Wiadomości

Wreszcie otworzą AOW – od A4 do lotniska. Ale z autostrady na nią nie wjedziemy

2011-04-07, Autor: Bartłomiej Knapik
Miał być grudzień, potem styczeń i marzec, ale wszystko wskazuje, że wreszcie się doczekaliśmy: południowa część obwodnicy, między Kobierzycami a węzłem Lotnisko, będzie otwarta na przełomie kwietnia i maja. Tyle że, tak jak ostrzegaliśmy, do czasu zakończenia budowy całej AOW nie będzie się dało na nią wjechać z autostrady A4.

Reklama

- W drugiej połowie miesiąca wykonawca zakończy zasadnicze prace niezbędne do złożenia wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Procedura odbiorowa już się rozpoczęła, choć prowadzone są jeszcze prace wykończeniowe i porządkowe. Odbiory przebiegają dwuetapowo: analizowana jest dokumentacja całego odcinka (wszystkich obiektów inżynierskich, elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego, elementów ochrony środowiska, tzw. branży: np. energetyki, odwodnienia). Drugim etapem jest obowiązkowa inspekcja w terenie – tłumaczy nam jeszcze w lutym Michał Nowakowski z wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Cała procedura odbiorowa, to procedura skomplikowana i niezmiernie istotna, ponieważ kierowcy muszą jeździć po bezpiecznej trasie. Powiadomiliśmy już służby (straż pożarną, policję) o gotowości do otwarcia odcinka. Po procedurze odbiorowej odcinek od A4 do Lotniska zostanie oddany na przełomie kwietnia i maja - dodaje.To, że nie będzie się dało do otwarcia całej obwodnicy (podawane terminy są różne – od lipca do października) wjechać na nią z autostrady A4 nie jest tajemnicą przynajmniej od sierpnia ubiegłego roku. Właśnie tedy pisaliśmy, że na tym odcinku będzie na AOW obowiązywał zakaz wjazdu pojazdów cięższych niż 12 ton – a kierowca będzie mógł wjechać do miasta od południa z kierunku Magnice (krajową „ósemką”), ale nie skręcić z autostrady.
- Nie chcemy, żeby cały ruch przeniósł się od razu na ulice, które nie są na to gotowe – tłumaczyła nam już w sierpniu Elwira Nowak, zastępca dyrektora Wydziału Inżynierii Miejskiej ds. Zarządzania Inwestycjami we wrocławskim urzędzie miasta. Dokładnie chodzi o Graniczną, Strzegomską i wiecznie zatkane rondo Pileckiego (przy Mińskiej). - Taki wjazd będzie możliwy z drogi krajowej nr 8. Normalnie za to będzie się dało wyjechać z Wrocławia na południe – dodaje.

Oczywiście grupa niezadowolonych z tego, że jadąc z jednego kierunku (np. Kłodzka) wjedziemy obwodnicą do Wrocławia, ale już z np. z Jeleniej Góry czy Zgorzelca – nie. Tyle, że argument miejskich urzędników jest mocny: Strzegomska więcej aut raczej nie przejmie, a do czasu otworzenie północnego odcinka AOW to tą ulicą jechałby cały tranzyt.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~ 2011-04-07
  08:18:27

  0 0

  Czy z węzła Cesarzowice można będzie wjechać na obwodnicę w kierunku na lotnisko?

 • ~ 2011-04-07
  08:22:41

  0 0

  @jan - z tego co wiem, to na tym etapie planowania tak - choć cały ten odcinek ma być zamknięty dla pojazdów powyżej 12 ton

 • ~ 2011-04-07
  08:42:10

  0 0

  Trochę nieaktualne to pierwsze zdjęcie, bo DK5 jest poprowadzona przez Osobowicką, zamiast nowym odcinkiem Obwodnicy Śródmiejskiej. Ale w UM może nie wiedzą, że ten odcinek już jest otwarty :)

 • ~ 2011-04-07
  09:12:21

  0 0

  Panie Redaktorze, już kiedyś zwracałem Panu uwagę, że sformułowanie "nie będzie się dało" aż zgrzyta, jak się je czyta. Tłumaczył Pan, że to cytat z wypowiedzi przedstawicielki UM. Teraz znów się to pojawia, ale dołożył Pan coś, czego Pan po napisaniu nie przeczytał:"To, że nie będzie się dało do otwarcia całej obwodnicy (...) nie będzie wjazdu na nią z autostrady A4 nie jest tajemnicą przynajmniej od sierpnia ubiegłego roku." Może to tylko błąd interpunkcyjny sprawia, że tego nie da się czytać, a może zastosowana zasada "kopiuj-wklej" w odniesieniu do artykułu sprzed miesięcy. A co do Ronda Pileckiego, to gdyby to było rondo wg kodeksu drogowego, to nie byłoby takiego bałaganu. Teraz, jak Pan wie, pierwszeństwo ma ciąg Strzegomska-Mińska, więc nazywanie skrzyżowania z Graniczną rondem jest nieporozumieniem. A na marginesie, kiedy jakiś "ekspert" od komunikacji stworzy tam prawdziwe rondo? Pozdrawiam

 • ~ 2011-04-07
  10:03:28

  0 0

  Kierowcy pojazdów powyżej 12 ton będą "wniebowzięci" po kolejnym zakazie.

 • ~ 2011-04-07
  10:38:10

  0 0

  Ograniczenie wjazdu na A8 z kierunku A4 będzie ograniczeniem fikcyjnym. Kierowcy jadący A4, a chcący wjechać na A8 poprostu pojadą w kierunku Magnic, tam zrobią "nawrotkę" i już legalnie pojadą sobie w kierunku ND. Przed "rondem" Pileckiego korek zacznie się już na A8. Zobaczycie!

 • ~ 2011-04-07
  10:45:27

  0 0

  Ograniczenie wjazdu na A8 z kierunku A4 będzie ograniczeniem fikcyjnym. Kierowcy jadący A4, a chcący wjechać na A8 poprostu pojadą w kierunku Magnic, tam zrobią "nawrotkę" i już legalnie pojadą sobie w kierunku ND. Przed "rondem" Pileckiego korek zacznie się już na A8. Zobaczycie!

 • ~ 2011-04-07
  12:08:52

  0 0

  Zbudujcie autostardy i obwodnice z zakazem poruszania się tirów to będzie hit! Rekord Guinesa i nagroda Nobla gwarantowana!!! Znowu będziemy sławni!!!

 • ~ 2011-04-07
  13:53:42

  0 0

  nawet nie będą robić nawrotki poprostu zlamią zakaz i pojadą normalnie w kier. lotniska skoro obwodnica moga jechac a tylko nie moga na nia wiechac z A4 chore, no to nowy dwor i okoliczne osiedla bedą stały w fajnych koreczkach

 • ~ 2011-04-07
  13:58:17

  0 0

  @jj: a jak wjazd z autostrady będzie zablokowany betonowymi blokami tak jak jest teraz, to jak wjadą?

 • ~ 2011-04-07
  15:08:49

  0 0

  Niestety również mam pewne uwagi do tekstu - być może brakuje interpunkcji, być może czegoś innego ale jest to troszkę kosmato napisane.

  Przykład :

  Oczywiście grupa niezadowolonych z tego, że jadąc z jednego kierunku (np. Kłodzka) wjedziemy obwodnicą do Wrocławia, ale już z np. z Jeleniej Góry czy Zgorzelca – nie.

  Czytam to 4 raz i nadal nie rozumiem.

 • ~ 2011-05-06
  08:15:26

  0 0

  Wybieram się dzisiaj w kierunku Zgorzelca i mam pytanie. Czy można zjechać na A4 z AOW z kierunku północnego?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Najlepszy kandydat na senatora z okręgów wrocławskich to:


Oddanych głosów: 1819