Wiadomości

Tramwaju na Popowice nie będzie! Magistrat: decyzja o dotacji zapadła za poźno

2012-11-28, Autor: Tomek Matejuk
Torowisk, którymi linie Tramwaju Plus mogłyby dojechać na Popowice i Jagodno nie będzie. Przynajmniej do 2015 roku - urzędnicy tłumaczą, że decyzja ministerstwa o przyznaniu prawie 100 mln złotych dotacji na zapadła za późno. - Nie byłoby szans przeprowadzenia inwestycji w narzuconym terminie - wyjaśniają pracownicy magistratu. Dodają, że trwają rozmowy, by te pieniądze przeznaczyć na inny cel.

Reklama

Jak donosiliśmy w poniedziałek, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zaktualizowało listę projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowisko. Projekt Zintegrowany System Transportu Szynowego w Aglomeracji i we Wrocławiu - Etap II został w niej przeniesiony z listy rezerwowej na listę podstawową.

Oznaczało to, że miasto mogło dostać 96 mln złotych dotacji na budowę kolejnej linii Tramwaju Plus (od ul. Jagiełły przez Dmowskiego, Długą, Starogroblową, Popowicką do Pilczyckiej) i przedłużenie trasy linii 31 Plus na Jagodno. W poniedziałek urzędnicy tłumaczyli, że muszą sprawę przenalizować. Dziś wiemy już, że nowe tory nie powstaną.

- Decyzja ministerstwa bardzo nas cieszy, ale informacja dotarła do nas za późno. Teraz nie ma już możliwości przeprowadzania całej inwestycji do końca 2014 roku, tak, by zdążyć rozliczyć dotację w narzuconym terminie, czyli w 2015 roku - tłumaczy Paweł Czuma z magistratu.


Chodzi nie tylko o samą budowę torowisk.

- Musielibyśmy także przymusić PKP do przebudowy dwóch wiaduktów: na Bardzkiej i Długiej - wyjaśnia Paweł Czuma.

Urzędnicy tłumaczą jednak, że nie rezygnują z unijnego dofinansowania.

- Rozmawiamy z ministerstwem, by te środki przeznaczyć na inne inwestycje związane z komunikacją we Wrocławiu - dodaje Paweł Czuma.

Przypomnijmy, że rozbudowy Tramwaju Plus nie ujęto w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na lata 2013-2017. Pracownicy magistratu zapewniają jednak, że nie porzucają pomysłu budowy torów na Popowice i Jagodno.

- WPI uwzględnia tylko inwestycje, które realnie mogą powstać w danym czasie. Koncepcja rozbudowy Tramwaju Plus jest aktualna i jeśli w  przyszłości pojawi się szansa na jej realizację, na pewno ją przeprowadzimy - podkreśla Czuma.

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (31):
 • ~elgreco 2012-11-28
  12:00:25

  1 0

  k... mać! Czy nasz magistrat w ogóle do czegoś się nadaje? Czy nawet darowanych pieniędzy nie są w stanie wydać? Co to znaczy za późno? Nie byli przygotowani do tego. Tak gadali o rozbudowaniu tramwajów, ale sami w te własne brednie nie wierzyli. Inaczej by już mieli gotowe plany w szufladzie. A teraz 2 lata im za mało, czyli są kompletnie nie przygotowani, bo na samo wykonanie prac 2 lata zupełnie starczy. Chcą te pieniądze inaczej wydać. Ciekawe jak. Do czego mają gotowe plany? Kolejne fontanny, czy obwodnice? Miasto ma KM kompletnie w d*pie inaczej tego nie można powiedzieć, bo absolutnie nic w tym kierunku nie robią.

 • ~głupek 2012-11-28
  12:12:32

  0 0

  ale co tam jakies glupie 96 milioników? przeca na stadion i miejskie spoleczki ladujemy wielokrotnosc tej sumy i jest fajnie, jest super, jest super...

 • ~Tomek 2012-11-28
  12:18:32

  0 0

  Zamiast skorzystać z okazji dofinansowania inwestycji, które i tak muszą być zrobione to miasto znów kombinuje. Jagodno w najbliższym czasie przynajmniej podwoi liczbę mieszkańców - obecnie budują się tam 3 nowe osiedla, a w planach zagospodarowania widnieją jeszcze kolejne! Remont buforowej to podstawa, ale czy przy tej okazji nie warto zrobić czegoś więcej? Zwłaszcza mając na ten cel dotację?

 • ~dafuq 2012-11-28
  12:57:33

  1 0

  Ech... whatever. Dudek mojego głosu nie dostanie.

 • ~MieszkaniecJagodna 2012-11-28
  13:05:05

  0 0

  Tramwaje na jagodno były obiecywanye już chyba 5 lat temu! Widać przez kolejne 5 się nie doczekamy! Czy można coś z tym zrobić? Może jakaś akcja, prostest? Trzeba zwrócić uwagę miastu że Jagodno to już nie pola, ale żywa i duża dzielnica!

 • ~elgreco 2012-11-28
  13:37:20

  2 0

  @mieszkaniecJagodna: Tramwaju ani na Jagodno, ani na Nowy Dwór, ani na Psie Pole nie będzie póki ekipa w ratuszu nie zostanie wymieniona. Jak widać oni biorą się do tego tematu jak pies do jeża. Najlepsze co potrafią to rozdmuchać pięknie wizje zmian i na tym się kończy. Jak do pracy trzeba się wziąć to zawsze coś stoi na przeszkodzie, albo pieniędzy nie ma, albo zaskoczyło ich że pieniądze są itd. A tymczasem w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Bydgoszczy, i oczywiście w Warszawie się buduje. A u nas już taki zastój, że nawet na piękne zapowiedzi już nie mają odwagi.

 • ~wroclawiak 2012-11-28
  13:47:01

  0 0

  Inwestycja budowy linii Plus na Psie Pole pochłonęła by znacznie większe środki niż - patrząc nie patrząc - dokończenie już rozpoczętej linii w kierunku Jagodna. Największym problemem jest PKP i ichniejszy wiadukt.Wydają 8mln złotych na zorganizowanie ankiety (zapraszam do dzisiejszych serwisów newsowych) a nie znajdą środków na przebudowę rozpadającego się już wiaduktu na Buforowej. Jasną sprawą jest, że w tej chwili jest jeszcze parę dzielnic, które potrzebują dojazdu i lepszej komunikacji - ale patrząc realnie - Psie Pole ma lepszy dojazd niż Jagodno, a odległość od centrum jest znacznie mniejsza w przypadku tej dzielnicy - wydawałoby się ze miasto powinno się równo rozrastać.

 • ~wrocławianiN 2012-11-28
  14:13:54

  0 1

  Powyższa wiadomość jest nieprawdopodobna.Mądrzy Urzędnicy i Radni Miasta, jeśli tak traktujecie dotację Ministerstwa i 96 milionów na linię tramwajową (Długa, Starogroblowa, Popowicka) was nie interesuje to podajcie się do dymisji. Znajdą się lepsi i sprawniejsi w inwestycjach. Wiadomo, że na PKP przebudów tych dwóch wiaduktów na Starogroblowej i na Długiej się nie wymusi w dającej się przewidzieć przyszłości. Należy więc po prostu zbudować torowisko tramwajowe z sygnalizacją świetlną przy tych wiaduktach nawet bez przebudowy jezdni jeśli to nie będzie konieczne. Ministerstwo nie powinno zezwolić na wykorzystanie tych środków na coś innego we Wrocławiu. Powinno przeznaczyć je innemu miastu przenosząc inny tramwajowy program rezerwowy do realizacji. Decyzja władz Wrocławia po zastanowieniu się pasuje do informacji o budowie trzech przystanków typu wiedeńskiego w ciągu czterech lat. A po co się spieszyć .

 • ~elgreco 2012-11-28
  14:19:41

  0 1

  @Wrocławiak: Nie chcę rozplątywać dyskusji na temat priorytetów w rozwoju KM. Bo to bez sensu z tą władzą. Chodzi mi o to, że z tą ekipą rządzącą nie czeka nas żaden rozwój, ani tam gdzie on jest mniej ani bardziej potrzebny. Jedynie co nas czeka na polu KM to zastój i degradacja, jak widać po nowym planie inwestycyjnym (jedynie wymiana kilku rozjazdów torowisk przez następne 5 lat)

  RD to potrafi najlepiej się pochwalić obcymi osiągnięciami, tak jak to było w przypadku AOW, Dworca Głównego lub terminalu na lotnisku. Jak sami ma coś zrobić to wychodzi klapa (stadion, tramwaj plus, ITD) lub wcale nie robi się.

 • ~elgreco 2012-11-28
  14:30:40

  0 1

  @wrocławianiN: Właśnie tak. Zrobić tramwaj z własnym torowiskiem. Pod wiaduktem światła i priorytet dla zbliżającego się tramwaju. Tramwaj wjeżdża na jezdnie, przejeżdża przez wiadukt i gotowe. Co prawda pozostaje wąskie gardło, ale rozgoryczonym kierowcą można powiedzieć \"Podziękujcie PKP za tą sytuacje\". Ale za to tramwaj gotowy, na 95% na własnym torowisku, a gdyby PKP jednak kiedyś zdecydowało się na przebudowę wiaduktu, to za mały pieniądz możne też ten krótki odcinek przerobić. Problem w tym że w magistracie nie szukają rozwiązań, tylko powodów czemu \"nie da się\" (bo brak pieniędzy, bo pieniądze się nagle znalazły, bo PKP nam przeszkadza, itd.)

 • ~Akcja 2012-11-28
  14:40:29

  0 0

  Trzeba coś z tym zrobić ! w planie wieloletnim nei ma żadnych nowych inwestycji w kwestii KM! Zwrócić uwagę mediów, zacząć dyskusję! Nie może być tak, że pieniądze na komunikacje wpadną do czyjejś kieszeni bo w magistracie nikt nie będzie chciał się podjąć zadania !

 • ~Matt 2012-11-28
  15:25:39

  0 0

  Dotacja unijna zaskoczyła Urząd Miasta? Niedługo tych biurokratów zaskoczy fakt istnienia komunikacji miejskiej. Już sobie wyobrażam jakiś komentarz Czumy w rodzaju: "nie przeznaczyliśmy tych kilkudziesięciu milionów na komunikację zbiorową, bo według naszych rachunków jej udział systematycznie maleje i nie ma potrzeby rozwijać takiego stuletniego przeżytku".

 • ~aloha 2012-11-28
  16:21:43

  0 0

  czepiecie sie jakis 100 milionow a nasz wspanialy Pan prezydent uratowal Witaminke

 • ~swer 2012-11-28
  18:11:41

  0 0

  Nie mają czasu na pracę, muszą trzymać stołki pod dupą. A kasa nie jest ważna, wszak KM jeżdża biedacy.

 • ~angom 2012-11-28
  18:21:53

  0 0

  Pieniądze przepadną dzięki nieudolnym urzędnikom p. Dudkiewicza , i Wrocław wypadając z planu finansowego Ministerstwa , kolejne pieniądze na ten cel , zobaczy jak świnia własne ucho.

 • ~emeryt 2012-11-28
  18:41:46

  0 0

  Jak miasto mogło być zaskoczone skoro samo ten projekt zgłosiło do dotacji. Jeśli ktos czy coś jest na liscie rezerwowej to powinien być gotowy chyba że miasto ten projekt zgłosiło dla picu i PR tylko abyć kojarzone jako dbające o wygodę i interes mieszkańców. Jak po takiej decyzji miasta będzie Ministerstwo traktowało przyszłe zgłaszanie projekty do dotacji. Oczywiśącie jako niepoważne bo władze Wrocławia same proszą o takie traktowanie. Wstyd Panie Prezydencie.

 • ~wroclove 2012-11-28
  19:52:59

  0 0

  Trzeba zrobić jakąś akcję, nagłośnić to! czy taki portal jak tuwrocław.com może się tego podjąć? zebrać ludzi, wszak te rejony to są dziesiątki tysięcy Wrocławian.. jak można zrezygnować z takiej okazji? A za 3 lata powiedzą że dotacji nie ma, inwestycji nie ma!

 • ~piter 2012-11-28
  20:25:17

  0 0

  Obiecywali obiecywali i słowa dotrzymać nie mogą a my - mieszkańcy Jagodna - na tym cierpimy.

