Wiadomości

W czwartek Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przez Wrocław przejdzie marsz patriotyczny

2018-03-01, Autor: bas

W czwartek ulicami Wrocławia przejdzie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To sposób, w jaki lokalne środowiska patriotyczne chcą świętować przypadający na 1 marca Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Tego samego dnia odbędą się też oficjalne obchody z udziałem władz państwowych i oficjeli.

Reklama

Na trasie przemarszu zorganizowanego przez stowarzyszenie Odra-Niemen nie zabraknie inscenizacji związanych z działalnością żołnierzy niezłomnych. Uczestnicy zgromadzenia o godz. 17:00 wezmą udział w mszy świętej w Kościele Garnizonowym, a około godziny 18:30 spotkają się na placu Gołębim, skąd przemaszerują na plac Wolności (ulicami Ruską, Kazimierza Wielkiego, Krupniczą i Podwalem).

Na trasie przemarszu mogą wystąpić utrudnienia w ruchu.

Uroczystości pod hasłem „Bohaterowie Niepodległej Rodzina Lazarowiczów” zakończy koncert patriotyczny oraz występ rapera Pawła „Undera” Przewoźnego na placu Wolności.

Tego samego dnia do południa odbędą się też oficjalne, uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych z udziałem oficjeli. Zbiórka uczestników zaplanowana jest na godz. 10:00 przed bramą główną Cmentarza Osobowickiego. Następnie uczestnicy odwiedzą kwatery, na których spoczywają Żołnierze Wyklęci.

Ponadto o godzinie 13:00 na placu przy Kościele Garnizonowym otwarta zostanie wystawa „Kwatera Ł Panteon Narodowy pod Cmentarnym Murem”. O godz. 14:30 w gmachu Urzędu Wojewódzkiego zaplanowana jest uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych zasłużonym mieszkańcom Dolnego Śląska.

Przypomnijmy, że Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych od 2010 roku obchodzony jest w Polsce 1 marca. W preambule ustawy ustanawiającej to święto możemy przeczytać, że jest to wyraz hołdu składanego: bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu…

Oceń publikację: + 1 + 40 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
  • ~Elżbieta Jeranowska 2018-02-27
    21:38:30

    9 19

    Od 29 stycznia do 2 lutego 1946 roku – oddział powojennego zbrojnego podziemia Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem kpt. Romualda Rajsa ps. „Burego” dokonał pacyfikacji pięciu wsi w woj. białostockim zamieszkałych przez prawosławnych Białorusinów. Zamordowano wówczas 80 osób,, wśród ofiar były kobiety, dzieci, starcy oraz 30 furmanów wcześniej uprowadzonych ze wsi Łozice.

    Ludzie, popukajcie się w głowę, to może włączą się zablokowane komórki mózgowe !

  • ~FeliksKoneczny 2018-02-28
    12:43:00

    20 3

    Witold Pilecki (żołnierz wyklęty)

    "Od 1918 do 1921 służył w Wojsku Polskim. Walczył z Rosją bolszewicką w czasie wojny 1920 roku. W II RP Witold Pilecki ożenił się i miał dwójkę dzieci. Mieszkał na wsi. W 1939 walczył w kampanii wrześniowej i rozpoczął działalność konspiracyjną.

    W 1940 roku Witold Pilecki, pod fałszywymi dokumentami, w ramach tajnej misji dał się złapać Niemcom i został wysłany do Auschwitz. W obozie stworzył obozową konspiracje i raport o zbrodniach niemieckich na więźniach obozu koncentracyjnego. W 1943 Pilecki uciekł z Auschwitz. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Po upadku powstania trafił do niemieckiego obozu jenieckiego."
    ...
    Po 63 dniach walki Powstanie Warszawskie upadło. Powstańcy musieli złożyć broń i udać się do niewoli. 5 października 1944 r. rtm. Witold Pilecki wraz z żołnierzami Zgrupowania „Chrobry II” wyruszył do Ożarowa, skąd po kilku dniach pojechał do Lamsdorf, a 19 października skierowano go do Murnau. Tam przebywał do wyzwolenia opiekując się młodymi powstańcami, za co otrzymał wdzięczne miano „Taty”. 9 lipca 1945 roku Witold Pilecki wyjechał z obozu w Murnau do II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych we Włoszech”.

    Po wojnie brał udział w politycznej konspiracji antykomunistycznej. W 1947 roku Witold Pilecki został pojmany przez oprawców z UB i poddany przez komunistów sadystycznym torturom. 25 maja 1948 roku komuniści zamordowali rotmistrza w więzieniu na Rakowieckiej. Do dziś jego zwłoki, prawdopodobnie zakopane wraz z zwłokami innych pomordowanych polskich patriotów na Powązkach, nie zostały zidentyfikowane.

    Rotmistrz Witold Pilecki jest niewygodną postacią dla środowisk żydowskich. Jego walka podczas II wojny światowej zaprzecza inspirowanej przez Żydów, Niemców i Rosjan, antypolskiej kampanii nienawiści kreującej polskich katolików na zbrodniarzy odpowiedzialnych za holocaust. Dodatkowo oprawcami, którzy torturowali, mordowali i zamordowali Witolda Pileckiego za czasów gdy Polska była pod okupacją Moskwy byli Żydzi."

    Właśnie takie postawy gloryfikujemy. Po ten Dzień Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony. Trzeba im zwrócić honor i przypomnieć sobie i światu jakich mamy wspaniałych żołnierzy.
    Nie mogę się doczekać tego dnia.

  • ~Breslau_Mock 2020-02-29
    20:58:58

    0 53

    Feliks Konieczny - Żydo fobia widzę jest u niektórych bardzo mocno rozwinięta, i się ich wplątuje gdzie się da. Adolf podobnie rozumował. Gratuluję

  • ~Zet 2020-03-02
    08:49:38

    47 0

    Do ~Breslau_Mock: W sprawie tych kalumni i opluskwiania "Burego" niedawno IPN wydał komunikat! Zapoznaj się z nim, dokształć się w historii najnowszej Polski (nawet w Internecie znajdziesz wiele ciekawych informacji, ale Ty raczej NIE lubisz się uczyć!), przemyśl swoje anty-patriotyczne stanowisko i więcej NIE pisz (zapewne pod wpływem innych) takich głupot.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.