Biznes
We Wrocławiu powstanie kompleks dla osób z chorobą wiecznego głodu. Jest dotacja
Terapia zajęciowa
Są słabsi, mają niższą przemianę materii i nieprzerwanie odczuwają nieposkromiony głód. Chorobę wiecznego głodu wywołuje rzadka wada genetyczna. Fundacja Potrafię Pomóc, troszcząca się o takich pacjentów, chce objąć ich kompleksową opieką na terenie nowego ośrodka.
Fundacja Potrafię Pomóc, prowadząca terapię dla osób dotkniętych rzadką chorobą wiecznego głodu, ma siedzibę przy ul. Cybulskiego 35H, a przy ul. Kominiarskiej prowadzi Ośrodek dla Wyjątkowych Dzieci, który w marcu przenosi na ul. Boya Żeleńskiego. Ale potrzeby są dużo większe, dlatego chce wybudować kompleks, który skupi kilka obiektów, w tym ośrodek dla chorujacych na Zespół Pradera-Williego dorosłych. Rozważa dwie lokalizacje.
Zobacz także
Teraz te plany stały się osiągalne dzięki 5 tys. euro grantu od Fundacji C&A. Dotacja zostanie przekazana we wtorek, 16 stycznia, w Alei Bielany. To także dzięki niej Kompleks "Potrafię Pomóc" ma szansę powstać we Wrocławiu w perspektywie 3-5 lat.
Wokół Fundacji „Potrafię Pomóc” skupili się rodzice chorych dzieci, które opiekunowie nazywają „praderkami". Obawiają się o ich przyszłość. W Polsce nie istnieje ośrodek, który mógłby zaoferować odpowiednią opiekę i pomoc dorosłym osobom z Zespołem Pradera-Williego. Wrocławski dom dla "praderków", będący częścią planowanego kompleksu, otoczy opieką 8-10 osób.
Kompleks "Potrafię Pomóc" będzie dwuskrzydłowym budynkiem z łącznikiem. Na 1600 m kw. będą tam działać Ośrodek dla Wyjątkowych Dzieci (ok. 70 miejsc), który zniknie z dotychczasowej lokalizacji, przedszkole integracyjne oraz centrum kryzysowe dla dzieci niepełnosprawnych, którymi z przyczyn losowych rodzice przez jakiś czas nie będą mogli się zajmować.
Dzieci z chorobą wiecznego głodu nie odczuwają łaknienia do 3 roku życia, a następnie staje się ono bezustanne i nie do wytrzymania. Ta rzadka, genetyczna choroba może prowadzić do śmierci z powodu pęknięcia żołądka. Osoby chore mają niższe napięcie mięśniowe i mogą zjeść jedynie 800 kalorii dziennie. W Polsce jest obecnie ponad 200 stwierdzonych przypadków zachorowania na Zespół Pradera-Williego, na Dolnym Śląsku kilkanaście, a we Wrocławiu - kilka. Ale "Potrafię Pomóc" szacuje liczbę chorych w kraju na ok. tysiąc, bo wielu z nich jest niezdiagnozowanych.
- Pomagamy im przede wszystkim terapią zajęciową, która ma odwrócić ich uwagę od uczucia głodu i dać możliwość integracji z otoczeniem. Szukamy różnych źródeł finansowania. Kompleks będzie funkcjonował w formule państwowego domu opieki - mówi Adam Komar, prezes Fundacji "Potrafię Pomóc" (KRS: 0000303590).
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Volvo zamyka fabrykę autobusów we Wrocławiu. Wszyscy pracownicy zostaną zwolnieni
65149 -
Credit Suisse zamknie biuro we Wrocławiu? Pracuje tutaj 5 tysięcy osób
54306 -
To już nie będzie Galeria Dominikańska, jaką znamy od lat
44949 -
Wrocław: Upadła kawiarnia na Rynku. Lokal stoi pusty
34800 -
Kolejny bar mleczny upadł we Wrocławiu. Działał kilkadziesiąt lat
24728
Najczęściej komentowane
-
Kolejny bar mleczny upadł we Wrocławiu. Działał kilkadziesiąt lat
3 -
Credit Suisse zamknie biuro we Wrocławiu? Pracuje tutaj 5 tysięcy osób
2 -
10 najdroższych domów na sprzedaż pod Wrocławiem. Bez kilku milionów nie podchodź!
1 -
To już nie będzie Galeria Dominikańska, jaką znamy od lat
1 -
Miasto chce sprzedać dawne kasyno oficerskie. Ale uprzedza: stan alarmowy!
1
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert