Wiadomości
Wiemy, na co miasto wyda pieniądze w 2014. Aleja Wielkiej Wyspy, obwodnica Leśnicy, Racławicka...
Jest już gotowy dokument "Założenia polityki społeczno-gospodarczej Wrocławia na 2014 rok". W czwartek, podczas sesji Rady Miejskiej zajmą się nim rajcy, a potem na jego podstawie powstanie przyszłoroczny budżet miasta.
Zobacz także
- W 2014 roku władze Wrocławia nie będą rozpoczynały wielkich infrastrukturalnych przedsięwzięć – nacisk w pozyskaniu funduszy unijnych położony zostanie na sferę mniejszych przedsięwzięć, ale znacznie poprawiających jakość życia - podkreślają urzędnicy.
Jako przykłady podana jest m.in. kontynuacja programu rewitalizacji kamienic czy program poprawy stanu technicznego infrastruktury drogowej, skupiający się na naprawach i remontach ulic, chodników a także modernizacja obiektów inżynierskich i torowisk.
- Wyjątek stanowi kontynuacja kompleksowej i trwającej już kilka lat przebudowy układu komunikacyjnego miasta. Czekają nas prace nad kolejnym fragmentem obwodnicy śródmiejskiej, w postaci alei Wielkiej Wyspy oraz budowa obwodnicy Leśnicy i rozbudowa ul. Skłodowskiej–Curie. Działania te to konsekwentnie realizowana polityka mobilności (w 2013 roku spisana w postaci dokumentu Wrocławska Polityka Mobilności). Innymi jej przejawami są dalsze działania w ramach programu rowerowego. Symptomatyczny jest fakt, że program rowerowy startował z pozycji sportowo-rekreacyjnej natomiast teraz przesuwa się do kategorii ważnego składnika komunikacji w mieście - czytamy w dokumencie.
Dla urzędników nadal priotytetem będą przygotowania do dwóch dużych imprez: Europiejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku i Igrzysk Sportów Nieolimpijskich rok później. Ważne ma być też budowanie innowacyjnej gospodarki i poprawa jakości życia mieszkańców.
Wśród najważniejszych zadań na przyszły rok znalazła się już wspomniana budowa obwodnicy Leśnicy, która jednak wciąż stoi pod dużym znakiem zapytania.
Są też Nowe Żerniki, czyli modelowe osiedle, które ma stać się wizytówką Wrocławia podczas ESK 2016. Na przyszły rok urzędnicy
zaplanowali opracowanie dokumentacji w zakresie włączenia Trasy Targowej w ul. Kosmonautów, odwodnienia terenu osiedla, dróg wraz ze strefowaniem sieci, oświetlenia i MTKK oraz kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej.
Nie zabrakło też dokończenia budowy Narodowego Forum Muzyki - przypomnijmy, że na razie wciąż nie udało się wybrać firmy, która inwestycję doprowadzi do finiszu.
Miasto zabierze się również za stworzenie muzeum w zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej. Hala zajezdni zostanie przebudowana i rozbudowana o poziom -1, powstanie droga dojazdowa i parkingi, a budynek biurowy również ulegnie przebudowie.
W przyszłym roku ma ruszyć wreszcie budowa Alei Wielkiej Wyspy, rozpocznie się również przebudowa ul. Skłodowskiej-Curie na odcinku od ul. Norwida do mostu Zwierzynieckiego, ale na remont samej przeprawy przyjdzie nam jeszcze sporo poczekać.
Z innych ważnych inwestycji drogowych urzędnicy chcą w końcu ruszyć z odkładaną od lat budową drogi i mostu na Ślęzie, który połączy ulicę Racławicką z aleją Piastów. W przyszłym roku planowana jest budowa kolektora deszczowego wraz z wyprowadzeniem wód opadowych do rzeki Ślęzy.
Do przebudowy pójdzie też niemal kilometrowy odcinek ul. Okulickiego (od ul. Przedwiośnie do ul. Odolanowskiej), powinna też skończyć się przebudowa ul. Purkyniego od ul. Wyszyńskiego do ul. Kraińskiego, której start zapowiadany jest na czerwiec bieżącego roku.
W przygotowanym przez urzędników dokumencie znalazła się także odwlekana przebudowa ul. Starogroblowej, a także budowa ul. Nowogorlickiej.
Na placu Nowy Targ (nad budowanym parkingiem podziemnym) ma powstać jarmark spożywczy, w planach jest też kontynauacja zakrojonej na szeroką skalę rewitalizacji Nadodrza.
Oprócz rewitalizacji kamienic komunalnych, zagospodarowania kolejnych podwórek czy stworzenia dziedzińca artystycznego przy ul. Rydygiera, urzędnicy chcą realizować też tzw. projekty miękkie i wspierać działalność Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin.
Urzędnicy podkreślają, że ważne miejsce w polityce miasta zajmuje też edukacja, a poprzez budowę przedszkoli, rozbudowę budynków szkolnych na potrzeby utworzenia przedszkoli i zespołów szkolno-przedszkolnych ma zwiększyć się liczba miejsc w przedszkolach.
W planach na przyszły rok jest też zagospodarowanie parku Zachodniego i zalesienie 9 hektarów gruntów na Opatowicach.
A jakich Wy inwestycji oczekiwalibyście od urzędników w przyszłym roku? Zachęcamy do dyskusji.
Tagi: Aleja Wielkiej Wyspy, most wschodni, budowa Racławickiej, obwodnica leśnicy, plany Wrocławia na 2014, Narodowe Forum Muzyki, plac Nowy Targ, ESK 2016, rewitalizacja Nadodrza
Zobacz także
Komentarze (4):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Powódź 2024. Udało się! Koniec alarmu na Odrze we Wrocławiu! RELACJA NA ŻYWO
726493 -
Miejsca we Wrocławiu zagrożone powodzią. Gdzie mogą wylać rzeki?
149137 -
Odra pod Wrocławiem może być najwyższa w historii
46591 -
Dolny Śląsk: Alarm na rzekach już w 45 miejscach. Błyskawicznie przybywa wody! [AKTUALNY STAN RZEK]
45222 -
15 wrocławskich kamienic, które wyglądają jak z bajki! Oczarują Cię!
18709
Najczęściej komentowane
-
Wrocław: Odcinkowy pomiar prędkości na AOW. Oto stawki mandatów
7 -
Powódź 2024. Udało się! Koniec alarmu na Odrze we Wrocławiu! RELACJA NA ŻYWO
6 -
Wrocław: Policja wystawia mandaty kierowcom, którzy chcieli uchronić auta przed powodzią
6 -
Miejsca we Wrocławiu zagrożone powodzią. Gdzie mogą wylać rzeki?
5 -
Tak się buduje buspas na Jagodno. Zdjęcia z lotu ptaka
3
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~axel 2013-05-20
13:15:58
Brakuje zdecydowanie przebudowy dróg które są w krytycznym stanie: Zaporoska, Staszica, Pomorska, Wyszyńskiego, Nowowiejska, kawałek Suchej i Hubskiej + kawałek Pułaskiego do Kościuszki i Dyrekcyjna, powtórna przebudowa Pułaskiego do dwóch normalnych pasów jezdni, Powstańców Śląskich, Poznańskiej, dobudowanie nowych dróg: Trasy Strzegomskiej + tramwaj na Nowy Dwór + łącznik Gądowski, połączenie ronda przy Factory z obwodnicą (ul. Klecińska), Trasa Czeska, ulica Buforowa (2x2), ŚTP, Trasa Krakowska, Trasa Swojczycka, Obwodnica Śródmiejska (połączenie Żmigrodzkiej z Koroną), Łącznik Pawłowicki, rozbudowa dróg na Psim Polu (trasa Olimpijska , Nowolitewska i inne), Oś Inkubacji. Przystosowanie istniejącej infrasfruktury kolejowej do szybkiej kolei miejskiej + nowe przystanki.
~xenomorf 2013-05-20
16:52:24
Piękny koncert życzeń. axel powinien zostać Prezydentem Miasta i do lipca 2015 roku spełnić swoje życzenia.
~ 2013-05-21
08:06:38
Rada osiedla Oporów od kilku lat wnioskuje o zmianę kolejności realizacji inwestycji. Trasa Czeska (w uproszczeniu łącznik Avicenny-Ostrowskiego) powinien powstać przed budową przeprawy przez Ślęzę. Trasa odciąży osiedla mieszkaniowe (Muchobór i Oporów), natomiast most będzie mieć odwrotny skutek dla Oporowa, zwiększając jego atrakcyjność dla mieszkańców gminy Kąty Wrocławskie, jako drogi do/z centrum Wrocławia.
~tantus 2013-05-21
12:28:15
Ciekaw jestem jakie linie autobusowe i tramwajowe zostaną zlikwidowane w ramach tego "poprawiania jakości życia mieszkańców" oraz którym liniom zostanie zmniejszona częstotliwość kursowania. Fajnie, że w ramach wspierania komunikacji miejskiej rezygnuje się z ograniczania ruchu samochodowego w centrum, stawia się nowe sygnalizacje świetlne (na których tracą głównie tramwaje) oraz buduje się w centrum kolejne parkingi podziemne. Ciekawa logika...