Wiadomości

Trasa za Świebodzkim będzie gotowa. Tylko nikt nie wie kiedy

2011-09-15, Autor: Bartłomiej Knapik
Miała być gotowa w tym roku, potem w przyszłym, teraz okazuje się, że nie wiadomo nawet kiedy rozpoczną się prace. Połączenie ulic Góralskiej i Tęczowej, za Dworcem Świebodzkim, ma odciążyć pl. Orląt Lwowskich. Projekt ma być gotowy w listopadzie

Reklama

Chodzi o drogę za dworcem Świebodzkim, dzięki której kierowcy z Grabiszyńskiej dojadą do Robotniczej omijając pl. Orląt Lwowskich. Byłoby to jedyne połączenie północy i południa miasta między Klecińską a pl. Orląt właśnie.
Inwestycja ta jest już znacznie opóźniona: w lutym miał być ogłoszony przetarg na budowę. Jednak Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta wycofał wniosek w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla tej budowy.
Kłopot polegał na znalezieniu rozwiązania, jak przyłączyć tę trasę do ul. Robotniczej na wysokości ul. Smoleckiej. Po jakimś czasie wymyślono, że ze względów ekonomicznych zadanie będzie realizowane etapami, odrębnym etapem jest sam łącznik i odrębnym krzyżówka z Robotniczą.

Jednak, żeby to zrobić, trzeba było od nowa wystąpić o decyzję środowiskową. Decyzja niedawno się pojawiła, ale dobrych informacji jest znacznie mniej.Kiedy pisaliśmy o tym w maju już było wiadomo, że na trasę nie ma pieniędzy w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym. Jednak urzędnicy z magistratu obiecywali nam, że „gdy będzie już gotowy projekt policzymy ile potrzeba pieniędzy na ten cel i znajdziemy je w budżecie”. To zaś oznaczało, że od wiosny przyszłego roku można by zacząć budowę, a wtedy trasa byłaby przejezdna pod koniec 2012 roku.

Tyle tylko, że teraz data rozpoczęcia prac nie jest taka oczywista.
- Projekt na budowę łącznika Tęczowa - Góralska wraz z krzyżówkami ze Szpitalną i Robotniczą powinniśmy mieć gotowy do oceny w listopadzie. W sprawie realizacji to mogę powiedzieć tyle, że w zależności od ostatecznego kształtu projektu, na co mają wpływ uzgodnienia z koleją, będziemy mogli oszacować koszt inwestycji i wtedy zapadną decyzje co do terminu realizacji – tłumaczy Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

O co chodzi? Oczywiście o pieniądze, a konkretnie o ich brak. Władze miasta o kłopotach finansowych budżetu mówić nie chcą. Twierdzą, że wszystko jest dobrze. Potem jednak ogłaszają, że magistrat wystawi na sprzedaż swoje budynki razem z urzędnikami, a potem wydzierżawi od nowego właściciela. Chodzi o kwartał Zapolskiej, Bogusławskiego, Świdnicka, Piłsudskiego, w którym w budynkach magistratu znajduje się choćby departament infrastruktury, wydział komunikacji, edukacji, sportu czy biuro rozwoju Wrocławia (o szczegółach przeczytasz tutaj).

Co ciekawe już trasa, o której piszemy, jest prowizorką – ma być alternatywą dla zachodniego fragmentu Śródmiejskiej Trasy Południowej, której częścią jest wiadukt między Szpitalną a Robotniczą.
Przypomnijmy, że ŚTP, zwana także Śledziem, to ciąg ulic w jawnej koncepcji o parametrach zbliżonych do autostrady (brak przejść dla pieszych, tunele i estakady, szerokość pasa jezdni 3,75 - zgodnie z wytycznymi dla autostrad), która ma połączyć pl. Wróblewskiego przez okolice Sky Tower z pl. Strzegomskim z ominięciem centrum (patrz mapa). Pod tym linkiem znajdziecie wizualizacje koncepcji tej trasy.
Jednak ta trasa na razie nie powstanie.
- Wiemy już, że na taką trasę nas nie stać i niekoniecznie jest nam ona w tej formie potrzeba. Mając maksimum musimy teraz wypracować rozwiązanie optymalne – mówi Marek Żabiński, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Wrocławia odpowiedzialny za komunikację.

Dlatego właśnie tak ważna jest alternatywna prowizorka – bo po 1. zdecydowanie tańsza, po 2. rzeczywiście będzie pozwalać na omijanie pl. Orląt Lwowskich, po 3. wreszcie, jak wszystkie prowizorki, będzie z pewnością bardzo trwała. Prowizoryczne rozwiązanie – puszczenie ruchu aut przez mosty młyńskie trwało przecież kilka dekad.
I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że nie ma pieniędzy nawet na prowizorkę.

Co o tym sądzicie? Czy ta trasa powstanie?
Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~Mysliwy 2011-09-15
  07:20:38

  0 0

  Kolejne wrocławskie Yeti :)

 • ~ 2011-09-15
  07:36:43

  2 0

  żaden pozorant z magistratu nie przyzna się że wrocław ma problemy finansowe- a na każdej sesji jest lawirowanie, kombinowanie, zeby tylko nie umoczyc tyłka.............temat stanu budżewtu powinie byc bardziej drążony przez dziennikarzy bo ci co pracują z budżetemn na codzień mówić o tym nie mogą ale moga pokazac gdzie czego szukac.....

 • ~Krzysiek 2011-09-15
  09:13:27

  0 0

  Dokupmy więcej tramwajów plussssssssss!!!!!!11111

 • ~ 2011-09-15
  10:15:24

  1 0

  Po wstępnych szacunkach okazało się, że ta inwestycja to wydatek rzędu 14 mln, czyli ok. dwukrotnie więcej, niż na początku zakładano. Okazało się jednak, że tak szeroki przejazd przez tory kolejowe nie jest tani. Ot, i cała tajemnica włożenia projektu do szafy. I szybko z tamtąd wyciągnięty nie zostanie.
  Szkoda, bo ten łącznik bardzo by tam się przydał.

 • ~ 2011-09-15
  11:03:51

  0 1

  im wiecej drog tym wieksze korki. porypalo ich? nie lepiej zielen i parki tam zrobic + sciezki rowerowe?

 • ~l_wro 2011-09-15
  11:12:05

  0 0

  Jeśli prawdą jest że koszt tego kawałka to 14mil zł to wydaje się to być niedużo. Zważywszy na to że tan kawałek jest niezbędny dla pl. Legionów, pl. Orląt Lwowskich.
  Ile miasto dopłaciło do Adamek- Kliczko???? 2mln=l euro? To jest przecież 8,5 mln czyli prawie ten jakże ważny kawałek drogi

 • ~ 2011-09-15
  11:55:02

  1 0

  za mało ci zieleni to wyprowadź się na wieś

 • ~mg 2011-09-15
  12:42:07

  0 0

  nie wiem tylko po jaką cholerę budować jakieś prowizorki. Nie można od razu rozpocząć budowy estakady, nawet jeśli ta miałaby potrwać kilka lat?

 • ~ 2011-09-15
  13:14:00

  0 0

  pani nowak nie zgadza się na estakady w mieście

 • ~do mg 2011-09-15
  13:15:01

  0 0

  prowizorką właśnie byłaby estakada nad polem, czyli prowizorką i to przeszłą, bo pociągi tam już nie jeżdżą i nigdy nie pojadą.

 • ~ 2011-09-15
  13:19:54

  0 0

  Mi też 14mln nie wydaje się kwotą wygórowaną za ten łącznik. Wystarczy wspomnieć, że sama koncepcja ŚTP kosztowała prawie 3mln, a jest zupełnie absurdalna i nie nadaje się do niczego (może poza publikacją na podobnych do tego portalach dla miłosników miasta, ale to słabe uzasadnienie wyrzucenia takiej kasy). Drugi przykład to Psia Kładka nad fosą przy Świebodzkim - kosztowała 4mln. Nie żeby nie była potrzebna - nawet bardzo, ale wystarczyło zrobić podobną jak ta 150m dalej, przy Zelwerowicza (koszt przebudowy 0,8 mln).

