zamknij

Wiadomości

Urzędnicy: buspas zamiast tramwajów na Nowy Dwór to świetny pomysł. Miejscy aktywiści: absurd

2014-01-15, Autor: Tomek Matejuk
Klamka zapadła: miasto nie wybuduje linii tramwajowej na Nowy Dwór, a zamiast tego wytyczy specjalną jezdnię dla autobusów. Wrocławscy urzędnicy twierdzą, że to znakomity pomysł i dużo tańsze rozwiązanie. Zupełnie nie zgadzają się z tym członkowie Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia. - Argumenty magistratu to absurd - mówią i proponują, by już teraz wymalować buspas na ul. Robotniczej, a środki unijne przeznaczyć na tramwaj.

Reklama

O nowej koncepcji magistratu, który zamiast zapowiadanej od wielu lat linii tramwajowej na Nowy Dwór zamierza wybudować tam wydzieloną jezdnię dla autobusów, donosiliśmy już w zeszłym tygodniu.

 

Potwierdził to kilka dni temu prezydent Wrocławia.

 

- Buspas na Nowy Dwór powstanie na pewno, a być może uda się tamtędy puścić elektryczne autobusy - mówi Rafał Dutkiewicz.

 

Urzędnicy z ratusza przekonują, że buspas zamiast tramwajów to świetny pomysł.

 

- Analizy wykazały, że jest to bardzo korzystne dla nas rozwiązanie. Zresztą kawałek tego buspasa wzdłuż ul. Strzegomskiej został już wykonany - tłumaczy Elżbieta Urbanek, dyrektor departamentu infrastruktury i gospodarki w magistracie.

 

>Tak mogłaby, wedle koncepcji sprzed paru lat, wyglądać linia tramwajowa na Nowy Dwór

 

 

Jak podkreśla Urbanek, ten fragment buspasa bardzo dobrze się sprawdza.

 

- Fachowcy nie tylko wrocławscy, ale też na przeróżnych gremiach i konferencjach, podawali to jako bardzo dobry przykład - tam, gdzie korzystniejsza jest przebudowa i rozbudowa komunikacji autobusowej, należy to robić. Proponujemy całkiem odrębną jezdnię dla autobusów, które będą szybko i bezkolizyjnie kursować do centrum miasta - zapewnia Elżbieta Urbanek.

 

Urzędnicy tłumaczą, że to rozwiązanie dużo tańsze niż budowa trasy tramwajowej.

 

- Trudno mówić o konkretnych kwotach, ale tramwaj na Nowy Dwór to koszt ponad 200 mln złotych. A autobus to może być mniej więcej 1/3 tej kwoty - dodaje Elżbieta Urbanek.

 

Z wyjaśnieniami i wyliczeniami urzędników zupełnie nie zgadzają się członkowie Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

 

Zdaniem miejskich aktywistów, szacowany na 110 mln złotych koszt samej estakady tramwajowej nad torami kolejowymi jest zadziwiający. Jako przykład podają rozbudowany węzeł tramwajowo-kolejowy przy Stadionie Miejskim, który kosztował tylko 50 mln złotych.

 

- Argumenty magistratu to absurd, skoro wiadukt dla tramwaju kosztowałby maksimum 30 mln złotych. Należy już dziś wymalować buspas na ul. Robotniczej i wykorzystać fundusze UE na tramwaj - mówi Przemysław Filar, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

 

Członkowie TUMW dodają, że na budowę buspasa Wrocław nie dostanie unijnych środków, a autobusy i tak utkną w korkach na Podwalu, a potem nie wjadą na plac Teatralny.

 

Przypomnijmy, wedle najnowszej koncepcji magistratu, autobusy miałyby jechać od ul. Strzegomskiej przeznaczoną tylko dla nich dwukierunkową jezdnią, która biegłaby do ul. Wagonowej, gdzie powstałby wiadukt drogowy nad torami kolejowymi.

 

Dalej, od pętli przy Wrocławskim Parku Przemysłowym do ul. Śrubowej, autobusy razem z tramwajami jeździłyby wydzielonym torowiskiem, a następnie znów wjeżdżałyby na nową jezdnię, którą dojeżdżałyby do placu Orląt Lwowskich.

 

Co sądzicie o pomyśle budowy buspasa, zamiast linii tramwajowej, którym autobusy jeździłyby z Nowego Dworu do centrum? Zapraszamy do dyskusji.

 

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 18

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
  • ~imć 2014-01-15 11:39:09

    "Członkowie TUMW dodają, że na budowę buspasa Wrocław nie dostanie unijnych środków, a autobusy i tak utkną w korkach na Podwalu, a potem nie wjadą na plac Teatralny".

    A tramwaje nie utkną w korkach?

    0 3
  • ~KOL 2014-01-15 12:02:04

    Niech się kucharze, fryzjerzy i hydraulicy nie wypowiadają na tematy, o których nie mają pojęcia. Aktywiści to kotwice rozwoju w każdym kraju.

    0 15
  • ~marek 2014-01-15 12:05:13

    Wiesz, w przeciwieństwie do urzędników kucharze, fryzjerzy i hydraulicy potrafią rozmawiać z ludźmi i znają ich problemy.

    18 0
  • ~gosc 2014-01-15 12:06:41

    miejscy aktywiści z TUMW to jeden wielki absurd. Obserwuję to towarzystwo i widzę, że podpinają się pod każdy tekst prasowy ze swoimi mądrościami9. W tyłku, za przeproszeniem byli, g...widzieli, wykształcenia nie mają ani w urbanistyce, ani architekturze, ani innych dziedzinach, a komentują...
    kim jest ten Filar? może Pan prezes, napisze nam jakie ma kompetencje do tego, żeby komentować wszystko. jakie wykształcenie, doświadczenie zawodowe? kursy, szkolenia? umiejętności. Drażni mnie to, bo głównie to on jest w gadce mocny. oczywiście, że urzędnicy są jacy są, ale ekipa z TUMW i ich mądrości to jakaś pomyłka!

    0 7
  • ~inżynier 2014-01-15 12:36:36

    Pełnomocnik Dutkiewicza ds. transportu, dyrektor Komar to matematyk, to pewnie dlatego się nie zna na budowie tramwajów.

    18 0
  • ~flip 2014-01-15 14:08:26

    od chwili kiedy p Komar jest szefem ds rozwoju transportu szynowego we wrocku, to linie tramwajowe zamiast sie rozwijac, sa zwijane.
    a pani Urabnek chyba nigdy nie jechala autobusem w korku na nowy dwor, ze plecie 3 po 3, zaden urzednik nie jezdzi km, wiec wie tyle o jej sprawnosci ile wyssie z lizaka. Fila ma racje. ale lepiej aby ty na forum odezwali sie mieszkancy nowego dworu, ja jestem z krzykow. mam intersy na nowym dworze i za nim , lotniska i okolice. wiec jak musze jade autem a jak nie musze jade km. jest miejsce aby zbudowac tramwaj, droszy w budowie, ale tanszy w utrzymaniu. jak ma wydzielone torowisko, zaden samochod mu nie dorowna, a tam jest miejsce na to.

    17 0
  • ~życzliwy 2014-01-15 16:17:53

    @imć
    Nie utkną, bo będą miały w 100% wydzielone torowisko. Od pafawagu wjadą koło Dolmedu na Legnicką i pomkną przez centrum

    12 0
  • ~sfc 2014-01-15 18:28:28

    Jak zwykle zgadzam się z TUMW, tak tym razem uważam, że wybudowanie buspasa jest lepszym rozwiązaniem. Autobusy są bardziej elastyczne i po prostu tańsze. To, czy będzie to tramwaj, czy autobus jest zresztą drugorzędne. Ważniejsze, żeby było wydzielenie od ruchu samochodowego.

    0 0
  • ~ 2014-01-15 19:32:12

    Mieszkam na nowym dworze-poruszam się za równo autem jak i czasem autobusem. Na dzień dzisiejszy nie ma żadnej alternatywy-jedziesz przez strzegomską to stoisz w korku, nie ważne czy w stronę miasta czy w stronę nowego dworu i to czasem takim że dosłownie stoisz kilka minut nim chociaż delikatnie przejedziesz parę metrów do przodu tyczy się to aut jak i autobusów które przez to nie dojeżdżają na czas. Jeśli chodzi o komunikację to jedyną alternatywą jest tylko i wyłączne poruszanie się oddzielnymi pasami-a ci co mają auto to omijając strzegomską innymi okrężnymi drogami. A mieszkańcom tej strony miasta to w sumie obojętnie czy będą jeździć autobusem ale na czas czy tramwajem-chociaż wiem że większość mieszkańców wolała by tramwaj. Najbardziej współczuje ludziom którzy jadą do albo z lotniska i nerwowo wypatrują w zegarek stojąc w wielkim korku z wypchanymi walizami aby zdążyć na czas.

    6 0
  • ~rolo 2014-01-15 22:14:25

    Buspasy to optymalne rozwiązanie , to elastyczny system i tańszy . Tramwaj Skoda kosztuje 12 mln za jeden pojazd autobus 1 mln zł. Kilometr torowiska na Kozanów kosztował 40 mln zł, za te pieniądze można wybudować 1,7 km drogi autobusowej. A dotacje z UE można pozyskać na poprawę gospodarki wodno - ściekowej miasta, na budowanie terenów zielonych. To przyniesie zdecydowanie większe korzyści mieszkańcom i poprawi bezpieczeństwo. Przynajmniej karetki pogotowia i straż pożarna nie będą stały w korkach. Natomiast nie wierzę Dudiemu, że jest w stanie poprawić komunikacje w mieście, to tylko przedwyborcze bajki. On juz nie pamięta co obiecywał, a potrafi tylko zwiększać zadłużenie, wydawać pieniądze z podatków na prywatny klub Śląsk, zastawiać miejskie budynki, i zadłużać miasto ponad dopuszczalne progi poprzez spółki miejskie.

    6 0
  • ~wtf? 2014-01-15 22:16:15

    Dlaczego do co drugiego artykułu dodajecie komentarz jakiegoś towarzystwa? Kim oni są na czym się znają? Może wybierzcie się np. na politechnike i tam zapytajcie o zdanie a nie jakiegoś towarzystwa które z tego co zauważyłem umie tylko krytykować. Śmiem twierdzić ,że koszt budowy wiaduktu jest realny skoro jest wizualizacja to pewnie z cenami również się zapoznano więc skoro jest zarzut, tego towarzystwa ,że może kosztować 30mln i podają za przykład węzeł to już mi się smiać chce mają nijakie pojęcie cenowe węzeł-wiadukt a wy publikując ich wypociny, ośmieszacie sie...

    Co do pomysłu bus pasu jak dla mnie jest bardziej praktyczny chociażby ze względu na to ,że również mogłyby po nim jeździć taxi dowożąc ludzi na lotnisko a argumenty o korkach w dużym mieście to inna bajka bo one tak czy siak będą w jednym postoją autobusy w drugim tramwaje. Bez korkowe to jest metro :)

    2 0
  • ~Maciej 2014-01-15 23:06:17

    Rolo -> chyba 4 miliony nie 40 :]

    0 2
  • ~wrocławianiN 2014-01-15 23:22:41

    Najlepszy w historii Prezydent (wtedy Nadburmistrz) Wrocławia Georg Bender, gdyby żył i rządził w naszych czasach zbudowałby torowisko tramwajowe na Nowy Dwór a nie bus-pas.

    4 0
  • ~emeryt 2014-01-15 23:32:57

    I tak już będzie do wyborów samorządowych w przyszłym roku. Bus-pas jest jednym z pomysłów karuzelowych Prezydenta i Urzędników. Zmienia się co jakiś czas ich kolejność ważności aby wydawały się całkiem nowe. Cechą ich jest to, że o nich mówi a nie realizuje. Przypuszczam, że w niedługim czasie dojdzie jeszcze pomysł linowej kolejki gondolowej z centrum na Nowy Dwór o nazwie Nowodworinka. Kolejki, która nie będzie wymagała budowy wiaduktów, których budowa tak przeraża "Urzędników".

    7 0
  • ~arturvelfelix 2014-01-16 08:14:06

    Mamy prezydenta z Ramiszowa (miejscowość pod Wrocławiem). Nie jest on Wrocławianinem, co samo w sobie nie jest problemem. Problemem jest to, że mieszkaniec Ramiszowa i mieszkaniec Wrocławia mają rozbieżne interesy jeśli chodzi o Wrocław. Mieszkaniec podwrocławskiej willi jest zainteresowany Wrocławiem przypominajacym duży parking samochodowy.

    Dla mieszkańca spod Wrocławia nasze miasto ma być bez sprawnej komunikacji miejskiej (bo jemu niepotrzebna), zieleni miejskiej (on ma blisko do lasu), przestrzeni publicznej dla ludzi (on ma widok na pole sąsiada). Przykłady? Ilość świateł dla tramwajów Krzyki – Podwale: 11 syganlizatorów. Przjeazd Leśnica – Krzyki tramwajem: 1 godzina! Zieleń miejska? Wycinka drzew na bulwarze koło ASP! Przestrzeń publiczna?

    Betonowa pustynia na Nowym Targu – tak naprawdę wielki parking: d.polskatimes.pl/k/r/1/9b/be/51f12736b0b23_k27.jpg?1382747867

    Mamy prezydenta z wizją Wrocławia na miarę sołtysa wsi. Stadion Miejski za 1 mld PLN to sen tego sołtysa o wiejskiej drużynie piłkarskiej, a Sylwester 2013 to odpowiednik wiejskiej zabawy w remizie. Na poczet tych wizji Dudkiewicz zaciąga wielkie kredyty, ale długi są nasze – spłacają je Wrocławianie, nie On, bo p.Dudkiewicz podatków dochodowych we Wrocławiu nie płaci. Płaci w Ramiszowie.

    Parkujące wszędzie samochody to miara postępu Wrocławia, on też przyjeżdza do ratusza samochodem, a nie tramwajem. A baseny publiczne na lato? Macie wielką sadzawkę koło stadionu, on ma basen rozporowy na posesji. Zie

    6 0
  • ~brs 2014-01-16 08:16:05

    ~wtf? - jeżeli DUŻO większa estakada wraz z mostem tramwajowym kosztowała 50mln to czemu dużo krótszy wiadukt miasto wyceniło na 100mln? Wystarczy porównać te dwie inwestycje by uznać, że estakada z której zrezygnowano kosztowałaby ok 30 mln.

    2 0
  • ~rododendron 2014-01-16 11:24:27

    Estakada nad Wagonową pewnie zawierałaby nie tylko torowisko, ale i po dwa pasy dla samochodów. Stąd koszt.
    Bus pas to dobry pomysł z kilku konkretnych powodów:
    1. Autobusy są o wiele tańsze od tramwajów. Pan Filar mówi, że UE nie dofinansuje autobusów, choć może dofinansuje elektryczne. Mercedes Citaro kosztuje 1,1 mln, Skoda jakieś 7,3 (w zależności od wersji). Skoda weźmie około 250 pasażerów (w zaokrągleniu), Mercedes 150. Zatem za 3,3 mln PLN kupujemy 450 miejsc dla pasażerów. Jeślibyśmy chcieli fundusze z UE (50%) to musielibyśmy zapłacić sami (nasz wkład) 3,65 mln. Zatem oszczędzamy 350 TYSIĘCY. Fundusze unijne można zatem wydać na co innego, a tu zrobić coś lepiej i taniej.
    2. Mając za podobną cenę trzy autobusy, albo nawet dwa, jeśli chcemy żeby było o wiele taniej niż tramwajem, mamy o wiele większą częstotliwość kursowania za tą samą cenę. Np. autobus co 3 minuty, zamiast 6 jak tramwaj plus. Korzystnie.
    3. Zepsutego tramwaju nie można wyminąć. Zepsuty autobus można wyminąć jak najbardziej.
    4. Z buspasa mogą również korzystać pojazdy uprzywilejowane, chociaż zapewne torowisko, gdyby je wybudowano byłoby PATem.
    5. W wypadku remontu torowiska, tramwaje są zawieszane i ludzie muszą się przesiadać w autobusy przesiadkowe. W wypadku remontu Buspasa, Metrobusy pojadą albo jezdnią, albo objazdem. Będzie trochę dłużej, ale tak samo długo jak jazda z przesiadką i o wiele bardziej komfortowo.

    2 0
  • ~R2r 2014-01-16 11:49:26

    W zasadzie, jeśli miałby się dokonywać wybór trzeba wziąć pod uwagę jeden aspekt, mianowicie, jeśli tramwaj ulegnie jakiejkolwiek awarii, to jak na Legnickiej, koniec komunikacji. No, ale jest jakby wygodniejszy od autobusu...

    0 1
  • ~tantus 2014-01-16 15:06:11

    Pomysł uruchomienia metrobusa (znanego też jako BRT) nie jest z zasady zły. Jednak w warunkach wrocławskich linia tramwajowa moim zdaniem lepiej by się sprawdziła. Po pierwsze, ma ona znacznie większą przepustowość - biorąc pod uwagę jak olbrzymie są osiedla, z których mieliby być odbierani pasażerowie, można by się tu zdecydować na zakup znacznie dłuższych, np. 50-metrowych tramwajów (takie wagony można spotkać np. w Dreźnie czy Budapeszcie), które zabiorą 300-350 osób. Autobus przegubowy może zabrać do 150 pasażerów, ale elektryczny na pewno mniej (ciężar akumulatorów obniża ładowność). Po drugie, tramwaje są bardziej ekologiczne, nawet niż autobusy elektryczne. Po trzecie, tramwaje są droższe w zakupie, ale tańsze w eksploatacji, poza tym mają żywotność sięgającą 40-50 lat (autobusy 10-15 lat). Po czwarte, pojazdy szynowe zdecydowanie lepiej radzą sobie w warunkach zimowych. Po piąte, w mieście w którym istnieje już sieć tramwajowa lepiej inwestować w jej rozwój. Po szóste, KE zapowiedziała, że w miastach gdzie istnieje sieć tramwajowa będzie preferować dofinansowywanie projektów zmierzających do jej rozbudowy, a nie do zakupu autobusów.

    2 0
  • ~tantus 2014-01-16 15:22:50

    Poza tym cały ten plan wygląda na jeden wielki pic przedwyborczy, nie trzymający się kupy: jeszcze niedawno UM mówił, że likwiduje zajezdnię autobusową, bo stawia na tramwaje. Jeżeli więc docelowo na Nowy Dwór i tak ma pojechać tramwaj, to po co robić robotę dwa razy i dublować koszty (wiadukt dla tramwaju musi mieć trochę inne parametry, niż dla autobusów)? Poza tym, jak można poważnie traktować zapowiedź uruchomienia metrobusów w momencie, gdy zamyka się jedną z zajezdni i nie daje nic w zamian? Ponoć na Obornickiej zmieści się tylko 290 autobusów z 350, więc gdzie miejsce na kolejne pojazdy? Pomny doświadczeń z tramwajem plus domyślam się, że ten projekt zostanie okrojony jeszcze zanim zacznie się jego realizacja. Zabraknie asfaltu na całą długość jezdni dla autobusów, więc część się wysypie żwirem, zabraknie kasy na wiadukt więc zrobi się normalny przejazd kolizyjny, zabraknie kasy na nową zajezdnię i autobusy, więc nie zostanie zwiększona liczba linii ani częstotliwość, a w ramach oszczędności metrobusy dojadą tylko do pętli WPP, a tam będzie przesiadka w tramwaj (oczywiście na zwiększenie ilostanu taboru tramwajowego nie ma co liczyć, więc zostanie tylko linia 23). I taki będzie finał.

    5 0
  • ~Kwachu 2014-01-17 22:23:15

    Ok, autobus przejedzie szybko z nowego dworu, ale potem na legnickiej i w centrum nie ma już buspasa i autobus wpada w korek... ten sam problem jeśli ktoś potrzebuje dostać się z nowego dworu dalej poza centrum, np. pl. grunwaldzki, krzyki itp. Jak ktoś się spieszy to po skończeniu buspasa i tak przesiądzie się w tramwaj. Buspas ma sens gdy jest wszędzie w mieście, a w momencie gdy mamy już rozbudowaną infrastrukturę tramwajową, to w nią należy inwestować. Niewątpliwą wadą tramwaju jest cena, ale jakby zamiast Skody kupić Protram, zamiast 100 mln na wiadukty wydać 30 mln plus zdobyć dotacje z unii, to inwestycja mogłaby być opłacalna.

    2 0
  • ~ 2014-01-18 21:22:33

    jako ze nowy PkS ma powstac kolo naszego turbopie,knego stadionu uwarzam ze mieszkancy nowego dworu(ND) rowniez powinni tam dojezdzac by potem poruszac sie mega szybkim tramwajem plus wlasnie stamtad , a tak powaznie to srac mi sie chce jak to czytam ze byly pieniadze na debilnej lini pod tramwaj na stadion, a na linie na ND juz nie ma pieniedzy , torowisko kolo kozanowa bylo wcale niepotrzebne bo bez problemu mogly to zasta,pic autobusy ale na nowy dwor naprawde by sie przydal tramwaj i co teraz nasze urzedasy twierdza, ze nie ma kasy , chyba u nas chodzi tylko o lapowki bo logiki we wszystkim brak , patrze na gembe Pana jurkowlanca na przedwyborczych bilbordach za pieniadze podatnikow na tle nowego pociagu i mysle dlaczego nie zrobic paru stacji wiecej zeby ci ludzie z ND mieli pociag w pare punktow przezutowych w miescie , akurat pentla ND wypada kolo stacji ND

    1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak zaradzić kryzysowi taksówkarskiemu przy Dworcu Głównym?




Oddanych głosów: 523