Kultura
Uczniowie spotkali się z aktorami. Rozmawiali o stracie ukochanej osoby [ZDJĘCIA]
Poważna rozmowa o stracie była tematem trzeciej edycji projektu „Jak poprzez teatr poznawać świat”. Uczestniczyli w nim uczniowie z mniejszych miejscowości, którzy spotkali się m.in. z aktorami Wrocławskiego Teatru Polskiego.
W projekcie uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach i Liceum Ogólnokształcącego im. II Armii Wojska Polskiego w Trzebnicy. Razem ze swoimi nauczycielami, instruktorami i aktorami podjęli temat straty w kontekście pokoleniowym. – Pierwszym etapem projektu były warsztaty komunikacyjne, podczas których uczestnicy poznawali tajniki uważnej rozmowy i przygotowywali się do poważnych rozmów o stracie – mówią organizatorzy wydarzenia.
Wszystkie trzy grupy uczestniczące w projekcie pojawiły się na ulicy Rzeźniczej 12, by we Wrocławskim Teatrze Współczesnym zobaczyć spektakl „Pogłosy” Wita Szostaka w inscenizacji Marka Fiedora i Tomasza Hynka. – Przedstawienie, w którym słowa-osoby tworzą obraz świadomości bohatera cierpiącego po utracie ukochanej osoby, było teatralną inspiracją dla dalszej pracy uczniów nad ich własną wypowiedzią – podkreślają inicjatorzy projektu. I dodają, że po przedstawieniu uczestnicy spotkania mogli omówić z grającymi w przedstawieniu aktorami wszelkie pytania i wątpliwości – zarówno dotyczące przedstawienia, jak i tajników zawodu.
Kolejną częścią projektu były spotkania online i tworzenie, przez uczniów i uczennice biorące udział w projekcie, autorskich scenariuszy przedstawień. Odbywało się to pod okiem pedagożki teatralnej Katarzyny Migdałowskiej oraz aktorek WTW: Ziny Kerste, Anny Kiecy oraz Beaty Rakowskiej. W ramach projektu powstały trzy prezentacje online pt.: „Sploty”, „Życie toczy się dalej” i „Daj Spokój!” oraz identyfikacja wizualna, której efekty można oglądać na wystawie artystycznej we foyer Wrocławskiego Teatru Współczesnego.
– Byłam zaskoczona tym, jak młodzież szybko dostosowała się do nowych warunków, które wymagały od nich dyscypliny, stosowania zasad pracy przed kamerą, zapamiętywania gestów, a dodam, że pracowaliśmy przez parę godzin non-stop – mówi Beata Rakowska, aktorka WTW.
Agnieszka Żak, dyrektorka Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach, nie ukrywa, że projekt jest ogromną szansą dla uczniów z mniejszych miejscowości. – Już teraz zauważam, że po wielu godzinach pracy z aktorami i osobami, które prowadzą projekt uczniowie stali się bardziej otwarci i bardziej pewni siebie – wyjaśnia.
– Uczniowie poprzez uczestnictwo w projekcie stali się bardziej twórczy, kreatywni, zauważa się to na lekcjach polskiego" – mówi Maria Kaśków-Parys, wicedyrektorka Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach.
Projekt „Jak poprzez teatr poznawać świat”jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Młodzi wrocławianie nagrali cover oscarowego hitu. Reżyser musicalu zachwycony [WIDEO]
46857 -
Powstała mapa. Jej autorzy chcą ocalić wiedzę o niemieckich śladach we Wrocławiu
6990 -
Zima stulecia we Wrocławiu i nietypowe święta [WYWIAD]
5932 -
Wrocławskie muzeum zmieni lokalizację. Pracownicy obawiają się o jego przyszłość
3974 -
Zakończyły się zdjęcia do serialu Netflixa z powodzią tysiąclecia w tle
2724
Najczęściej komentowane
-
Powstała mapa. Jej autorzy chcą ocalić wiedzę o niemieckich śladach we Wrocławiu
2 -
Wspólnie zaprojektują nową siedzibę galerii BWA. Każdy może się przyłączyć
0 -
Wspólna data gali wręczania prestiżowych wrocławskich nagród
0 -
„Mein Kampf” w witrynie wrocławskiej księgarni. Obok książki o papieżu [ZOBACZ]
0 -
Ogłoszono datę Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Odbędzie się w tym roku
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alertSonda
Czy sprzedaż książki "Mein Kampf" w celach innych niż naukowe powinna być zakazana?
Oddanych głosów: 138