Wiadomości

Urzędnicy: nie likwidujemy przejścia Świdnickiego. „Pieszym będzie wygodniej, a dla kierowców nic się nie zmieni”

2014-11-27, Autor: Tomek Matejuk
Rozpoczęcie przebudowy przejścia Świdnickiego zbliża się wielkimi krokami. W przededniu startu tej budzącej sporo kontrowersji inwestycji, urzędnicy zapewniają, że nie zlikwidują przejścia podziemnego. - Piesi będą mogli przechodzić przez ulicę zarówno górą, jak i dołem. Usprawni to przede wszystkim poruszanie się osobom niepełnosprawnym czy rodzicom z wózkami - tłumaczą w magistracie.

Reklama

W połowie grudnia ruszy zapowiadana od dawna przebudowa przejścia Świdnickiego. To inwestycja, która od samego początku budzi sporo kontrowersji, a wielu wrocławian jest jej zdecydowanie przeciwnych.

 

Tymczasem urzędnicy zapewniają, że wcale nie zamierzają likwidować przejścia.

 

- Po zrealizowaniu inwestycji piesi będą mogli przechodzić przez ulicę zarówno górą, jak i dołem. Usprawni to przede wszystkim poruszanie się osobom niepełnosprawnym czy rodzicom z wózkami. Przejście tunelem będzie zwężone i w trochę innej formule, gdyż w jego części znajdzie się galeria sztuki dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Do galerii będzie można zjechać windą. Każdy sam zdecyduje, którą formę przejścia przez ul. Kazimierza Wielkiego chce wybrać - w poziomie czy pod ziemią - wyjaśnia Małgorzata Szafran z magistratu.

 

 

Jak podkreślają urzędnicy, w ramach całej inwestycji poszerzone zostanie także dotychczasowe przejście dla pieszych bliżej ul. Widok.

 

- Piesi zyskają szersze azyle, aby móc bezpiecznie przeczekać między jeżdżącymi tramwajami. Powstaną przystanki podwójne, co ma upłynnić ruch na torowisku przy ul. Kazimierza Wielkiego. Główne przejście dla pieszych łączące dwa brzegi ulicy Świdnickiej będzie usytuowane dokładnie pomiędzy miejscami zatrzymywania tramwajów. Pojawią się też drobne, nowe elementy dla rowerzystów - wylicza Małgorzata Szafran.

 

W magistracie zapewniają również, że przebudowane okolice skrzyżowania z ul. Świdnicką w żaden sposób nie zmienią sytuacji kierowców.

 

- Dalej będą trzy pasy ruchu na nitce północnej i południowej, nie zmienią się także znaki pionowe. Wyjątkiem jest likwidacja zatoki przystankowej na wysokości Baru Barbara. Jednak to będzie mieć minimalny wpływ na ruch samochodowy. Zamiast w zatoce, autobus linii K będzie się zatrzymywał na wyznaczonym na jezdni miejscu. Kierowcy nie powinni w zasadzie tego odczuć, gdyż autobus K to jedyna linia dzienna, która się tam zatrzymuje. Zasadniczo nie zmienią się długości cykli świetlnych. Pozostaną również wszystkie obecne pasy ruchu - zapowiada Małgorzata Szafran.

 

Urzędnicy podkreślają, że wszelkie działania wokół przejścia Świdnickiego są prowadzone zgodnie z uchwaloną w 2013 roku polityką mobilności dającą priorytet pieszym do poruszania się w poziomie ulicy.

 

- Należy pamiętać, że przebudowa przejścia Świdnickiego jest kolejnym elementem aktywizacji ul. Świdnickiej - dodają.

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~Piotr 2014-11-27
  18:15:19

  0 3

  Brawo dla urzędników za 2 rzeczy:
  1) samo przejście, które jest 200m od Rynku. Czy to rzeczywiście miejsce gdzie samochody powinny dominować nad wszystkimi pozostałymi? Moim zdaniem nie, zresztą, jak widać, kierowcy nic nie stracą...
  2) Za to, że wreszcie tłumaczą mieszkańcom swoją decyzję. Kilkanaście mln na nowe przystanki wciąż jest zagadkowe, ale w tej całej inwestycji nie ma nic złego w wyznaczeniu zebry. I całe szczęście, że wreszcie można to przeczytać, bo jak wiadomo niektórzy głośno krzyczą, że skandal itd.
  Czekam aż będzie gotowe, chętnie przejdę górą.

 • ~Wrocławianin 2014-11-27
  19:10:36

  1 0

  PIENIĄDZE WYRZUCONE W BŁOTO - CAŁE 13 MILIONÓW ZŁ !!! JAK TAK BARDZO LUBISZ CZEKANIE NA ŚWIATŁACH I ŁAŻENIE PO ZEBRACH, TO DOSŁOWNIE 50 METRÓW DALEJ MASZ TAKIE PRZEJŚCIE NA SKRZYŻOWANIU Z SZEWSKĄ/WIDOK !!!

 • ~Maciej 2014-11-27
  20:46:27

  4 0

  Stare Miasto jest dla pieszych, nie dla samochodów!

 • ~sdf 2014-11-27
  21:20:34

  6 0

  Wystarczyłoby porządnie umyć ściany, wyremontować te odpadające kasetony na suficie, a dla niepełnosprawnych zamontować windę. Każdy, kto jest sprawny ruchowo będzie wolał przejść przez przejście podziemne niż sterczeć wieczność na światłach, żeby przejść na drugą stronę, a kto ma problemy ruchowe, albo matka z wózkiem skorzystaliby sobie z windy. Poza tym wszystko powinno zostać tak jak jest i nie trzeba wywalać tylu milionów w błoto. To samo na placu Kościuszki. Zamiast zmienić tylko oznakowanie pionowe i poziome, które zamieniłoby to skrzyżowanie na pełnoprawne rondo, to kombinują, ryją, robią jakieś światła i kolejne miliony idą w błoto, a korki po tym będą tam jeszcze większe.

 • ~ 2014-11-27
  21:34:26

  4 0

  Jak już coś tam grzebią to zamiast kombinowania powinni samochody puścić dołem a ludzi górą. Samochody bez świateł,ludzie bez świateł coś ala dominikański.

 • ~ELKAJOT 2014-11-27
  21:36:14

  1 0

  Dlaczego tak łatwo rozpieprzają publiczne pieniądze? Miasto tonie w długach, a pieniądze trwonione są na bdurne urzędniczepomysły. Przejście to jeden z wielu przykładów. Kolejny to choćby paraliżujący ruch system ILS - wyrzucone 100mln, a w przyszłym roku planowane jest kolejne 60 mln

 • ~Do Macieja 2014-11-28
  10:00:05

  0 1

  Nie, MACIEJU !!! Stare Miasto jest dla WSZYSTKICH, nie tylko dla pieszych !!! Zresztą piesi mają JUŻ TYLKO DLA SIEBIE MNÓSTWO POZAMYKANYCH DLA AUT ULIC, WIĘC NIE DOMAGAJ SIĘ KOLEJNYCH UTRUDNIEŃ DLA KIEROWCÓW, TYLKO CHODŹ SOBIE, ILE WLEZIE, PO TYCH DEPTAKACH I ZEBRACH, KTÓRYCH JUŻ JEST MNÓSTWO !!! SZEWSKA ZDECHŁA PO ZAMKNIĘCIU MOŻLIWOŚCI DOJECHANIA TAM AUTEM, A TY BYŚ CHCIAŁ NA SIŁĘ ZAMYKAĆ KOLEJNE ULICE I CZYNIĆ Z NICH PUSTE DEPTAKI !!! STOP WYRZUCANIU PIENIĘDZY PUBLICZNYCH W BŁOTO !!! JEST TYLE PILNYCH POTRZEB !!!

 • ~m. 2014-11-28
  11:14:15

  2 0

  Droga redakcjo. Czy możecie również zapytać w imieniu osób podróżujących komunikacją publiczną, czy to prawda, że pośrodku nowego podwójnego przystanku pojawi się dodatkowa sygnalizacja dla tramwajów? Czy i w jaki sposób urzędnicy zamierzają zapewnić brak wpływu owej sygnalizacji świetlnej na prędkość średnią tramwajów wzdłuż ulicy Kazimierza Wielkiego?
  Nadmieniam, że już mamy najwolniejsze tramwaje spośród wszystkich dużych miast w Polsce a niestety dodatkowa sygnalizacja świetlna nie wróży dobrze ich przyśpieszeniu.

 • ~Garro 2014-11-28
  12:28:34

  0 2

  Bardzo dobrze, że powstaną pasy, to ułatwi życie wszystkim, którzy nie mają zdrowych nóg, czyli sporej grupie ludzi. Przypominam, że co ósmy Polak jest emerytem, a do tego matki z wózkami i małymi dziećmi, rowerzyści, ludzie ze schorzeniami układu ruchu itd. Podwójny przystanek to ważna rzecz, bo teraz są tu korki i tramwaje czekają, a tak nie powinno być, szczególnie, że niektóre linie aż się proszą o większą częstotliwość.

  Jedyny bład, to przystanek dla K osoobno od tramwajów. Autobus powinien wjechać na przystanek tramwajowy w obu kierunkach, bo latanie przez ulicę do autobusu i odwrotnie jest niebezpieczne i bezsensowne.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.