Wiadomości

Wciąż wielu lekarzy nie podpisało na Dolnym Śląsku kontraktów z NFZ. A pacjenci cierpią

2015-01-03, Autor: jg
Nadal nie wszyscy lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim na terenie województwa dolnośląskiego zawarli umowy na świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej z Dolnośląskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia we Wrocławiu.

Reklama

By skorzystać z pomocy medycznej po 1 stycznia 2015 roku warto zapoznać się z aktualizowaną na bieżąco listą placówek, które takie kontrakty zawarły. Znajduje się ona pod poniższym linkiem.

 

Szczegółowe informacje udzielane są również pod bezpłatnym numerem infolinii 800 804 001 w godzinach od 8.00 do 16.00, przez całą dobę pod numerem telefonu: (071) 340 61 00 oraz pod numerem 112. Informacje o numerach infolinii przekazywane będą także z wykorzystaniem Regionalnego Systemu Ostrzegania w TVP REGIONALNA.

 

 

W sytuacji, kiedy lekarz rodzinny nie podpisał umowy na realizację świadczeń opieki zdrowotnej od 1 stycznia 2015 r., pacjent może zmienić lekarza rodzinnego lub – zgodnie z Zarządzeniem Nr 96/2014/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 23 grudnia 2014 r. (z późn. zm.) – udać się po pomoc medyczną do placówek realizujących: świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, świadczenia w izbie przyjęć, świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym, które podpisały porozumienia z Dolnośląskim OW NFZ. Placówki te będą przyjmowały pacjentów w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

 

Zgodnie z Ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, pacjent ma prawo do bezpłatnego wyboru lekarza POZ, pielęgniarki POZ i położnej POZ trzy razy w ciągu roku kalendarzowego. Wyboru lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ dokonuje się poprzez złożenie pisemnej deklaracji w przychodni. Nową deklarację do wypełnienia pacjent otrzyma w przychodni.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
  • ~Rejestratorka 2015-01-04
    16:44:09

    1 0

    Strajkujący lekarze mają rację. Pracuję w rejestracji i wiem, o co w tym wszystkim chodzi. To, co wymyślił NFZ to jest kpina. Zwykły pacjent nie ma o tym pojęcia i z wielu rzeczy nie zdaje sobie sprawy. Pierwszy przykład z brzegu: poprzez wypisywanie przez lekarza skierowania do okulisty chodzi o to żeby jak najmniej pacjentów trafiło do okulisty (lekarz pierwszego kontaktu robi przesiew, kto potrzebuje okulisty a kto nie), a przecież lekarz pierwszego kontaktu nam nie pomoże, bo nie jest okulistą; bo już nie wspomnę o kolejkach do lekarza pierwszego kontaktu - dostać się do niego po zmianach będzie graniczyć z cudem nawet jak wszyscy lekarze podpiszą umowę. Takich kwiatków jest dużo więcej. Jak najbardziej jestem za strajkiem lekarzy a ci co są przeciw będą przeciw dotąd dopóki nie będą potrzebowali pomocy lekarza i nie zobaczą jak to wygląda w praktyce. No, ale w Polsce Polak zawsze jest mądry po szkodzie.

  • ~JANEK 2015-01-04
    22:21:20

    0 3

    Biała mafia dyktuje warunki. Koniec dyktatu. Minister ma rację. Lekarz jest dla pacjenta a nie odwrotnie

  • ~kosma 2015-01-05
    01:54:09

    1 0

    Były kolejki do specjalistów? Teraz nie będzie.
    Będą do lekarza rodzinnego.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.