Kultura
Trwa Dialog – Wrocław. Czy to ostatnia edycja jednego z najważniejszych wydarzeń teatralnych?
W przeszłości na festiwalu została wystawiona m.in. kontrowersyjna "Klątwa".
Do 12 października we Wrocławiu trwa Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog – Wrocław. Czy to ostatnia edycja jednego z najważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce? Do sprawy odniósł się Jerzy Pietraszek, dyrektor wydziału kultury urzędu miejskiego.
W protokole dziewiątego posiedzenia Wrocławskiego Rady Kultury można przeczytać, jaka odpowiedź padła na pytanie jej członków o przyszłość Dialogu w kontekście podziału Strefy Kultury Wrocław. Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych urzędu miejskiego Bartłomiej Świerczewski odpowiedział, że „bieżąca edycja festiwalu najprawdopodobniej będzie ostatnią”. Ma to związek z „autorskim charakterem tego festiwalu i wyczerpaniem dotychczasowej formuły festiwalu”.
Zobacz także
– Co to w ogóle znaczy, że formuła festiwalu się wyczerpała? Jaka formuła? Ciekaw jestem, jakby Ktoś, kto podjął decyzję, opisał „formułę” Festiwalu – napisał na Facebooku Tomasz Kireńczuk, były dyrektor programowy wydarzenia. – Dla mnie jedyną formułą festiwalu, która była dla niego ważna, był „dialog”, rozumiany bardzo szeroko, ale zawsze wpisujący teatr w kontekst tego, co polityczne i społeczne. Jeśli formuła dialogu jako takiego się wyczerpała, to naprawdę nie ma już dla nas nadziei – dodaje (pisownia oryginalna).
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dyrektora Wydziału Kultury urzędu miejskiego Jerzego Pietraszka. – Dialog – Wrocław to festiwal, którego autorką jest pani Krystyna Meissner i bez niej nie będą podejmowane żadne decyzje w sprawie tego festiwalu. Cieszymy się, że udało się go zorganizować po takim długim okresie przerwy i że odbywa się 10., jubileuszowa edycja. Po jej zakończeniu będziemy rozmawiać na temat przyszłości Dialogu. Nie wyobrażamy sobie Wrocławia bez tak dużego przedsięwzięcia teatralnego – zapewnia Pietraszek.
Jeden z najważniejszych festiwali teatralnych
– Kiedy w 2001 roku Krystyna Meissner organizowała pierwszą edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog – Wrocław, jej celem było doprowadzenie do spotkania artystów teatru z Zachodu i ze Wschodu, konfrontacja języków, stylów, estetyk i tematów, które wyznaczały trendy w teatrze ciągle jeszcze podzielonej Europy – można przeczytać na stronie festiwalu.
Dzięki Festiwalowi Dialog – Wrocław do Polski trafili, często po raz pierwszy, wybitni twórcy światowego teatru, m.in. Ivo van Hove, Dmitrij Krymov, Romeo Castellucci, Emma Dante i Alain Platel. Na festiwalu swoje spektakle prezentowali najważniejsi twórcy polskiego teatru, m.in. Krystian Lupa, Krzysztof Warlikowski, Grzegorz Jarzyna czy Jerzy Grzegorzewski.
Co w programie tegorocznej edycji?
Organizatorzy podkreślają, ze w trakcie wydarzenia zaprezentowane zostaną „najciekawsze osiągnięcia światowego teatru ostatnich trzech sezonów w zestawieniu z wybitnymi spektaklami artystów polskich”. – Wśród zaproszonych na festiwal artystów pojawią się przede wszystkim twórcy uznani i posiadający już ugruntowaną pozycję w przestrzeni światowej produkcji teatralnej, ale i debiutanci, artyści najmłodszego pokolenia – mówią organizatorzy. I dodają, że wszystkie zagraniczne spektakle zaproszone do udziału w Festiwalu, nigdy wcześniej nie były pokazywane w Polsce. Więcej informacji o programie znajduje się tutaj.
Czy festiwal Dialog – Wrocław powinien być kontynuowany?
Oddanych głosów: 105
Tagi: teatr, festiwal, dialog, dialog wrocław, festiwal dialog wrocław, Krystyna Meissner, Jerzy Pietraszek
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert