Wiadomości

We Wrocławiu powstanie Dworzec Tymczasowy

2009-11-13, Autor: Maciek Raińczuk
W czasie remontu Dworca Głównego obsługa pasażerów zostanie przeniesiona do budynku magazynu ekspedycji kolejowej przy ulicy Suchej, gdzie stworzony zostanie Dworzec Tymczasowy. Obok znajdzie się Galeria Kontenerowa, w której miejsce znajdą handlowcy. Według planów prace mają ruszyć na początku roku.

Reklama

Zamknięcie Dworca Głównego nastąpi na okres 2 lat, od lutego/marca przyszłego roku przynajmniej do końca roku 2011. Czynny pozostanie tylko tunel miejski od strony poczty, z którego będzie możliwe dojście do peronów. Przejmie on cały ruch między północną a południową częścią dworca.

 

Na odremontowanym Dworcu Głównym zmieni się usytuowanie kas. Nie będzie możliwości prowadzenia działalność gospodarczej w kioskach. Planowane jest otworzenie się części dworca na zachód, stworzenie kawiarenek tak, jak było to w przeszłości. Elewacje pozostaną bez większych zmian, chyba, że Konserwatora Zabytków zasugeruje takowe w czas prowadzonych prac. Zabytkowa winda zostanie odrestaurowana i przeznaczona dla osób niepełnosprawnych.

 

Dworzec Tymczasowy składał się będzie z dwóch kondygnacji. Na parterze budynku znajdzie się dziewiętnaście kas biletowych, hol dworca z ławkami dla podróżnych oraz ogólnodostępne toalety. Podróżni znajdą tu również bankomaty, punkty z Internetem, informację pasażerską, a także system informacji wizualnej.

 


Na drugie piętro będzie można się dostać schodami, bądź windą przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Tam swoje miejsce znajdzie posterunek policji oraz przestrzeń biurowa. Do Dworca Tymczasowego będzie można się dostać za pomocą trzech ogólnodostępnych wejść. Zaplecze socjalne dla policjantów znajdzie się 200m od dworca na ulicy Świstackiego. SOK rezydował będzie na Paczkowskiej.

 

Nieudogodnienia dotkną także osoby prowadzące działalność gospodarczą na Dworcu Głównym. Najemcy opuszczą obiekt na 2 lata. Już dostali wypowiedzenia, miejsca pracy mają zwolnić do końca roku 2009. - Planujemy rozpocząć prace z początkiem przyszłego roku – mówi wicedyrektor Teresa Kalisz z PKP S.A. Odział Dworce Kolejowe w Warszawie. - Zatem Dworzec Główny do tego czasu musi być pusty. Stworzona zostanie Galeria Kontenerowa, która umożliwi dalszą pracę handlarzom. Chętni na stanowiska wezmą udział w przetargu ograniczonym, który zostanie ogłoszony już niebawem. - dodaje. - Dworzec zmieni swoją wizualizację, znikną budki, jeszcze dokładnie nie wiemy jak zagospodarujemy wyremontowany budynek, ale na pewno będzie piękny. - kończy wicedyrektor.

 

Galeria Kontenerowa będzie się mieścić na rampie przylegającej do budynku Dworca Tymczasowego. W jej skład wejdą czterdzieści dwa kontenery wraz z zadaszeniem. Oprócz punktów handlowych, które zawierać będą małą gastronomię, saloniki prasowe, itp usługi, znajdzie się tu pięć kontenerów, w których będą umieszczone toalety dla pasażerów.

 

Koszt przygotowania Dworca Tymczasowego nie jest jeszcze znany, gdyż na razie jest on w fazie projektowania. - Zmieści się w setkach tysięcy - mówi wicedyrektor Tomasz Lisiecki z PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu. - Miliona prawdopodobnie nie przekroczy.

 

- Dojazd do dworca będzie. Takie są zapewnienia miasta - informuje dyrektor Tadeusz Szulc PKP S.A. z Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu. - Mimo tego, że na ulicy Suchej w tym samym czasie prowadzone będą roboty drogowe, to zostanie ona wyłączona z ruchu do wysokości wejścia, a ulica Joannitów będzie przejezdna.

