Wiadomości

W niedzielę znów nie dojedziesz tramwajem do Leśnicy. Będą podłączać tymczasowe torowisko

2014-10-16, Autor: Tomek Matejuk
Trwa budowa skrzyżowania ulicy Kosmonautów z nieistniejącą jeszcze Trasą Targową - to przedsięwzięcie umożliwi wjazd i wyjazd z osiedla Nowe Żerniki. W miniony weekend zaczęła się operacja podłączania tymczasowego torowiska, po którym w trakcie prac budowlanych będą jeździć wozy MPK. W najbliższą niedzielę znów zamiast z tramwajów trzeba będzie jednak korzystać z zastępczych autobusów.

Reklama

Prace przy budowie skrzyżowania ulicy Kosmonautów z Trasą Targową ruszyły na początku lipca. W sierpniu - zgodnie z pierwotnymi planami - miał zostać wstrzymany tam ruch tramwajowy.

 

Tak się jednak nie stało, bo drogowcy zdecydowali, że położą tymczasowe torowisko o długości około 200 metrów, po którym w trakcie robót pojadą wozy MPK. Zbuduje je - w ramach podpisanego kontraktu - Skanska, a szyny zostaną wypożyczone z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

 

Operacja podłączania tymczasowego torowiska, które połączy Leśnicę z centrum, rozpoczęła się w zeszły weekend - w minioną sobotę nie jeździły tamtędy tramwaje. Analogiczną przerwę zaplanowano na nadchodzącą niedzielę 19 października - kursy tramwajów linii 10 i 20 zostaną skrócone do pętli na Pilczycach.

 

- Pomiędzy Pilczycami a Leśnicą zostanie uruchomiona zastępcza linia autobusowa 710, która będzie kursowała z częstotliwością co 10 minut. Pasażerowie, którzy skasowali bilet jednorazowy w tramwaju linii 10 lub 20 będą mogli kontynuować podróż autobusem linii 710. Powyższa zasada również będzie obowiązywała w kierunku powrotnym. Skasowany bilet będzie zachowywał ważność nie dłużej niż przez 80 minut - tłumaczy Małgorzata Szafran z magistratu.

Tramwaje wrócą na swoją trasę do Leśnicy w poniedziałek.

 

>Zobacz, jak będzie wjeżdżać się na Nowe Żerniki

 

 

Przypomnijmy, przygotowania do przebudowy infrastruktury drogowej wokół planowanego osiedla Nowe Żerniki trwają już od zeszłego roku.

 

Pod koniec lutego miejska spółka Wrocławskie Inwestycje ogłosiła przetarg na przebudowę ul. Kosmonautów i budowę skrzyżowania z nieistniejącą jeszcze Trasą Targową. Przebudowany zostanie też most nad Ługowiną i wyregulowana sama rzeka. Urzędnicy podzielili całą inwestycję na trzy odrębne zadania.

 

Zajmują się nimi dwie firmy: Skanska, która zbuduje skrzyżowanie ul. Kosmonautów z Trasą Targową (za ponad 14,3 mln zł) i wyreguluje rzekę Ługowina wraz z budową rowu (nieco ponad 1,9 mln zł) oraz Berger Bau Polska, która za ponad 1,9 mln zł przebuduje most w ciągu drogi krajowej nr 94, a także odtworzy nawierzchnię drogi i torowiska tramwajowego.

 

Jak wjedziemy na Nowe Żerniki?

 

Wiemy już dokładnie, jak na Nowe Żerniki będziemy wjeżdżać z drogi prowadzącej do Leśnicy.

 

- Poszerzymy ulicę Kosmonautów do dwóch pasów w kierunku Leśnicy na odcinku około 230 metrów, wykonamy też pętlę o długości około 240 metrów, która umożliwi wjazd na Nowe Żerniki - wyjaśniał w lipcu 2013 roku Sławomir Kanik z Wrocławskich Inwestycji.

 

Z osiedla w kierunku centrum będzie się wyjeżdżać przez prawoskręt, a w kierunku Leśnicy - przez pętlę. Natomiast jadąc od Leśnicy jednym pasem w kierunku centrum na osiedle z ul. Kosmonautów będziemy po prostu skręcać w prawo. Pojawi się też sygnalizacja świetlna.

 

Budowa skrzyżowania potrwa do maja przyszłego roku, a przebudowa mostu i regulacja rzeki do końca 2015 roku.

 

Miasto wyłoży też pieniądze budowę ulic na samym osiedlu - urzędnicy przewidują, że to zadanie pochłonie niemal 16 mln złotych. Tu jednak na razie wciąż powstaje dokumentacja techniczna, a prace budowlane ruszą dopiero w przyszłym roku.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Władca marionetek 2014-03-29
  09:35:46

  20 0

  Światła ,światła ,światła a korki niedługo od Środy Śląskiej będą jak by nie można było poszerzyć do dwóch pasów w jednym kierunku i zrobić ronda i taka sama koncepcja powinna być przy nowym szpitalu wojewódzkim dodatkowe pasy i rondo a nie światła i wieczne korki miejsca jest pod dostatkiem

 • ~kris 2014-05-20
  22:15:31

  10 0

  Pętla nic nie da. tylko kolejne światła i oczywiście mega korki, zamiast od razu zbudować wiadukt nad ul, Kosmonautów to miasto ćwierć środkami próbuje na siłę coś zrobić...za parę lat to skrzyżowanie pójdzie do przebudowy i wtedy to dopiero będą korki...a drugi pas do ul. Jeżowskiej do marzenie ściętej głowy. My mieszkańcy Złotnik, Stabłowic, Leśnicy mamy przerąbane w najbliższych latach...

 • ~piotr 2014-05-27
  14:32:09

  7 0

  14 (czternaście) milionów złotych wyrzuconych w błoto. Dlaczego tego lewoskrętu nie dało się zrobić normalnie?

 • ~xenomorf 2014-05-28
  19:32:23

  7 0

  Nic z tego nie rozumiem, może jestem za mało inteligentny. Na Psim Polu jakieś dziwne pętle nad Al. Sobieskiego w stronę wyjazdu do centrum miasta. Teraz tu następne dziwne pętle! Czy coś podobnego zostało wymyślone gdzieś na Świecie i spełnia swe funkcje? Czy to ewenement wrocławski? Dlaczego nie można ztu zbudować normalnego ronda? Tyle pytań i żadnej odpowiedzi! Tyle pytań muszę sobie zadawać przez miejskich majsterplanistów!

 • ~OlO 2014-07-29
  09:04:55

  0 3

  ~xenomorf
  Na Psim Polu to proste - nie da się zbudować zjazdu z estakady w kierunku miasta, bo przeszkadza w tym linia kolejowa. Problem rozwiąże południowa obwodnica osiedla... w przyszłości :)
  Natomiast to skrzyżowanie przy WUWie2 zwanej Nowymi Żernikami służy wyłącznie dziwnej wystawie architektury. Sama lokalizacja tej wystawy w szczerym polu świadczy o niezrozumieniu potrzeb dzisiejszych czasów. Problemem nie jest pokazanie jak ładnie może wyglądać suburbanizacja, ale jak naprawiać zdegradowane częsci miast i przywracać w nich życie. Sens tego skrzyżowania, jak i całej WUWy jest więc dla mnie niezrozumiały.

 • ~Garro 2014-07-29
  19:28:23

  2 0

  Modelowe osiedle w szczerym polu bez tramwaju przez środek, za to z estakadą dla samochodów... Piękny przykład zaściankowego, polskiego myślenia o tym, jak wygląda nowoczesność.

 • ~Myślący 2014-07-29
  20:52:00

  1 0

  Do wszystkich amatorów ronda czy właściwie skrzyżowania o ruchu okrężnym!
  Zrozumcie raz na zawsze, że ten typ skrzyżowania sprawdza się jedynie w sytuacji, gdy ruch z dróg dochodzących do skrzyżowania ma zbliżone natężenie, a takie na pewno na tym skrzyżowaniu nie wystąpi.

 • ~zed 2014-10-08
  22:57:04

  0 3

  Budują drogę do nikąd, do nieistniejącego osiedla, a z drugiej strony Maślice i Stabłowice nie mogą się doprosić dróg "Drogi Marzeń" jak ją nazwano w projekcie obywatelskim a walczono o nią już od 5-ciu lat i nowej organizacji ruchu dojazdowego do centrum, czy chociaż do Kosmonautów przez nową, skróconą przez Dutkiewicza ulicę pod nowym Szpitalem! Stabłowice to Getto odcięte przez decyzje magistratu!!!

 • ~emeryt 2014-10-11
  11:30:35

  1 0

  To chyba pierwszy od 1945 roku przypadek, że miasto buduje infrastrukturę w tym ulice zanim powstanie osiedle. Przydałoby się jeszcze pociągnąć wykonywana przebudowę do nowego szpitala.

 • ~Sebo 2014-10-14
  23:08:57

  0 0

  Nie ma co jak zbudowac dwa skrzyrzowania kolizyjne w miejscu, gdzie bez problemu zmiesciloby sie jedno bezkolizyjne ;]

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.