Biznes
Wiceprezes Mennicy Wrocławskiej: Polacy rozkochali się w złocie
Wrocławski dystrybutor złota rozwija się prężnie. Działa od marca, a 2011 r. zakończy z około 70 mln złotych przychodu – ten wynik to przede wszystkim efekt znakomitej koniunktury na żółty kruszec.
- 95 proc. naszych przychodów pochodzi ze sprzedaży sztabek złota i monet bulionowych. Proporcje pomiędzy popytem na jedne i drugie rozkładają się mniej więcej po połowie. Jeśli chodzi o monety, największą popularnością wśród inwestorów cieszy się Kanadyjski Liść Klonowy, południowoafrykański Krugerrand i austriaccy Wiedeńscy Filharmonicy – tłumaczy Piotr Wojda, wiceprezes Mennicy Wrocławskiej.
Zdaniem eksperta od rynku złota, teraz jest najlepszy czas dla wszystkich, którzy myślą o inwestowaniu w ten kruszec.
- Złoto ma przed sobą bardzo dobre perspektywy. Słabe fundamenty światowej gospodarki, wysoki poziom zadłużenia państw, ekspansywna polityka kredytowa czy stałe powiększanie bazy monetarnej powodują, że żółty kruszec będzie drożał – mówi Wojda.
Przedstawiciel Mennicy rozwiewa też ewentualne obawy, że wysokie ceny kruszcu spowodowane są spekulacjami:
- Niektórzy twierdzą, że rekordowe ceny złota to efekt bańki spekulacyjnej. To nieprawda, można to zweryfikować za pomocą wielu metod. Jedną z nich jest tzw. wskaźnik Z. Dzięki niemu wiemy, że opinie o bańce są przedwczesne i podyktowane emocjami.
Popyt na złoto cały czas rośnie. Również w naszym kraju, pomimo tego, że nie należy on do potentatów pod względem posiadanych zasobów kruszcu.
- Polacy się w nim rozkochali. Nabywania złota stało się swego rodzaju manifestem politycznym, sprzeciwem wobec prowadzonej przez wiele państw polityki monetarnej i mechanizmów rządzących m.in. strefą Euro, która moim zdaniem w obecnym kształcie nie przetrwa – podkreśla Piotr Wojda.
Historyczna Mennica Wrocławska przez blisko 1000 lat biła monety z metali szlachetnych. Zaczęła działać na początku XI wieku, w okresie rozbicia dzielnicowego należała do dynastii Piastów (monety miały wybity wizerunek św. Jana Chrzciciela), a za czasów przejścia księstwa pod panowanie czeskie (w XIV w.) emitowała wrocławskie halerze.
W okresie panowania Habsburgów na Śląsku (od XVI w.) w mennicy bito m.in. dukaty, talary oraz guldeny. Koniec działalności mennicy przypadł na lata czterdzieste XIX w.
Tradycję postanowili wskrzesić wrocławscy przedsiębiorcy.
- Nazwa Mennicy Wrocławskiej nie była prawnie przyporządkowana. My, jako grupa pasjonatów, postanowiliśmy nawiązać do historii i tradycji tej instytucji. Siedzibę mamy we Wrocławiu, ale oprócz tego posiadamy oddziały w Warszawie, Lublinie, Białymstoku i Krakowie. A w przyszłym roku planujemy zwiększenie ich liczby do 12 – opowiada Piotr Wojda.
Plany są bardzo ambitne i nie ograniczają się jedynie do sprzedaży złota przez internet i w oddziałach Mennicy.
- Jednocześnie budujemy dodatkowe kanały dystrybucji. Nasze sztabki i monety można nabyć np. w ponad 50 oddziałach Alior Banku – dodaje wiceprezes spółki.
Właścicielem ponad 50 proc. akcji Mennicy Wrocławskiej jest Grupa Trinity, pozostałe udziały należą do czterech członków zarządu.
Zobacz także
Zobacz także
Komentarze (6):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Wrocław: Cukiernia Wolak przy Legnickiej zamknięta po 46 latach
6783 -
10 największych pracodawców we Wrocławiu i okolicy - tu warto pracować? Praca we Wrocławiu na coraz lepszych warunkach?
6029 -
Znana sieć marketów spożywczych wycofuje się z Polski. Sklepy we Wrocławiu na sprzedaż
4567 -
Benzyna we Wrocławiu już za mniej niż 6 złotych
2686 -
Pepco wycofuje ze sklepów artykuł dla dzieci. Może być szkodliwy
1200
Najczęściej komentowane
-
Wrocław: Cukiernia Wolak przy Legnickiej zamknięta po 46 latach
2 -
GIS wycofuje popularny boczek. Wydano ostrzeżenie
0 -
Znana sieć marketów spożywczych wycofuje się z Polski. Sklepy we Wrocławiu na sprzedaż
0 -
10 największych pracodawców we Wrocławiu i okolicy - tu warto pracować? Praca we Wrocławiu na coraz lepszych warunkach?
0 -
Pepco wycofuje ze sklepów artykuł dla dzieci. Może być szkodliwy
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~ 2011-12-02
08:17:58
niech ten cienias zrobi cos zeby polowa biletomatow przestala miec ciagle awarie
~APi 2011-12-02
13:46:30
biletami zajmuje się Mennica Polska, Mennica Wrocławska to zupełnie co innego
~razor 2011-12-05
13:51:23
phii... myslalem ze to prawdziwa mennica ktore bije tez wlasne monety, tak jak to robi mennica płocka -
no niestety zajmuje sie ona tylko i wylacznie dystrubucja monet nie produkowanych przez nich .
~cudak 2011-12-06
21:22:54
mennica w/w niby bije, ale ze złomu srebra skupowanego na allegro i ponoć granulatu z kghm i by zrobili ci sztabke uncjową (31,1 gram), musisz dać 35 gr (he zostaje im 2-3 gr) i zapłacić rzecz jasna 23-25 zł (jakoś tak), tak działa większość "mennic" polecam srebrną mennicę, jak dla mnie najbardziej ucziwa
~cudak 2011-12-06
21:28:29
i zmiencie zdjecie z tymi 2zł!!! to nie złoto to zwykły golden nordik czyli CuAl5Zn5Sn1 , a nie Au, nie róbcie obciachu!!!
~wrocławianiN 2011-12-07
11:58:20
Fotografia żółtych miedzianych 2-złotóek kompletnie tu nie pasuje. Wręcz psuje image Mennicy Wrocławskiej budząc błędne skojarzenia.