Wiadomości

Trwa budowa kolei linowej nad Odrą. Słupy już stoją, kolejka ma też nazwę

2013-07-01, Autor: Tomek Matejuk
Budowa kolei gondolowej, która połączy kampus Politechniki Wrocławskiej przy Wybrzeżu Wyspiańskiego z Geocentrum przy ul. Na Grobli idzie zgodnie z planem, a pierwsi pasażerowie pojadą nią w październiku. 15-metrowe słupy, które będą podtrzymywać liny stanęły już po obu stronach Odry, poznaliśmy także oficjalną nazwę inwestycji. Kolegium rektorskie zdecydowało, że będzie to "Polinka".

Reklama

Jak podkreślają przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej, budowa kolejki gondolowej nad Odrą przebiega gładko.

 

- Wszystkie prace idą zgodnie z planem. Według inwestora do końca wakacji kolejka może być już gotowa. Pierwsi pasażerowie będa mogli z niej skorzystać w październiku, po zakończeniu odbiorów technicznych - wyjaśnia Andrzej Charytoniuk z Politechniki Wrocławskiej.

 

Dwa 15-metrowe słupy, które będą podtrzymywać liny stanęły już po obu stronach Odry. Same wagoniki pojawią się we Wrocławiu w lipcu.

 

W poniedziałek poznaliśmy też oficjalną nazwę kolejki: Kolej Linowa Politechniki Wrocławskiej "Polinka". Tak zdecydowało kolegium rektorskie, które wybierało spośród propozycji zgłoszonych przez studentów, a wśród kontrkandydatur była m.in. "Gondolina" czy "Kolejka do dziekanatu".

 

>Zobacz jak idą prace na budowie kolejki nad Odrą

 

 

 

Przypomnijmy, zarówno pierwszy, jak i drugi przetarg na budowę kolejki gondolowej, która połączy kampusy PWr przy Wybrzeżu Wyspiańskiego i ulicy na Grobli zakończył się fiaskiem – w obu przypadkach władze uczelni nie chciały przystać na propozycję firmy Doppelmayr, która żądała za zrealizowanie inwestycji ponad 12 mln złotych.


Udało się dopiero za trzecim podejściem. Do przetargu po raz trzeci zgłosiła się ta sama firma, która tym razem zaproponowała kwotę 12,7 mln złotych, czyli trochę więcej niż przy pierwszych dwóch podejściach. Senat uczelni jednogłośnie, pozytywnie przyjął rekomendację komisji przetargowej w sprawie budowy kolejki, a 30 października 2012 roku podpisano umowę.

Dwuprzystankowa kolejka linowa będzie miała 371 metrów długości, a w dwóch kabinach (z których każda pomieści 15 osób) w ciągu godziny w każdym z kierunków przejedzie 366 osób. Średni czas podróży wyniesie niespełna 2 minuty.

Połączenie kampusu na Wybrzeżu Wyspiańskiego z Geocentrum przy ul. Na Grobli to kolejny pomysł władz uczelni, które chcą skupić nauczanie w trzech głównych ośrodkach.

- Mamy plan, by Politechnika nie była rozrzucona po całym Wrocławiu, tylko chcemy skoncentrować się na trzech miejscach. To kampus główny po obu stronach Odry, obiekty przy ul. Prusa i Gdańskiej oraz ulica Długa. Reszty będziemy się pozbywać – koszty utrzymywania odseparowanych obiektów są zbyt duże i nie ma powodu, by je ponosić – tłumaczy prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Za darmo kolejką będą mogli jeździć studenci i pracownicy Politechniki Wrocławskiej, a także wrocławianie posiadający ważny bilet okresowy zakodowany na Urbancard. Na razie nie wiadomo, jak zostanie rozwiązana kwestia biletów jednorazowych.Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 31

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (24):
 • ~tom 2012-09-27
  10:22:44

  8 0

  NIE ZGADZAM SIĘ na współfinansowanie tej bzdury z naszych podatków!
  Dość już wytrysków i fajerwerków. Magistrat odwrócił się całkowicie od mieszkańców, nie reaguje na podstawowe bolączki mieszkańców, z to ochoczo wywala w błoto nasz pieniądze: a to na drogi, wolny tramwaj o nazwie "szybki, a to na piłkarzyki, a to na durny sustem o nazwie intelkigentny, a to na baner, a to na inne medialne, które mają pokazać niezorientowanym w temacie jaki Wrocław jest dynamiczny, jhakiego ma super prezydenta!
  Fikcja, fikcja, fikcja.
  Miasto jest drogie, brudne, zakorkowane, bez sprawnej Komunikacji Zbiorowej, bez wystarczającej ilości przedszkoli i żłobków, z zdewastownym mieniem komunalnym. Nikt się w magistracie tym nie martwi. Nie ważni są mieszkańcy, ważne by pokazać się w świecie. • ~z polnocy 2012-09-27
  15:23:40

  7 0

  W pelni zgadzam sie z przedmowca. Wroclaw nie spenia podstawowych potrzeb mieszkancow a co gorsze wcale sie z glosem mieszkancow nie liczy. W miescu ciekawie wygladajacej acz nie spelniajacej swojego zadania kolejki powinna powstac kladka. Skoro nie stac nas na kolejke o przepustowosci tej powstalej na potrzeby olimpiady w Londynie to NIE WYDAWAJMY PIENIEDZY NA ATRAPY!.

 • ~R2r 2012-09-27
  18:01:10

  6 0

  No, apopleksja nie trafi! Nie ma na to, nie ma na tamto.., a na gondole 6 baniek jest. Nie zgadzam się na wydawanie publicznych pieniędzy na fanaberię z której skorzysta kilka set osób w ponad 600tyś mieście!!!

 • ~prawda 2012-09-27
  20:38:42

  9 0

  Niestety. Unikałem do tej pory krytyki, która obraża ludzi. Ale tym razem nie wytrzymam. Ci, którzy zdecydowali o wybudowaniu kolejki zachowali się jak bufony.

 • ~mill 2012-09-27
  23:17:49

  3 0

  Skandal ! Zamiast taniej ,całodobowej kładki dla wszystkich - rowerzystów,ludzi z wózkami dziecięcymi -powstaje jakiś wynalazek. Za tyle pieniędzy mogliby zrobić most zwodzony nowej generacji.

 • ~Matt 2012-09-28
  10:28:37

  2 0

  Miasto wydaje grube pieniądze tylko po to, aby promować Dutkiewicza w całej Polsce. To jest nieustająca kampania wyborcza kosztem cięć wydatków na podstawowe potrzeby mieszkańców, np. komunikację zbiorową czy przedszkola i żłobki. Dosyć tego. Kiedy więcej ludzi to zauważy? W ostatnich wyborach nie głosowałem na Dutkiewicza i jego ekipę, w najbliższych też nie będę.

 • ~OSeE 2012-09-28
  20:56:28

  5 0

  i tak jak pisałem wcześniej, wszystko jest ustawione dla kolegi Mira, Zbycha, więc wyciąg wybuduje Ryszard S. który postawił już wyciągi w Karpaczu i Zieleńcu. BRAWO DUDEK!!!!

 • ~benek 2012-10-12
  20:52:02

  4 0

  Skandal. Szasta się publicznymi pieniędzmi na coś co się nie sprawdzi.

 • ~TomN 2013-03-05
  19:11:17

  0 2

  Paranoja co za pomysł!!! I jeszcze Bulwar Kaczyńskich, może jeszcze 100 metrowy pomnik Kaczora Donalda!!!!!!

 • ~szał 2013-03-05
  23:56:07

  3 0

  pudrowanie zaropiałego zadka ! szkoda że te 6 mln ze strony miasta nie pójdzie na coś naprawdę pożytecznego... Proponuję jeszcze jeden milion na kwartet smyczkowy który będzie siedział na każdej z dwóch budek i ukulturalniał miasto dziurawe miasto

  brawo

 • ~rs 2013-03-06
  07:49:39

  0 0

  a ja jestem za tak jak pozostałe 80% Wrocławian

 • ~Wkurzman 2013-03-06
  14:47:47

  5 0

  Niby kraj się zmienił, a nadal najlepsze interesy robi się na wielkich, słomianych inwestycjach. To jest Miś na miarę możliwości paru zakompleksionych Panów na wysokich stołkach.

 • ~Mieszkaniec 2013-03-07
  09:15:40

  0 7

  Podobaja mi te powzsze wpisy sfrustrowanych ludzi... Sami elokwentni experci od finansow,budownictwa,marketingu!
  Powtarzacie te same wysluzone hasla Platfusow,dla ktorych Dutkiewicz jet sola w oku!
  Miasto rozwija sie rownomiernie i staje sie co raz ladniejsze,a wodotryski typu fonatnna,stadion czy kolejka staja sie symbolami rozwijajaego sie na wszystkich plaszczyznach miasta! Czy wy malkontenci liczycie na jakas dywidende z budzetu miasta? Czy jak budowano hale stulecia,czy stadion olipijski to ktos wtedy myslal o zadluzeniu? W ten sposob nigdy nic by nie powstalo,gdyby lud mial decydowac...

 • ~Set 2013-03-08
  17:30:20

  6 0

  Moze by tak magistrat zajął się dziurawymi chodnikami, brudną komunikacją zbiorową, większą troską o czystą wodę, zamiast wywalać miliony na atrakcje dla studentów. Zbędna, droga, niefunkcjonalna jest ta linowa atrakcja. Ale to wybraniec dba w miejskie finanse.

 • ~maturzystka 2013-03-27
  13:14:17

  4 0

  jestem zaskoczona decyzją,kładka dla wszystkich mieszkańców okazałaby sie lepszą opcją - wyszło by taniej, resztę pieniędzy można wydac na inne inwestycje w miasto..

 • ~biz 2013-03-28
  14:36:41

  1 0

  Drogi dziurawe, mosty w opłakanym stanie i 1 000 innych potrzeb miasta i mieszkańców. Czy już wszystko we Wrocławiu jest tak cacy, że wymyśla się tak ekstrawagancką i wymyślną przeprawę przez rzekę? Kolejka nad Odrą - śmiechu warte.... nie dość, że koszt początkowy niebagatelny, to utrzymanie tego BUBLA będzie kosztowało krocie. NIE NIE NIE dla tego typu GŁUPOT w tych trudnych czasach.

 • ~szalej maly szalej 2013-03-28
  15:01:35

  2 0

  spoko na budke pójdzie tylko 6 mln co to przy 16mln na pilke przecież o to chodzi... haracz ...większość finansuje mniejszość wiec won na dziurawe chodniki i ulice... i płacić mandaty za bzdury a jak sie nie podoba to precz do Łodzi !

 • ~kosma 2013-03-28
  17:28:11

  0 1

  Przecież to jest MIŚ, nasz MŚ i My tym MISIEM pokarzemy na co nas stać.
  Potem się MiISIA zlikwiduje / protokół zniszczenia /, i co napijesz się koniaku?. Nie stać cię , już stać.
  Żenada !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ~echooo 2013-03-29
  13:56:55

  0 0

  Ludzie, ta kolejka będzie SUPER. Na pewno wszyscy będziecie ją podziwiać, fotografować i chwalić się nią przed znajomymi z innych miast, że mamy jak w Barcelonie. Przedszkola, żłobki, dziurawe chodniki zawsze będą problemem, ile by się na to pieniędzy nie wydało.

  Czy zwiedzając Londyn czy inne miasto podziwiacie to, co widzicie, czy zastanawiacie się, jak się ma kwestia przedszkoli czy brudnych podwórek? Może nie powinni budować London Eye - tyle pieniędzy w błoto, po co to komu... Lepiej remontować chodniki za cały budżet... Co za myślenie! Kasa musi być wydana sensownie, ale po równo na wszystko - od spraw przyziemnych po fasady, z których będziemy dumni.

