zamknij

Biznes

We wrocławskiej fabryce Wabco nadal wrze. Pracownicy żądają 500 złotych podwyżki

2015-06-03, Autor: Tomek Matejuk
W zakładzie produkcyjnym koncernu Wabco nadal trwa spór zbiorowy. Związkowcy przeprowadzili w fabryce referendum - ich działania poparli niemal wszyscy pracownicy, którzy za najważniejszy z postulatów uznali żądanie podwyżki w wysokości 500 złotych dla każdej z zatrudnionych tam osób.

Od jakiegoś czasu we wrocławskim zakładzie produkcyjnym koncernu Wabco wrze - związki zawodowe domagają się spełnienia kilkunastu postulatów i grożą strajkiem, jeśli nie zostaną one zrealizowane.

Reklama

 

Chodzi m.in. demontaż monitoringu, uregulowanie zasad pracy w nadgodzinach, urealnienie zarobków, utworzenie komisji etyki, wprowadzenie możliwości korzystania z kart typu MultiSport czy objęcie emerytowanych pracowników systemem opieki medycznej Medicover.

 

Organizacje związkowe w połowie kwietnia weszły w spór zbiorowy z pracodawcą i od tamtego czasu toczą się rokowania. Związkowcy pod koniec maja zorganizowali w zakładzie referendum pracownicze.

 

Wzięło w nim udział ponad tysiąc pracowników. Zdecydowana większość, bo 93,2 procent, poparła działania związków zawodowych prowadzone w ramach sporu zbiorowego.

 

 

Spośród dziesięciu postulatów związkowców, pracownicy za najważniejszy (dla 86,2 proc. osób) uznali żądanie podwyżki wynagrodzenia w wysokości 500 złotych brutto dla każdego pracownika.

 

Za ważne uznali też dokonanie zmian w systemie premiowania (47,6 proc.) i zwiększenie odpisu na Fundusz Świadczeń Socjalnych do poziomu 1271,21 złotych (41,8 proc.).

 

Przypominamy również oświadczenie zarządu Wabco na temat sytuacji w zakładzie:

 

WABCO nie komentuje pogłosek i zasłyszanych informacji dotyczących działalności firmy.

 

WABCO konsekwentnie realizuje politykę inwestycji w rozwój zakładów produkcyjnych, by lepiej służyć swoim klientom na świecie, w tym w Polsce. W ostatnich latach firma zainwestowała ponad 100 mln złotych w budowę centrum badawczo-rozwojowego i drugiej fabryki we Wrocławiu. Dodatkowe inwestycje w budowę nowych linii produkcyjnych, modernizację maszyn i urządzeń oraz rozwój infrastruktury w i wokół zakładu tylko 2014 roku wyniosły ponad 30 mln złotych.

 

Zatrudnienie wśród pracowników bezpośredniej produkcji, jak i w funkcjach globalnych, takich jak Marketing, Finanse, Rozwój Produktu czy Zakupy Strategiczne wzrosło w ciągu ostatnich 5 lat o 40%.

 

WABCO oferuje swoim pracownikom wynagrodzenie i system premiowania odpowiadające warunkom lokalnego rynku, pracę z wykorzystaniem innowacyjnych technologii, międzynarodowe środowisko pracy gwarantujące wymianę wiedzy i rozwój. Jako globalna, odpowiedzialna społecznie firma, WABCO przestrzega lokalnego prawa i regulacji prawa pracy, zapewniając równe traktowanie wszystkim pracownikom.

 

Założony w 1999 roku zakład produkcyjny WABCO we Wrocławiu, jest ważnym węzłem globalnych zasobów WABCO – centrum badawczo-rozwojowym oraz inżynierii produkcji, silnie wspierającym działalność w skali globalnej. Pełni rolę centrum rozwoju nowych technologii, inżynierii produktu oraz kultury Lean w międzynarodowej organizacji WABCO.

 

WABCO Polska zatrudnia około 2000 osób.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~lolo 2015-06-04 09:36:12

  No jak już związki zawodowe się zabawiają, to możecie się spodziewać drodzy pracownicy Wabco, że zakład wyleci z Wrocka ;) Komisja etyki - haha kilka stołeczków dla nowych zwiazkowców - nietykalnych

  1 3
 • ~mdj11 2015-06-04 14:29:56

  Jako pracownik WABCO poparłem wszystkie punkty w referendum. Jestem ZA. Ale ciśnie się pytanie co zrobią i powiedzą związkowcy kiedy Sz. P.Sroka powie NIE, bo ...nie? A może tak powiedzieć, gdyż na jednym ze spotkań z pracownikami powiedziano, że podwyżek wcale [Oni] nie muszą dawać, nic ich do tego nie zmusza. I co wtedy?

  3 0
 • ~Niklot 2015-06-04 16:22:53

  Przecież to normalne, że ci ludzie walczą o kasę. Jeżeli wydajność pracy mają taką samą jak na "zachodzie", to dlaczego mają to robić za 1/3 lub 1/4 tego co zarabiają ci na "zachodzie". Przecież nie są frajerami.
  A ty drogi lolo odwal się od związkow zawodowych, kto wg ciebie ma stawać w obronie interesow załogi? Kowalski lub Nowak z produkcji kontra prezes zarządu? Życzę powodzenia.

