Wiadomości

W miejscu dworca PKS stanie centrum handlowe za ponad 200 mln euro. Jest sprzeciw

2013-03-26, Autor: Tomek Matejuk
Przy ulicy Suchej, tam, gdzie dziś znajduje się dworzec PKS, w 2017 roku ma pojawić się galeria handlowa. Inwestor szacuje, że jej budowa pochłonie ponad 200 mln euro. Powstaniu centrum handlowego sprzeciwiają się natomiast członkowie Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, którzy złożyli wnioski do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. - Wielkopowierzchniowy handel w postaci galerii handlowej w tym miejscu nie jest potrzebny - argumentuje TUMW.

Reklama

Przypomnijmy, pod koniec sierpnia ubiegłego roku należąca do skarbu państwa spółka Polbus-PKS sprzedała teren przy ul. Suchej. 6-hektarową działkę kupiła za 21 mln euro warszawka spółka Wood, należąca do koncernu Unibail-Rodamco, inwestora, który ma na swoim koncie m.in. budowę galerii handlowych w stolicy.

Jak tłumaczyli nam wtedy przedstawiciele spółki Polbus-PKS, sprzedaż terenu nie oznacza, że znikną stamtąd autobusy. Na działce przy Suchej ma powstać połączone z dworcem centrum handlowe, a autobusy będą odjeżdżać z podziemnych peronów. Cała stacja autobusowa ma zostać radykalnie odnowiona, pojawią się też liczne restauracje i bary dla pasażerów.

- Dworzec autobusowy nadal będzie funkcjonował na nieruchomości przy ul. Suchej. Jedynie na czas budowy nowego obiektu zostanie przeniesiony na dworzec tymczasowy, ale także w najbliższej okolicy - mówił Krzysztof Balawejder, prezes zarządu POLBUS-PKS Sp. z o.o..

Otwarcie nowej galerii handlowej planowane jest na drugą połowę 2017 roku, a koszt przedsięwzięcia, jak wynika z opublikowanego w marcu corocznego raportu inwestora, szacowany jest na 216 mln euro. W obiekcie ma znaleźć się blisko 74 tys. metrów kwadratowych powierzchni najmu.
Tymczasem budowie galerii handlowej na miejscu dworca PKS sprzeciwia się Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia. Pod koniec lutego Aleksandra Zienkiewicz i Mateusz Kokoszkiewicz z TUMW złożyli wnioski do  miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic Suchej i  Dyrekcyjnej.

- Głównym celem wniosków jest zachowanie dworca autobusowego dla komunikacji miejskiej i dalekobieżnej. Dworzec ten powinien funkcjonować wraz z ograniczoną przestrzenią handlową, obecną na parterze i dostępną z ulicy, przyczyniając się do powstania lokalnych traktów handlowych. Główną częścią dworca powinna być według nas duża ogólnodostępna poczekalnia, służąca obsłudze podróżnych przez całą dobę - argumentują członkowie Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

Dodają, że wielkopowierzchniowy handel w postaci galerii handlowej w tym miejscu nie jest potrzebny.

- Nasze miasto, zgodnie z raportem, posiada najwięcej przestrzeni handlowej na mieszkańca, a plany miejscowe przewidują kolejne dziesiątki tysięcy metrów kwadratowych pod handel wielkopowierzchniowy (np. na Placu Społecznym, przy węźle autostradowym na Żmigrodzkiej czy na Klecinie) - podkreślają przedstawiciele TUMW.

Zdaniem Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, ulice handlowe tymczasem wymierają i stają się martwymi przestrzeniami, zajętymi przez oddziały banków.

- Galeria na  miejscu dworca PKS stanowiłaby do tego bezpośrednią konkurencję dla  niedawno wyremontowanej zabytkowej przestrzeni Dworca Głównego, która do  tej pory jest nie w pełni wykorzystana. Nie wykluczamy wykorzystania terenu pod funkcje komercyjne, takie jak parking czy, jakże potrzebna miastu, przestrzeń biurowa. Planiści nie mogą jednak bezrefleksyjnie podchodzić do życzeń inwestorów, a głównym celem planowania powinno być zapewnienie nie tylko ładu przestrzennego, ale przede wszystkim różnorodności funkcjonalnej miasta - dodają członkowie TUMW.

A Waszym zdaniem galeria handlowa przy ulicy Suchej jest potrzebna? Zapraszamy do dyskusji.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~Nie 2013-03-26
  10:08:03

  0 0

  Nie, nie jest potrzebna temu miastu kolejna galeria handlowa. Ale my sobie możemy tutaj pisać, urzędasy i tak zrobią po swojemu, po g.wno ich to obchodzi.

 • ~Precz 2013-03-26
  10:09:04

  0 0

  PRECZ Z SYFAMI, GALERIAMI I WIEZOWCAMI!!! CHCEMY PIEKNEGO MIASTA A NIE SYFU!!!

 • ~ela 2013-03-26
  10:16:50

  0 0

  W Krakowie jest podobne rozwiązanie"Galeria Krakowska" i doskonale się sprawdza , bardzo dużo ludzi podczas oczekiwania na pociąg/autobus korzysta m.in. z restauracji, które są w galerii. Jestem za .

 • ~ 2013-03-26
  10:22:39

  0 0

  skoro inwestor chce wybudować galerię to znaczy, że będzie mu się ona opłacać i nic wam do tego pseudo-ekonomiści

 • ~etam 2013-03-26
  10:31:26

  0 0

  może galeria nie jest tam potrzebna, ale na pewno potrzebne jest coś. obecny dworzec PKS to jakiś zabytek poprzedniego systemu, straszy swoim jestestwem i syfem tam panującym, o zapachach nie ma nawet co mówić

 • ~Jański 2013-03-26
  10:32:36

  0 0

  Powinno powstać połączenie dworca PKP z dworcem autobusowym i wtedy w ramach tego centralnego obiektu obsługi podróżnych powinien powstać hotel, kino, restauracje, centrum rozrywki, sauna,....

 • ~taDam 2013-03-26
  11:33:54

  0 0

  galeria?po co galeria? Jak już ma coś stanąć bez sensu to lepiej niech sobie Dutek pałac postawi. Identyczny z niego pożytek będzie jak z kolejnej galerii

 • ~bzyku 2013-03-26
  12:17:59

  0 0

  Pamiętam spacery z Mamą do parku, który istniał jeszcze na poczatku lat 70. w miejscu obecnego PKS-u. Pięknie tam było :)
  Teraz znów mieszkam w tej okolicy i zdecydowanie nie potrzeba tam galerii. Rzut beretem jest do Arkad Wroclawskich, obok Epi market. Po cholerę kolejny moloch.

 • ~wlasnieja 2013-03-26
  15:56:06

  0 0

  Żadna galeria tam nie powstanie. Nie może powstać. Czemu ludzie mieliby tam chodzić, jeżeli właściwie niedaleko znajdują się: Galeria Dominikańska, Arkady Wrocławskie i galeria w Sky Tower?

 • ~ 2013-03-26
  16:30:21

  0 0

  A ja chcę się zapytać o jedno - czy POLBUS sprzedał ten tern z zastrzeżeniem,że oni mogą korzystać z tego terenu - czy znów jest to pomysł rodem sprzedamy wam ziemie a później będziemy od Was go wynajmować?

 • ~forest 2013-03-26
  17:08:09

  0 0

  No pewnie :) Jeżeli chodzi o galerie to Wrocław faktycznie jest liderem . Ale jeżeli już chodzi o służbę zdrowia to Wrocław nawet porządnego szpitala nie ma ani przychodni tylko sam syf , kiła , malaria i prostytucja :)
  PORZĄDNY SZPITAL SOBIE LEPIEJ WYBUDUJCIE !!!!!!!!!!!!! Bo ludzie już mają dość czekania 3 lata do okulisty albo jazdy do wałbrzyskich szpitali ! WSTYD ! DNO I WODOROSTY :p

 • ~jasio86 2013-03-27
  08:56:18

  0 0

  Parkingi, hotel, hostele, puby, restauracje, ogólnie sporo gastronomii, nawet kebabów, usługi, biedra niech zostanie, postawić na rozrywkę, kręgielnia, może bilard, cokolwiek... SPA! Dużo biur i trochę mieszkań, może siłka czy fitness centrum. Masa ludzi tam się przewija. Bliskość dworca i pustki na nim sprawią, że usługi będą przyciągać ludzi, których i tak w okolicy jest masa... - Dworzec PKP, PKS, przystanki przy Suchej, wszystkie nocne... Bardzo duże potoki ludzi, nie wiem czy nie największe. ...A nie ... nie kolejna galeria któa będzie stać pusta ... niech zrobią coś dla ludzi w końcu.

 • ~ 2013-03-28
  07:37:19

  0 0

  A co z terenem po starym dworcu PKS?

 • ~ 2013-04-05
  14:27:29

  0 0

  @Jagoda Obuchowicz: Polbus w umowie zapisał, że jedynym warunkiem sprzedaży była dzierżawa terenu pod dworzec dla Polbusu, oraz wymóg budowy parkingu dla autobusów, oraz podziemnego dworca autobusowego.

 • ~ 2013-04-09
  13:08:07

  0 0

  Ja uważam, że galeria handlowa na dworcu jest dobrym pomysłem. Zamiast siedzieć i marznąć na dworcu, na którym jest syf (jak na każdym dworcu) i toalety płatne (więc część ludzi woli załatwić się OBOK), lepiej pochodzić sobie po czystej, schludnej, zadbanej galerii (bo galerie jak by nie patrzeć takie zazwyczaj są), zjeść coś, napić się kawy, czy zrobić drobne zakupy i nie marznąć. Wydaje mi się, że ludzie, którzy są przeciwko, to po prostu konkurencja, której żal d. ściska :p Arkady i Galeria mogą trochę stracić na budowie galerii koło dworca (chociaż większość podróżnych i tak nie chodzi tam czekając na pociąg/autobus, bo jest po prostu za daleko, by wlec tam ze sobą torby), a Skytower nie straci klientów bo i tak stoi pusty. Fakt, oprócz sklepów można by pomyśleć o jakiejś rozrywce czy przestrzeni biurowej.

 • ~ 2013-08-27
  17:37:43

  0 0

  Za każdym razem jak muszę jechać z dworca autobusem, to przechodzą mnie dreszcze. Chyba wszystko będzie lepsze niż aktualny brud... Może będzie można w końcu odpocząć w normalnych warunkach i coś zjeść.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.