Wiadomości
Wielki weekend otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury. Co warto zobaczyć? [KOMPENDIUM]
Kultura opanuje przestrzeń miejską – wejdzie do galerii handlowych, na dworce, a nawet do szpitali. Wyspa Słodowa zamieni się w wyspę ognia, a Nowy Targ opanują foodtracki i pełen kultury namiot sferyczny.
Zobacz także
Oficjalnym rozpoczęciem roku ESK we Wrocławiu będzie niedzielne „Przebudzenie” - spektakularny pochód Czterech Duchów Wrocławia z widowiskowym finałem w Rynku. W trakcie Ceremonii Otwarcia wystąpią tymczasowe zmiany w komunikacji miejskiej i ruchu kołowym, a także zmiany w poruszaniu się po Rynku.
Wrocław przez trzy dni wypełniony będzie kulturą. W sobotę w Muzeum Narodowym swoją premierę mieć będzie łączący malarstwo, literaturę, muzykę i teatr projekt „Muzeum Marzeń” z udziałem m.in. Bartosza Porczyka i Jacka Dehnela oraz wernisaż wystawy poświęconej najważniejszej europejskiej nagrodzie w dziedzinie architektury – „Mies van der Rohe Award” (Muzeum Architektury we Wrocławiu).
W ramach projektu „Dźwięki Wrocławia” kultura wejdzie do galerii handlowych, muzeów, szpitali i dworców, gdzie będzie można oglądać występy aktorów, muzyków, cyrkowców i performerów oraz zdobyć Mapy Wydarzeń. W centrum miasta pojawi się 15 infopunktów ESK Wrocław 2016, dzięki którym będzie można poznać program Weekendu, rozgrzać przy płomieniach koksownika i napić ciepłej herbaty.
W tych dniach plac Nowy Targ zamieni się w centrum rozrywki – działać będzie namiot SFERA z programem bogatym w koncerty, warsztaty i projekcje filmów. Odbędzie się tam również Festiwal Food Trucków - Kultura Smaków.
Na piątek i sobotę Wyspa Słodowa zmieni się w Płonącą Wyspę. Wrocławianie obejrzą tam spektakle ognia w reżyserii Anety Zwierzyńskiej, których dopełnieniem będą pokazy pirotechniczne, dymne oraz płonące instalacje artystyczne.
Z kolei na gmachu Narodowego Forum Muzyki będzie można w tych dniach zobaczyć plenerowe pokazy multimedialne (videomapping).
Mapy wydarzeń, Gazeta ESK i Centrum Informacyjne Barbara
Dla wszystkich uczestników Weekendu Otwarcia organizatorzy przygotowali specjalny przewodnik – Mapy Wydarzeń. Mapy (w języku polskim, angielskim i niemieckim) dostępne są na stronie internetowej, w Centrum Informacyjnym Weekendu Otwarcia - Barbara przy ul. Świdnickiej 8c, w 15 infopunktach w Rynku („Wrocław Rozgrzewa”) oraz we wszystkich lokalizacjach „Dźwięków Wrocławia”. Mapę znaleźć można także w pubach, barach i restauracjach.
W tych samych miejscach dostępne będzie również pierwsze wydanie kwartalnika ESK Wrocław2016. Na czas Weekendu Otwarcia Barbara stanie się głównym centrum dowodzenia. Każdy, kto odwiedzi infopunkt przy Świdnickiej, będzie mógł skorzystać z bogatego i smacznego menu bistro oraz dowiedzieć się wszystkiego na temat ESK, a na wielkoformatowej mapie sprawdzić lokalizacje wydarzeń i trasy pochodów Czterech Duchów Wrocławia.
Niedziela z „Przebudzeniem”
W niedzielę 17 stycznia odbędzie się finał Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
- Pomóżcie nam opowiedzieć historię miasta! Nasze wspólne uczestnictwo w pochodzie otwierającym Europejską Stolicę Kultury sprawi, że „Przebudzenie” Wrocławia stanie się wydarzeniem na skalę Europy – zaprasza Chris Baldwin, twórca i reżyser wydarzenia.
Weź dzwoneczek, Mapę Wydarzeń i dołącz do pochodu
Ceremonia Otwarcia „Przebudzenie” rozpocznie się w niedzielę, 17 stycznia, o godz. 16:00. Pochody Duchów (Innowacji, Odbudowy, Powodzi i Wielu Wyznań) wyruszą równocześnie z czterech miejsc: z zajezdni tramwajowej „Dąbie”, zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej, zajezdni „Popowice” i z Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Lądowych przy ul. Czajkowskiego.
Aby wziąć udział w pochodzie, wystarczy w dowolnym momencie dołączyć do przemarszu – każdy przystanek trasy to osobne wydarzenie artystyczne. Na trasach rozdawane będą peleryny w kolorze danego pochodu tak, by każdy mógł stać się jego częścią.
Organizatorzy zachęcają, aby na pochody zabrać ze sobą dzwoneczki.
- Idąc, będziemy razem budzić Europę. Dołączcie do nas w niedzielę. Chcemy, żeby nas było więcej, żebyśmy aktywniej i częściej brali udział w przedsięwzięciach kulturalnych – zachęca Krzysztof Maj, dyrektor generalny ESK Wrocław 2016.
Organizacja finału „Przebudzenia” w Rynku
Kiedy około godz. 18.30 pochody spotkają się w Rynku, nastąpi spektakularny finał z udziałem wielotysięcznej publiczności. Podobnie jak podczas imprezy sylwestrowej, część Rynku zostanie wygrodzona, a wejścia czynne od godz. 16.00 będą znajdować się w trzech lokalizacjach: ul. Mikołaja – ul. Odrzańska, ul. Świdnicka – ul. Oławska oraz ul. Kuźnicza – ul. Wita Stwosza. Organizatorzy wydzielili także specjalny sektor dla osób niepełnosprawnych znajdujący się w pobliżu sceny głównej.
Finał będzie można oglądać również na specjalnych telebimach umiejscowionych w siedmiu lokalizacjach wokół Rynku, tj. na placu pod Kościołem Garnizonowym, na placu przed NFM, na placu przy skrzyżowaniu ulic Kotlarskiej i Kuźniczej, placu Nowy Targ, na ul. Świdnickiej w kierunku wejścia do Rynku, na placu przed Kościołem Św. Magdaleny oraz na Placu Solnym. Zaplanowana została także projekcja wydarzenia wyświetlana na fasadach kamienic.
Nad bezpieczeństwem uczestników Ceremonii Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury będą czuwać wrocławscy policjanci, strażacy, strażnicy miejscy oraz profesjonalna firma ochroniarska. Pod kątem medycznym impreza będzie zabezpieczona przez Wrocławskie Pogotowie Ratunkowe.
Komunikacja w mieście
Podczas niedzielnych pochodów należy spodziewać się zmian w ruchu samochodowym oraz zmian w rozkładach tramwajów i autobusów. Zmiany w rozkładzie komunikacji miejskiej potrwają w niedzielę w godzinach od 16.00 do 19.30.
– Będziemy szeroko informować pasażerów o tym, co się będzie działo w komunikacji miejskiej w związku z Weekendem Otwarcia. Informacje pojawiają się na tablicach przystankowych DIP, ekranach multimedialnych w pojazdach, stronie www.pasazer.mpk.wroc.pl oraz w mediach społecznościowych. Jeśli ktoś planuje korzystać z komunikacji miejskiej w niedzielę, może także zasięgnąć szczegółowych informacji w naszym Biurze Obsługi Pasażera MPK – informuje Agnieszka Korzeniowska, rzecznik prasowy MPK.
Dodatkowo dla wszystkich pasażerów w dniach 15-17 stycznia w godz. 7.00-21.00 uruchomiony zostanie specjalny dyżur infolinii MPK pod numerami telefonów: 71 321 – 72- 71; 71 321- 72-70 oraz 71 325 - 08 – 89.
17 stycznia zostaną także uruchomione dwie dodatkowe linie specjalne T2 (linia tramwajowa relacji Galeria Dominikańska – Pilczyce) oraz S3 (linia autobusowa relacji Galeria dominikańska – Psie Pole Rondo Lotników Polskich), które będą kursowały od godz. 19.30 do godz. 22.00 z częstotliwością co 15 minut.
Z tymczasowymi utrudnieniami na trasach przejścia niedzielnego przemarszu muszą liczyć się także kierowcy.
- Zabezpieczenie pochodów duchów w trakcie przejścia przez miasto jest związane z czasowym ograniczeniem ruchu kołowego na poszczególnych ulicach, również tych poprzecznych – informuje Małgorzata Szafran, rzecznik prasowy miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
- Wyłączenia w ruchu będą dynamiczne, jest to podobny model jak w przypadku zgromadzeń publicznych typu przemarsz, przejazd rowerowy przez miasto. Bezpośrednio po opuszczeniu skrzyżowania przez pochód nastąpi przywrócenie obowiązującej organizacji ruchu – dodaje Małgorzata Szafran.
Dla wszystkich, którzy w niedzielę 17 stycznia zdecydują się na przyjazd do centrum samochodem, dostępne będą dwa parkingi podziemne pod Narodowym Forum Muzyki oraz na pl. Nowy Targ. Wokół Rynku pojawią się ograniczenia w ruchu samochodowym oraz zostaną zamknięte parkingi.
Tagi: ESK 2016, Europejska Stolica Kultury 2016, weekend otwarcia ESK, przebudzenie, otwarcie Europejskiej Stolicy Kultury, chris baldwin, Krzysztof Maj, weekend otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Powódź 2024. Udało się! Koniec alarmu na Odrze we Wrocławiu! RELACJA NA ŻYWO
724267 -
Miejsca we Wrocławiu zagrożone powodzią. Gdzie mogą wylać rzeki?
148768 -
Odra pod Wrocławiem może być najwyższa w historii
46250 -
Dolny Śląsk: Alarm na rzekach już w 45 miejscach. Błyskawicznie przybywa wody! [AKTUALNY STAN RZEK]
44893 -
15 wrocławskich kamienic, które wyglądają jak z bajki! Oczarują Cię!
18562
Najczęściej komentowane
-
Wrocław: Odcinkowy pomiar prędkości na AOW. Oto stawki mandatów
7 -
Powódź 2024. Udało się! Koniec alarmu na Odrze we Wrocławiu! RELACJA NA ŻYWO
6 -
Wrocław: Policja wystawia mandaty kierowcom, którzy chcieli uchronić auta przed powodzią
6 -
Miejsca we Wrocławiu zagrożone powodzią. Gdzie mogą wylać rzeki?
5 -
Tak się buduje buspas na Jagodno. Zdjęcia z lotu ptaka
3
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert