zamknij

Wiadomości

Uchwała antysmogowa weszła w życie. Sprawdź, czym nie można palić w piecu

2018-07-01, Autor: prochu

Od niedzieli, 1 lipca, we Wrocławiu zaczęła obowiązywać uchwała antysmogowa. Mieszkańcy o nowych przepisach będą mogli dowiedzieć się z przygotowanej ulotki, dostępnej m.in. w Centrach Obsługi Mieszkańca, siedzibach Rad Osiedli. Informacje pojawią się także na przystankach, w miejskich autobusach i we Wrocławskim Parku Wodnym.

Reklama

Czego zakazuje uchwała? Nie będzie można montować pieców na węgiel, z wyjątkiem obszarów, na których nie ma możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Nie będzie też można stosować najgorszych jakościowo paliw stałych:

- węgla brunatnego oraz paliw stałych, produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
- mułów węglowych i odpadów węglowych,
- miału (węgiel kamienny w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm),
- wilgotnego drewna (drewno o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 procent).

Nowo uruchamiane kotły mogą spalać tylko gaz lub lekki olej opałowy.

Uchwała ma rangę prawa miejscowego i obowiązuje wszystkich mieszkańców i podmioty gospodarcze, także właścicieli budynków wielorodzinnych, spółdzielnie i wspólnoty, jeśli mają w użytkowaniu instalacje na paliwo stałe o mocy poniżej 1 megawata. Za nieprzestrzeganie uchwały grozi grzywna do 5 tysięcy złotych. Warto też pamiętać, że utrudnianie kontroli podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
 • ~Kalina Jackowska 2018-07-24 19:04:16

  Moim rozwiązaniem na brak dostępu do gazu był montaż kotła na pellet. Nie mogę tego porównać do gazu bo z gazu nie korzystaliśmy ale mogę porównać do drewna czy węgla i tu nasz kocioł wypada super.
  youtube.com/watch?v=8N2UD59g57Y&t=21s

  2 2
 • ~Paweł35 2018-08-03 12:51:19

  Można to rozwiązać prostym sposobem, za pomocą montażu nowoczesnych systemów ogrzewania z funkcją odzyskiwania energii. Można takie nabyć między innymi od http://ozepro.pl/

  1 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Muzeum Śląska Wrocław to potrzebna inwestycja?
Oddanych głosów: 284