Wiadomości
Wiceprezydent Wrocławia: sprawa dawnego budynku farmacji nigdy nie była przedmiotem napięć
Zobacz także
Gmach dawnej farmacji, o powierzchni niemal 3,5 tys. metrów kwadratowych, pierwotnie wyceniano na ponad 10 mln złotych. Później cena sukcesywnie spadała, aż ostatecznie budynek udało się sprzedać w kwietniu 2013 roku.
Za nieco ponad 5 mln złotych kupiła go Terra Contor Polska - spółka z kapitałem niemieckim, obsługiwana przez grupę JP Weber, świadczącą jej doradztwo inwestycyjne i bieżące wsparcie operacyjne.
Nowy inwestor bierze pod uwagę stworzenie tam biur albo hotelu. Aby jednak mógł to zrobić, konieczne jest uchwalenie nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca. Uchwałę o przystąpieniu do jego sporządzania podjęli miejscy radni w kwietniu zeszłego roku.
Nowy plan zagospodarowania dla rejonu ulicy Grodzkiej, Szewskiej i hr. Fredry miał został uchwalony na wrześniowej sesji rady miejskiej. Tak się jednak nie stało - uchwała w ostatniej chwili została wycofana z porządku obrad.
Nie spodobało się to Mirosławie Stachowiak-Różeckiej, przewodniczącej klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Wystosowała ona list otwarty w tej sprawie do prezydenta Rafała Dutkiewicza.
Teraz z kolei oświadczenie w sprawie uchwały dotyczącej przyjęcia nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dawnego budynku farmacji wydał wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl. Oto jego treść:
Szanowni Państwo,
w związku z wątpliwościami jakie pojawiły się w sprawie projektu uchwały, dotyczącej przyjęcia nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Grodzkiej (dawnego budynku farmacji) przedstawiam dane faktograficzne, które wyjaśnią tok postępowania dotyczącego nieruchomości przy ul. Grodzkiej 9
1. Uniwersytet Medyczny w marcu 2007 roku złożył wniosek o przystąpienie do sporządzenia planu lub zmiany planów miejscowych, który obejmował 78 działek geodezyjnych. Władze uczelni nie wskazały kolejności nieruchomości, wobec których plan miałby zostać zmieniony bądź sporządzony, miasto czekało więc na decyzję Uniwersytetu. Decyzja o przystąpieniu do zmian w planie nie została podjęta, o czym władze uczelni zostały powiadomione na piśmie. Władze uczelni nigdy nie wróciły do tego tematu.
2. W kwietniu 2013 roku władze Uniwersytetu podjęły autonomiczną decyzję o sprzedaży budynku farmacji. Budynek został kupiony przez inwestora, który według informacji płynącej od władz Uniwersytetu Medycznego, jako jedyny był zainteresowany nabyciem kamienicy.
3. W lipcu 2013 roku nowy właściciel budynku wystąpił z wnioskiem o zmianę planu miejscowego (rozszerzenie o funkcję usługowo-biurową).
4. Wniosek pozytywnie został zaopiniowany przez Komisję Architektury i Rozwoju Przestrzennego Rady Miejskiej
5. W kwietniu 2014 podjęta została uchwała Rady Miejskiej Wrocławia (nr LVI/1 466/14) w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic Grodzkiej, Szewskiej i Aleksandra hr. Fredry we Wrocławiu. Rada Miejska przyjęła tę uchwałę 30 głosami „za” i 1 „wstrzymującym się” .
W czasie sesji Rady Miejskiej radni zostali poinformowani, o tym że budynek Uniwersytetu Medycznego przy ul. Grodzkiej 9 został sprzedany przez uczelnię prywatnemu inwestorowi, który wnioskuje o zmianę planu (między innymi na biura).
W uzasadnieniu do projektu uchwały wszyscy radni mogli również przeczytać, że celem planu jest poszerzenie w tym rejonie Starego Miasta pakietu usług, które wzbogacą istniejącą infrastrukturę funkcjonalną, a nowe rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne mogą stać się dodatkowym impulsem do rewitalizacji istniejącego obiektu.
6. We wrześniu 2015 projekt uchwały w sprawie przyjęcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Grodzkiej został wycofany z porządku sesji RM, wobec braku pozytywnej opinii Komisji Architektury i Rozwoju Przestrzennego Rady Miejskiej.
Władze Wrocławia uznały, że można było skierować uchwałę do przegłosowania, mimo negatywnej opinii komisji wiodącej, ale nigdy dotąd taka sytuacja nie miała miejsca. Stąd wycofanie projektu uchwały z porządku obrad.
Teraz nastąpi ponowna dyskusja w komisjach i klubach Rady Miejskiej, tak by omówić wszystkie okoliczności związane z uchwałą.
Podkreślam, że opisywana sprawa nigdy nie była przedmiotem jakichkolwiek napięć w długoletniej współpracy między miastem Wrocław i Uniwersytetem Medycznym.
Wszystkie powyższe działania są zgodne z Ustawą o Planowaniu i Zagospodarowaniu Przestrzennym z dnia 27 marca 2003 r.
Adam Grehl
Wiceprezydent Wrocławia
Tagi: adam grehl, budynek farmacji Wrocław, uniwersytet medyczny wrocław, Mirosława Stachowiak-Różecka, budynek przy ulicy Grodzkiej, JP Weber, rada miejska wrocławia
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Odnalazł się 15-letni Adrian, który widziany był ostatnio we Wroclavii
38241 -
10 osiedli we Wrocławiu z niezwykłą historią
37273 -
Wrocław: Atak szczurów w samym centrum miasta. "To bestyjki"
31550 -
Seryjna złodziejka w Rossmannie. Zobacz, jaki miała sposób
28647 -
Wrocław: Arkady Wrocławskie zostaną zamknięte. Właściciel sprzedaje budynek
28437
Najczęściej komentowane
-
We Wrocławiu jedna lista się nie sprawdziła. Ani dwie
4 -
Wrocław: Mieszkańcy informują o piratach drogowych. Gdzie jeżdżą za szybko?
4 -
Gigantyczny korek na Wschodniej Obwodnicy Wrocławia
3 -
Zmiana czasu na letni już w ten weekend. W tym roku zegarki przestawiamy wyjątkowo szybko
3 -
Wrocław: Obok średniowiecznej warowni stanęły toalety toi toi. Miasto się tłumaczy
3
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert