Wiadomości

Tunele pod pl. Dominikańskim w fatalnym stanie. Ale jest sprzeciw dla remontu

2012-11-21, Autor: Jarosław Garbacz
Urzędnicy szacują, że około 3,5 mln złotych trzeba będzie wydać w ciągu dwóch lat na remonty tuneli drogowych pod placem Dominikańskim. Obiekty są w fatalnym stanie technicznym. Ich coroczna i bieżąca konserwacja utrzymuje je przy życiu, ale bez gruntownej modernizacja trzeba będzie je zamknąć. Właśnie za takim rozwiązaniem opowiada się Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia.

Reklama

Tunele powstały w latach 70. ubiegłego wieku, gdy obiekty użyteczności publicznej stawiano praktycznie bez żadnego nadzoru. Część architektów dziwi się nawet, że wytrzymały one tak długo. Dłużej czekać już jednak nie można. Dlatego Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta podjął już starania by na remont w ciągu dwóch najbliższych lat znalazły się w budżecie miasta pieniądze. Według szacunków, na ten cel potrzeba około 3,5 mln złotych.

Być może operacja będzie się wiązała z czasowym zamknięcie nie tylko drogi podziemnej, ale również części dróg na samym placu. Wiadomo jedynie, że ZDiUM chciałby podzielić prace na dwa etapy i w jednym roku wyremontować jeden tunel, a w następnym kolejny. Analizowana jest też m.in. koncepcja prowadzenia głównych prac nocami, tak jak jest to w przypadku tzw. szybkich wymian nawierzchni na głównych ulicach miasta.


Remontowaniu mających prawie 35 lat tuneli sprzeciwia się Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia, które już w tej sprawie wystosowało list do prezydenta Rafała Dutkiewicza.

– W związku z katastrofalnym stanem tuneli pod placem Dominikańskim oraz estakady na placu Społecznym wnosimy o rezygnację z ich kosztownego remontu, który w praktyce wymaga budowy tych obiektów od nowa. W zamian proponujemy przyspieszenie wdrożenia koncepcji władz miasta polegającej na ograniczeniu rangi Trasy WZ. Wydawanie publicznych pieniędzy na renowację obiektów, które – według zdrowego rozsądku, współczesnej myśli urbanistycznej i planów magistratu – powinny zostać wyburzone, uważamy za niecelowe – piszą członkowie TUMW.

Jak dodają przedstawiciele stowarzyszenia: Trasa W-Z jest urbanistyczną pomyłką, która przecina, „rozrywa” centrum Wrocławia i tamuje tworzenie się naturalnych ciągów pieszych. Kluczowym posunięciem będzie tu likwidacja przejść podziemnych i stworzenie kompletów przejść naziemnych na wszystkich skrzyżowaniach z jednoczesną poprawą jakości komunikacji zbiorowej, która w perspektywie wieloletniej jest jedyną alternatywą dla centrów miast.

Według Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, zamiast budować kosztowne tunele i estakady, dla polepszenia mobilności wystarczy zbudować również zaplanowany przez urząd miejski, a tańszy w budowie i w eksploatacji tzw. łącznik ulic Tęczowej i Góralskiej. Łącznik ten realnie odkorkuje okolice placu Jana Pawła II i placu Legionów i pozwoli zmniejszyć ruch na Starym Mieście.

>W ostatni czasie pisaliśmy też o pilnych remontach, jakich wymagają wrocławskie mosty, wiadukty i kładki. Ale na razie nie ma na te cele pieniędzy.

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (60):
 • ~Maciej 2012-11-21
  15:35:14

  1 0

  Proponuję oddać rządy miastem TUMW. Mądrze mówią. Trasa W-Z jest nowotworem w urbanistyce starego miasta, który jak najszybciej trzeba wyciąć.

 • ~Gaczan 2012-11-21
  16:54:03

  1 1

  Najpierw trzeba zbudować realną alternatywę (ŚTP) a później można wysuwać takie pomysły. A że ŚTP nie powstanie wcale albo w mocno okrojonej wersji i za wiele lat, Kazimierza Wielkiego nadal będzie główną ulicą i trzeba się z tym pogodzić, a nie jeszcze bardziej utrudniać ruch w mieście. Sądząc po tym pomyśle przedstawiciele TUMW najwyżej powinni upiększyć swoje prywatne mieszkania.

 • ~paul123 2012-11-21
  16:57:03

  0 1

  Myslenie rodem z dupy. To juz nie XIXw gdzie czlowiek idzie srodkiem ulicy a raz na 10minut przejezdza bryczka. Trasa WZ musi byc i koniec. Ale o myslenie w tym miejscie trudno, zarowno dla zwyklego mieszkanca jak @Maciej tak i dla magistratu. Trasa WZ powinna w calosci znalezc sie pod ziemia. To jest XXIw.

 • ~zażenowany 2012-11-21
  17:10:45

  0 1

  TUMW i madre pomysły? oni chcą pozweżać jezdnie, a najlepiej wiekoszśc pozamykać i zrobić deptaki z donicami... wjazd do centrum zeby kosztował tyle co miesięczne wydatki na benzynę, oplaty za parkowanie podniesc 10 razy, a najlepiej to do kierowców strzelać z automatów...to sa oszołomy pieprzące o zrównoważonym transporcie, samochody nazywaja blachosmrodami a jezdnie szersze niż po jednym pasie w kazdą stronę autostradami...to sa fanatycy, na swoim forum dyskutują bez opamietania czy domek ma byc jasno czy ciemnoszary, papier toaletowy w serduszka czy kwiatuszki... sciezki rowerowe to zło, oni je olewają i jezdza po jezdniach, nie będa stać na światlach jak jakas hołota, żałują, że wrocław nie jest dalej niemiecki bo to takie piekne miasto za panowania teutonów było...doprawdy nie mam pojęcia jak wrocławski wycinek forum pod przewodnictwem najmędrszego z mędrców co to wszystkie ksiązki jak to w kopenhadze i amsterdamie jest cudnie a jakie to usa straszne, Przemysława Filara

 • ~zażenowany 2012-11-21
  17:18:31

  0 1

  może być przez kogokolwiek poważnie brany, zamknęli sie w swoim chorym swiatku i kazdego myslacego choć odrobine normalniej nazywają głupkiem... powodzenia towarzysze, pracujcie dalej nad odcieniami różu na srajtaśmie i nad zadeptakowaniem całego wrocławia, wtedy będzie wreszcie raj na ziemi, znaczy breslau2, bo niemcy to tacy wspaniali, kulturalni ludzie a obecno mieszkancy miasta to banda troglodytow, ktorzy wola robic zakupy w mmarketach niz na handlowej ulicy np, swidnickiej, jak to możliwe, to chyba świry ale my TUMW-owcy wytlumaczymy ludzkosci, ze jest tylko brudną ścierą i ze tak naprawde to chca tego co my tylko sa za glupi zeby to zrozumiec, jeszcze, nasza misja jest wszakze w trakcie realizacji...

 • ~jar_007 2012-11-21
  18:44:15

  1 0

  Ja też popieram TUMW.
  Jaki jest sens w remontowaniu tuneli, które według planów miasta mają przestać być potrzebne?
  Trasa WZ jest do likwidacji, a zamknięcie tych tuneli to może być pierwszym krokiem w tym słusznym kierunku.

 • ~Maciej 2012-11-21
  19:12:02

  1 0

  Ludzie, Wrocław nie jest jakimś chińskim gniotem, żeby historyczną starówkę przecinać takim syfem. Kiedyś pozowlono na taką zbrodnię i teraz trzeba ten błąd naprawić. Dobrze, że chociaż na razie zlikwidują przejście świdnickie. Zawsze jakiś krok do przodu.

 • ~zażenowany 2012-11-21
  19:26:44

  0 1

  wierny klakier TUMW-u przemówił... tunele niepotrzebne? no tak, przerobienie trasy WZ na deptak to przeciez taki genialny pomysl... ta straszliwa autostrada wprost rozeywa żywe ciało starego miasta, przechodzące dzieci na widok tego szkaradztwa aż zanoszą się od płaczu, zgodnie z waszymi pomyslami nalezy takze pozwezac inne drogi a w miejsce jezdni poustawiac donice i parasolki, to wam się marzy o czym otwarcie mowicie... TUMW jako awangarda wroclawskiego FPW niczym partia jako awangarda klasy robotniczo-chlopskiej doprowadzi nas do szczesliwego życia... co prawda obecni wlodarze miasta są beznadziejni ale wy bylibyscie jak bratni towarzysze niosący jutrzenkę sprawiedliwości ze wschodu na miejsce ucisku faszystowskich zbrodniarzy, otóż ludzie nie chcą waszej poronionej wizji miasta, w ktorym szykanuje sie kierowcow, bo są kierowcami, bij kułaka, grab zagrabione? ok ale moze zrobcie to sobie w opolu, walbrzychu, odense albo innej brugii...

 • ~zażenowany 2012-11-21
  19:37:20

  0 1

  tak towarzyszu, to byla zbrodnia, jak ucisk mas pracujaych przez polskiego jaśnie panów...przejście świdnickie, najfajniejsze przejście w mieście, którym b lubię chodzić, jak nie lubicie to idzcie sobie górą, przecież tam jest! ale jesli sie jest fanatykiem, dla ktorego wszelkie przejscia podziemne i kladki to prymat ruchu samochodowego nad ideologią TUMW-owską... także nie porozumiemy się, mnie nie razi korona na głowie orła, a wy spoglądacie na nią z nienawiścią, sycząć, jeszcze podepczemy to przeklęte ścierwo... jesteście tacy mądrzy i milutcy...

 • ~GaUa 2012-11-21
  20:31:12

  0 0

  Mądrze gadają! Skoro W-Z ma być stopniowo zamykana, to nie ma sensu remontować tuneli po to, żeby potem były bezużyteczne (lub w ogóle zasypane). Lepiej zasypać je od razu, jednocześnie ograniczyć ruch na W-Z-ce a za zaoszczędzone pieniądze rozpocząć budowę ŚTP.

 • ~zażenowany 2012-11-21
  20:39:10

  0 0

  po pierwsze: za zaoszczedzone pieniadze to zrobia co najwyzej projekt ŚTP, po drugie, rugowanie trasy WZ, ponieważ ktoś czuje się niefajnie widząć samochody w mieście jest idiotyczne, niech przeprowadzi się do tajgi i lata śmigłowcem albo jezdzi konno...

 • ~Piotr 2012-11-21
  21:52:47

  0 0

  chyba tych towarzyszy od upiększania powaliło to tacy terroryści inwestycji tak jak pseudo ekolodzy. Jak te bezmózgi wyobrażają sobie ruch w mieście po zamknięciu tuneli? Tunele to bardzo dobre rozwiązanie, które sprawdza się od 40 lat i będzie się sprawdzać dalej. W wielu miastach właśnie takie teraz budują bo są praktyczne. A jak się 40 lat nic przy nich nie robiło tylko łatało to nie dziw, że teraz potrzebują gruntownego remontu lub całkowitej przebudowy. Ale znając tempo prac w Polsce to jedno skrzyżowanie będą robić rok czasu!

 • ~Maciej 2012-11-21
  23:03:46

  0 0

  Piotr -> Na Zachodzie nikt nie buduje tuneli dla samochodów w rejonie zabytkowej części miasta. Zażenowany -> to, że Tobie się podoba przejście świdnickie nie znaczy, że to przejście zostanie - będziesz musiał się przyzwyczaić do chodzenia górą.

 • ~forest 2012-11-21
  23:30:41

  0 0

  Ja mam lepszy pomysł dla TUMW , a mianowicie zamknijmy śródmiejską obwodnice i w ogóle wszystkie drogi w promieniu 10 km od rynku , na Bielanach postawmy zakaz ruchu a samochody zostawmy na parkingach przy marketach !!! A w ogóle to Kononowicz miał rację tzn '' Zamknąć wszystko , zlikwidować wszystko i zamknąć wszystkich . I co bedzie - nic nie bedzie '' A niejakiego Macieja to nie słuchajcie co wygaduje bo bije o zakład że on nie ma nawet karty rowerowej !!!!

 • ~Antoni 2012-11-22
  00:09:56

  0 0

  forest, z lekką przesadą ale tak +- jest w dobrze zorganizowanych miastach - mieszkancom nie chce ci się ruszać auta bo wszedzie dojedziesz sprawna komunikacją zbiorową która jezdzi czesto, punktualnie i wszedzie ma priorytet. zeby tak sie stalo trzeba m.in zwezic czesc drog przeznaczajac jeden z dwoch pasow wylacznie dla komunikacji zbiorowej. Co wtedy? Skorzystaja WSZYSCY -tym jednym pasem swobodnie bedziesz jechal autem bez korkow bo duzo aut \"zniknie\" -ich kierowcy przesiada sie do sprawnej komunikacji miejskiej

 • ~aloha 2012-11-22
  00:20:49

  0 1

  niech mi ktos wytlumaczy, jak polaczenie dwoch wąskich i dziurawych ulic (Teczowa-Goralska) ma zmiejszyc ruch na pl. Legionow i Jana PawlaII?

 • ~Maciej 2012-11-22
  08:59:02

  0 0

  Zabawne jest takie gadanie. TUMW proponuje zamknięcie jednej ulicy, a tłum od razu ironizuje, szydzi i wyolbrzymia. Przejedźcie się po miastach Europy, a nigdzie, absolutnie nigdzie nie spotkacie ani tunelu samochodowego pod starówką miasta, ani tym bardziej 3 pasmowej jezdni. Tam wiedzą, że to zbrodnia. W-Z trzeba zamknąć, ale tak jak niektórzy tu wspominają oferując coś w zamian. Może to być ul. Kościuszki, Podwale, przedłużenie Tęczowej a także planowana ŚTP.

 • ~Ślązak 2012-11-22
  09:42:23

  0 1

  co za barany są w TUMW?? To jakieś znalezione pod płotem płody wyskrobane z osób chorych umysłowo.

 • ~ 2012-11-22
  10:32:30

  0 0

  W Warszawie jest tunel pod starówką, w Nowym Jorku pod Manhattanem (choć to nie jakaś starówka).

 • ~zażenowany 2012-11-22
  11:00:19

  0 1

  no proszę, Maciej chce nam dać ulice Kościuszki i Podwale... najpierw zaproponujesz je zamknąć dla ruchu i zmienić nazwy a później przywrócić jednoczesnie nazwy i ruch? tylko nie wiem czy to zrozumiesz... z komunikacja miejska jest jak z doktryną marksizmu-leninizmu, na pozór brzmi niezgorzej ale to tylko majaki szaleńców, nawet w miastach z doskonale funkcjonującym metrem-najlepszym rodzajem kz, ludzie jeżdżą samochodami-wg was, na zlosc, dla szpanu, bo to podli wyzyskiwacze i burzuazyjne ścierwojady, ale wy zniesiecie te podłe, burżuazyjne zwyczaje i nastąpi długo oczekiwany stan błogości i ogólnej szęśliwości... kto zabrania sprawnemu funkcjonowaniu komunikacji zbiorowej? co i rusz wydzielane są kolejne torowiska przeciez, ale wy nie chcecie ulepszania kz aby zachecic ludzi do korzystania z niej, wy chcecie szykan dla kierowców aby ich do tego ZMUSIĆ! pozwężać jezdnie i porobić donice, pozmieniać cykle świetlne aby zrobić większe korki, polikwidować parkingi, poobklejac samochody naklejkami z ku*asami, to taka piękna rewolucyjna walka, tu się rzuci bombę na powóz ministra, tu się zgwałci jakąś zatwardziałą Polkę, co to nie chce przyznać, że czerwona gwiazdka to to o czym, przynajmniej w skrytości serca od dawna marzyła... macie swoją wizje miasta, wy jesteście nowocześni, postepowi, zupełnie jak bolszewicy i zupełnie tak samo, jakoś dziwnie ludzie nie podzielają tego zapału, ale to albo z głupoty albo z wariactwa, nauczymy albo rozniesiemy na bagnetach...

 • ~maciej 2012-11-22
  12:37:38

  0 0

  tomasz -> akurat warszawa jest beznadziejnym przykładem urbanistycznym. A NY nie lezy w Europie, nieprawdaż?

 • ~zażenowany 2012-11-22
  13:22:58

  0 1

  No tak, bo cudeńka są ino w amsterdamie, kopenhadze, hamburgu i paru innych miastkach tego regionu, reszta europy i świata jest jeszcze w posiadaniu wstretnych burżujów ale nie lękajcie się towarzysze, nasza rewolucja ogarnie cały glob, przez trupa burżuazyjnej polszy ku światowej pożodze! Krew naszą długo leją katy,
  wciąż płyną ludu gorzkie łzy,
  nadejdzie jednak dzień zapłaty,
  sędziami wówczas będziem my!
  Porozkręcamy wszystkie śrubki,
  A do silników nalejem rdzy,
  Przez chamów świeże trupki,
  Aż chamstwo pozna, że Pany to My!

 • ~Corven 2012-11-22
  13:35:26

  0 0

  TUMW to kolejny nowy twór (lub nowotwór) typu Towarzystwa Ochorny Parku Szczytnickiego i Hali Ludowej. Frendzle jedne cytując Roberta Górskiego "mentalnie żyją jeszcze w austro-węgrzech". Pomysł ze stopniowym redukowaniem ruchu na trasie W-Z można porównać do próby zawrócenia wisły kijem. To się zwyczanie nie uda. To miasto jest chyba najbardziej zakorkowanym miastem w polsce a władze chcą zamienić Kazia Wlk. na deptak? Bzdury różne słyszałem ale ta jest najbardziej oderwana od rzeczywistości.
  Trasa W-Z to jedna z głównych arterii miasta i nie da się ot tak jej zamknąć bo całkowicie miasto stanie. Wrocław nie ma metra które przejmie ten ruch a ludzie nie będą pedałować na rowerach cały rok i nie wszyscy się przesiądą na 2 kółka. Także tunele powinny zostać... wydłużone i zaczynać się w okolicach Heliosa a kończyć tam gdzie teraz- wówczas możecie sobie robić na górze deptak..

 • ~Maciej 2012-11-22
  13:39:11

  0 0

  zazenowany -> pi****sz farmazony jak potłuczony. Chyba wszyscy się zgadzamy, że nie chcemy, żeby nasze miasto było tak brzydkie i tak chaotyczne jak stolica. Powinniśmy iść śladem wszystkich podobnych i większych miast Europy. A w nich ogranicza się ruch w zabytkowej starówce, oddając ją pieszym. Całe szczęście, że ci niektórzy ludzie, co takie pierdoły na tym forum opowiadają nie mają w żaden sposób wpływu na decyzję mieście. Oby za studium i urbanistykę miasta odpowiadali tylko ludzi kompetentni i wykształceni

 • ~zazenowany 2012-11-22
  13:58:29

  0 0

  ja gadam głupoty?! doskonale znam wasze teorie i przemyslenia, może nieprawdę napisałem o waszych chęciach? a deptaki i wyłączenia dla samochodów są czasem korzystne, jasne iw rynku z przyległościami, czyli w strefie ograniczonej ulicami: Kazimierza wielkiego, Nowym Swiatem, Grodzka, Piaskową, Swiętej Katarzyny i Bł. Czesława proszę bardzo, można ograniczyć ruch jeszcze bardziej ale nie na K.W., która jest ulicą przelotową! Wy po prostu nienawidzicie samochodów i chcecie szykan dla kierowców, ja jako normalny a nie pyszałkowaty kretyn chcę usprawnienia k.z i ruchu rowerowego, uderzanie w pieszych poprzez likwidację kładek i przejść podziemnych to kretynizm czystej wody, olewanie sciezek rowerowych i jezdzenie jezdniami podobniez ale wy jestescie jak psy pawlowa, uslyszeliscie juz swoje teoryjki przez stu kolegow, kilkukrotnie w ciągu kazdego dnia i teraz na haslo: samochod piana wam z pysków cieknie ale juz tego nawet nie zauwazacie...

 • ~kubu 2012-11-22
  14:42:31

  0 0

  ~zażenowany - w pełni się z Tobą zgadzam. Wreszcie ktoś podziela moje poglądy! Ja też zawsze o tym piszę, ale przeważnie jestem atakowany przez ludzi, którzy najwyraźniej całe swoje życie chodzą na piechotę, nie pracują ani nie uczą się więc nie muszą nigdzie dojeżdżać. I lubią jak ktoś im narzuca swoją wolę. Zamknięcie WZ to kretyństwo przede wszystkim dlatego, że u nas nie ma sensownej alternatywy. Mówicie o europejskim miastach. Ok, tylko, że tam komunikacja zbiorowa działa wzorowo (albo przynajmniej poprawnie!), tam też budowane są stosowne obwodnice. A co w przypadku jak ktoś codziennie z Biskupina/Sępolna musi dojechać w okolice Magnolii? Jak nie Kaziemierza to przecież nie Uniwersytecka/Nowy Świat, bo tam przecież już są korki, poza tym to tam jest dopiero starówka (a prawda jest taka, że od strony Kaziemierza jest mniej zabytkowych budynków). Zostaje więc ul. Długa i przeciskanie się gdzieś przez Młodych Techników lub równoległymi na Legnicką. A jak zamkną Kazimierza to Długa się konkretnie zakorkuje i dopiero będzie porażka. A przecież z drugiej strony próbować też zupełnie bez sensu - Kołątaja, Piłsudkiego? Już teraz lepiej się tam nie pokazywać w godzinach szczytu. I co, komunikacja miejska? No proszę was... Dokładnie tak jak napisał zażenowany - oni chcą na nas wymusić przesiadkę. A powinni zrobić wszystko żeby nas do tego zachęcić. A gówno robią! Był artykuł o stanie autobusów - zresztą po co artykuł, wszyscy o tym wiedzą. To nie jest rozwiązanie!

 • ~Maciej 2012-11-22
  15:10:38

  0 0

  Zazenowany -> Nie wiem skąd w Tobie tyle agresji w stosunku do FWP, ale nie masz racji. Nikt nie ma nic przeciwko samochodom, ale musisz zrozumieć, że starówka miasta rozciąga się od odry, aż do fosy miejskiej. I to trzeba odtworzyć!!! Po prostu jak widać nie rozumiesz, że trasa W-Z nie jest naturalną częścią tego centrum, jest tworem lad 70tych, który brutalnie wdziera się pomiędzy kamienice i dzieli stare miasto na pół. Trzeba zlikwidować tą trasę, ale tak jak mówiłem trzeba przy tym zaproponować alternatywę. Głównie chodzi tu o ŚTP, ale też o Kościuszki i Podwale, lecz nie w obecnej formie, a bardziej udrożnionej, z dwukierunkowym ruchem i zsynchronizowaną komunikacją.

  Nie wiem o co Ci chodzi z FWP, ale najwidoczniej jest to jakaś osobista uraza. Bo np tekst "na swoim forum dyskutują bez opamietania czy domek ma byc jasno czy ciemnoszary" jest bardzo emocjonalny i jednocześnie głupi. Tu chodzi o kwestię estetyki miasta, czyli bardzo ważnej kwestii życia codziennego mieszkańca. Bo chyba nie chcemy, żeby wszystkie kamienice malowano nam na żółto, a bloki w pstrokate kółeczka i trójkąty.

  A w kwestii przesiadki z samochodów na kz to trzeba do tego dążyć, bo rozwój i korzystanie z komunikacji zbiorowej to jedyny skuteczny sposób na odkorkowanie miasta.

 • ~Maciej 2012-11-22
  15:16:26

  0 0

  Tak powinno wyglądać Stare Miasto: http://dolny-slask.org.pl/photo.action?view=&id=957152&idEntity=586409

 • ~kubu 2012-11-22
  15:47:31

  0 0

  Maciej, ale co z tego, że starówka jest odtąd dotąd skoro wasze rozwiązanie nie służy mieszkańcom miasta. Zarówno ja jak i zażenowany (patrząc po jego wypowiedziach) nie jesteśmy nieczuli na estetykę - ja wręcz przeciwnie. Ale nie można kosztem jakichś deptaków, po których nikt nie będzie chodził utrudniać życia mieszkańcom miasta. Przecież na tym Kazimierza nic nie ma! Jedynym sensownym miejscem gdzie można uda się się z rynku w tamtym kierunku jest Świdnicka. A bezproblemowe przejście od lat umożliwia znienawidzone przez Ciebie przejście podziemne. To całe gadanie o brutalnie rozdzielonym mieście to są jakieś bzdury. Zachowajmy odrobinę rozsądku - trzeba żyć, zarabiać, odwozić dzieci do szkoły. Nikt nie ma teraz czasu na spacerowanie ulicą Kazimierza Wielkiego i zatrzymywanie się, żeby podziwiać Spółdzielnię Mleczarską albo KFC. Likwidacja WZ w niczym nie pomoże. Piszesz o alternatywie ŚTP, Kościuszki i Podwale - chciałbym to zobaczyć. Póki co na Podwali dowalili ten cholerny buspas i korki są tam masakryczne.

 • ~zażenowany 2012-11-22
  15:51:11

  0 0

  tak ma być i już, widocznie nie rozumiesz, brutalnie wdziera się pomiędzy kamienice... toż to argumentacja za przeproszeniem cymbałka ale oczywiście wy jesteście mądrzy i oświeceni a cała reszta ludzkości to imbecyle, niezdolne objąć swoimi malutkimi móżdżkami geniuszu waszych śmiałych, wspaniałych idei... a tekst o cienmno i jasnoszarym to tylko przykład czym zajmują się dorosli, uważający się za poważnych ludzi faceci, wasze kłótnie o takie duperele są żenujace... (nie mam na mysli bloków, tu najczesciej za sensowne uznaję pomysly ale np czepianie się odmalowania bloku naprzeciwko dworca? chodzi mi o kamienice)kiedy powstanie ŚTP? i jaka to ŚTP będzie? wy chcecie żeby to była możliwie wąska, kolizyjna droga, bo w miescie powinno sie jezdzic max 40... dążyć do przesiadki z samochodow to kz mona i nalezy: poprawiajac funkcjonowanie kz a nie szykanując kierowców! ludzie sami wybiorą co jest dla nich lepsze, wy chcecie, nie dosc, ze zrobic to za nich to jeszcze zmusic ich do realizacji waszych pomyslow! to jest sedno sprawy, macie w glowie swoją idealna wizję miasta i już! tak ma być! niemozliwe zeby to nie bylo najlepsze i ludzie tego nie chcieli! a jak nie chcą to zechcą jak tym polglowkom wytlumaczymy o co chodzi, jak to rozumiec nasza genialną ideę i jej nie popierać? do obozu reedeukacji z nimi! niech budują antyzatoki i przystanki wiedeńskie, muldy i inne usprawnienia jako prace spoleczne! przejscie swidnickie to swietny przyklad, ja je lubie, na gorze jest zwykle

 • ~zażenowany 2012-11-22
  16:01:47

  0 0

  w poziomie ulicy ale patrzajta! gawiedz pcha sie jak chamy, jak szczury (porownanie przejscia podziemnego do szczurow autentyczne!) do tego przejscia, duraki nie moga same decydowac bo nasza wizja cudownosci sie nie zisci, zamknijmy je! punktu uslugowe w przejsciu przynoszace dochod w postaci czynszu zlikwudujmy a przebudujmy to to, wydajac konkretna kasę i utrzymujmy pozniej tam galerię (sztuki oczywiscie, bo galeria handlowa to wynalazek dla wsioków, my szlachta kupujem ino na ulicach handlowych, to takie wspaniałe! ale hola, tutaj chamy też nas posluchają jak tylko zakazemy im autami jezdzic, polikwudujemy pzystanki kolo marketow i bedzie jak byc powinno, ogolna szczesliwosc! jestescie pozbawieni chocby krzty samokrytycznosci, zachowujecie sie jak banda pyszałków, utwierdzających się w swoich pomysłach i podniecajacych się tym, że gdzie indziej też tak mozna, dlatego mamy to kopiować! w innych miejscach co prawda tak nie ma ale tam jeszcze światłość nie dotarła; ludzie czesto wybieraja samochody mimo kosztow bo to wygodne i uzyteczne a nie dlatego, ze to wsioki, bo samochod to :blachosmród" dla pokazania sąsiadowi, brakuje wam tez zdrowego rozsadku, to co napisze w jakiejs ksiazce jakic czlowiek to musi byc prawda i slusznosc, to nie zadna mozliwosc, to jedynie sluszna droga, my wiemy jak uszczesliwic miasto, co tam miasto, swiat caly, i my to zrobimy, po trupie polskiego Wrocławia do niemieckiego breslau, inspirowanego dunsko-holenderskim geniuszem! howgh!

 • ~edu79 2012-11-22
  16:53:14

  0 0

  Maciej -> gadasz nie złe brednie. Co ty jesteś z TUMW??? Przejście Świdnickie musi zostać bo jest praktyczne ilubiane przez ludzi i tyle wystarczy. To całe TUMW to jakieś świry, dzięki takim ludziom co nie mają zajęcia i zajmują się pierdołami i utrudnianiem w inwestowaniu nic nie powstanie. Co do tuneli na Dominikańskim to właśnie np w Kielcach powstał taki tunel bo jest najlepszym rozwiązaniem i rozładował ruch na jezdni. Myślę, że ludzie z TUMW robią coś bo nigdzie indziej ich nie chcieli i teraz na siłę chcą utrudniać wszelkie inwestycje bo wtedy czują się ważni ale stety nikomu nie potrzebni nadal:)

 • ~Maciej 2012-11-22
  18:54:44

  0 0

  Ludzie z TUMW to Urbaniści, o której nie macie zielonego pojęcia. Wzdłuż W-Z jest dużo ważnych miejsc, do których ludzie chodzą. Poza tym nie chodzi o samo zlikwidowanie tej ulicy, a o zabudowanie tego terenu, wraz z otworzeniem przedwojennego układu ulic. Dopóki ta ulica istnieje Wrocław jest syfiastą wiochą.

 • ~Maciej 2012-11-22
  18:55:55

  0 0

  edu -> za przeproszeniem, ale nie porównuj jakiś Kielc do Wrocławia. Trochę poszanowania dla historycznej części naszego miasta.

 • ~już rozbawiony :) 2012-11-22
  19:38:24

  0 0

  Maciej, brawo! odkryles sie juz do cna, jestes zwyklym oszołomem ale my sie nie znamy...jesli nie zbudujemy bydynków na jezdni ul. Kazimierza Wielkiego to wroclaw bedzie syfiastą wiochą... po coz komentowac takie bzdury fanatyka swej idei chorej? powinienes dodac na koniec: auto twoj wrog! oraz: liga broni, liga radzi, liga nigdy cie nie zdradzi!

 • ~edu79 2012-11-22
  22:28:24

  0 0

  Maciej-> chodzi mi o samą przydatność inwestycji z pominięciem reszty. Skoro tunele są to niech już zostaną. Mam poszanowanie dla historii naszego miasta ale też dla jego rozwoju.

 • ~Corven 2012-11-23
  08:43:51

  0 0

  Do "Macieja". Zapominasz człowieku o jednej ważnej kwestii. Miasto jest dla ludzi i ma spełniać walory użytkowe ma być przyjazne dla mieszkańców. A ty widzę chciałbyś z wrocka zrobić muzeum/skansen tudzież ładny obrazek. Człowieku w tym mieście żyją żywi ludzie tak jak samo miasto jest żywe. Miasto głównie ma służyć ludziom a nie na odwrót. Żyjesz przeszłością a świat idzie do przodu. Mylisz poszanowanie dla historii i tradycji miejskich ze ślepymi próbami odtwarzania stanu sprzed 200 lat...

 • ~Maciej 2012-11-23
  22:55:37

  0 0

  Żeby iść do przodu należy zlikwidować tą trasę i budować obwodnice poza starówką. Mielibyśmy powrót do normalności i milowy krok do przodu.

 • ~Born HERE 2012-11-25
  12:47:20

  0 0

  Niech najlepiej to stowarzyszonko się samo zlikwiduje !
  Paru nawiedzonych studencików spoza Wrocławia chce narzucić 99% Wrocławian swoje chore idee w imię przeszczepianai jakichś pseudoekologicznych debilizmów zachodnich na nasz grunt ! Oni będą narzucać mieszkańcom miasta swój rowerowo-knajpiano-piwny styl życia, a ludzie zamiast móc dojechać choćby do parkingów wielopoziomowych/podziemnych w centrum, będą zmuszeni do zapier... po kolejnych nikomu nie potrzebnych deptakach !
  Towarzychu Umęczania Miasta Wrocławia Wrocławianie mówią PRECZ STĄD !!!

 • ~Anty-oszołom 2012-11-25
  13:14:37

  0 0

  Maciuś, nie kompromituj i nie ośmieszaj swoimi pomysłami, podobnie jak zrobił to magistrat rozpisując ten szkodliwy dla mieszkańców konkursik na likwidację przejścia podziemnego i zwężanie->likwidację Kazimierza Wlk. !
  To że ty i twoi nawiedzeni towarzysze z Tow.Upieprzania Miasta Wrocławia macie takie marzenia, to jeszcze nie znaczy, że musicie wszystkich mieszkańców miasta uszczęśliwiać nimi na siłę !!!
  Weźcie razem z waszym wodzem Filarem i El Dutkinio przeprowadźcie się najlepiej do Mikstatu i tam sobie urządzajcie na każdej nowozamkniętej ulicy deptaki, kolizyjne przejścia naziemne i inne podobne utrudnienia !!!

 • ~Al 2012-11-27
  05:32:10

  0 0

  Szok doprawdy, ile agresji i nienawiści wzbudzają czyjeś inne poglądy i społeczna (nieodpłatna i po godzinach) działalność...
  Ale po kolei...
  1. Faktem jest, że WZ-etka przecięła Stare Miasto i nigdy tam powstać nie powinna.
  2. Faktem jest też, że to bardzo ważna arteria komunikacyjna, bez której większość zmotoryzowanych wrocławian nie wyobraża sobie życia. (proszę jednak przypomnieć sobie, że kiedyś podobne wątpliwości, ba, protesty, wywołały plany zamknięcia Rynku dla ruchu samochodowego, a teraz chyba nie ma osoby, która chciałaby, by Rynek wyglądał inaczej).
  3. To prawda, że Miasto powinno zachęcać ludzi do przesiadania się na KZ, czy rowery, a nie zmuszać ich do tego. To jednak nie ma nic wspólnego z TUMW i ewentualne pretensje należy słać do władających Wrocławiem.
  4. @kubu - to prawda, że na Kazimierza nic (prawie) nie ma, ale to własnie z powodu ruchu samochodowego, hałasu i smrodu. W takich warunkach nie powstanie ani ulica handlowa, ani z knajpkami czy pubami. Ludzie nie chodzą Kazimierza właśnie z wyżej wymienionych powodów. Jeśli idą (a są tacy, ja także), to wybierają ciąg Promenady Staromiejskiej lub Ruskiej-Rynku-Oławskiej, gdzie tylko na tej pierwszej dopuszczony jest ruch aut (a przecież niewielki, zważywszy na wąską jezdnię). Szeroka wielopasmowa ulica, to ulica martwa, która nie ma funkcji centrotwórczych, nie skupia mieszkańców. Jedyną wartość jaką sobą przedstawia, to wartość przejazdowa.

 • ~Al 2012-11-27
  05:53:36

  0 0

  5. @kubu - Z Biskupina do Magnolii jedzie bezpośredni tramwaj - 10tka - mająca na dodatek na większości trasy wydzielone torowiska, dlaczego więc sugerujesz, że te trasę trzeba przebyć samochodem? Oczywiście, można stwierdzić, że samochodem jest szybciej, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego tak jest? Ponieważ cykle świetlne ustawione są pod samochody. Ile razy tramwaj stoi 2 a nawet wicej minut przed skrzyżowaniem, bo podjeżdża akurat na początku cyklu. Gdyby cykle były inaczej ustawione lub działał system, który rozpoznaje tramwaj, jazda środkami komunikacji miejskiej byłaby dużo szybsza (zresztą, jeśli korzysta si z KZ, można to zauważyć choćby na różnicy czasu przejazdu w roku szkolnym, a w wakacje: w tym pierwszym tramwaj daną trasę (jej wycinek) pokonuje w 14 minut, a w tym drugim w 10 albo i 9 min). Kierowcy nie zauważają (nie chcą zauważyć?) jeszcze jednej ważnej rzeczy - tramwaje mogą przewieźć więcej osób niż samochody (ile razy w aucie siedzi tylko kierowca!), podobnie autobusy, które akurat, w przeciwieństwie do tramwajów, mają duże szanse na stanie wraz z samochodami w korkach, które tworzą właśnie samochody.

 • ~Al 2012-11-27
  06:15:37

  0 0

  6. Zrozumiałe jest, że niektórzy zwyczajnie są zmuszeni korzystać z auta, bo np tego wymaga specyfika ich pracy (przewożą sprzęty, etc) albo mieszkają na obrzeżach, a jeszcze np pracują po drugiej stronie miasta i rzadkość kursowania w ich rejonach KZ oraz ilość przesiadek zupełnie się nie kalkuluje. Ale to chyba nie jest większość zmotoryzowanych mieszkańców? Reszta zwyczajnie przyzwyczaiła się do wygodnego wnętrza ich auta, a jeszcze gorzej, jak z powodu jeżdżenia samochodem ma się za lepszych (i bogatszych, oczywiście) od ludzi korzystających z KZ. Gorzej dlatego, że takim osobom byłoby (bedzie?) ciężko się przesiąść na komunikację zbiorową i zmienić swoje nastawienie. A właśnie to, a nie szersze i w większej ilości ulice, pomoże odkorkować miasto i w efekcie sprawić, że będzie po prostu lepsze do życia. Miasta zachodniej Europy te przemiany przeszły już dawno. Tak naprawdę ani magistrat (od którego przecież wyszedł pomysł zwężenia K. Wielkiego), ani TUMW (który w tej materii popiera włodarzy) nie wymyślili nic nowego. W Polsce na razie to myślenie nie jest popularne, bo generalnie ludzie są przywiązani do swych 4 kółek. Ale to nie znaczy, że nie będzie osób, które to będą propagować. Natomiast z pewnością nie można tego wprowadzać na hurra i na złość mieszkańcom, bez rozmów i dialogu (a to akurat preferuje nasz magistrat) i etapowania.

 • ~kubu 2012-11-27
  10:52:55

  0 0

  @Al - całkiem sensownie piszesz. Nie zgadzam się z Tobą w kilku punktach, ale co do niektórych muszę Ci przyznać rację. Dobrym przykładem jest rynek. Jestem co prawda za młody, żeby to pamiętać (nawet mnie nie było na świecie), ale można sobie wyobrazić jakie protesty wywołała ta zmiana. A jednak była to zmiana na lepsze i chyba nikt nie powie, że było inaczej. Być może tak samo byłoby z Kazimierza. Problem jest taki, że musiałby powstać sensowny objazd. Ale po pierwsze nie ma za bardzo gdzie go zrobić, po drugie nikt się nie pali do tego żeby go stworzyć. Ok, zamknijmy Kazimierza - ale NAJPIERW niech będzie gotowa alternatywa. O to nam chodzi. Bo ja już widzę jak to będzie wyglądało. Zamkną Kazimierza na rok/dwa żeby ją przebudować. Będą otwarte może dwa pasy ruchu jak dobrze pójdzie. Budowa objazdu/alternatywy ruszy pewnie po przebudowie Kazimierza, więc znowu kolejny rok. I znowu korki, i znowu człowieka szlag trafia. Ja przyznaję, że jestem raczej z tych wygodnych, którzy wolą samochód od tramwaju nie tylko z powodu jego szybkości. W komunikacji miejskiej panują o wiele gorsze warunki. Musisz dojść na przystanek (ja na swój idę 10 min), potem często czekać, aż coś przyjedzie - nierzadko w zimnie lub upale. Następnie przez całą drogę tłoczysz się z różnymi ludźmi, którzy nie zawsze dbają o higienę. Zresztą tramwaje też stoją w korkach, nawet jeśli mają wydzielone torowisko. Sytuacja ma często właśnie na Kazimierza. Czy stoją dlatego, że mają źle ustawione światła? Może.

 • ~kubu 2012-11-27
  11:02:04

  0 0

  Fajnie, że tramwaje mogą przewieźć więcej ludzi, fajnie, że mają sporo zalet, fajnie że przemieszczanie nimi jest tańsze. Ale jak dla mnie jednak wady przeważają i nie zamierzam z nich korzystać. Póki mnie stać na samochód to będę jeździł samochodem. Zresztą tak jak pisałeś, w ciągu dnia muszę często coś załatwić i nie wyobrażam sobie takich podróży komunikacją miejską. Ale nawet gdyby tak nie było i chodziło by tylko o sam dojazd do pracy oraz prywatne sprawy po pracy - i tak wolę samochód. Znów podkreślę, że te tak chętnie przytaczane zachodnie miasta nie mają zupełnie przełożenia na nas. Tam jest inna kultura, inna mentalność, inne budżety. Jesteśmy zbyt daleko w tyle i jestem pewien, że i nas takie zmiany czekają (jeśli będziemy się rozwijać) - ale jeszcze nie teraz. Inną mentalność prezentuje również nasza władza. Wiem, że oni celowo utrudniają ruch i chcą nas zmusić do przesiadki - wiem, bo rozmawiałem ze znajomym, który tam pracuje. I oni są z siebie strasznie zadowoleni. Ale nie tędy droga. Nikt z uśmiechem na ustach nie przesiądzie się na KM, jeśli jest w takim stanie. Przecież to jest mega chaos, jakieś tramwaje plus, jakieś wydziwianie. A to przecież ciągle nie działa. Jak zacznie działać to będzie inna rozmowa. Ale nie działa, a ja mam swój samochód i bardzo lubię nim jeździć. Amen

 • ~Trzeźwy Realista !!! 2012-11-28
  18:16:34

  0 0

  Al, Kubu, Maciej i Inni, po pierwsze Rynek właśnie dlatego można było zamknąć dla aut, bo chwilę wcześniej oddano do użytku wielokrotnie bardziej przepustową alternatywę - właśnie trasę W-Z !!!

  Obecnie wszystko wskazuje na to, że najpierw zwęzi się W-Z-tkę do jednego pasa w każdym kierunku, a nie da się w zamian BARDZIEJ WYDOLNEJ alternatywy (jak za komuny W-Z). Zliftingowane Podwale i dość wąska Kościuszki nie przejmą rosnącego ruchu aut w centrum !!!

  Ruch samochodowy w centrum mimo wszystko nie zmaleje, a najprowdopodobniej wręcz wzrośnie, gdyż coraz więcej ludzi stać na byle jaki nawet samochód, a do wygody łatwo każdy się przyzwyczaja i robi potem wszystko, by tę wygodę mieć !!!

  Miasto uprawia sporą hipokryzję z jawnym utrudnianiem życia kierowcom w szeroko rozumianym centrum, gdyż z jednej strony promuje wielkie parkingi WIELOpoziomowe w ścisłym (okolice Rynku !!!) centrum (1.Szewska/Łaciarska, 2. Ruska, 3. pl.Wolności, 4. pl.Nowy Targ, 5.Helios-3 poziomy, 6.Wratislawia Center-3 poziomy, 7.- LICZNE mniejsze parkingi podziemne pod biurowcami i Sukiennicami - razem to są TYSIĄCE MIEJSC PARKINGOWYCH !!!), a jednocześnie miasto (urzędnicy) robi wszystko, by utrudnić i zniechęcić kierowców do jazdy autem do centrum ! Nosz do cholery !

  Schizofrenia urzędnicza czy chaos decyzyjno-wizjonerski !!!??

  Kwestia deptaków - jest ich już tyle (włącznie z całkiem martwą Szewską), że robienie kolejnego, właśnie z W-Z-tki, jest conajmniej grubą przesadą i jawnym sabotażem !

 • ~Robert Kowalski 2012-12-10
  14:31:13

  0 0

  Moim zdaniem, ul. Kazimierza Wielkiego bez wątpienia powinna przestać być trasa przelotową przez miasto. Powinna zostac zabudowana, z dopuszonym jedynie ruchem tramwajowym i lokalnym samochodowym dla tych, którzy jadą DO centrum.
  Ale takie rozwiązanie będzie miało tylko wtedy sens gdy będzie oddany do użytku wewnętrzny, dwujezdniowy, czteropasmowy i w miarę bezkolizyjny (na tyle, na ile jest to w środku miasta mozliwe) ring miejski (ŚTP). W przeciwnym wypadku, bez ŚTP, zakorkujemy to miasto doszczętnie.

 • ~wkurzony 2012-12-12
  00:23:31

  0 0

  Zrozumcie w końcu to że podobnie jak wielu innych mieszkańców Wrocławia i nie tylko , NIE PO TO WYDAŁEM KUPE KASY NA SAMOCHÓD ŻEBY STAŁ POD DOMEM I ŻEBYM TŁUKŁ SIĘ SYFIASTYMI AUTOBUSAMI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Tak jak Kaczyński nie ma prawa wypowiadać się na tematy bankowe bo nie ma konta i nie ma prawa wypowiadać się o antykoncepcji bo pierdoli swojego kota , tak nie jaki Maciuś i wiele innych oszołomów z TUMW nie powinno się wypowiadać o organizacji ruchu w mieście bo na bank nie mają samochodów ani prawka , ba ! nawet pewnie nie wiedzą co oznacza słowo urbanizacja !

 • ~Podatnik-nie z TUMW 2012-12-13
  12:18:43

  0 0

  Wkurzony, jak by nie patrzeć, ma rację. W mieście jest dość miejsca do deptania po deptakach, dość miejsca na spokojne przemierzanie. m.in. centrum rowerem. Mało tego ! Od lat 70-tych, kiedy nie było żadnych ścieżek rowerowych, ale i OBECNIE tam, gdzie ich nie ma, można bez problemu jechać rowerem, tylko najwyżej trzeba zwolnić i uważać na pieszych ! Idiotyzmem i skrajnie egoistycznym działaniem są pomysły TUMW czy działaczy rowerowych z WIR, żeby zabierać kierowcom kolejne pasy na i tak już mało przepustowych jezdniach i robić tam ścieżki rowerowe, które notabene przynajmniej pół roku są praktycznie nieużywane z powodu zimnej pogody !
  Tunele (i całą trasę W-Z) w pocie czoła i zbudowano w kilka lat pakując wielkie pieniądze i teraz niszczenie tuneli, przejść podziemnych i jezdni trasy W-Z byłoby zwyczajnym marnotrawstwem, niegospodarnością i wręcz sabotażem komunikacyjnym !!!
  Ponadto faktycznie do tych wielu parkingów wielopoziomowych/podziemnych w centrum jakoś te tysiące aut będą musiały dojechać i potem wyjechać po np. wielkich imprezach w forum muzyki na pl.Wolności, pod którym to forum również jest potężny parking !!!

  Już samo, często nieuzasadnione i zwyczajnie na siłę, wydzielenie bus(-tram)-pasów strasznie korkuje miasto i spowalnia ruch w centrum, a wpływ na prędkość komunikacji zbiorowej ma żaden, bo np.na takiej Sienkiewicza NIGDY tramwaje nie stały w korku, a teraz CAŁY DZIEŃ stoją tam auta gęsiego w korkach !
  Nie tędy droga TUMW, WIR i Urzędzie Miejski !!!!!!

 • ~WroC 2012-12-15
  22:59:51

  0 0

  Czytając wasze komentarze żal mnie ogarnia. Maciej! Masz wszelaką słuszność ale z nimi nie wygrasz. To ludzie bez wykształcenia urbanistycznego i się nie znają. Nie walcz, bo bezczelni tylko Ci dogryzą. Do wszystkich pozostałych: swoje zdanie możecie wyrazić, bardzo wskazane, ale jeśli ktoś ma odmienne poglądy, to go nie atakujcie. Jeśli chcecie się wypowiadać i krytykować, zdobądźcie wiedzę.
  -> zażenowany - ja jestem zażenowany Twoimi wypowiedziami.

  Eh.. nie chciałem tego robić, ale podpiszę się swoim wykształceniem: urbanista i architekt, współtwórca wielu projektów zagranicznych rozwoju urbanistyki/komunikacji w Europie.

 • ~Do "urbanisty" 2012-12-16
  16:15:16

  0 0

  To że masz wykształcenie urbanistyczne, to jeszcze nie uprawnia Cię do nieliczenia się z codziennymi potrzebami ludzi i nie daje Ci prawa do narzucania wszystkim użytkownikom przestrzeni publicznej wyłącznie Tobie się podobających pomysłów, a tym bardziej nie daje ci prawa do eksperymentowania teoriami urbanistycznymi na żywym codziennym życiu tysięcy mieszkańców akurat tego miasta !
  Władze miejskie wdrażając różne podręcznikowe teoryjki nie pytają w ogóle o zdanie mieszkańców czy uzytkowników dróg i potem na całe lata musimy meczyć się z takimi bublami, jak np. na siłę zrobiony deptak z Szewskiej, podczas gdy przedtem było tam najkrótsze=doskonałe, choćby 1-pasmowe, połączenie MIĘDZYDZIELNICOWE północ-południe.
  Ponadto zwróć Pan, Panie urbanisto, uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt - bardzo często nie można ślepo i ordynarnie kopiować rozwiązań zachodnich na nasz grunt, bo robi się wtedy właśnie uszczęśliwianie na siłę, czego najlepszym dowodem jest zweżąnie i zamykanie ulic i robienie z nich bezludnych deptaków (kolejnym takim poronionym pomysłem będzie zamiana ul.Kazimierza Wlk. w wieeelki bezludny deptak :((((

 • ~WroC 2012-12-16
  16:58:22

  0 0

  Uśmiechnąłem się. Mi nie pozwalasz narzucać mojego pomysłu, a sam narzucasz swój. Kolego, popatrz gdzie jest lepiej, na zachodzie czy u nas. Skoro nie znasz się na pewnych rzeczach, to siedź cicho. Jeśli się na nich nie znasz, to nie wiesz jakie będą skutki. Trzeba patrzeć dalekosiężnie. Nie drzyjmy mordy krytykując tylko dlatego, że mamy samochód. Tacy ludzie zbudowaliby wszędzie drogi, żeby podwieźć tyłek pod samą bramę. Może i byłoby lepiej, choroby cywilizacyjne by ich szybciej złapały i mniej byłoby takich "mądrych". Wiesz ile powinna mieć droga pasów w jedną stronę, żeby rozładować korek? 10. I Ty tyle byś zbudował, a ja bym zbudował 1 żebyś stał w korkach, a ja mógł Cię wyminąć komunikacją miejską. Pozdrowienia dla Twojego samochodu, który wszędzie musi wozić Twoje ego.

 • ~do "urbanisty" 2012-12-16
  23:00:08

  0 0

  Nie, panie "urbanista". Niech mi tu pan nie inputuje bzdur. Nie budowałbym żadnych 10 pasów. Nie zasługujesz pan na miano Urbanisty, bo prawdziwy urbanista uwzględnia oczekiwania i też przyzwyczajenia społeczne, a nie uprawia urbanistyczny terror usiłując zmienić otoczenie, bo tak każą zachodnie podręczniki. Stan obecny, a raczej stan sprzed chaotycznej eksplozji ścieżek i pasów rowerowych i sprzed zamykanych ulic (lub zwężanych na siłę bus-pasami), był stanem równowagi między użytkownikami dróg w naszym mieście. Ja sam od lat 70-tych przemieszczam się często w dowolnym kierunku rowerem przez centrum i nigdy nie stanowił dla mnie problemu brak specjalnych ścieżek czy pasów rowerowych, bo po prostu jechałem tym lub innym chodnikiem i zwyczajnie zwalniałem uważając na przechodniów, albo omijałem ich szerokim łukiem, gdy chodnik był szerszy. I nigdy nie przyszło mi do głowy, by domagać się zabierania innym uczestnikom ruchu (pieszym i kierowcom) sporej części przestrzeni i rezerwowania jej TYLKO DLA MNIE ! Aż tak pazerny, jak pan i panu podobni, nie jestem ! Co z tego, że TIR-y przestały korkować miasto dzięki powstałej po tylu latach AOW, skoro teraz miasto urzędniczymi decyzjami samo się ponownie chce zakorkować (zamykanie ul.Kazimierza i innych ulic, pomysły likwidacji tuneli, zwężanie ulic pod pasy rowerowe (np.cały prawy pas na południowej jezdni Kazimierza), zwężanie ulic o połowę bus-tram-pasami, likwidacje lewoskrętów, pasy na pl.JPII itd.). Pan narzucasz swoje idee !

 • ~WroC 2012-12-17
  11:08:30

  0 0

  Co Ty się tak uparłeś na te podręcznikowe teorie? Profesurę robi się przez praktykę a nie teorię. Nie ma z kim gadać, bo nie czytasz co do Ciebie piszę i chcę przekazać. Ja swoje, a Ty swoje. Nie zamykajmy Kazimierza, zostawmy tunele, zróbmy więcej estakad na pl. Społecznym a przez rynek puśćmy łącznik do mostu uniwersyteckiego. Tramwaje niech jadą jednym z pasów i stoją w korkach. Rowerzyści niech jadą chodnikiem. Zlikwidujmy przejścia dla pieszych na ziemi i zróbmy przejścia podziemne. Budujmy wielopoziomowe skrzyżowania bez sygnalizacji. Zróbmy wszystko by zmotoryzowanym żyło się jak najlepiej. "Głupi" "Mądrego" pouczał. Kropka.

 • ~kubu 2012-12-17
  13:16:04

  0 0

  WroC, popadasz teraz w skrajności. Zachodnie przykłady są tu zupełnie nie na miejscu - jesteśmy bardzo zacofani w stosunku do nich, mamy zupełnie inną mentalność, inną kulturę pracy. Na te wszystkie rozwiązania być może przyjdzie dla nas pora, ale to jeszcze nie teraz. My się jeszcze nie "nachapaliśmy" samochodami. Oni na zachodzie już od wielu lat mają je ogólnodostępne, u nas dopiero od niedawna tylu ludzi może sobie na nie pozwolić. Dlatego nie możemy się zgodzić żeby nam to odebrano. Oni tam sami chcą tych zmian, już im się przejadło, co innego zaczęło się dla nich liczyć. Ale ja nie oddam swojego samochodu, nie oddam tej wygody - z własnej woli na pewno nie. Ty sobie możesz jeździć rowerem, możesz sobie jeździć tramwajem, proszę bardzo. Ale ja nie zamierzam. To jest zabieranie nam naszej wolności, naszej indywidualności i cała ta banda urbanistów napompowanych ideami nie zmusi mnie do zrezygnowania z tego. Płacę ogromnie pieniądze za OC, za paliwo, za naprawy - to jest mój wybór i chcę to robić. I to jest już chyba wystarczająca cena, nie musicie mi dowalać utrudnień w ruchu.

 • ~do "urbanisty" 2012-12-17
  18:41:59

  0 0

  No i masz, WroC, nie tylko moje przemyślenia, ale i innych (Kubu + wiele postów wcześniejszych).... Kubu bardzo trafnie to ujął od strony odczuć i potrzeb społecznych. Tacy, jak Ty, wizjonerzy i uprawiacze praktyki na żywych organizmach społecznych, nie zwracacie uwagi na konsekwencje waszych pomysłów dla populacji tak dużej, jak Wrocław. Was jest garstka (urbaniści-planiści, TUMW, WIR), ale chcecie narzucić całej pozostałej, przygniatającej większości wasze idee, bo akurat wam się one wydają słuszne.... Nie zauważacie nawet, że w istocie rozpieprzyć chcecie bardzo spory obszar przestrzeni miejskiej, który jeszcze jako tako funkcjonuje, choć dławi się coraz bardziej od waszych pomysłów (ograniczania ruchu na wszelkie sposoby pod pretekstem uwalniania przestrzeni dla pieszych i rowerów, mimo że oni tej przestrzeni naprawdę mają zupełnie wystarczająco wiele !!!)..... Żeby było jasne - ja nie postuluję o poszerzanie ulic, ale też niech już bardziej nie będą zwężane !!! Dość już utrudnień powstało codziennie gnębiących kierowców i wystarczy !!! Często te utrudnienia poszły aż za daleko - w imię tylko i wyłącznie "sztuki dla sztuki", jak np.na ul.Sienkiewicza, gdzie bodaj urzędniczka Kasprzak przyznała, że "miasto musiało zdecydować się na promowanie jakiejś formy komunikacji i wybrało kom.zbiorową i rowery. Z tego powodu zakorkowano tram-pasami Sienkiewicza, żeby utrudnić kierowcom jazdę w szeroko pojętym centrum miasta, czego zresztą urzędasy nie kryją też w innych miejscach...

 • ~Zostawić tunele i WZ 2012-12-19
  17:16:29

  0 0

  Jak można postulować zniszczenie i likwidację JEDYNYCH TUNELI DROGOWYCH we Wrocławiu, tym bardziej, gdy w tak często przywoływanych miastach zachodnich takich tuneli jest wielokrotnie więcej !!! Podobnym barbarzyństwem, marnotrawstwem ludzkiego wysiłku i pieniędzy byłoby zlikwidowanie przejścia podziemnego pod ul.Świdnicką i w ogóle całej ulicy Kazimierza Wielkiego w obecnym formacie !!! Mam nadzieję, że urzędnicy miejscy nie ulegną garstce nawiedzonych krzykaczy z TUMW.... Teoryjki bulgoczące w nie zawsze trzeźwych studenckich główkach nie mogą przecież stawać się praktyką paraliżującą życie dziesiątek tysięcy mieszkańców miasta !!! Swoje antypatie do tuneli, szerokich ulic i przejść podziemnych niech sobie działacze tego stowarzyszonka wyładowują jeżdżąc codziennie przez okrągły rok swoim ulubionym rowerkiem, a nie narzucają innym swój studencko-"ekologiczny" tryb życia !!! Nie muszą przecież patrzeć na tą infrastrukturę czy z niej korzystać !!! Niech omijają szerokim łukiem przejścia podziemne i tunele, i niech nie narzekają, że muszą przez to nadkładać drogi - przecież ruch to zdrowie, więc im więcej ruchu tym lepiej !!! W ramach zdrowego trybu życia niech nie domagają się przejść dla pieszych co kawałek (jak np.przy ul.Gepperta na trasie W-Z), lecz żwawym krokiem niech podążają do pobliskiego przejścia obok starej Biblioteki Uniwersyteckiej. Podobnie blisko są pasy i światła przy Szewskiej/W-Z, więc po diabła niszczyć tam przejście podziemne i robić pasy na jezdni !!!??

 • ~Wrocławianin 2012-12-19
  19:00:18

  0 0

  To jakiś żart ! Pamiętam, jak długo i z jakim trudem budowano w latach 70-tych całą trasę W-Z.... Chyba z 10 lat, zanim ukończono wszystko w 100%, a teraz ot tak zburzono by tak wielki kawał infrastruktury w centrum miasta !!!???

 • ~Lulek 2012-12-19
  19:03:43

  0 0

  Miejmy nadzieję, że miasta zwyczajnie nie będzie stać na zburzenie tuneli i likwidację trasy W-Z, bo długi w budżecie są przygniatające, a samo zburzenie tuneli kosztowałoby krocie !

 • ~Wrocławianin 2012-12-19
  19:05:59

  0 0

  No właśnie ! Tych kilka mln na porządny remont przedłuży żywotność tuneli na wiele lat, a bezsensowne wyburzenie kosztowałoby duuuużo więcej przecież !

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.