Wiadomości

W czwartek strajk włoski w supermarketach

2010-10-06, Autor: Julia Spychalska
Jeśli planujecie jutro zakupy w supermarkecie, lepiej wybierzcie się na nie dzisiaj. 7 października pracownicy większości dużych sklepów sieciowych prowadzić będą strajk włoski przeciwko cięciu kosztów pracy.

Reklama

To nie przypadek, że data strajku wyznaczona została właśnie na jutro. Obchodzony wówczas będzie Światowy Dzień Godnej Pracy, święto ustanowione przez Międzynarodową Konfederację Związków Zawodowych.

 

Handlowcy z Solidarności postanowili tego dnia zamanifestować swój sprzeciw wobec zbyt drastycznej liberalizacji prawa pracy. Jej efektem są nie tylko niekorzystne warunki zatrudnienia pracowników, ale także coraz niższe zarobki. W przypadku dużych sieci handlowych związane jest to m.in. z zatrudnianiem pracowników firm zewnętrznych do wykonywania dotychczasowych obowiązków załóg sklepowych, np. do rozładunku towaru.

 

- Skala tego zjawiska zakrawa ostatnio na patologię - pod względem leasingowych form zatrudnienia w handlu wyszliśmy na pierwsze miejsce w Europie. Pracownicy z umowami cywilnoprawnymi pracują już nie za dwóch, a za trzech. Musimy o tym mówić, bo dochodzimy do czerwonej linii - mówi w rozmowie z PAP przewodniczący Solidarności handlowców, Alfred Bujara.

 

Jak zaznaczają organizatorzy strajku, nie jest on wymierzony bezpośrednio w pracodawców ani klientów. Akcja ma na celu poinformowanie opinii publicznej o pogarszającej się sytuacji pracowników sieci handlowych i skłonienie rządzących do zmian systemowych.

 

- Potrzebny jest branżowy układ zbiorowy pracy. Dopóki nie będzie takiego układu, sytuacja pracowników sieci handlowych będzie się pogarszać. A podobnie jak w wielkich sieciach, jest również w mniejszych, gdzie nie działają organizacje związkowe - dodaje Bujara.

 

Wszyscy pracownicy, którzy przystąpią jutro do strajku będą pracować wolniej wykonując swoje zadania w sposób skrajnie obowiązkowy, zgodnie ze wszystkimi procedurami. Ponadto, będą rozdawać klientom ulotki informujące o prowadzonej akcji.

 

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~ 2010-10-06
  15:04:34

  2 0

  i bardzo dobrze, wkurza mnie jak jest 15 kas, a 3 tylko otwarte i ludzie denerwują się na biedne, niczemu winne kasjerki. Supermarkety wykorzystują ludzi na maksa!!

 • ~ 2010-10-06
  15:50:22

  0 1

  supermarkety tna koszty jak moga, zebyscie mogli wszyscy sobie kupic produkty 5-7 gr taniej! nie ma co sciemniac, w pogoni za taniocha sami posrednio stajemy sie wyzyskiwaczami!

 • ~ 2010-10-06
  19:15:17

  0 1

  Pierwszy raz słyszę, żeby rozładowywanie towarów było tak wielkim przywilejem, żeby z jego braku ogłosić strajk. Nie wiem, czy to kwestia kiepskiego artykułu, czy akcji strajkowej, ale nie rozumiem, co tak naprawdę doskwiera pracownikom marketów. Myślę, że duża część prac wykonywanych w wielkich sklepach dobrze nadaje się do leasingu z dwóch zasadniczych powodów: 1) nie wymaga kwalifikacji, 2) jest żmudna i powtarzalna, więc nikomu nie życzyłbym wykonywania jej na etat przez całe lata. A tak młodzież bez doświadczenia zawodowego może dorobić na krótką metę. Mój znajomy po studiach humanistycznych ratował się w ten sposób przez pół roku, zanim znalazł lepszą pracę.
  Jeśli ktoś brzydzi się wyzyskiem w hipermarketach niech nie robi w nich zakupów, a już na pewno nie szuka tam pracy. Żyjemy w wolnym kraju (teoretycznie).

 • ~ 2010-10-07
  08:27:02

  0 0

  akcja jest sluszna, bo zewnetrzne firmy rzeczywiscie zatrudniaja studentow albo innych nierobow z posredniakow, ktorzy zgodza sie pracowac na byle umowe za psie pieniadze i tym legitymizuja system zatrudniania na "umowy o dzieło" i "umowy zlecenia". A mlody wrocław chyba jest rzeczywiscie mlody bo wyglada na to, że jeszcze w szkole czytania nie przerabiał... jak byk napisane "Handlowcy z Solidarności postanowili tego dnia zamanifestować swój sprzeciw wobec zbyt drastycznej liberalizacji prawa pracy. Jej efektem są nie tylko niekorzystne warunki zatrudnienia pracowników, ale także coraz niższe zarobki." czytanie ze zrozumieniem na mature bedzie trzeba przerobic... a tekst żyjemy w wolnym kraju śmierdzi SLD!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.