Wiadomości

Wakacyjny rozkład jazdy: Tramwaj Plus przez tydzień zgubił kilka kursów

2011-06-26, Autor: Bartłomiej Knapik
Od soboty wchodzi w życie nowy rozkład jazdy. Na ulicę po raz pierwszy wyjadą nowe Skody Tramwaju Plus. Jeszcze tydzień temu na konferencji prasowej urzędnicy zapewniali: na razie będzie jeździł co 12 minut, a potem co 6. Tyle, że teraz okazuje się, że linia 33 co 12 minut będzie jeździć tylko między godz. 18 a 19, a przez resztę doby rzadziej. Co więcej - 33 Plus wcale nie jest szybszy niż "12", którą zastąpił. W tym świetle fakt, że tramwaje mają o 90 minut dłuższe godziny szczytu niż autobusy wydaje się prawie normalne.

Reklama

33 PLUS to nazwa dla linii obsługiwanej przez pojazdy typu Skoda 19T, czyli tzw. Tramwaj Plus. Ma ona kursować między Stadionem Olimpijskim a ul. Wierzbową.

To pilotaż linii Plus więc, jak jeszcze tydzień temu tłumaczyli urzędnicy, miała ona przez wakacje jeździć do 12 minut (docelowo Tramwaj Plus ma się pojawiać na przystankach co minut 6).

To jeszcze nie wszystko. Na tej samej trasie jeździła poprzednio "dwunastka", która, mimo obietnic przyspieszenia tramwajów, pokonywała tę trasę w tym samym tempie, co Tramwaj Plus. Tyle że jeździła aż na Sępolno: bo 33 ma krótszą trasę.



Trasa pilotażowej linii przebiegać będzie od Stadionu Olimpijskiego do Wierzbowej:
(STADION OLIMPIJSKI – Paderewskiego – Różyckiego – most Szczytnicki –pl. Grunwaldzki – rondo Reagana (peron 1) – pl. Grunwaldzki – most Grunwaldzki – pl. Społeczny – Traugutta – Oławska – pl. Dominikański – Skargi – Teatralna – WIERZBOWA.
Po nawrocie na skrzyżowaniu Wierzbowa – Teatralna: WIERZBOWA – Teatralna – Skargi – pl. Dominikański – Oławska ‐ Traugutta – pl. Społeczny – most Grunwaldzki – pl. Grunwaldzki – rondo Reagana (peron 2) – pl. Grunwaldzki – most Szczytnicki – Różyckiego ‐ Paderewskiego ‐ STADION OLIMPIJSKI).

To nie wszystkie zmiany w wakacyjnym rozkładzie jazdy.

Komunikacja tramwajowa z wyjątkiem linii 72 kursuje według następujących rozkładów jazdy: -  w dni robocze w godz. 6 – 9 i 14 – 18, z częstotliwością co 15 minut oraz po szczycie co 20 minut;
-  w dni wolne od pracy z częstotliwością 20 minut.
2. Linia tramwajowa 72 kursuje w według następujących rozkładów jazdy:
-  w dni robocze w godz. 6 – 9 i 14 – 18, z częstotliwością co 7,5 minuty oraz po szczycie co 10 minut,
-  w dni wolne od pracy z częstotliwością 10 minut.
    
     Nową trasą pojedzie „trójka”:
         Księże Małe - Opolska - Krakowska - Traugutta - pl. Wróblewskiego - Traugutta - Oławska - pl. Dominikański - Kazimierza Wielkiego - Nowy Świat – most Pomorski – Pomorska – Dubois – Mosty Mieszczańskie
     Mosty Mieszczańskie – Jagiełły - pl. Jana Pawła II - Ruska - Kazimierza Wielkiego -  pl. Dominikański - Oławska - Traugutta - pl. Wróblewskiego - Traugutta - Krakowska - Opolska - Księże Małe

12 i 71 zostają zlikwidowane (oficjalnie „dwunastka” jest tylko zawieszona, ale na trasę nie powróci – bo po wakacjach zastąpi ją linia Tramwaju Plus)

W wakacje jeździć nie będą w sumie cztery linie: autobusowe: 139 i 319 i tramwajowe: 71 i 12. 

Dla pozostałych linii godziny szczytu będą wyglądały inaczej niż dla tramwajów. Okazuje się bowiem, że według naszego magistratu mieszkańcy, którzy mają szczęście i blisko do linii tramwajowych będą mieli szczyt o godzinę dłużej rano (między godz. 8 a 9 są godziny szczytu tramwajowego, bo autobusowego już nie) a po południu o pół godziny (między godz. 17.30 a 18 są godziny szczytu tramwajowego, bo autobusowego już nie). Oczywiście na pewno jest w tym jakaś logika – ale żadne urzędnik nie był nam tego w stanie wyjaśnić.

Tak więc autobusy w godzinach szczytu (6-8, 14-17.30) jeżdżą co 15 minut, a w pozostałych godzinach co 30 minut.

Na koniec ciekawostka. Urząd miejski uruchomi nowy autobus (710), który z ul. Kazimierza Wielkiego pojedzie na ul. Grabową. Jeszcze w marcu urzędnicy tłumaczyli, że  takiego połączenia uruchomić się nie da. Tyle, że wtedy Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia zaproponowało zastąpienie czterech przesiadek między Rynkiem a Leśnicą jedną linią autobusową na całej tej trasie. Widocznie od tego czasu „się da” - choć też nie wiemy dlaczego.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (31):
  • ~ 2011-06-24
    16:26:40

    0 0

    no. i wszystko jasne. oszczędzamy.

  • ~ 2011-06-24
    16:39:13

    0 0

    Bierzcie przykład z Poznania. Mamy ponad 6 km PeSTkę, która przebiega w wydzielonym torowisku i nie krzyżuje się z ruchem samochodowym (i to dosłownie). Po jej uruchomieniu dojazd z północnej części miasta skrócił się z 30-40 minut do 10-15 min. W 2007 roku uruchomiona została kolejna linia tramwajowa, prowadząca przez ścisłe centrum miasta. Tramwaj dostał absolutny priorytet - zielone światło. Obecnie trwa budowa kolejnej, nowej linii o długości 3 km na Franowo, której część poprowadzona zostanie w tunelu. Będziemy mieli takie mini metro. Dodam, że MPK zakupiło 45 tramwajów Tramino od Solarisa.

  • ~ 2011-06-24
    17:21:37

    0 0

    @pyruś, ja o tym mowie juz od dluzszego czasu ale taka linia jak poznanska PST to we Wrocku temat TABU. O tym sie nie mowi i nie wolno tutaj wspominac. Nawet dziennikarze jak rozmawiaja z przedstawicielami wladz, maja zabronione pytac sie o metro czy bezkolizyjny tramwaj. Tutaj wszystko kreci sie wokol zwyklego Tramwaju Plus, rowerow miejskich i czerwonych swiatel dla kierowcow. Tym zyje transport miejski w tym miescie. Co wiecej, wszedzie tam gdzie ja wymuszam temat bezkolizujnego tramwaju otrzymuje w odpowiedzi ze sie nie oplaca. Tzn we Wroclawiu sie oczywiscie nie oplaca bo wszedzie indziej na swiecie jest to normalny kierunek rozwoju komunikacji miejskiej w tak wielkich algomeracjach.

  • ~ 2011-06-24
    17:26:39

    0 0

    @Pyruś, tylko Poznań jest mniejszym miastem, ma krótsze linie tramwajowe, mniejszą ilość mieszkańców i łatwiej jest Wam wybudować szybki tramwaj ponieważ nie trzeba budować na taką skalę jak we Wrocławiu.

  • ~ 2011-06-24
    17:59:11

    0 0

    @wro: Owszem Poznań jest trochę mniejszym miastem, ale nie zupełnie. To różnica tylko o 81 369 mieszkańców (Wrocław - 632 996, Poznań - 551 627) i 31,15 km2 powierzchni (Wrocław - 293 km2, Poznań - 261,85).
    Bo ja wiem czy aż taka mniejsza liczba linii i torowisk. Dla porównania: Wrocław - całkowita długość linii: 258,2 km, Poznań - całkowita długość linii - 214,9 km. Liczba wagonów: Wrocław - 412, Poznań - 340.
    Skoro Poznań jest mniejszym miastem to ma mniejszy budżet, a jednak udało się wybudować szybki tramwaj i buduje kolejny.

  • ~ 2011-06-24
    18:14:19

    0 0

    @wro: wlasnie tacy jak Ty zawsze znajda wytlumaczenie czemu we Wroclawiu nie mozna normalnie: bo albo Wroclaw za duzy, albo za maly, albo woda u nas za wysoko, albo slonce za malo swieci. tylko ze na swiecie buduje sie zarowno pod woda, nad woda, pod ziemia, nad ziemia, w warunkach gdzie ciagle lezy snieg, jak i gdzie nigdy snieg nie pada. tylko u nas zawsze pogoda nie taka.

  • ~ 2011-06-24
    18:18:01

    0 0

    @pyruś Skąd masz te informacje, bo chętnie bym o tym poczytał. Poważnie mówie.

  • ~ 2011-06-24
    18:21:17

    0 0

    Dokładnie tak jak piszesz.... Tramwaj Plus to wizja wrocławskich władców, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, jak widać nie trzeba sięgać do doświadczeń z Brukseli, tylko wystarczy popatrzeć na Poznań, ja także wiem, że to działa i można było iść tym kierunkiem, ale.... była inna wizja. Zapewne ogromna kasa wydana na dwukierunkowe skody poszła w błoto... W tej formule, jaką realizuje magistrat T+ będzie się różnił taborem i jego zewnętrznym kolorem od normalnych tramwajów i jeździł z podobną średnią szybkością.

  • ~ 2011-06-24
    18:22:51

    0 0

    @wro... nie pitol bo Cie jeszcze o prace we wroclawskim urzedzie posadze :) Kto powiedzial ze szybki tramwaj trzeba prowadzic do granic miasta i nawet poza nie? Tu wystarczy polaczenie cetrum miasta z najwiekszymi osiedlami - ND, Kozanow, Rozanka, Gaj, Biskupin. Takie dwie linie krzyzowe polnoc-poludni i wschod-zachod do tych osiedli ze stacja centralna pod centrum gdzies w okolicach rynku/pl. Dominikanskiego i juz. A reszta linii prowadzona normalnie z plusem czy bez, wsio ryba. Oby tylko jeszcze przy bezkolizyjnym tramwaju porobiono sensowne wezly przesiadkowe, tak jak jest planowane w poznanskiej PST do dowrca PKP - tzw przystanki dwupoziomowe - na dole perony dla PST, na gorze gdzie jest wiadukt z jakas glowna ulica przystanek zwyklego tramwaju i autobusowy. Calosc gora/dol polaczona windami i schodami ruchomymi (tak bedzie wygladal przystanek przy rondzie Kaponiera). Czujesz? Takie rzeczy w Polsce. We Wrocku bedzie cos podobnego kolo stadionu ale w polaczeniu kolej-zwykly tramwaj no i chyba bez schodow ruchomych. Ale to juz krok w dobra strone. Tlumaczenie ze Poznan jest mniejszym miastem jest smieszne. To Wroclaw jest wiekszym miastem, to Wroclaw ma wiekszy budzet i ktorym to budzetem chwali sie na cala Polske - II czy III (po Wawie i Krakowie) w kraju.

  • ~ 2011-06-24
    18:45:50

    0 0

    @gosc wczorajszy, rowniez uwazam ze dwukierunkowe skody to kasa wydana w bloto. Takie cos sie w ogole nie sprawdza w przypadku zwyklego tramwaju. Tlumaczenie ze nie trzeba budowac "zaokraglanej" petli to glupota, bo zwykly tramwaj powinien miec taka petle i juz. Dwukierunkowy tramwaj powinien sie sprawdzac nie ze wzgledu na petle a na perony w szybkiej linni tramwajowej. Najwieksze uniedogodnienie na PST to wlasnie by przejsc z jednego peronu na drugi trzeba tyrac schodami/windami itp na gore, po tem na dol. Przy zwyklych tramwajach nie ma problemu, wystarczy przejsc na druga strone ulicy czy przez przejscie. Dwustronne tramwaje powinny byc stosowane z dwustronnymi peronami na calej linii a nie tylko ze wzgledu na petle. Zas Torowisko T+ przy stadionie spokojnie mozna bylo przedluzyc te 0.5km dalej, wiaduktem nad Lotnicza i polaczyc je w miejscu przystanku/stacji kolejowej o ktorej wspominalem wyzej i dalej do Lesnicy. Przeciez tam az sie prosi o takie rozwiazanie.

  • ~ 2011-06-24
    23:58:16

    0 0

    To chyba taki trochę artykuł na siłę. Skoro wchodzą wakacyjne rozkłady, to jaki miałoby sens puszczanie akurat tej jednej linii co 12 minut, skoro wszystkie inne kursować będą co 15? Ciekawsze byłoby pytanie, dlaczego w międzyszczycie tylko co 20, czyli jak w niedziele.

  • ~ 2011-06-25
    00:25:13

    0 0

    @#, jaki bylby sens? po co? komu sie oplaca? itp itd. Tak, tak... skad ja to znam :) A tymczasem w Poznaniu, kurs z petli PST, rozklad wakacyjny: http://www.mpk.poznan.pl/component/transport/stop/12/_/_/?stop=SOB-02#MpkBoard linia w linku 12, ale na gorze do wyboru "z przystanku odjezdzaja rowniez" 14, 15, 16. Mozna kliknac, przekonac sie na wlasne oczy. Kazdy z nich co 10min jezdzi od 7:00 do 19:00. Nie ma podzialu na godziny szczytu i nie. To daje razem ze na calej linii na przystanek przyjezdza tramwaj co 2-3min. To m. in. dlatego wroclawska komunikacja jest jak PKP a poznanska jak DB :)

  • ~ 2011-06-25
    10:48:03

    0 0

    Może pora by mieszkańcy się skonsolidowali i coś zrobili, zamiast ignorować urzędniczą niekompetencję? Może przydałby się nius nt. kto za to odpowiada?

  • ~ 2011-06-25
    13:52:26

    0 0

    [wpis usunięty za naruszenie regulaminu portalu - red.]

  • ~ 2011-06-25
    19:11:30

    0 0

    @Piotr Szymański- bez wyborczej i tvp infro? impossible. No chyba żeby sprobowac na naszej klasie to mlodziesz moze uslyszec...hmmm

  • ~ 2011-06-25
    22:45:19

    0 0

    a dzisiaj dzieci wuefka jeździły od rana Skodami ... [część wpisu została usunięta za naruszenie regulaminu]

  • ~ 2011-06-26
    04:06:20

    0 0

    Nie wiem jak Ty ricco ale ja zawsze popieram ludzi piętnujących głupotę, zakłamanie i marnotrawstwo (zwłaszacza nie swoich pieniędzy)...

  • ~ 2011-06-26
    11:13:32

    0 0

    pyruś -> ale Poznań jest zupełnie inaczej zbudoway. PST nie musi się przedzirać przez zabytkowe, ciasne centrum. Ta pilotażowa linia T+ to pic na wodę, tylko po to, żeby tramy nie stały bezczynnie. Na właściwe t+ z priorytetem trzeba jeszcze poczekać.

  • ~MamNickMamArgument 2011-06-26
    11:25:19

    0 0

    miałem wczoraj okazję przejechać się 19t na linii 33 plus. Moje pierwsze wrażenie to, że jest on (przynajmniej wizualnie) krótszy od 16t i aż wierzyć mi się nie chciało, ze pomieści 252 osoby

  • ~ 2011-06-26
    12:18:40

    0 0

    Wydaje się krótszy z powodu drugiej kabiny. Ale z drugiej strony z powodu drzwi z obu stron jest więcej miejsc stojących. 252 osoby wejdą, ale pewnie tak jak do Ikarusa podczas WOŚP ;)

  • ~ 2011-06-26
    12:19:32

    0 0

    9 stycznia 2011 roku aż 374 osoby wepchały się do autobusu przegubowego na wrocławskim rynku - problemu nie będzie, plebs się wciśnie.

  • ~ 2011-06-26
    12:57:59

    0 0

    @Macius, kolejne genialne wytlumaczenie. Poznan jest innaczej zbudowany. I juz... laba na calego. Nie ma co sie wysilac. Koniec koncow, Poznan wkoncu za jakis czas wybuduje podziemny tramwaj pod starowka a Wroclaw nadal bedzie narzekac jak to u nas nie da sie i wciskac ludziom ultraszybki T+.

  • ~ 2011-06-26
    18:10:32

    0 0

    pauluś123 -> jak wybuduje to pogadamy. Na razie PST jest 2km od starówki. To u nas można równie dobrze puścić szybki tramwaj wzdłuż obwodnicy śródmiejskiej. Póki co PST ma zaledwie 6 lat i została wybudowana kilkanaście lat temu. W między czasie żadnej wielkiej inwestycji nie było. Wcale nie twierdzę przy tym, że u nas jest dobrze, ale w pozostałych Polskich miastach też rewelacji nie ma. Zgadzam się, że Wrocławiowi potrzebny jest bardziej ambitny projekt niż T+. T+ i owszem sprawdzi się i usprawni komunikację, ale potrzeba więcej. Wielu tutaj proponuje szybki bezkolizyjny tramwaj. Tylko fundamentalnym problemem jest, że nikt nie potrafi wskazać realnej trasy dla niego.

  • ~ 2011-06-26
    20:43:27

    0 0

    Nie nic nie było w Poznaniu, jakiś tam GTR i tramwaj na Franowo to jest wielkie nic w porównaniu do 1,5kilometrowego kikuta na Gaj. Esencją zarządzania wrocławską komunikacją jest zdanie "nie da się". Jaką my mamy historyczną starówkę na której stoją budynki z lat 50tych a przecznicę dalej z lat 60tych i siedemdziesiątych? Do tego mamy ulicę z wydzielonym torowiskiem na 100 metrów od rynku. Ale we Wrocławiu nie da się.

  • ~ 2011-06-26
    20:53:17

    0 0

    widzę chłopczyku, że mało znasz historię Wrocławia.

  • ~ 2011-06-26
    20:57:59

    0 0

    jak już to mówi się niedasie. No i co nam po tych wydzielonych torach?

  • ~ 2011-06-26
    22:26:04

    0 0

    Chłopczyka to sobie znajdź w domu. Nie trzeba znać historii Wrocławia by zobaczyć, że domy na Świdnickiej to socreal w czystym wydaniu: http://fotopolska.eu/207475,foto.html a po Kazimierza Wielkiego jeździ tramwaj po wydzielonym torowisku. Co nam po wydzielonych torowiskach we Wrocławiu? Ze względu na debilizm i celowe uwalanie tramwajów przez urząd miasta to nic nam. Ale gdyby przeprogramować sygnalizację to mielibyśmy wiele.

  • ~ 2011-06-26
    23:20:56

    0 0

    A to po tym odcinku Świdnickiej jeździ tramwaj, czy co? po co ten przykład? że w ścisłym centrum zdarzają się zabudowania mocno powojenne to żadna nowość. Tylko nie wiem jaki ma związek z dyskusją o KZ. Tak samo nie wiem jaki związek mają tory z W-Zetki. Pytałem o propozycję trasy bezkolizyjnego tramwaju. Odpowiedzi nie dostałem. Najlepiej z całą dyskusją poczekałbym do uruchomienia T+ i oficjalnych danych o nim, o prędkości tramwajów itd. Żebyśmy wiedzieli jak u nas priorytet się sprawdza.

  • ~ 2011-06-26
    23:47:41

    0 0

    @Macieju, Macieju... nie bronisz swoich argumentow dlatego ze sa slusze ale dlatego ze tak Ci kazano i masz za wszelka cene postawic sie murem za postulatami magistratu bez wzgledu na to czy jest to logiczne czy tez nie. Nie wiem skad to odniesienie do Obwodnicy Srodmiejskiej, tramwaj ma prowadzic z obrzezy do centrum a nie w kolo centrum. U nas pod sama Lesnice nie ma sensu prowadzic szybkiego tramwaju czy na Brochow ale polaczenia powinny miec takie osiedla jak ND, Kozanow, Rozanka, Gaj itp. Oczywiscie ze sposrod osob sie tu wypowiadajacych nikt nie potrafi zaproponowac przebiegu trasy tramwaju bezkolizyjnego. Wiesz czemu? Bo to nie ich zadanie. To sa mieszkancy ktorzy tu mieszkaja, oczekuja czegos od wladz miasta i chca by wladze widzialy ich problemy. Natomiast przebiegiem takich linii maja zajmowac sie specjalisci, ktorych we Wrocku brak. Ale tak to jest jak za takie projekty biora sie nie inzynierowie a urzednicy i marketingowcy. Moze najwyzszy czas zlozyc swoja rezygnacje jak sie nie umie rozwiazac problemu zamiast robic dobra mine do zlej gry? Twierdzenie ze T+ usprawni komunikacje nawet gdyby byl rozbudowany bardziej to tez niezly chwyt marketingowy. Usprawni tak, ale w sensie ze tabor bedzie nowoczesny, wygodny i z klima a nie ze szybciej pojedzie. W Poznaniu tylko 6km PST i wiecej nic? Nie ma roznic wiecej miedzy Wro a Poz? Przeciez podalem wyzej poznanski wakacyjny rozklad jazdy. Zerknij na link, zobacz na czestotliwosc tramwajow.

  • ~ 2011-06-26
    23:50:40

    0 0

    @Maciej, a powiedzmy ze mam propozycje i to juz rozrysowana. Ile bys za nia dal jesli projekt bylby dobry?

  • ~Maciej 2011-06-27
    18:52:11

    0 0

    co się stało?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.