  Ale to były inne czasy. Teraz nie ważne co, komu się wydaje. Pieniędzy brakuje na wszystko, co nie mieści się na liście priorytetów szefa. A łącznika Góralska-Tęczowa z pewnością tam nie ma. No, chyba że swoje biuro chciałaby tam umieścić kolejna korporacja i miała właśnie takie życzenie. Wtedy te 14mln nie byłoby żadną przeszkodą.

  Także zapewne nie powstanie ani "prowizorka", ani estakada - która zasadniczo nie jest dobrym rozwiązaniem. A przynajmniej nie w ciągu najbliższych kilku lat. Bo w trick ze sprzedażą miejskiego kwartału przy Zapolskiej też nie wierzę.

 • ~ 2011-09-15
  13:25:55

  0 0

  Jeszcze jedno pytanie do dobrze zorientowanych - czy na tej wysokości znajdują się wyłącznie tory przemysłowe i do obsługi nieczynnego Dworca Świebodzkiego? Bo jeśli tak, to robienie tam estakady byłoby niepotrzebną rozrzutnością, a "prowizorka" byłaby tym bardziej zasadna.

 • ~atomek 2011-09-15
  14:55:27

  0 0

  Tam jest czynna linia do centrozłumu

 • ~ 2011-09-15
  15:15:58

  0 0

  A jak często jest używana?

 • ~urzędnik 2011-09-15
  15:26:14

  0 0

  Centrozłom musi się wynieść, to zbyt dużo wart grunt, aby składować złom w centrum.

 • ~Lolek. 2011-09-15
  18:14:43

  0 0

  Dokładnie. Znowu pojawia się Y E T I :)
  Ale zawsze myślałem, że Yeti jest jedno a we Wrocławiu jest kilka :-)

 • ~ 2011-09-15
  18:16:11

  0 0

  no dobra, to teraz wlozmy na 100% w bajki informacje o tym ze Wroclaw stac na metro... chyba za 50 lat... jednego chodnika na Psim Polu nie mozna wyremontowac, chociaz bylo obiecane, jednej drogi nie da sie wyremontowac porzadnie, a tu wala wizjami metra, tuneli, parkingow pod ziemia... co oni musza sobie myslec, jak skladaja takie obietnice, na ktore wiedza ze nie ma szans realizacji... to przeciez w glowie sie nie miesci, jak mozna byc zaklamanym...

 • ~Criss 2011-09-15
  22:24:50

  0 0

  "Na razie nikt nie chce powiedzieć, o jakie inwestycje chodzi:
  - Najpierw musimy zobaczyć ile pieniędzy uda się nam uzyskać na tej operacji. Dopiero potem zdecydujemy które zadanie z Wieloletniego Planu Inwestycyjnego zostanie przyspieszone – mówi Paweł Czuma, rzecznik prasowy urzędu miasta."

  Panie Bartku, powyżej zdanie do artykułu o leasingu, którego Pan jest autorem. Może jak pozyskają kasę z leasingu to wtedy warto ruszyć temat tego zadania? Bo teraz to sobie można... Jeśli się Panu uda, że wprowadzą do budżetu to będzie Pan Wielki....:-). Pozdrawiam

 • ~Sławek 2011-09-15
  23:06:05

  0 0

  Najważniejsze, że wydano kupę miejskich pieniędzy na obiekt, gdzie dwóch facetów leje się po mordach, a parę tysięcy dookoła ryczy, chleje i szcza...!

 • ~ 2011-09-16
  07:30:41

  0 0

  jakby nie było to jedna z wielu potrzebnych inwestycji któa dziuei EURO nie zostanie zrealizowana w najbliższym czasie-jest mnóstwo gotowych dokumentacji projektowych na przebudowy remonty ulic w mieście ale ci tam- spółka robi kolejne projekty a realizowac tego co można nie ma za co bo rafał się bawi........

 • ~ 2011-09-16
  07:34:57

  0 0

  PILNE Wrocłąw poszukuje gospodarza- odpowiedzialnego za losy miasta bez wizji, szanującego mieszkańców, liczącego się ze zdaniem innych, oferty prosze skłądac.........

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.