 • ~heheh 2012-11-28
  20:46:55

  0 0

  Napiszcie petycję, taką jak o 145 i 136 i dostaniecie 310 bis. ;)

 • ~ 2012-11-28
  21:06:51

  0 0

  >Przypomnijmy, że rozbudowy Tramwaju Plus nie ujęto w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na lata 2013-2017./// To zbudujcie TRAMWAJ NORMALNY !!!!!!!!!!

 • ~luna 2012-11-28
  21:09:39

  0 0

  PETYCJA! trzeba napisać petycję! zbierać podpisy, niech zobaczą ile nas jest! Autobusy są tam zawodne, rzadko kiedy któryś przyjeżdza punktualnie, a jak juz są to tkwią w korkach bo skrzyżowanie z Terenową to PARANOJA! jedno auto potrafi zablokować cały ruch, a tam non stop ktoś skręca albo wyjeżdza!!

 • ~Wroc 2012-11-28
  21:27:52

  0 0

  No to pojechali w tym magistracie... Mogą być pieniądza ale nie ma chęci? Oj... Zazwyczaj jak są pięniądze, to jest wszystko możliwe... Jeśli nasze urzędasy tak nie uważają, to czas na ich wymianę - na lepszy model.

 • ~TB 2012-11-28
  21:36:48

  0 0

  Zamiast tylko pisać komentarze można zwrócić większą uwagę na problem. Podpiszcie się pod petycją:

  http://www.activism.com/pl_PL/petycja/petycja-w-sprawie-uruchomienia-tramwajow-na-jagodno-we-wroclawiu/40809

  Wiem, że internetowe petycje mało znaczą, ale mogą zwrócić większą uwagę mediów i urzędników na sytuację w tej części miasta.

 • ~zed 2012-11-28
  22:10:12

  0 0

  A może przedłużyć linie na Stabłowice??? Tam powstało i powstaje kilkanaście tysięcy mieszkań!!!

 • ~Wrocławianin 2012-11-29
  11:12:46

  0 0

  Same jełopy rządzą. To po ch....... Tusk walczy o 400 mld złotych.
  Tak przeznaczą ale na swoje pensje.
  Pies im mordę lizał.

 • ~ajkc 2012-11-29
  11:34:01

  0 0

  ludzie, zrobmy refendum odwolania prezydenta i jego ludzi, aoraz ludzi z um od transportu miejskiego, urbanistyki, architektoruy itd


  no przeciez to skandal,

  co za kabo.... tam siedza


  ja chce referendum ws odwolania wladz miasta !!!!

 • ~Oburzony 2012-11-29
  12:19:23

  0 0

  A może w takim razie pokombinować coś w temacie szynobusów, które rzekomo miały jeździć na Psie Pole i do Leśnicy... 100 mln piechotą nie chodzi. Można to wykorzystać...

 • ~ 2012-11-29
  15:29:16

  0 0

  Obie trasy są ZELEKTRYFIKOWANE ! Z centrum, zarówno na Psie Pole jak i i do Leśnicy jedzie się "pod drutem" tak więc szynobusy na tych trasach to IDIOTYZM.TYLKO EZT !!!

 • ~ww 2012-11-29
  16:23:52

  0 0

  Złej tanecznicy koszula u d... przeszkadza.

  Jak by chcieli to w tych newralgicznych miejscach tory biegłyby w ulicy - jak np. na osobowickiej. A tak to dobra wymówka, żeby nic nie robić i ze wkładu własnego zaoszczędzić pieniążki na dofinansowanie dziwnych spółeczek albo piłkarzyków...

 • ~gregmoto 2012-11-30
  09:07:36

  0 0

  Kasa wydana na rozpoczęcie linii w kierunku Jagodna i po co? pytam się po co?
  Panie Prezydencie Rafale D. zrezygnuj z tego stołka bo ludzie niedługo na taczce Cię wywiozą z urzędu i tylko wstydu się najesz...

 • ~MKM 2013-09-25
  18:19:55

  0 0

  A może dałoby się dobudować tory do Na Ostatnim Groszu, dalej Gądowianką, Klecińską i do FATu?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.