zamknij

Wiadomości

Wiemy, na których skrzyżowaniach będą światłami utrudniać wjazd do miasta

2011-08-19, Autor: Bartłomiej Knapik
Karkonoska/Zwycięska, Mokronoska/Kwiatkowskiego, Czekoladowa przy Centrum Auchan oraz skrzyżowanie Żmigrodzkiej z obwodnicą Śródmiejską – na tych czterech skrzyżowaniach, po otworzeniu całej AOW, urzędnicy będą stopniowo wydłużać czerwone światło w kierunku centrum miasta. Tzw. bramkowanie to jeden z 8 punktów planu magistratu, by przenieść rucha aut na obwodnicę, a w centrum promować komunikację zbiorową.

Reklama

Chodzi o takie przestawianie świateł na wlotach do miasta, żeby sukcesywnie ubywało sekund do jazdy w kierunku centrum.
- Gdy zauważymy, że po otworzeniu obwodnicy mniej aut wjeżdża do miasta zabierzemy kilka sekund z jazdy na wprost i wydłużymy cykl dla skręcających z bocznych ulic. Ten proces będziemy powtarzać kilka razy, żeby nie robić zmian rewolucyjnie, ale ewolucyjnie i stopniowo zachęcać kierowców do jazdy obwodnicą – tłumaczy Elwira Nowak, zastępca dyrektora wydziału inżynierii miejskiej ds. zarządzania inwestycjami we wrocławskim magistracie..

Cel jest prosty – i jasno sprecyzowany:
- Chcemy zrobić wszystko, co jest możliwe, aby po uruchomieniu obwodnicy autostradowej przeniósł się na nią ruch tranzytowy – mówi Elwira Nowak, zastępca dyrektora wydziału inżynierii miejskiej ds. zarządzania inwestycjami we wrocławskim magistracie.

Oto lista skrzyżowań, na których ma być preferowany wjazd z bocznych ulic, kosztem tych w kierunku centrum:
Karkonoska – Zwycięska,
Mokronoska – Kwiatkowskiego,
Czekoladowa przy Centrum Auchan,
Żmigrodzka - Obwodnica Śródmiejska ( później Żmigrodzka - Lekarska - sygnalizacja obecnie na etapie budowy).

Dodatkowo magistrat planuje wystąpić do GDDKiA z prośbą o aktywne przekierowywanie na AOW ( poprzez odpowiednie programy sygnalizacji świetlnej i zmianę oznakowania ) ruchu wjeżdżającego do Wrocławia od strony MirkowaPlan magistratu składa się z ośmiu elementów.
1. Pierwszym etapem jest zmiana tzw. zielonych tablic kierujących na obwodnicę śródmiejską i autostradową. Polegać będzie on na wymianie prawie stu tablic na nowe. Z centrum nikt, kto nie wie jak jechać, nie zostanie skierowany bezpośrednio na Warszawę, czy Kudowę-Słone – ale białą tablicą na obwodnicę śródmiejską. Jeśli kierowca będzie dalej od Rynku – może zostać skierowany na A8, czyli obwodnicę autostradową. Szczegółowo o tym pomyśle możecie przeczytać tutaj.
2. Uszczelniona zostanie strefa zakazu wjazdu 18 ton.
- Do tej pory reagowaliśmy gdy kierowcy największych ciężarówek starali się naginać te przepisy. Teraz, gdy zostanie uruchomiona obwodnica, będzie dla nich alternatywa i zrobimy co się da, żeby najcięższy tranzyt omijał tą trasą miasto – wyjaśnia Elwira Nowak.

3. Trzeci punkt to właśnie „bramkowanie wjazdów.”4. Uprzywilejowanie komunikacji zbiorowej, czyli wydzielanie torowisk. W tym roku chodzi o Reymonta, Podwale (między Świdnicką a Sądową), Piastowską, Nowowiejską, Trzebnicką i Pomorską. W pierwszej połowie przyszłego roku Sienkiewicza, Jedności Narodowej i Słowiańską.5. Sterowanie światłami, czyli ITS. Na początku września system ruszy na 10. skrzyżowaniach Tramwaju Plus od pętli na Gaju do Borowskiej. Zaś w listopadzie na wszystkich liniach Tramwaju Plus. Światła będą się zmieniać tak, żeby tramwaje jeździły jak najszybciej.6. Kolejne uprzywilejowanie pieszych i rowerzystów w centrum (już w przyszłym roku). Piesi będą mieli więcej czasu na przejściach dla pieszych, a jednoślady kolejne kontrapasy.7. Budowa nowych przystanków w centrum miasta na Świętej Katarzyny przy pl. Nowy Targ, Krupnicza przy Narodowym Forum Muzyki, Kazimierza Wielkiego przy Gepperta oraz Grodzka na wysokości Odrzańskiej.

