zamknij

Wiadomości

TUMW do urzędników: zbudujcie pawilon na Nowym Targu zamiast domku Geta

2013-01-10, Autor: tm
- Zamiast wydawać 20 milionów złotych z budżetu miasta na postawienie kontrowersyjnego „szklanego domku Geta” przy kamieniczkach Jaś i Małgosia, wybudujmy zaprojektowany już pawilon na placu Nowy Targ za 3 miliony złotych, którego realizacja została przez miasto zaniechana - apelują do urzędników członkowie Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

Urzędnicy zdecydowali, że na remontowanym placu Nowy Targ nie będzie Pawilonu Miejskiego. Przynajmniej na razie - magistrat odsunął jego realizację na bliżej nieokreśloną przyszłość. Zamierza za to tuż przy Rynku zbudować szklany domek, który ma stać się punktem informacyjnym Europejskiej Stolicy Kultury oraz centrum artystycznym.

Nie podoba się to członkom Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

- Magistrat planuje wydanie ogromnych pieniędzy na stworzenie niedużej przestrzeni wystawienniczej, zwanej „szklanym domkiem”, mającej być w zamyśle naszą wizytówką na ESK 2016, ingerując w piękne i zadbane serce historycznego centrum Wrocławia. Jednocześnie rezygnuje z budowy nowoczesnego i kilkakrotnie tańszego “Pawilonu Miejskiego” na placu Nowy Targ, który z powodzeniem mógłby pełnić te same funkcje - tłumaczą przedstawiciele TUMW.

Członkowie towarzystwa twierdzą, że ich pomysł – polegający na wybudowaniu zaniechanego, tańszego pawilonu i zaoszczędzeniu tych kilkunastu milionów w kilkuletniej w perspektywie organizacji ESK 2016 – dawałby dodatkową szansę na znalezienie sposobu dofinansowania remontu elewacji zaniedbanych budynków mieszkalnych otaczających placu Nowy Targ.

>Zobacz jak na wizualizacjach prezentuje się wyremontowany plac Nowy Targ


W tej sprawie TUMW już napisał list do prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, w którym apeluje o zaniechanie budowy w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku, na placu przy kościele św. Elżbiety, „szklanego domku” za Domkiem Miedziorytnika i zamiast tego postuluje wykorzystanie tych środków finansowych na dalsze inwestycje w obrębie placu Nowy Targ.

- Jesteśmy przekonani, że stworzenie estetycznej, eleganckiej przestrzeni na wrocławskim Nowym Targu – nie ograniczające się jedynie do remontu posadzki i organizacji targowiska – przyniesie Wrocławiowi korzyści nieporównywalnie większe niż ulepszanie sprawnie funkcjonującej i dobrze odbieranej przez mieszkańców przestrzeni u zbiegu ulic Św. Mikołaja i  Odrzańskiej, szczególnie w kontekście pełnienia przez Wrocław zaszczytnej roli Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku - podsumowują członkowie Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

Szklany domek czy pawilon na Nowym Targu? Co Waszym zdaniem przyniesie naszemu miastu więcej korzyści? Zapraszamy do dyskusji.

Reklama

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~Robka 2013-01-10 10:39:05

  Zdecydowanie ciekawszym i bardziej przydatnym projektem jest pawilon na Nowy Targu, pozwoli ożywić okolicę i sprawi, że mieszkańcy nie będą placu traktowali tylko i wyłącznie jako parking. Myślę, że dobrym pomysłem jest przywrócenie tam fontanny, ale tylko takiej, która będzie nawiązywać do stojącego tam wodotrysku w czasach niemieckich. Domek Geta interesujący, ale nie do końca potrzebny.

  0 0
 • ~wrocławianiN 2013-01-10 11:37:15

  Zamiast na domek Geta przy kościele Elżbiety lepiej te 20 mln zł przeznaczyć na rekonstrukcję fontanny z Neptunem na Nowym Targu. Ta fontanna być może stałaby się początkiem rekonstrukcji kiedyś w przyszłości, starej zabudowy tego placu. Natomiast co do rezygnacji z planowanych pawilonów na Nowym Targu to jest to zgodne z ostatnio stosowanym trendem we Wrocławiu i zaliczyć to można do grupy osiągnięć typu: belka podtrzymująca torowisko na Podwalu zamiast nowych szyn tramwajowych.

  0 0
 • ~Oburzony 2013-01-10 11:53:54

  Mają rację! Lepiej zająć się przywróceniem do użytku placu Nowy Targ. Dodatkowo, odtworzenie przedwojennej fontanny z Neptunem byłoby ukłonem do historycznego wyglądu tego placu. Mam nadzieję, że coś ruszy w tej sprawie...

  0 0
 • ~jacenty 2013-01-10 15:38:35

  "Wielu z nas nie interesuje się zapisami znajdującymi się w regulaminie usługi, z której zamierzamy skorzystać. Warto jednak przynajmniej do niego zajrzeć, gdyż nawet nie wgłębiając się w jego treść (faktycznie niekiedy bardzo skomplikowaną) możemy wyłapać fragment, który powinien zapalić czerwoną lampkę w naszej głowie. Dobrym przykładem jest tutaj serwis Karierowo.com." (źródło - pcWorld)
  Ten "GLOBALNY" serwis kasuje 99 zł za umieszczenie danych osobowych na swojej stronie! Danych które własnoręcznie! wpisałeś w formularzu rejestracyjnym!

  0 0
 • ~wg 2013-01-11 08:27:18

  Koleżanki i koledzy, nie widzicie swojej naiwności? Wierzycie jeszcze, że ta władza podejmie jakiekolwiek racjonalne działania? Domek Geta to przecież kolejna ikona dynamizmu zaraz po kolejce nad Odrą, "szybkim" tramwaju plus czy stadionie i dziurze obok niego. Nie chodzi o to, żeby rozsądnie wydać kasę, przecież większe wydatki = większe pole do przekrętów. Przypominam, że za 25 baniek miasto remontuje Zwycięską i Kutrzeby! Jak to się ma do 20 baniek za ten śmieszny domek?!

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak spędzisz święta wielkanocne w tym roku?


Oddanych głosów: 311