Wiadomości

Tusk: AOW za darmo. Nie wiadomo czy dla TIR-ów

2010-11-15, Autor: bk
- Odcinki autostradowych obwodnic takich miast jak Wrocław będą bezpłatne – obiecał dziś premier Donald Tusk. Ale kiedy będą gotowe przepisy, czy za darmo pojadą także ciężarówki już nie powiedział.

Reklama

Tusk złożył takie oświadczenie na budowie obwodnicy autostradowej. Gdy dziennikarze pytali go o to, czy oznacza to, że za darmo będzie mógł przejechać każdy, czy tylko kierowcy samochodów osobowych, kiedy będą gotowe przepisy – premier odpowiedzieć nie chciał.

Od sierpnia rząd wciąż nie przyjął nowelizacji ustawy, która zwalniałaby mieszkańców aglomeracji z opłat za przejazd autostradowymi obwodnicami. W połowie sierpnia pisaliśmy Wam, że  Cezarego Grabarczyka, który obiecał darmowe przejazdy obwodnicami, zablokował minister finansów. I trudno się dziwić, skoro zniesienie opłat na obwodnicach może uszczuplić aż o 1/5 budżet Krajowego Funduszu Drogowego, który jest głównym źródłem finansowania budowy dróg.

Przypomnijmy, że  sprawa zaczęła się 15 czerwca, gdy napisaliśmy,, o pomyśle Ministerstwa Infrastruktury, czyli Cezarego Grabarczyka by pobierać opłaty za przejazd obwodnicami miast. Początkowo było wiadomo tylko, że opłaty mają dotyczyć TIR-ów. Chwilę później ministerstwo infrastruktury przyznało, że także samochodów osobowych.

Pod koniec lipca ministerstwo ogłosiło, że jednak samochody osobowe obwodnicą pojadą za darmo. Szybko okazało się, że przejazd obwodnicą dla aut cięższych niż 3,5 tony będzie płatny, ale jazdę po mieście będą miały darmową.

Jednak rząd do dziś nie wypracował nowych przepisów, które zapewniałyby, że tranzyt pojedzie obwodnicą a nie przez centrum miasta. Mimo iż przed drugą turą wyborów prezydenckich obiecywał to... Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury.

To jeszcze nie najgorsze. W projekcie zmiany ustawy o autostradach płatnych (ostatniej koncepcji zmian jaka została upubliczniona) czytamy: „Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad nie pobiera opłat […] na autostradzie A8 na odcinku węzeł Pawłowice – węzeł Nowa Wieś Wrocławska.” I z tego się cieszymy.
Jednak jasno i prosto napisane jest tam, iż nie dotyczy to ciężarówek. „Od 1 lipca 2011 r.” i tu dalej cytat z tego dokumentu, „samochody ciężarowe zobowiązane będą do uiszczania opłat elektronicznych za przejazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych oraz pozostałych dróg krajowych. Sieć dróg objętych elektronicznych systemem poboru opłat określona zostanie w rozporządzeniu Rady Ministrów.”

To rozporządzenie także można znaleźć na stronach internetowych ministerstwa infrastruktury. Wykaz obejmuje 24 autostrady, drogi ekspresowe i drogi krajowe, za które trzeba będzie płacić. Jest tam „autostrada A8 na odcinku węzeł Magnice – węzeł Pawłowice”, ale odcinków dróg krajowych na terenie Wrocławia nie ma.

Jaki będzie efekt takich przepisów? TIR-y nie będą już miały winiet. Będą płacić za każdy kilometr osobno. System elektroniczny będzie sprawdzał, którędy jeżdżą.
Ministerstwo Infrastruktury twierdzi, że nie ma jeszcze stawek dla TIR-ów. Czyli nie wiadomo, ile zapłacą, za przejazd przez naszą obwodnicę. Dzwoniąc po departamentach ministerstwa usłyszeliśmy jedynie, że będzie to nie więcej niż 2 zł za kilometr.
Jak łatwo obliczyć może to oznaczać opłatę do 70 zł za przejazd całą obwodnicą.

Czy firmy przewozowe nie będą chciały zaoszczędzić 70 złotych jadąc przez miasto? Same ministerstwo infrastruktury szacowało już, że 65 proc. kierowców może wybierać jazdę za darmo zamiast płatne odcinki dróg.
W najgorszym przypadku powtórzy się to, co znamy choćby z Gliwic. Ciężarówki będą jeździć przez miasto. Sami zobaczcie, co to oznacza:

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~ 2010-11-15
  14:54:27

  0 0

  W trakcie kampanii to wszyscy obiecują!!

 • ~Hsabarg 2010-11-15
  16:48:08

  0 0

  Chcesz wiedzieć co Makłowicz sądzi o Dutkiewiczu ? Zobacz: http://www.youtube.com/watch?v=5Y_xiANVhEo

 • ~toluen 2010-11-15
  18:25:13

  0 0

  to nie lepiej by było jakby TIRY jezdzily za darmo a auta osobowe płaciły? TIRowcy i tak płacą winiety, my ich w mieście nie chcemy, z kolei auta osobowe i tak chętnie zapłacą żeby skrócić podróż o czasem nawet i godzinę! Oczywiście jest to wariant bardzo kompromisowy, uważam że obowdnice powinny być darmowe ( jak i reszta autostrad) pozdrawiam

 • ~ 2010-11-15
  20:05:32

  0 0

  Co to za różnica czy będzie płatna czy bezpłatna dla TIRów? One i tak płacą już dziś winiety za wiele dróg (nie tylko za autostrady, ale nawet za zwykłe drogi krajowe) w Polsce i trzeba by być głupkiem i ekonomicznym ignorantem aby jechać TIRem przez miasto dla mylnego przeświadczenia o zaoszczędzeniu kilku zł. W mieście TIR spala o wieeele więcej paliwa niż gdyby jechał obwodnicą (ciągłe hamowanie i paliwożerne ruszanie kilkudziesięciu ton), po drugie cenny czas. Tak więc nawet kilku/kilkunasto złotowa opłata za obwodnicę będzie wbrew pozorom obniżeniem kosztów dla firm transportowych!


  Ważne, aby AOW jak i inne obwodnice autostradowe były bezpłatne dla aut osobowych, bo na pewno duża część osób nie byłaby w stanie zapłacić codziennie kilku zł za przejazd obwodnicą jeśli AOW byłaby najlepszą drogą dojazdu do pracy itp. Po za tym wszelkiej maści furgonetki, wożące towar wzdłuż i wszerz Wrocławia również pewnie uciekały by od używania płatnej obwodnicy.Tak więc ta deklaracja premiera akurat mnie uspokoiła. A TIRy jak będą musiały płacić, to gwarantuję - nie uciekną z powrotem do miasta.

 • ~ 2010-11-15
  20:51:23

  0 0

  Co to za plotki? Każdy kierowca auta ciężarowego musi wykupić winietę. Ta winieta zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego uprawnia do poruszania się po wszystkich drogach łącznie z płatnymi autostradami bez dodatkowych opłat. Zwyczajnie TIRy nie zapłacą nic za AOW. Jedynie auta dostawcze jak przekroczą 3,5t mogą stanowić zagrożenie, ale i tak zniszczenia jakie powodują w drogach jest znikoma.

 • ~ 2010-11-15
  21:24:48

  0 0

  Jakie to ma znaczenie? Czytajcie ze zrozumieniem: winiet nie będzie - będą GPS-owe opłaty elektroniczne dla TIR-ów

 • ~ 2010-11-15
  22:37:36

  0 0

  Towarzysze kierowcy TiRów zamiast viniet na szybie te '' Trzy '' Twarzyczki przejedziecie za darmo . Obłuda przed wyborami PO sięga poziomu '' AOW '' . [........................] [wykropkowane miejsca to pozostałość po usuniętych znakach niezgodnych z regulaminem - redakcja]

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.