Wiadomości

Urzędnicy chcą stworzyć nową strategię Wrocławia wspólnie z mieszkańcami. Prace ruszają

2015-03-31, Autor: Tomek Matejuk
Magistrat rozpoczyna prace nad nową strategią rozwoju Wrocławia. - Ona będzie wspólna, stworzymy ją razem z ekspertami, radami społecznymi, wrocławianami - zapowiada Rafał Dutkiewicz. W powstawanie dokumentu włączy się także Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia.

Reklama

W przyszłym roku minie 10 lat od powstania aktualnej strategii Wrocławia, która ma wytyczać kierunki rozwoju miasta. W zeszłym tygodniu urzędnicy poinformowali, że rozpoczęli właśnie prace nad nową wersją dokumentu.

 

- Chcemy napisać strategię od nowa i nieco inaczej niż dotychczas. Oczekiwania mieszkańców się zmieniają, więc chcemy z nimi na ten temat rozmawiać - tłumaczy wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj.

 

W tym celu magistrat zamierza organizować otwarte spotkania i dyskusje, a także komunikować się z mieszkańcami w internecie.

 

- Zależy nam na wzmacnianiu praktyk partycypacyjnych, tak jak to się dzieje w przypadku budżetu obywatelskiego, warto zaangażować mieszkańców w powstawanie tego najważniejszego dla Wrocławia dokumentu, takiej swoistej mapy drogowej - dodaje Maciej Bluj.

 

 

W trakcie spotkań z mieszkańcami urzędnicy chcą dyskutować m.in. o sytuacji demograficznej, gospodarce przestrzennej, środowisku, bazie ekonomicznej, infrastrukturze społecznej czy polityce mobilności. Pierwsze seminarium tematyczne - poświęcone demografii - zaplanowano na 15 maja.

 

- Do niedawna dialog na linii miasto-mieszkańcy odbywał się w zasadzie tylko za pośrednictwem organizacji pozarządowych. Ale teraz na scenie pojawiali się nowi aktorzy, którzy też chcą mieć wpływ na rozwój Wrocławia. To choćby ruchy miejskie czy rady osiedli, ich też chcemy włączyć w zarządzanie miastem - tłumaczy Jacek Sutryk, dyrektor departamentu spraw społecznych w magistracie.

 

We wtorek 31 marca tworzenie nowej strategii wspólnie z mieszkańcami zapowiedział też prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

 

- Strategia rozwoju Wrocławia będzie wspólna, stworzymy ją razem z ekspertami, radami społecznymi, wrocławianami - podkreśla Dutkiewicz.

 

Wiadomo już, że w tworzenie strategii włączy się Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia, które do tej pory zdecydowanie częściej krytykowało urzędników niż ich chwaliło.

 

Nowa strategia rozwoju miasta ma być gotowa w przyszłym roku. Wtedy dokument zostanie przedłożony wrocławskiej radzie miejskiej.

 

>Przeczytaj wywiad z wiceprezydentem Maciej Blujem o pracach nad nową strategią Wrocławia

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~Mek 2015-03-25
  17:07:32

  7 0

  Działania pozorowane, dużo mówić, mało robić. Na wroclaw.pl też obiecywali że będą prowadzić dialog z wrocławianami, skończyło się na 14 odpowiedziach na 50 zadanych pytań w pierwszej turze. Reszta ich przerosła...

 • ~YOOOOO 2015-03-25
  21:50:40

  2 0

  Z tego co już wiadomo to ruszyły pierwsze prace nad metrobusem, projektanci poszli w ruch i pierwsze umowy już zostały podpisane.
  Elektryka oraz oświetlenie te umowy na projekt + wykonanie już zostały zawarte.

 • ~jozin 2015-03-26
  11:18:43

  3 0

  Oni chcą rozmawiać z mieszkańcami? Z takimi jak oni się nie negocjuje, nie będzie poparcia społecznego dla tej władzy. Boją się, że referendum obnaży ich totalnie dlatego pozorują działania jakoby liczyli się ze zdaniem wyborców. Już za późno Panie Rafale "Pathfinderewicz"!

 • ~KolejnaAntystrategia 2015-03-31
  19:29:28

  0 0

  To jakaś groteska, a nie strategia. W dodatku ograniczanie się do pomysłów urzędników miejskich i nawiedzonych studentów z TUMW, to jak wybór między dżumą i cholerą. Żadna z dotąd ugniatanych strategii nie zakłada równowagi pomiędzy ruchem indywidualnym w mieście (auta) a ruchem zbiorowym (zarówno pieszo-rowerowym, jak i autobusowo-tramwajowym), tylko od jakiegoś czasu usiłuję przegiąć pałę w drugą stronę i zdławić najlepiej całkowicie ruch samochodowy w imię nadmiaru pustych deptaków i plagi oświatłowanych przejść dla pieszych na ostatnich jeszcze niezamkniętych dla aut ulicach w centrum... Przy okazji planuje się zniszczenie tak rzadkiego we Wrocławiu udogodnienia, jakim są nieliczne piesze (i pieszo-rowerowe) przejścia podziemne oraz "aż" dwa tunele pod pl.Dominikańskim - skala unicestwiania majątku infrastrukturalnego wypracowanego z trudem w latach powojennych zaczyna naprawdę przerażać - najbardziej jaskrawy przykład rozkręcania się tej machiny destrukcji, to oczywiście redukcja najważniejszego i najczęściej używanego podziemnego Przejścia Świdnickiego do roli absurdalnej galeryjki sztuki, która w dodatku odetnie pieszym bezkolizyjne dojście do przystanków tramwajowych. Takich "gospodarnych" posunięć "inwestycyjnych" marnujących dziesiątki, a w sumie setki mln zł można by niestety długo mnożyć. Czy tak mają wyglądać główne kierunki "rozwoju" miasta !?

 • ~ 2015-04-02
  13:45:43

  1 0

  Skoro spotkanie jest zaplanowane już na 15 maja to czemu opinii publicznej nie podaje się miejsca spotkania i godziny spotkania? Czyżby chodziło o to, żeby nikt z mieszkańców na to spotkanie nie dotarł?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.