zamknij

Na sygnale

Trwa policyjna akcja „smog”. Wyłapią jeżdżących rzęchami

2019-08-28, Autor: bas

W środę na ulicach Wrocławia i innych polskich miast prowadzona jest akcja kontrolno-prewencyjna „smog”. To policyjne działania mające na celu wyeliminowanie z ruchy pojazdów, których stan techniczny w szczególnie negatywny sposób wpływa na jakość powietrza.

– Mundurowi ze szczególną uwagą będą przeprowadzać kontrolę pojazdów pod kątem spełniania wymogów ochrony środowiska. Weryfikować będą stan techniczny zarówno samochodów osobowych, ciężarowych jak i autobusów. Sprawdzane będzie funkcjonowanie głównych urządzeń i układów wpływających na bezpieczeństwo jazdy. Funkcjonariusze wyłączą z ruchu te pojazdy, które emitują spaliny o nadmiernej toksyczności – mówi oficer prasowy KMP we Wrocławiu asp. szt. Łukasz Dutkowiak.

Reklama

W trakcie działań policjanci na terenie miasta utworzą specjalne posterunki kontrolne. Możemy spodziewać się ich na głównych ciągach komunikacyjnych. W trakcie kontrolo funkcjonariusze specjalnym sprzętem zmierzą poziom zanieczyszczeń emitowanych przez pojazdy spalin.

To jednak nie koniec. Na wrocławskich drogach pojawią się też lotne patrole, których zadaniem będzie eliminowanie z ruchu pojazdów zbytnio zanieczyszczających powietrze.

– Smog stał się problemem na skalę światową. Zanieczyszczenie powietrza stale wzrasta. Wiele substancji w nim zawartych ma negatywny wpływ na zdrowie oraz życie zarówno człowieka, jak też całej fauny i flory. Dlatego wszyscy powinniśmy starać się przestrzegać przepisy związane z ograniczeniem emisji szkodliwych substancji – tłumaczy oficer.

Akcja ta ma również charakter edukacyjny. Policjanci będą przypominali kierującym, że niesprawne technicznie pojazdy, emitujące spaliny o nadmiernej toksyczności to jedna z przyczyn smogu.

Oceń publikację: + 1 + 26 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~keiler 2019-08-28 09:58:13

  Codziennie taka akcja odbywać się powinna.
  Wyeliminowanie jeżdżącego złomu z wrocławskich ulic poprawi nie tylko jakość powietrza, ale i zmniejszy natężenie ruchu. W szczególności zdezelowanych aut 'dostawczych' i ciężarówek. Choć nie ma co zapominać o dwudziestoletnich zaniedbanych super tedeikach w osobówkach.

  18 8
 • ~MiastoSmogu 2019-08-28 13:28:58

  @ keiler - 100 % racji! Rozumiem, że każdy komu się ów komentarz nie podoba właśnie takimi rzęchami jeździ i roi sobie w głowie prawo do poruszania się byle czym w imię swojego lenistwa, a kosztem zdrowia całej reszty. Z definicji auta powyżej 10 lat nie powinny móc być w jakimkolwiek wtórnym obrocie, a te które pozostają powinny być ściśle kontrolowane. Sorry, taki klimat.

  10 11
 • ~Sebastian Rabczak 2019-08-28 13:49:07

  MiastoSmogu.... Jeb....j się w ten pusty łeb. Niech więcej urzędasy korkują miasto, bus pasy, ścieżki rowerowe kosztem ulic. Jak nie masz nic madrego do napisania to zamilcz bo tylko publicznie pawiana z siebie robisz

  9 9
 • ~1988 2019-08-29 09:29:02

  kolega Sebastian inny komentarz chyba (MiastaSmogu) czytał, niż ten pod artykułem. Nigdzie bowiem nie postuluje on w nim przecież o to, by urzędnicy miasto korkowali.
  Owszem radykalną jest opinia pojazdów dziesięcioletnich tycząca, jednak patrząc czasem na to w jakim stanie utrzymywane są niektóre pojazdy, polemika z nią może nie być taka jednoznaczna.

  Osobiście uważam, że problem tkwi w mało wydajnym egzekwowaniu prawa i niewielkiej ilości takich kontroli, o których wspomniano.
  Dodatkowo warto by przetrzepać naprawdę dokładnie stacje kontroli pojazdów, bowiem nawet mimo zmian i wdrożenia cepik-u nadal popełniają spore nadużycia.
  Sądzę, że kilkadziesiąt sukcesywnych weryfikacji wyjeżdżających z nich pojazdów, dzień po dniu, tydzień po tygodniu, również pozwoliłoby wyeliminować nierzetelnych, a mających przecież dbać o to, by pojazdy dopuszczane do ruchu były bezpieczne i nieszkodliwe.

  3 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy więcej zieleni na ul. Kazimierza Wielkiego to dobry pomysł?
Oddanych głosów: 481