 • ~xyz 2013-04-22
  17:03:25

  0 1

  @mill a powiedz ile tych matek z wózkami skorzysta w nocy z kładki pomiędzy Wybrzeżem Wyspiańskiego a ul. Na grobli? Bo jak myślę że żadna. Tak samo rowerzyści nie potrzebują dodatkowej kładki skoro mają jedną przy ZOO i potem most Grunwaldzki. Lepsza kolejka linowa niż kolejne miliony wpompowane w piłkarzy

 • ~td 2013-04-23
  11:42:01

  2 0

  Linie tramwajowe sa w tak fatalnym stanie, ze to prawdziwy cud ze jeszcze sie nie rozlecialy, brakuje pieniedzy na remonty i nowe tramwaje, brakuje pieniedzy na Palmiarnie w Ogrodzie Botanicznym i Wroclaw ten zabytek juz stracil. Ale miasto funduje sobie za pieniadze podatnikow gondole z wodotryskiem bo bedzie ladnie na pocztowce wygladala. Z powodu braku 1 miliona nie bedziemy miec Palmiarni, ale jest 6 milionow na kolejna po Stadionie niepotrzebna inwestycje, do ktorej tzreba bedzie stale doplacac i ktora prawie nikomu tak naprawde nie bedzie sluzyla. Nie gratuluje. Dlaczego zamiast gondoli nie zdecydowano sie na kladke?

 • ~wrocławianin 2013-04-24
  09:07:43

  1 0

  No bardzo się cieszę!! Będę sobie codziennie chodził w tamte rejony i robił zdjęcia!! Tak samo teraz żyję miłością do naszych władz za te piękne fontanny, a stadion pierwsza klasa! Co prawda jeszcze na nim nie byłem, bo nie stać mnie na koncerty, ale za to stać mnie jako wrocławianina spłacać te marne 2 miliardy złotych i kolejne miliony za utrzymanie, bo przecież tak wielki kompleks nie musi na siebie zarabiać. Wystarczy, że zarabiają organizatorzy. Nie obchodzą mnie zupełnie długi zaciągnięte na poprawę wizerunku pana Dutkiewicza w oczach przyjezdnych. Turyści zwrócą nam to z nawiązką. Taka kolejka to zupełny rarytas i przyjezdni w zachodu będą przecierać oczy ze zdumienia, o takich rzeczach nawet na zachodzie nie słyszeli!!!!

 • ~sel 2013-07-01
  21:19:42

  0 0

  Dobrze ktoś napisał,że kładka byłaby lepsza.Można przejechać rowerem,dziecięcym wózkiem.W tym mieście to w ogóle jakieś poronione pomysły!!! Żałosne.

 • ~havranek 2013-07-02
  00:12:02

  12 0

  Szanowny Mieszkańcu. Tak, to za Niemca wybudowano Halę Ludową, czy Stadion Olimpijski. Ale też za Niemca przebudowano węzeł kolejowy, po powodzi w 1903 r. zmodernizowano węzeł wodny, w tym zbudowano kanał przeciwpowodziowy. Jeśli spojrzysz na przedwojenne schematy zobaczysz, że sieć tramwajowa praktycznie od tego czasu się nie zmieniła. Niektóre linie oczywiście przedłużono, ale w centrum raczej ich ubyło. Mosty w większości też są przedwojenne. Nie chodzi o to, że Dutkiewicz buduje wodotryski, stadiony czy kolejki. Chodzi o to, że to są tylko wodotryski, stadiony czy kolejki. A gdzie to co najważniejsze z punktu widzenia codziennego życia? Jeśli popatrzy się na tzw. budżet obywatelski jasno widać, ludzi interesuje przede wszystkim czyste zadbane podwórko, osiedlowy plac zabaw czy równy chodnik. Najpierw trzeba zadbać o rzeczy przyziemne, choć są mało efektowne, a dopiero potem jeśli wystarczy pieniędzy i czasu snuć wielkie wizje. Bo co ludziom po fontannie, jeśli codziennie potykają się na chodnikach, mosty trzeba zamykać bo się walą, a latem zamiast kilku tanich osiedlowych basenów blisko domu muszą się tłoczyć w jednym drogim aquaparku? Mosty Młyńskie na remont za 11 mln musiały czekać 3 lata. Piłkarze 12 mln zapomogi dostali od ręki. Ile zamknięty był wiadukt na Strzegomskiej? Mosty Jagiellońskie muszą mieć ograniczoną prędkość i tonaż bo są w fatalnym stanie, za chwilę to samo spotka Most Zwierzyniecki. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek i twarde stąpanie po ziemi.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.