Wrocław tym żyje
Tunel-gigant na S3 już otwarty. Powstał na drodze z Wrocławia do Czech
Ma 2300 metrów długości i został wydrążony pod górą w Starych Bogaczowicach między Bolkowem a Kamienną Górą. To najdłuższy w Polsce tunel drogowy wybudowany poza miastem. Od dziś będzie czynny dla kierowców. A to oznacza, że całą drogę z Wrocławia do czeskiej granicy można już pokonać jadąc autostradą i drogą ekspresową - najpierw A4, a potem S3. Niestety, swojego fragmentu wciąż nie zbudowali Czesi. Mają być gotowi dopiero za 4 lata.
Polski tunel został otwarty przed południem. Składa się z dwóch naw - jedną prowadzi jezdnia w kierunku granicy, drugą - w stronę Legnicy i Wrocławia. Każda z naw posiada dwa pasy ruchu po 3,5 m szerokości, pas awaryjny o szerokości 2,5 m, obustronne chodniki dla obsługi i ewakuacji (1 m szerokości) oraz opaski techniczne (0,5 m). Obie nawy są połączone dziewięcioma przejściami ewakuacyjnymi, rozmieszczonymi co 237,5 m. Osiem z nich stanowi drogę ewakuacyjną dla pieszych, a jeden to przejazd awaryjny zlokalizowany w połowie długości tunelu. Pełni on również funkcję przejścia ewakuacyjnego i jednocześnie jest przeznaczony do działań służb ratowniczych. Jezdnia na wjazdach do tunelu jest... podgrzewana. Ma to zapobiegać jej oblodzeniu.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Nowa trasa Wrocław - Praga kończy się w polu. Czesi będą gotowi dopiero za 4 lata!
- Tunel jest w pełni wyposażony w system wentylacji, oświetlenia, monitoringu, wideodetekcji, nagłośnienia i komunikacji radiowej. Posiada także instalację wykrywania i sygnalizacji pożaru, jak również cały szereg zautomatyzowanych systemów mających zapewnić kierowcom zarówno bezpieczeństwo, jak i odpowiedni komfort podróżowania - podkreśla Ganeralna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
- Bardzo ważnym elementem wyposażenia tunelu jest oświetlenie, które wykonano w technologii LED. Oprawy oświetlenia wjazdowego dostosowują się automatycznie do natężenia oświetlenia słonecznego na zewnątrz tunelu. Dzięki temu kierowca nie doznaje szoku spowodowanego nagłą zmianą natężenia światła, a jego wzrok stopniowo przyzwyczaja się do oświetlenia panującego w tunelu. Dodatkowo każda z naw dysponuje oświetleniem przejazdowym, antypanicznym, awaryjnym i ewakuacyjnym („ludzik” stale podświetlony wskazujący kierunek do najbliższego wyjścia ewakuacyjnego) i orientacyjno-krawężnikowym. W sumie obiekt ten posiada ponad 3000 źródeł światła - opowiadają drogowcy.
Tagi: otwarcie s3, tunel s3
Komentarze (2):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Shopher 2024-07-31
17:52:53
Oczywiście przed wjazdem do tunelu zamontowano również odcinkowy pomiar prędkości?
~Maciek_Breslau 2024-08-01
00:32:57
No i bardzo dobrze, że zamontowano odcinkowy pomiar prędkości. Na polskich idiotów drogowych to dobry bat