 

Przetarg na przeprowadzenie prac wykonawczych Dworca Tymczasowego i Galerii Kontenerowej zostanie ogłoszony pod koniec listopada.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~ 2009-11-13
  16:51:07

  0 0

  Miejmy nadzieję, że nie spowoduje to znacznych utrudnień dla pasażerów PKP.

 • ~jat1001 2009-11-14
  10:48:07

  0 0

  Gdyby tylko pomyślano o możliwości kupna biletów na pociągi pospieszne i osobowe w internecie to 99% studentów i osób choć trochę znających się na komputerach zrezygnowałoby z kupna biletu 'u Pani w okienku'. Skorzystaliby na tym również kibice z innych krajów na EURO2012, a zostałby ten system na później. Nie potrzebny byłby tak duży dworzec kontenerowy...

 • ~ 2009-11-14
  14:59:18

  0 0

  racja, ciekawa opcja by byla, jak robia eletroniczne systemy kolejkowe w urzedach to mogliby i cos takiego zmotac.

 • ~ 2009-11-14
  15:07:21

  0 0

  Do osoby poniżej, przecież dworzec kontenerowy jest stworzony też dla firm, które funkcjonują obecnie na dworcu, a nie tylko na kasy biletowe... A tak poza tym to rzeczywiście sprzedaż biletów przez internet ułatwiło by wszystkim życie... W końcu już prawie wszędzie takie proste rzeczy można załatwić wygodnie przez internet... PKP chyba jeszcze nie wie, że to nie tylko oszczędność czasu i wygoda pasażerów (przez co wzrosło by zadowolenie i opinia o PKP), ale też ogromne oszczędności w logistyce, kosztach pracowników.

 • ~ 2009-11-14
  15:11:48

  0 0

  Taki system elektroniczny też by dawał wcześniejszą informacje na temat zapotrzebowania na miejsca dla podróżnych na danej trasie, więc wcześniej można by było przewidzieć czy należy dołączyć dodatkowe wagony, czy też z nich zrezygnować, to też są oszczędności i większe zadowolenie pasażerów...

 • ~ 2009-11-14
  15:24:46

  0 0

  Szkoda tylko, że PKP o tym nie wie... Przecież kolej to najlepszy i najbezpieczniejszy (pod warunkiem, że maszynista nie jest pijany:) !!!) środek transportu!!! Trochę trzeba zainwestować w infrastrukturę, żeby pociągi były na europejskim poziomie, i aby połączenia między najważniejszymi miastami były szybsze i klienci będą sami przybywać!!! Statystyki pokazują, że coraz więcej klientów biznesowych podróżuje wewnątrz kraju samolotami - jakby pociągi były wygodniejsze i na poziomie, a połączenia sprawniejsze, to setki tych klientów wybierałoby kolej dlatego, że jest dużo tańsza a równie wygodna... TYLKO NIECH WŁADZE PKP TO ZROZUMIEJĄ W KOŃCU!!! Niech się zabiorą do roboty, bo póki co to za nasze dworce i pociągi można się tylko WSTYDZIĆ, a w końcu jesteśmy już w Europie i spodziewamy się gości na EURO! A PKP to skansen, z którego można się śmiać lub robić zdjęcia na pamiątkę epoki, która w innych krajach dawno minęła!!!

 • ~ 2009-11-14
  16:19:19

  0 0

  macie wszyscy racje. miejmy nadzieje, ze pkp przeglad newsow na portalach robi i zobaczy, jakie pomysly maja wroclawianie :) chyba, ze zglosimy sami sie do nich, poslemy linka z artykulem i komentarzami :) albo porozsylamy wsrod znajomych i powiemy, zeby caly wroclaw o tym huczal :) dzialajmy, poki czas jest!

 • ~ 2009-11-14
  17:42:01

  0 0

  na kontynuacje dyskusji o tym jak wlasciwie bedzie nam sie podrozowalo pociagami zarowno podczas przebudowy dworca, jak i juz po jej zakonczeniu zapraszam na forum:
  http://www.forum.tuwroclaw.com/viewtopic.php?f=10&t=62

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.