Wielki sukces Andrzeja Lebiediewa. Łotysz został mistrzem Europy!

2017-10-17, Autor: prochu

Żużlowiec Betard Sparty Wrocław Andrzej Lebiediew wywalczył złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Europy. Łotysz w czwartym finale cyklu był drugi - zaraz za Krzysztofem Kasprzakiem - ale w klasyfikacji generalnej okazał się bezkonkurencyjny. Trzecie miejsce w mistrzostwach zajął inny z wrocławian, Vaclav Milik.

Lebiediew przed ostatnim turniejem miał cztery "oczka" przewagi nad drugim Milikiem, a złoty medal przypieczętował już po rundzie zasadniczej. Zawodnik Betard Sparty wygrał dwudziesty bieg i mógł rozpocząć świętowanie największego sukcesu w swojej karierze i jednego z największych w dziejach łotewskiego speedwaya. Vaclav Milik natomiast nie dojechał do finału, bo został wykluczony w biegu barażowym, ale i to dało mu krążek - brązowy. Wrocławian przedzielił Rosjanin Artiom Łaguta. Dodajmy jeszcze, że rezerwowym w tym turnieju był Oskar Bober, ale nie miał okazji wyjechać na tor.

W miniony weekend startowali jeszcze Maciej Janowski, wspomniany już Bober i powracający po kontuzji nadgarstka Przemysław Liszka. "Magic" oczekując na Grand Prix Australii wybrał się do Krosna na turniej Friendship Speedway Trophy, na którym zbierano środki na pomoc kontuzjowanym żużlowcom. Wrocławianin w pięciu biegach zgromadził czternaście "oczek", wygrał rundę zasadniczą, ale problemy zdrowotne uniemożliwiły mu start w finale, więc został sklasyfikowany na czwartym miejscu (3,2,3,3,3,ns). Liszka natomiast startował w Gorzowie Wielkopolskim w kolejnym turnieju Pucharu MACEC. W pierwszych dwóch startach nie zdobył punktów, ale następnie dopasował się do toru i wygrał trzy kolejne gonitwy. Ostatecznie z dziewięcioma oczkami (0,d,3,3,3) zajął piąte miejsce. Z kolei Oskar Bober wziął udział w memoriale Krystiana Rempały w Tarnowie, gdzie zajął piąte miejsce z dorobkiem 10 punktów (1,3,1,2,3)