Wiadomości

Wojewoda: To decyzja rządu, opłaty za AOW zostaną

2011-01-05, Autor: Bartłomiej Knapik
Cezary Grabarczyk powiedział dziś wojewodzie i marszałkowi: zmiany decyzji nie będzie, obwodnica autostradowa będzie płatna dla tranzytu oraz dla tych co będą nią wjeżdżać i wyjeżdżać.

Reklama

Wczoraj napisaliśmy, jako pierwsi o projekcie rozporządzenia w sprawie opłat na obwodnicy autostradowej, w któym czytamy: „za przejazd wskazanymi odcinkami autostrad płaciłyby natomiast pojazdy poruszające się w ruchu tranzytowym oraz pojazdy rozpoczynające lub kończące podróż na tych odcinkach.

Oznacza to, że obwodnica autostradowa będzie darmowa, ale tylko dla aut osobowych i motocykli. I to tylko wtedy, gdy będą jeździć między jednym a drugim osiedlem w mieście. Jeśli wrocławianin wracając z Warszawy będzie chciał obwodnicą dojechać np. do ul. Lotniczej – zapłaci jak wszyscy inni.

Rozległy się głosy, że może to pomyłka, że może trzeba zapisy inaczej interpretować. Niestety nie: - Udało się znaleźć w systemie takie oszczędności, jakie są w tym rozporządzeniu, czyli bezpłatna obwodnica będzie wewnątrz miasta. Więcej nie będzie, bo większego zmniejszenia dochodów nie zaakceptował rząd - powiedział nam Marek Skorupa wojewoda dolnośląski. - Można znaleźć inne rozwiązanie, gdyby tranzyt przeniósł się na ulice Wrocławia. Ale o rezygnacji z opłat za przejazd obwodnicą nie ma mowy – dodaje.

Oznacza to wprost, że Donald Tusk okłamał nas wszystkich mówiąc tuż przed wyborami: - Odcinki autostradowych obwodnic takich miast jak Wrocław będą bezpłatne – obiecywał we Wrocławiu premier Donald Tusk

Od sierpnia rząd wciąż nie przyjął nowelizacji ustawy, która zwalniałaby mieszkańców aglomeracji z opłat za przejazd autostradowymi obwodnicami. Projekt pojawił się dopiero teraz.

Jaki będzie efekt takich przepisów? Ministerstwo Infrastruktury twierdzi, że nie ma jeszcze stawek za przejazd obwodnicami. Czyli nie wiadomo np. ile kierowcy TIR-ów zapłacą, za przejazd przez naszą obwodnicę. Dzwoniąc po departamentach ministerstwa usłyszeliśmy jedynie, że będzie to nie więcej niż 2 zł za kilometr.
Jak łatwo obliczyć może to oznaczać opłatę do 70 zł za przejazd całą obwodnicą.

Czy firmy przewozowe nie będą chciały zaoszczędzić 70 złotych jadąc przez miasto? Samo ministerstwo infrastruktury szacowało już, że 65 proc. kierowców może wybierać jazdę za darmo zamiast płatne odcinki dróg.
W najgorszym przypadku powtórzy się to, co znamy choćby z Gliwic. Ciężarówki będą jeździć przez miasto. Pokazujemy te filmy raz za razem – i będziemy to wciąż robić – żebyście sami zobaczyli, co to oznacza:

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~ 2011-01-05
  16:36:27

  0 0

  Ja się zastanawiam jak będzie z egzekucją tego systemu.

 • ~ 2011-01-05
  17:10:50

  0 0

  Żal mi was wyborcy PO

 • ~ 2011-01-05
  17:19:18

  0 0

  To polityka, przed październikiem może się magicznie okazać że uda się jednak wprowadzić poprawki i wyzwolić nas od tego absurdu.
  Zresztą w innym wypadku PO może się ładnie pogrzebać we Wro, a wątpię by chcieli do tego doprowadzić.

 • ~ 2011-01-05
  17:29:30

  0 0

  meczace sa te filmiki z Gliwic do kazdego artykulu o tej tematyce Nie wiem czy zdajecie sobie sprawe ze jak obwodnica bedzie platna to nic sie nie zmieni nie bedzie wiekszego ruchu tirow przez miasto a to dlatego ze Wroclaw przeciez nie ma obwodnicy wiec ruch bedzie identyczny jak do tej pory

 • ~ 2011-01-05
  17:33:18

  0 0

  jaki jest sens budowy tej obwodnicy jak bedzie nia jezdzic 5-10% kierowcow , a reszta wybierze droge przez miasto ?Obwodnica bedzie pusta a Wroclaw dalej bedzie zakorkowany . Co znaczy ze mieszkancy Wroclawia beda zwolnieni z oplat ? Beda sprawdzac dowody osobiste na bramkach ?
  Albo PO zmieni ta decyzje albo sromotnie przegra we Wroclawiu ( no , chyba ze to kara za wybranie Dutkiewicza ? )

 • ~ 2011-01-05
  18:38:45

  0 0

  Oszuści skandal!!! Jedyna taka obwodnica na świecie!!! Nigdzie nie ma płatnych obwodnic tylko u nas! Czemu to ma służyć??? Po co wydawać miliardy na tą inwestycje jak i tak z przejazdu obwodnicą wielu kierowców będzie rezygnować i niszczyć i zatruwać Wrocław!!!

 • ~ 2011-01-05
  19:00:45

  0 0

  @mg wiem, że mogę być nudny dając filmiki z gliwic. ale dziś po raz kolejny 15 minut usiłował mnie przekonać jeden z polityków, że jak AOW będzie płatne, to i tak będzie tamtędy szybciej i TIR-y się tam przeniosą. Gliwice pokazują, że to nie jest prawda

 • ~ 2011-01-05
  19:20:01

  0 0

  Jeśli to przejdzie, to automatycznie ze zwolennika staję się przeciwnikiem PO. Tak się nie robi! Co za bzdura!

 • ~ 2011-01-05
  19:30:05

  0 0

  Panie Grabarczyk i Tusk, zastanówcie się co robicie! I tak $ na tym państwo nie zarobi bo nie znam nikogo kto zapłaciłby za przejazd obwodnicą choćby 20 zł. To oczywiste, że 95% samochodów pojedzie przez centrum. A Wrocław będzie wydawał miliony na naprawę jezdni, którą będą niszczyć tiry. A ludzie nadal będą tkwić w korkach. Fajnie się mówi, że jak ktoś raz na rok pojedzie sobie do Warszawy to zapłaci za obwodnicę. Ok. Tu mogę się zgodzić. Ale ktoś, kto codziennie pokonuje trasę nie będzie bulił takich pieniędzy! To oczywiste! Jak np. ktoś z Oleśnicy jeździ do pracy na zachód Wrocławia to będzie jeździł przez centrum, bo na pewno nie zaakceptuje wzrostu kosztów dojazdu do pracy o 400 zł miesięcznie (przy założeniu, że przejazd będzie za 10 zł. Wystarczy, że połowa ceny benzyny to podatki.
  Po prostu brak słów. Miliardy złotych wywalone w błoto. Szkoda, że nie zbudowali obwodnicy w standardzie drogi ekspresowej - byłoby za free.

 • ~ 2011-01-05
  19:39:39

  0 0

  nie trzeba oglądać filmów z Gliwic... Szanowni redaktorzy tuwroclaw.com. macie dobry sprzęt filmowy. Wystarczy stanąć na jednej z głównych trakcji tirów w naszym mieście, np. na Hallera i nagrać to co już się dzieje u nas... 80% rejestracji to auta z poza województwa. a więc jakaś połowa przejeżdża przez miasto (bo część to leasingi i firmowce) w tym spora grupa ciężarówek. A ludziom już szyby lataja w oknach.... i będzie jeszcze gorzej.. Wrzućmy do sieci filmy z naszego miasta i pokażmy światu i tym pajacom z wiejskiej jak tu jest ślicznie.

 • ~ 2011-01-05
  21:11:03

  0 0

  Szanwni Państwo , ulica Hallera nie jest wyjątkiem , zobaczcie co zrobił objazd drogi nr 8 przez ulice Śniadeckich , południowa część tej ulicy obniżyła się , ludziom domy popękały a nasze władze zadowolone , że po długim czasie oddali most do ruchu , ale to co zostało zniszczone to już nikogo nie interesuje.Krakowska , Sienkiewicza , Hallera jeszcze się trzyma , tylko czy okoliczni mieszkańcy też tak uważają? Jak się domy zaczną walić to wtedy powiedzą , że płatna obwodnica była błędem. Zaczną się kosztowne dochodzenia i szukanie winnych , tylko co z tego.

 • ~ 2011-01-05
  21:12:06

  0 0

  Won z takim wojewodą!

 • ~ 2011-01-05
  21:48:57

  0 0

  nie trzeba oglądać filmów z Gliwic... Szanowni redaktorzy tuwroclaw.com. macie dobry sprzęt filmowy. Wystarczy stanąć na jednej z głównych trakcji tirów w naszym mieście, np. na Hallera i nagrać to co już się dzieje u nas... 80% rejestracji to auta z poza województwa. a więc jakaś połowa przejeżdża przez miasto (bo część to leasingi i firmowce) w tym spora grupa ciężarówek. A ludziom już szyby lataja w oknach.... i będzie jeszcze gorzej.. Wrzućmy do sieci filmy z naszego miasta i pokażmy światu i tym pajacom z wiejskiej jak tu jest ślicznie.

 • ~ 2011-01-05
  22:13:36

  0 0

  Ludzie chcieli POpapranego rządu, to go maja....

 • ~ 2011-01-05
  22:24:40

  0 0

  qurwa jego mac czy ktoś się w końcu weźmie za ty je. matołów przecież to jest jakaś paranoja TYSKOMATOŁ z DEBILOGRABRCZYKIEM na czele widzę ze w tym kraju nie da się inaczej niż zebrać ludzi i zacząć palić opony i lać gnoi na wiejskiej

 • ~ 2011-01-06
  12:14:47

  0 0

  A jak ma sie do tego elektroniczny system poboru opłat ? http://moto.onet.pl/1632701,1,elektroniczne-myto-uderzy-po-kieszeni,artykul.html?node=15

  Wychodzi na to, że max dla ciężarowych za odcinek AOW wyjdzie 18,55 i wtedy moze faktycznie przekalkulują ze taniej wyjdzie zaplacić to niż starcić godzine pracy samochodu przez korki w mieście?... oczywiście pod warunkiem, ze na AOW się będzie jechać a nie stać w korku na światłach przy wylocie na dlugołekę

 • ~ 2011-01-06
  13:00:50

  0 0

  No to PO może się zacząć żegnać ze stołkami, nawet strach przed PiSem nie pomoże...

 • ~ 2011-01-06
  21:38:54

  0 0

  odłączmy Wrocław od Polski w końcu skończą się problemy regionu...

 • ~ 2011-01-06
  23:30:02

  0 0

  tyki... nie przesadzaj. dzięki spółkom miejskim itp Wrocław płaci znacznie wyższe ceny za usługi, niż inne miasta, a w gazetach ,, wszystko mamy naj"(stąd rząd mógł domniemywać, że tu dostatek i zbytek, więc możemy płacić) a takie ustalenia chyba nie tylko we Wrocławiu...może rząd nie uważa, ze ,,grzechem jest się nie zadłużać".Głupio sie skarżyć, że nas nie stać. to przeczy PR miasta gdzie żyje się ,,naj". Jesli chcesz odłączać się od Polski, to pomyśl...dług jest tu większy niż ogólny...kto straci? samo miasto już jest niewypłacalne, przeciez są problemy kredytowaniem przez banki. a może i lepiej, ze AOW dobije miasto? smutne, ale ono i tak już się nie podniesie, choćby i sposobem podobnym do dotacji na IBM, dostało ESK

 • ~ 2011-01-19
  15:29:09

  0 0

  Ile jeszcze obietnic Tusk złamie przed końcem swego rządzenia.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.