8. Ułatwienie samochodowego ruchu lokalnego.
- Do tej pory robiliśmy co się dało, żeby poprawiać przepustowość skrzyżowań. Teraz, gdy ruch będzie mniejszy, będziemy mogli ułatwić włączanie się do ruchu kierowcom z osiedli. Na przykład na skrzyżowaniu Kochanowskiego z Różyckiego z tej drugiej ulicy da się teraz skręcić tylko w jedną stronę. Teraz będziemy mogli dodać skręt w drugą stronę – wyjaśnia Elwira Nowak.

Co sądzą eksperci o tym planie?
– Patrząc na to, co do tej pory robiło miasto, to ten plan jest ambitny i nawet z rozmachem, tyle że to za mało i za późno – komentuje dr Maciej Kruszyna z Instytutu Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej. – Oczywiście cieszę się z niego, tyle że to są jedynie doraźne działania i obejmują tylko część miasta. Co z Muchoborem? Co z Zawidawiem? – dopytuje.

Przeczytajcie co na miejscu urzędników zrobiliby eksperci.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~ 2011-08-19
  09:31:28

  0 0

  Jak Pani Nowak się za to bierze wo będzie sieczka.............

 • ~ 2011-08-19
  10:10:34

  0 0

  5 skrzyżowań, to naprawdę szeroko zakrojony plan przemodelowania ruchu. Cała OŚ powinna iść do przeprogramowania.

 • ~set 2011-08-19
  10:27:55

  0 0

  Bezmyślność jest porażajaca. Oczywiście wszyscy zakładają, ze AOW będzie przejezdna.Gdyby słuchali radia i policji to by wiedzieli, ze na autostradzie też są wypadki i zablokowany przejazd. Nikt nie sprawdził jak w jesienny mglisty dzień będzie wyglądała nawierzchnia na tych łagodnych podjazdach, jaka bedzie widoczność i jak zachowają się mistrzowie kierownicy. Czy na moście będzie tworzyła się gołoledź? Zaskoczenie? To wilgotny kawałek miasta od mostu do Żmigrodzkiej. I co wtedy, jak poprowadzić ruch przez miasto, żeby się nie zakorkowało? Już teraz trzeba robić symulacje żeby wiedzieć jak sie zachować i jak pokierować tranzyt przez węzeł Szczecińska i stadion do Milenijnego.

 • ~ 2011-08-19
  10:29:50

  0 0

  Będziemy tracić jeszcze więcej czasu na światłach. Bo przecież czekać będzie nie tylko tranzyt, ale też Ci, którzy nie mają wyboru. Nadto system jest dziurawy jak ser szwajcarski. Przykładowo skrzyżowanie Mokronowska/Kwiatkowskiego można ominąć skręcając na rondzie przed nim w lewo i jadąc równoległą trasą przemysłową, na której szczęśliwie nie ma świateł.
  Nie tędy droga. Nie chodzi o utrudnianie życia kierowcom, lecz o facylitację alternatyw. A na proponowanych zmianach nikt nie skorzysta.

 • ~ 2011-08-19
  10:53:15

  0 0

  Errata: Mokronoska.

 • ~kde44 2011-08-19
  11:18:45

  0 0

  @~mlodywroclaw.pl - to nie jest utrudnianie życia kierowcom, tylko ułatwianie im życia. Zakłada się, że ruch na takich skrzyżowaniach będzie mniejszy z pewnych kierunków, więc planuje się wprowadzenie modyfikacji. To jest jak najbardziej korzystne dla wszystkich i jest to wręcz szokujący przypadek szybkiej reakcji UM na zmieniającą się rzeczywistość.
  Aczkolwiek wszyscy dobrze znamy twórczość Pani Nowak, więc ostatecznie powinniśmy się spodziewać, że radosne plany to jedno, a w rzeczywistości to będzie pewnie jakieś kuriozum.

 • ~ 2011-08-19
  11:56:16

  0 0

  Dzięki otwarciu AOW miasto przygotowało specjalny plan ułatwień dla ruchu samochodowego by wygodniej można było jeździć po Wrocławiu i zachęcić kolejnych posiadaczy aut do ich uzywania. Dzięki temu po mieście będzie się jeździło szybciej i wygodniej własnym samochodem. W dechę ;)

 • ~ 2011-08-19
  12:09:11

  0 0

  a jak z drugiego kierunku nie bedzie juz samochodow, to i tak nadal bedziemy czekac na czerwonym, tak? to jest myslenie z d... wziete... bo spadnie przepustowosc calego skrzyzowania, a jak slusznie tu juz zauwazono, niektorzy i tak tamtedy musza jechac, i przytrzymywanie ich na sile na drodze to jest wlasnie powiekszanie ruchu (korkow), bo tak to by szybciej odjechali, dojechali do celu i znikneli z drog. ale, spoko, robmy eksperymenty, i udawajmy ze cos robimy.

 • ~ 2011-08-19
  12:10:25

  0 0

  a, i oby nie wyszlo tak jak w mirkowie/dlugolece, gdzie teraz sa duze korki, bo komus zabraklo oleju w glowie.

 • ~radeon 2011-08-19
  12:22:38

  0 0

  A obwodnica to jest/będzie płatna czy nie? bo mysle ze to jest przeciez najwazniejsze dla nas- koszt

 • ~do Tomasz 2011-08-19
  12:24:01

  0 0

  ewidentnie masz coś do samochodów i ich kierowców. Nie udało ci sie prawka zrobić? bo nie rozumiem twojego zacietrzewienia. Jeśli ludzie chcą jeździć samochodem to niech jeżdżą/jeśli ludzie chcą jeździć KM to niech jeżdżą tylko dlaczego szerzych teorie zgnojenia jednej nacji aby druga (którą reprezentujesz) miała lepiej?

 • ~ms 2011-08-19
  12:41:08

  0 0

  Puk, puk! Czy ktoś tam myśli? Chyba nie tędy droga. Jaka niby jest alternatywa codziennego dojazdu do pracy do Wrocławia z południowych wiosek? Będzie latał jakiś samolot Bielany - Rynek, czy co?

 • ~r. 2011-08-19
  12:42:15

  0 0

  A jak zachowa się inteligentny system ITS gdy na środku dużego skrzyżowania utknie zepsuty tramwaj a za nim ustawi się kolejka dziesieciu następnych?

 • ~tram to szmelc 2011-08-19
  14:00:02

  0 0

  nada wtedy sygnał: ojejku, ojejku, autobusy jednak sa lepsze, ratuuunkuuuuuu!!!ale nie, no przeciez tramwaj to cacuszko, cud techniki i mysli człowiekaa jeszcze jak jest niebieski...

 • ~MamNickMamArgument 2011-08-19
  14:20:40

  0 0

  r nie bądź głupim trolem i nie zadawaj takich pytań...

 • ~ 2011-08-19
  14:41:56

  0 0

  jest wysłannik magistratu hehe zaczyna się wyzywanie od troli

 • ~MamNickMamArgument 2011-08-19
  14:46:56

  0 0

  tak ajem płatny klakier a pytanie ~r jest idiotyczne na poziomie gimnazjalnego trola (nie jest to jedyne forum gdzie takie rzeczy się omawiają i zawsze jest jakiś baran, który zada pytanie typu "czy tramwaj plus przefrunie jak się jakiś inny zepsuje na jego trasie")

 • ~antytramwaj 2011-08-19
  15:03:06

  0 0

  czy jakikolwiek tramwaj przefrunie gdy sie przed nim inny zepsuje albo bedzie wypadek? albo bedzie remont torowiska? albo drzewo przypieprzy w trakcje? albo zwrotnica sie zablokuje? no to zlikwudujmy tramwaje i zrobmy w ich miejsce buspasy, proste? (oczywiscie nie od razu w calym miescie, jak sie juz torowisko zuzyje i tramwaje rozklekocza)

 • ~oko 2011-08-19
  15:13:07

  0 0

  debilizm roku !! lepiej niech oznakują dobrze obwodnicę a nie czekają rok aż ktoś wyprodukuje znaki ! jak ktoś mieszka na Krzykach albo Osobowicach to będzie stał aż do śmierci !!

 • ~eastendgirl 2011-08-19
  17:07:15

  0 0

  NOBLA dla Geniuszy z najgenialniejsza E.Nowak na czele. AOW jest po to by zmniejszyć korki we Wrocławiu, to my sztucznie zwiększymy. Ot co! Dostawczaki, osobówki, autobusy które NIE MOGĄ I NIE CHCIAŁY jechać na AOW i walić na Warszawę będa teraz miały gorzej. Nobla trzeba Nowakowej, Nobla! Tysiące mieszkańców południa miasta jadących do pracy tak skorzysta z odciążenia ruchu tranzytowego przez AOW że Nowakowa sztucznie im korki wygeneruje

 • ~Mareczek1886 2011-08-19
  19:21:23

  0 0

  Bardzo dobrze. Trzeba w końcu zatrzymać hordy wiejskich patałachów blokujących całe miasto wzdłuż i wszerz. W końcu może ze Zwycięskiej będą mogli wyjechać NORMALNI obywatele tego miasta zamiast jeżdżących z/do Bielan wsioków. Ze 100 sekund proponuję skrócić cykl do 60 i podzielić w sposób bardziej korzystny dla Zwycięskiej niż jest to obecnie (obecnie mamy stosunek czasu jakieś 5:1 dla Karkonoskiej)

 • ~50 lat za murzynami 2011-08-23
  08:19:23

  0 0

  A co z taksówkami? Nikt nic nie robi żeby powstalo wiecej postoi TAXI! Taksówki muszą w centrum miasta stawac na przystankach np. Helios, bo w centrum jest zaledwie pare postoi Taxi a taksówek jest 3tys. A jak wiadomo we Wrocławiu wszystko dzieje sie w Centrum.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy podoba Ci się nowe logo Stadionu Wrocław?
Oddanych głosów: 182