  7 0
 • ~UA rulez 2015-06-05 09:58:26

  Zamknąć fabrykę w Polsce i przenieść na wschód!
  Problem się rozwiąże.
  Takie korporacje nie mają żadnego powodu aby funkcjonować w takim grajdole jak Polska.
  Na Ukrainie za połowę tej stawki ludziska będą pracować!

  1 9
 • ~kunia 2015-06-05 18:27:53

  Sytuacja wygląda tak - kwota 500 złoty nie wzięła się z sufitu. Żądanie takiej a nie innej podwyżki przez związkowców prawdopodobnie związane jest z podwyżką 130 euro, którą otrzymali w zeszłym roku wszyscy pracownicy Wabco Hanower. Dlatego więc ludzie z Wabco Polska się buntują, bo nie chcą być gorsi :) Kolejna sprawa - jeżeli Wabco z Wrocławia ma zamiar zwinąć działalność z powodu związków, jak to ktoś tutaj napisał, czy przenieść się na Ukrainę bo taniej, to proszę bardzo - droga wolna i zamiast zawracać ludziom głowę mogą zacząć się zwijać. Byleby Pan Dyrektor też pojechał. Pracy najniższego szczebla (monter), podobnej jak w Wabco, we Wrocławiu nie brakuje, a pewnie jeszcze lepiej płatną da się w miarę szybko znaleźć.

  5 0
 • ~asik 2015-06-06 20:26:34

  Jesteście po prostu beznadziejni. Tylko Polaczki potrafią zniszczyć pracodawcę przez związki zawodowe. Związki to darmozjady, które doprowadzają firmę do ruiny. Dlaczego pracownicy tej czy innej fabryki mają dostawać ogromne podwyżki, multisporty, może jeszcze darmowe obiady, dowóz do wsi swoich pracowników, itp. Co wy powariowaliście wszyscy? Wszystko tylko daj i wyciągacie ręce bo tak i już. W głowach się poprzewracało, tylko czekać aż firma się zawinie, bo polaczek nauczony od komuny że mu się należy. Współczuję pracodawcy że musi swoją energię poświęcać na walkę z darmozjadami, ale jak inwestuje w firmę żebyście mogli mieć pracę do emerytury, to tego już nikt nie dostrzega.Liczy się tylko tu i teraz i daj. Zagłosujcie na Kukiza albo Korwina, rozwalcie system, bo wam się należy

  0 8
 • ~kunia 2015-06-06 21:54:24

  Ha ha ha. Asik - bardzo zabawna wypowiedź, ale weź już nie troluj. Ja rozumiem, że z punktu widzenia pracodawcy najlepiej by było, gdyby to pracownik płacił pracodawcy za wspaniały dar jakim jest możliwość pracy w jego cudnym przedsiębiorstwie. Nie. Sytuacja jednak się zmieniła. Jeśli cokolwiek ma zniszczyć pracodawcę to nie związki, a raczej sfrustrowani ludzie, którzy po jakimś czasie po prostu odchodzą do konkurencji. Zabierają ze sobą wiedzę i doświadczenie. Na ich miejsce przychodzą żółtodzioby, których niedojrzałe i często fatalne decyzje widać na każdym kroku.

  5 0
 • ~xyz 2015-06-08 19:13:08

  " Zdecydowana większość, bo 93,2 procent, poparła działania związków zawodowych prowadzone w ramach sporu zbiorowego."

  Artykuł napisany nierzetelnie. Trzeba dodać, że chodzi o 93,2% pracowników biorących udział w referendum. A jaki % wszystkich pracowników wzięło udział w referendum. 5-10%? I co znaczy "dokonanie zmian w systemie premiowania"? Czy związki przed zorganizowaniem referendum zapoznały załogę ze szczegółami tego postulatu? Otóż tak się składa, że nie zrobili tego. Związkowcy, o co kaman? Czyżbyście działali w myśl idei, że wystarczy rzucić kilka chwytliwych haseł i "ciemny lud to kupi"?

  0 0
 • ~anonymous 2015-06-09 07:44:34

  WABCO Hannover dostał minimum 100 Euro w marcu, dlaczego my mamy nie dostać podwyżki? Jeśli cena benzyny, chleba jest taka jak 300 km dalej? A pracujemy lepiej i efektywniej niż Niemcy?

  3 0
 • ~malps 2015-06-09 19:40:56

  Do ~xyz jestem pracownikiem WABCO i nie wiem gdzie ty pracujesz, że nie masz informacji na referendum. O postulatach można było dokładnie się dowiedzieć co i jak juz miesiąc przed referendum. Dobra niech będzie, że ja jestem w zwiazkach i miałem informację na mailu i informację smsem, ale z tego co wiem to już oddawana na tablicach związkowych można było uzyskać pełną informację. A na przyszłość polecam stronę http://www.zwiazekzawodowywabco.pl/ i zakładkę aktualności.

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy wrocławski maraton powinien odbywać się w centrum miasta, czy na jego obrzeżach?

Oddanych głosów: 197