Wiadomości
We Wrocławiu stanie pomnik Żołnierzy Wyklętych. Ale w innym miejscu niż wcześniej planowano
W środę 6 kwietnia w siedzibie dolnośląskiej "Solidarności" spotkali się członkowie grupy inicjatywnej Komitetu Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych. Przewodzi jej Ryszard Filipowicz - prezes zarządu okręgu dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Zobacz także
- Pomnik miałby powstać na skwerze pomiędzy ulicami Borowską, Dyrekcyjną i Glinianą. W najbliższym czasie opracowana zostanie dokumentacja związana z formalnym zawiązaniem komitetu, z planowaną zbiórką publiczną na budowę pomnika oraz określone zostaną zasady konkursu na jego projekt - zapowiadają przedstawiciele "Solidarności".
W skład grupy inicjatywnej - oprócz Ryszarda Filipowicza - weszli też: Wojciech Błoński, Marcin Garcarz, Krzysztof Grzelczyk, Kazimierz Kimso, Roman Kowalczyk, Jarosław Krauze, Piotr Maryński, Damian Mrozek, Włodzimierz Suleja i Jacek Sutryk.
Przypomnijmy, od jesieni 2012 roku rondo na skrzyżowaniu ulic Zaporoskiej, Gajowickiej i Szczęśliwej nosi nazwę Żołnierzy Wyklętych. Przez dłuższy czas wiele wskazywało na to, że to tam stanie również pomnik Żołnierzy Wyklętych.
Z oficjalnym wnioskiem w tej sprawie wystąpił latem zeszłego roku Piotr Maryński, wrocławski radny Prawa i Sprawiedliwości. Była to konsekwencja dyskusji, do której doszło w trakcie sesji rady miejskiej, przy okazji głosowania nad absolutorium dla Rafała Dutkiewicza za wykonanie budżetu Wrocławia w 2014 roku.
W listopadzie zeszłego roku radny Maryński zwrócił się do prezydenta Wrocławia z prośbą o informację na temat stanu zaawansowania prac nad wnioskiem.
Rajcy odpowiedział wówczas Jacek Sutryk, dyrektor departamentu spraw społecznych w magistracie, który tłumaczył, że z uwagi na zgłoszone oczekiwanie, by projekt pomnika uwzględniał możliwość składania wieńców i kwiatów, prowadzone są analizy dotyczące możliwości udostępnienia ronda osobom odwiedzającym i przyszłej organizacji ruchu pieszego w tym rejonie.
Teraz okazuje się, że pomnik Żołnierzy Wyklętych stanie jednak w innym miejscu.
Tagi: pomnik Żołnierzy Wyklętych, rondo żołnierzy wyklętych, Piotr Maryński, rafał dutkiewicz, rada miejska wrocławia, jacek sutryk, solidarność Wrocław
Zobacz także
Komentarze (4):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Zanim powstała Magnolia Park, była tu rzeźnia. Tak wyglądała
74096 -
Wrocławskie ulice, których już nie ma na mapie
30022 -
Zaginiona na autostradzie A4 kobieta odnalazła się. Nie chce kontaktu z rodziną
20054 -
Wrocławskie osiedla starych ludzi. Tu co trzeci człowiek jest na emeryturze
18946 -
15 wrocławskich kamienic, które wyglądają jak z bajki! Będziecie zachwyceni!
15316
Najczęściej komentowane
-
Korek-gigant na Jagodnie. Ludzie nie mogą wejść do autobusów
5 -
Nadciąga kataklizm. Gdzie jest niż genueński Boris? Najnowsza prognoza i radar na żywo
3 -
Wrocław: "Mrówkowiec" jest jak małe miasteczko. Na dachu powstała nawet... plaża
2 -
Wrocław: W miejscu zburzonej przychodni powstaną mieszkania
1 -
Co ze skrzyżowaniem na Maślicach? To niekończąca się historia
1
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~zed 2016-04-07
01:15:22
Pomnik dla żołnierzy, którzy mordowali kobiety i dzieci?
~canmaan 2016-04-07
04:10:44
Rozumiem ze takie wypowiedzi spotykaja sie z poparciem ze strony wlascicieli tej strony ?
~Sring 2016-04-07
08:01:28
Nie miejmy też - symetrycznie - za złe Ukrainie, gdy stawia pomniki ludziom z OUN-UPA.
Tzw. żołnierze wyklęci to historia tragiczna, niejednoznaczna. Różni ludzie, dobrzy i źli. Jeden z profesorów mający taką przeszłość uczył mnie na studiach. Czasy te, powojenne, nie są do zrozumienia, gdy się w nich nie żyło. Strach, bezradność, nieumiejętność znalezienia się w innym świecie. Mimo wszystko - to był tragiczny margines życia. Ale całe to środowisko PIS-owe, odważni "po", pampersy, wszyscy ci niedouczeni, zakompleksieni, nic ze świata nie rozumieją. Chcą mieć swoją władzę, swoją historię, swoje zwycięstwa, swoje pomniki, swoje bojówki... Historia też i ich oceni, i - zmarginalizuje. Umiejętność życia to nie tylko i nie przede wszystkim nagan w kieszeni, czy maczeta w łapie.
Myślenie, to jest warte polecenia.
~YOGI 2016-04-07
09:10:19
Bezsensowny pomnik zołnierzy uwielbionych przez PISiorków. Wstyd