Kultura
W niedzielę Święto sera i wina z udziałem Roberta Makłowicza
Robert Makłowicz
W najbliższą niedzielę (23 września) na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (park i pałac w Pawłowicach za Psim Polem) odbędzie się Święto sera i wina. To wydarzenie skierowane zarówno dla miłośników tradycyjnych smaków, jak i poszukiwaczy nowych kulinarnych odkryć. Gwiazdą imprezy będzie Robert Makłowicz.
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu po raz piąty organizuje Święto sera i wina. Odbędzie się ono w centrum dydaktycznego na Pawłowicach. Na terenie parku wokół pałacu w niedzielę o godz. 10.00 rozpocznie się kiermasz wyrobów regionalnych producentów. Na 40 stoiskach będzie można znaleźć sery farmerskie i specjały spod znaku Slow Food.
Zobacz także
Będą też dolnośląskie wina. – Klimat się nam zmienia, więc odradza się winiarstwo – mówi gość specjalny niedzielnego Święta sera i wina, publicysta i krytyk kulinarny, Robert Makłowicz. – Dolny Śląsk, kiedy jeszcze oficjalnie nazywał się Niederschlesien, był uznanym niemieckim okręgiem winiarskim. Dzisiaj to dziedzictwo wraca i chwała Bogu – dodał.
– Na Dolnym Śląsku działa 30 winnic, z czego 12 jest zarejestrowanych jako profesjonalne i mające prawo sprzedaży wina – mówi dr Marta Czaplicka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zajmująca się m.in. edukacyjną plantacją winorośli na UPWr. – W regionie produkuje się zarówno białe jak i czerwone wina. Wśród czerwonych 70 proc. to wina typu regent, wśród białych dominują (60 proc.) rieslingi – dodała.
W niedzielę w Pawłowicach będzie można i degustować, i kupować sery i wina. Odbędą się także pokaz szefa kuchni, Zbigniewa Koźlika (o 11.30 i 15.30), a w zielonym namiocie Stowarzyszenia Slow Food Dolny Śląsk będą miały miejsce warsztaty: „Przygotuj z nami jadłospis na Dzień Niepodległości” (od godziny 11.30), „Wyciskaj z nami dolnośląskie pierniki” (13.00) i „Fermentuj z nami warzywa i owoce” (15.30). Gawędę kulinarną Roberta Makłowicza „Kosmos polskich smaków” zaplanowano na 14.00.
Po kiermaszowych zakupach i spotkaniach odbędzie się spacer po uczelnianych włościach - Pawłowice to dwa parki, las, pałac i zabudowania folwarczne, mała stadnina koni, staw. 100 gatunków krzewów, 60 gatunków drzew, kolekcje roślinne m.in. róż i wierzb, 1,5-kilometrowa dobrze opisana przyrodnicza ścieżka edukacyjna i rosnący nad stawem Paweł, dąb szypułkowy - najgrubsze drzewo we Wrocławiu - 777cm obwodu pnia.
Program
10.00
• Rozpoczęcie kiermaszu
11.30
• Pokaz kulinarny – Zbigniew Koźlik, szef kuchni hotelu HP Park Plaza we Wrocławiu
• Warsztaty Slow Food Dolny Śląsk – przygotuj z nami jadłospis na Dzień Niepodległości (zielony namiot)
• Laboratorium smaku sera – twaróg, ser niezwyczajny – Gieno Mientkiewicz – Stowarzyszenie Serowarów Farmerskich i Zagrodowych (pałac, sala 101)
• Laboratorium smaku wina – dolnośląskie wina czerwone – Stowarzyszenie Winnice Dolnośląskie (pałac, sala 112)
12.20
• Oficjalne powitanie gości jarmarku - rektor UPWr prof. Tadeusz Trziszka
12.30
• wręczenie znaku jakości Zielona Dolina Żywności i Zdrowia dziesięciu lokalnym producentom żywności
12.50
• wręczenie nagród w konkursach na najlepszy ser i wino
13.00
• Warsztaty Slow Food Dolny Śląsk – wyciskaj z nami dolnośląskie pierniki figuralne (zielony namiot)
• Laboratorium smaku sera – gouda niejeden ma smak – Bartosz Wilczyński – Stowarzyszenie Serowarów Farmerskich i Zagrodowych (pałac, sala 101)
• Laboratorium smaku wina – dolnośląskie wina białe – Stowarzyszenie Winnice Dolnośląskie (pałac, sala 112)
14.00
• Kulinarna gawęda „Kosmos polskich smaków” – Robert Makłowicz (pałac, sala balowa)
15.30
• Pokaz kulinarny – Zbigniew Koźlik, szef kuchni hotelu HP Park Plaza we Wrocławiu
• Warsztaty Slow Food Dolny Śląsk – fermentuj z nami warzywa i owoce (zielony namiot)
• Laboratorium smaku sera – od hobby do przetwórni marzeń – Stowarzyszenie Serowarów Farmerskich i Zagrodowych (pałac, sala 101)
• Laboratorium smaku wina – panel dyskusyjny i degustacja win dolnośląskich – Bartosz Wilczyński – Stowarzyszenie Winnice Dolnośląskie (pałac, sala 112)
Na warsztaty – godz. 11:30, 13:00, 15:30 obowiązywały wcześniejsze zapisy, ale można próbować się dostać. Wszystkie trwają ok. 1 godz.
