Wiadomości

Wniosek o kontrolę NIK wytyka prezydentowi Sutrykowi wielomilionowe zaniedbania

2021-03-17, Autor: mgo

Aktywiści z Akcji Miasto oszacowali, że Wrocław traci kilkadziesiąt milionów złotych rocznie na złej polityce parkingowej. Wnieśli o kontrolę Najwyższej Izby Kontroli.

Reklama

Wrocławscy aktywiści z Akcji Miasto policzyli, że 84 proc. kierowców, który nie wnieśli opłaty za postój we wrocławskiej Strefie Płatnego Parkowania, nigdy nie dostało z tego powodu kary. Z ich analizy wynika również, że straż miejska zakłada ostatnio 10 razy mniej blokad niż kilka lat temu (spadek z 17 tys. do 1,7 tys. w 2020 r.).

W efekcie tych zaniechań, zdaniem Akcji Miasto, Wrocław może tracić rocznie nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Porównali też dochody z płatnego parkowania w dużych miastach i okazało się, że Wrocław jest na szarym końcu. Podają, że Kraków zarobi na płatnym parkowaniu 73 mln zł, Poznań 55 mln zł, a Wrocław - 13 mln zł,  a w przeliczeniu na jedno miejsce parkingowe - Gdynia zarabia 10 tys. zł, Szczecin 7,4 tys. zł, a Wrocław - 2,6 tys. zł. Dlatego też aktywiści złożyli wniosek o kontrolę NIK w tej sprawie. 

- Te środki powinny trafić głównie na osiedla w centrum miasta, bo taki był wniosek z konsultacji społecznych w sprawie rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania. Tymczasem auta stoją nielegalnie na niewyremontowanych chodnikach i nikt się nimi nie interesuje - mówi Aleksander Obłąk z Akcji Miasto. 

Aktywiści podkreślają, że obiecana przez prezydenta Sutryka walka z nielegalnym parkowaniem to tylko puste słowa.

- Parkowanie we Wrocławiu wciąż jest jedną wielką patologią. Nie rozumiemy tylko, dlaczego prezydent w odpowiedzi na różne pytania i propozycje mieszkańców mówi, że budżet miasta jest za mały - dodaje Jakub Nowotarski z Akcji Miasto. 

Przypomnijmy, że od marca we Wrocławiu wprowadzono Śródmiejską Strefę Parkowania z wyższymi stawkami za postój, które obowiązują codziennie, w wydłużonych godzinach. Pisaliśmy o tym tutaj. 

AKTUALIZACJA: MIASTO ODPOWIADA NA ZARZUTY AKTYWISTÓW

Oceń publikację: + 1 + 56 - 1 - 23

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
  • ~Paweł Smoliński 2021-03-20
    15:16:15

    13 0

    Napisano o jednej z przyczyn. Kolejną jest to, że wydawane są karnety i abonamenty dla pracowników wszystkich urzędów ponad miarę i blokowane są miejsca dla klientów, gdzie się nie pojedzie wszędzie pełno. Ważna Kolejna rzecz to wydawanie od lat pozwoleń na budowę bez zabezpieczenia miejsc parkingowych dla mieszkańców jak również pozwoleń na budowe tak dużych i wysokich budynków, które że wglądu na swoją pojemność zatykają przepustowość dróg wokół nich!!! A drogi w mieście wiadomo jakie są i nie z gumy. Do tego skorumpowane urzędy nadzoru budowlanego nie realizują żadnych swoich uprawnień dyscyplinujących inwestorów a nagminne wydają tymczasowe prawa użytkowania obiektów przekształcane z czasem w ostateczne odbiory jak minie fala krytyki. I na koniec uszczęśliwianie remontami ulic które po modernizacji utrudniają ruch pojazdów przykładem może być remont ulicy berenta i skrzyżowanie z Kasprowicza. Po remoncie i modernizacji nie mogą wyminąć się 2 autobusy w przeciwnych kierunkach a w obrębie skrzyżowania z Kasprowicza usytuowanie przystanków w taki sposób że gdy stają na nich autobusy to zablokowany jest całkowicie ruch. Kogo Sutryk wśród 13 000 urzędników w swoim wydziale architektury!!!??? Teoretyków przyklejonych do biurek i za biurka wydających popaprane decyzje!!!???

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.