zamknij

Wiadomości

Większość wrocławian jest za budową mostu Wschodniego i alei Wielkiej Wyspy [LIST]

2013-05-23, Autor: red
Nie milknie dyskusja dotycząca budowy mostu Wschodniego i alei Wielkiej Wyspy. Przeprawa, która ma połączyć ulicę Krakowską i aleję Armii Krajowej z ulicą Mickiewicza od początku wzbudza kontrowersje a projekt jest blokowany przez część mieszkańców rejonu wokół Hali Stulecia. Zdaniem innych inwestycja jest niezbędna i większość wrocławian ją popiera.

Reklama

Ten list jest wyrazem sprzeciwu wobec wieloletniej, antyspołecznej działalności stowarzyszenia Akcja Park Szczytnicki, polegającej na torpedowaniu inwestycji, która ułatwi życie tysiącom wrocławian. Chodzi oczywiście o most Wschodni, który połączy ul. Krakowską z Biskupinem i dalej z tzw. aleją Wielkiej Wyspy, czyli drogą łączącą się z ul. Mickiewicza. Akcja Park Szczytnicki postawiła sobie za cel nie dopuścić do powstania tej arterii.

 

 

Na Wielkiej Wyspie mieszka ok. 22 tys. mieszkańców, ale grupa kilkudziesięciu osób, nie mających żadnej legitymacji społecznej, rości sobie prawa do wypowiadania się w ich imieniu. Co więcej roszczą sobie prawa do decydowania o losach inwestycji kluczowej nie tylko dla całego Wrocławia, ale również mieszkańców aglomeracji, którzy codziennie przebijają się przez całe miasto, żeby dotrzeć do pracy.

 

Tym listem chcemy pokazać, że większość wrocławian jest za budową przeprawy. Po umieszczeniu naszego protestu na portalu społecznościowym Facebook w zaledwie dwa dni zdobyliśmy poparcie ponad 1700 osób, i cały czas dołączają nowi. Również sonda umieszczona na łamach serwisu internetowego gazeta.pl, w której udział wzięło 12 tys. osób, pokazała skalę poparcia dla inwestycji. Oczywiście przeciwnicy przeprawy zapewne będą krzyczeć, że nawet takie liczby nie są miarodajne, a prawda jest po ich stronie. Problem w tym, że za grupą tych kilkunastu osób kryją się ich partykularne interesy i żaden z nich nie jest w stanie udowodnić, że reprezentuje większość sprzeciwiającą się inwestycji. Powód tej sytuacji jest prosty: po prostu nie ma takiej większości.

 

Łukasz Szymanowicz

 

Inicjatywa Przyjazny Wrocław

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~wrocławianiN 2013-05-23
  11:05:37

  10 0

  Bez torowisk tramwajowych ( a przynajmniej bez nwydzielonego pasa dla nich nawetr jeśli nie powstaną od razu) zbudowanie mostu będzie tylko sukcesem połowicznym. Poza tym most powinien mieć po dwa pasy ruchu w kazdym kierunku plus chodniki i plus ścieżki rowerowe.

 • ~Paoli 2013-05-23
  11:25:18

  0 22

  Problem polega na tym, że wszyscy ciągle wierzą, że budowanie dróg pomoże i usprawni komunikację w mieście. Przykłady rozwijających się dobrze miast z innych krajów pokazują, że tak nie jest! Ile dróg byśmy nie wybudowali będzie zawsze za mało, a budując je czasem coś tracimy (przyrodę, przyjazne miejsca) w mieście w którym chce się przebywać a nie tylko przejechać. Miasto MUSI stawiać na czystą, sprawną i wygodną komunikację miejską. Tymczasem w naszym mieście MPK to dramat! I to jest rzeczywisty problem na który powinny pójść fundusze. Miasto ma być dla ludzi, dla rowerów do mieszkania a nie dla samochodów, kosztem jednych na dodatek z niewielu przyjaznych i zielonych dzielnic Wrocławia.

 • ~Przjazny Wrocław 2013-05-23
  11:29:25

  1 0

  Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/489932381069518/

 • ~ 2013-05-23
  12:16:10

  7 0

  @Paoli zgadzam się z zasadą, że więcej dróg to więcej samochodów a nie rozwiązań, ale patrzenie na tę zasadę bez refleksji jest konserwatywnym ekstremizmem i nie prowadzi do rozwiązań. Rozwiązaniem jest ograniczenie dostępu samochodom do dróg w centrum miasta i wewnątrz osiedli a zamiast tego wprowadzenie systemu obwodnic ( a ta inwestycja jest właśnie wyprowadzeniem ruchu samochodowego poza obręb śródmiejski - obwodnica śródmiejska), parkingów strategicznych i sprawnego transportu publicznego (rowery miejskie i autobus lub tramwaj co 5 minut).

 • ~Paoli 2013-05-23
  13:02:43

  0 1

  Grzegorz, chyba jesteś jedynym, który zrozumiał mój post. Ja nie twierdzę, że ten most nie jest potrzebny, żeby było jasne. Chodzi mi o całościową filozofię miasta. Zgadzam się,że wyprowadzenie z centrum ruchu samochodowego jest jedyną alternatywą, ale nie jestem pewna czy ten most w tym pomoże, Krakowska będzie bardzo zatłoczona i Mickiewicza (o ile to możliwe bu już jest strasznie) jeszcze bardziej. Ludzie wyprowadzając się na suburbia nie mają innej alternatywy komunikacyjnej jak samochód. Ludzie mieszkający w mieście nigdy z samochodu nie zrezygnują, jeżeli tramwajem i autobusem będzie się w inne dzielnice miasta jechało dwa trzy razy dłużej, a nie daj boże po drodze przesiadka. Dlaczego więc nie budować nowych nitek tramwajowych czy autobusowych, zamiast polepszać to od czego chcemy się odwrócić w perspektywie?
  ps. dlaczego nie ma na tym moście, skoro i tak się go buduje, ścieżki rowerowej?

 • ~rs 2013-05-23
  13:04:30

  14 0

  jakos powstało AOW i sie nie korkuje a w mieście lżej ;) Wrocław to nie LOS Angeles z 25 milionami mieszkańców i taką samą liczba aut, nawet do miliona nam parę ładnych lat brakuje, więc argument o korkowaniu jest nie na miejscu, każda nowa przeprawa przez Odrę polepszy sytuację na drogach

 • ~wrorafa 2013-05-23
  15:37:35

  0 0

  Zagdzam sie z Paoli, że budowanie dróg nie rozwiązuje problemu. Ale można by pomyśłeć, zeby na tej przeprawie skorzystała komunikacja miejska, piesi i rowerzyści, kosztem samochodów. Doskonała okazja.

 • ~xenomorf 2013-05-23
  18:33:07

  7 0

  Żaden sprzeciw ani listy przeciwne APS nic nie dadzą. Już dawno pieniacze z APS głosem oszołoma Wysoczańskiego powiedzieli, że nawet jak przegrają wszystkie sprawy, że nawet jak zostaną wyjaśnione wszelkie kwestie i wydane wszystkie pozwolenia, to ONI nie dopuszcza do tej budowy.

 • ~xyz 2013-05-23
  20:39:32

  8 0

  @paoli Krakowska już się korkuje bo ludzie pracujący na Opolskiej żeby dojechać na Biskupin albo Psie Pole muszą jechać przez plac Grunwaldzki. Aut przybywa i tego nie zmienicie swoimi zachciankami. Może trzeba pomyśleć o wstrzymaniu wydawania praw jazdy w takim razie? Dobra, nie budujmy mostu i obwodnicy przez Wielką Wyspę ale w takim razie nie remontujmy też ulicy Skłodowskiej-Curie. Bo po co ułatwiać życie kierowcom i zachęcać ich do jazdy. Lepiej zniechęcać ich dziurawą nawierzchnią a najlepiej wydzielić tam jeszcze torowisko zgodnie z polityką uszczęśliwiania kierowców komunikacją zbiorową!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy podoba Ci się projekt Muzeum Książąt Lubomirskich?
Oddanych głosów: 115