2000 roku sieć tramwajowa jest intensywnie rozbudowywana. Nowe odcinki otwierane są tam co 2-3 lata. Wrocław to podobne miasto, o podobnym budżecie. Myślę, że u nas takie tempo też jest realne – zauważa dr Kruszyna.
Który z elementów Wrocławskiego Programu Tramwajowego jest dla Ciebie najważniejszy?
Oddanych głosów: 453
Tagi: komunikacja miesjka, MPK Wrocław, tramwaje, wrocławskie tramwaje, wrocławski program tramwajowy, plan transportowy, maciej kruszyna, rafał dutkiewicz, komunikacja publiczna, transport publiczny
Zobacz także
Komentarze (2):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
10 wsi pod Wrocławiem, które pogonią PiS gdzie pieprz rośnie
71170 -
Tak powstaje droga z Wrocławia do Czech. Otwarcie jeszcze w tym roku
68635 -
Niebezpieczna woda w kranach pod Wrocławiem. Zakaz picia, nawet przegotowanej
62322 -
Wrocławskie perełki, o których zapomniano. Wrocław powinien być dumny, a jest wstyd!
58793 -
Oto najbardziej pisowskie ulice we Wrocławiu. Najwyższe poparcie u księży!
51460
Najczęściej komentowane
-
Po Wrocławiu będzie jeździł tramwaj "Krzysztof Balawejder"? Jest oficjalny wniosek
6 -
Oto najbardziej pisowskie ulice we Wrocławiu. Najwyższe poparcie u księży!
5 -
Wrocław: Atak zimy, koszmar na drogach! Ulice jak lodowisko [NA ŻYWO]
5 -
Wrocław: Ten kierowca znalazł sposób na brak miejsc parkingowych [ZDJĘCIA]
4 -
Mosty Pomorskie spóźnione o miesiąc. Zamiast je otworzyć, prezydent robi na nich... potańcówkę
4
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Marcin Porębski 2016-09-20
09:43:50
Ile nowych km linii tramwajowej wybudowano za wszystkich kadencji Rafała Dutkiewicza?
~Michał Szmit 2017-02-07
19:19:31
Do Pana Marcina: Ledwie 5 na Euro 2012.