Warsztaty Slow Food Dolny Śląsk (dla dzieci i rodziców)
• Planowanie jadłospisu na Dzień Niepodległości – godz. 11:30 (zielony namiot)
Na warsztacie będzie można poznać:
o unikatową, rodzimą, zapomnianą odmianę fasoli ściśle związaną z wolnością i niepodległością,
o związek między dynią a braćmi Piłsudskimi, Józefem i Bronisławem,
o rolę fermentowanej żywności (kiszonek i octów) i udział kobiet w odzyskiwaniu niepodległości w związku ze 100-leciem przyznania kobietom praw wyborczych,
o przepis na piwo obozowe znane w obozach powstańców i legionistów,
o znaczenie pierników w życiu Józefa Piłsudskiego,
o metody niezrównoważonego tuczenia gęsi w związku z 11 listopada,
o tajemnice roundapowanej pszenicy i toksycznego oleju palmowego używanych w niektórych rogalach świętomarcińskich,
o zdrowe i zrównoważone produkty spożywcze do zastosowania w jadłospisie na Dzień Niepodległości.
• Wyciskaj z nami dolnośląskie pierniki figuralne – godz. 13:00 (zielony namiot)
W ramach warsztatu będzie można przygotować Dolnośląski Piernik Figuralny z okazji obchodów 725-lecia dolnośląskiego piernikarstwa.
• Fermentuj z nami warzywa i owoce – godz. 15:30 (zielony namiot)
Laboratorium smaku sera – warsztaty Stowarzyszenia Serowarów Farmerskich i Zagrodowych
• Twaróg – ser niezwyczajny – godz. 11:30 (pałac, sala 101)
Warsztaty poprowadzi Gieno Miętkiewicz – kucharz z wykształcenia, smakosz z wyboru. Serowy ekspert. Wieloletni menadżer Roberta Makłowicza, wykładowca Food Studies. Stworzył kultowe Noce Śledziożerców i audycję radiową „Nieustraszeni Smakosze”. Współtworzył najlepsze wysmakowane Festiwale w Grucznie i Sandomierzu. Prowadzi własną Akademię Kulinarną „Smolna 8 Food”, tam szkoli, prowadzi warsztaty i degustacje. Wyznawca ruchu Slow Food, praktykujący. Autor określenia – „sery zagrodowe”, które sam zdefiniował i ustawicznie promuje. Prowadził w kanale Kuchni+ program „Przez dziurkę od sera”. Doradca serowy większości topowych kucharzy.
• Gouda niejeden ma smak – godz. 13:00 (pałac, sala 101)
Laboratorium poprowadzi Bartosz Wilczyński – promotor kulinarny, ekspert i pasjonat polskich serów współpracujący ze Stowarzyszeniem Serowarów Farmerskich i Zagrodowych, wielki admirator polskich win, wykładowca w Podkarpackiej Akademii Wina. Wspiera marketingowo i promocyjnie polskich serowarów, winiarzy i cydrowników. Komentuje i ocenia w konkursach serowarskich, winiarskich i cydrowych.
• Od hobby do przetwórni marzeń – godz. 15:30 (pałac, sala 101)
O swoich początkach, stawianiu pierwszych kroków będą opowiadali znani dolnośląscy serowarzy Igor Pietrzyk, prezes Stowarzyszenia Serowarów Farmerskich i Zagrodowych oraz Sylwester Wańczyk. Ile było serów udanych i nieudanych, jak poszukiwali smaków i czy mają swój najlepszy ser.
Laboratorium smaku wina – warsztaty Stowarzyszenia Winnice Dolnośląskie
• Dolnośląskie wina czerwone – godz. 11:30 (pałac, sala 112)
o historia winiarstwa na Dolnym Śląsku,
o czasy współczesne, reaktywacja i rozwój współczesnego winiarstwa na Dolnym Śląsku,
o najpopularniejsze odmiany czerwone,
o jak podawać czerwone wino,
o degustacja 5 czerwonych win dolnośląskich.
• Dolnośląskie wino białe – godz. 13:00 (pałac, sala 112)
o historia winiarstwa na Dolnym Śląsku,
o czasy współczesne, reaktywacja i rozwój współczesnego winiarstwa na Dolnym Śląsku,
o najpopularniejsze odmiany białe,
o jak podawać białe wino,
o degustacja 5 białych win dolnośląskich.
• Panel dyskusyjny i degustacja win dolnośląskich – godz. 15:30 (pałac, sala 112)
Panel dyskusyjny z udziałem trzech winiarzy dolnośląskich, prowadzony przez Bartosza Wilczyńskiego, połączony z degustacją najciekawszych win dolnośląskich.
Tagi: Robert Makłowicz, święto sera i wina, sery, wina, Psie Pole, Pawłowice, Uniwersytet Przyrodniczy
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert