Edukacja i nauka
We Wrocławiu będą mówić o nieswoistych zapaleniach jelita
Ogólnopolska kampania społeczna Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita” pod nazwą Dni Edukacji z powodzeniem realizowana jest od kilku lat. To cykl całodziennych wykładów prowadzonych przez lekarzy gastroenterologów oraz specjalistów z innych dziedzin skierowany do osób zmagających się z nieswoistymi zapaleniami jelit, ich rodzin oraz całej społeczności.
Zobacz także
Hasło trwającej edycji Dni Edukacji brzmi: Dostępność leczenia biologicznego w chorobie Leśniowskiego-Crohna oraz we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Kluczową kwestią podejmowaną w trakcie trwania tej odsłony kampanii jest dostępność leczenia biologicznego zarówno u dorosłych jak i u małych pacjentów.
Podczas trwającej od jesieni, siódmej już edycji programu w 2014 roku odbyły się spotkania w kilku miejscach: Szczecinie, Katowicach, Trójmieście, Warszawie, Krakowie, Rzeszowie. Ostatnie spotkanie zaplanowano, na koniec marca w Bydgoszczy. Na każdym takim jednodniowym wydarzeniu eksperci prowadzą wykłady, oddzielone panelami dyskusyjnymi. Wszyscy uczestnicy otrzymują nieodpłatnie poradnik i ulotki informacyjne o nieswoistych zapaleniach jelita oraz dostępne numery Kwartalnika „J-elita”.
– Tradycyjnie dokładamy wszelkich starań, aby w jak największym stopniu zaspokoić edukacyjne oczekiwania chorych i ich bliskich. Towarzystwo „J-elita” odnotowuje rosnące zapotrzebowanie na organizację tego rodzaju szkoleń. Z roku na rok przybywa uczestników, a chorzy zgłaszają do Towarzystwa prośby o organizację kolejnych spotkań w innych regionach kraju. Na spotkania zapraszamy specjalistów najwyższej klasy, umożliwiając również bezpośredni kontakt pacjenta z lekarzem, możliwość zadawania pytań - zaprasza Agnieszka Gołębiewska, prezes Zarządu Głównego „J-elity”.
Czym są nieswoiste zapalne choroby jelit? Nieswoiste Zapalenia Jelita (NZJ) to grupa przewlekłych, zapalnych i postępujących chorób autoimmunizacyjnych przewodu pokarmowego. Do najczęściej występujących zalicza się chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Wspólne dla obu schorzeń symptomy to m.in. biegunka, krwawienie z odbytu, skurcze i bóle brzucha, gorączka, anemia i zmęczenie. Jednym z najbardziej uciążliwych objawów są bardzo częste (do nawet 20 razy dziennie) i pilne potrzeby wypróżnienia.
Niestety na NZJ najczęściej zapadają osoby w pełni aktywności zawodowej, między 20 a 40 rokiem życia, które często muszą się liczyć także z powikłaniami ze strony innych narządów (np. stawów). Choroba Leśniowskiego-Crohna, na którą w Polsce cierpi ok. 10-15 tys. osób, występuje najczęściej w końcowym odcinku jelita cienkiego (jelito kręte) oraz w początkowym jelita grubego (okrężnica). Choroba może jednak zająć każdy odcinek układu pokarmowego. Natomiast wrzodziejące zapalenie jelita grubego, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje błonę śluzową wyściełającą okrężnicę i odbytnicę. Zmaga się z nim ok. 35-40 tys. chorych w naszym kraju.
Wstydliwy i uciążliwy przebieg chorób z grupy NZJ, utrudnia codzienne funkcjonowanie, bądź wręcz uniemożliwia realizację planów zawodowych czy życiowych pasji. Chorzy często czują się wyobcowani i osamotnieni. Dlatego niezwykle ważna jest integracja tego środowiska oraz zrobienie wszystkiego, co jest tylko możliwe, aby zapewnić osobom zmagającym się z NZJ normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Duże znaczenie w zatrzymaniu postępów choroby, ustąpieniu objawów oraz zapobieganiu ich nawrotom ma leczenie biologiczne, które jest skuteczne u wielu chorych opornych na inne terapie. Wspomaga ono proces gojenia błony śluzowej i może stanowić bardzo ważną alternatywę dla operacji chirurgicznych. Jest także szansą na uniknięcie niebezpiecznych powikłań.
We Wrocławiu na Dzień Edukacji 7 marca w hotelu im. Jana Pawła II przy ul. świętego Idziego 2 (Ostrów Tumski). Start o godz. 10.
Tagi: nieswoiste zapalenia jelita, nieswoiste zapalenia jelit wrocław, zapalenia jelit, zapalenie jelita, konferencja wrocław, wykłady wrocław, spotkanie wrocław, nzj, jelita, choroba
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert