WRO-BASKET: Decydujące rozstrzygnięcia

2011-06-13, Autor: Piotr Kolisko
Rozgrywki ligi Wro-Basket finiszują. W najbardziej emocjonującym meczu minionego wekendu aktualny mistrz ligi - Gerpol uległ drużynie HES 94 :98. Do sukcesu swoją ekipę poprowadził Przemysław Lewicki, który rzucił 44 punkty w tym ani razu nie pomylił się w 17 kolejnych rzutach wolnych.

Wyniki meczów ćwierćfinałowych:

Ganz - Tako AR: 58-60 (M. Pawlak 18 - D. Domagała 14)
Po 1szej kwarcie prowadził Ganz (9-7), po 2giej Tako (29-36), po 3ciej ponownie Ganz (44-43), który jednak w 35 minucie przegrywał już 51-58. W ciągu dwóch kolejnych minut wyrównał wynik, ale ostatnie punkty w meczu (minutę przed końcem) zdobył Dariusz Domagała, ustalając wynik na 58-60 dla Tako. W ostatniej akcji Marek Pawlak miał jeszcze szansę wyrównać, lecz chybił.

TST Kogeneracja - Warriors: 67-66 (A. Gołąb 26 - C. Działowski 21)

Niepokonana w sezonie regularnym Kogeneracja była o włos od porażki z teoretycznie słabszym przeciwnikiem, który prowadził przez cały mecz. TST dopadło Warriors dopiero w ostatniej kwarcie, która toczyła się punkt za punkt. Te dwa ostatnie - dające im zwycięstwo - zdobył na 0,6 sekundy do końca Piotr Widawski.

Gerpol - HES: 94-98 (F. Gryszko 22 - P. Lewicki 44)

HES zrewanżował się za porażkę w finale poprzedniej edycji, a sam mecz obfitował w rekordy: ilości punktów, ilości fauli (28-24 dla Gerpolu) i sumy punktów uzbieranej przez jednego zawodnika - Przemysław Lewicki uzyskał ich aż 44! Jego bilans z linii rzutów wolnych to 17/17, co jest kolejnym rekordem!

Święta Katarzyna - Sampraus: 78-77 (M. Groń 23 - P. Kuciemba 28)

Mecz 4 drużyny (Święta Katarzyna) z 5 drużyną (Sampraus) po sezonie zasadniczym był niezwykle zacięty i emocjonujący a do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka.
Pierwsza kwarta meczu zakończyła się nieznacznym prowadzeniem (25-22) dla drużyny Święta Katarzyna. W drugiej kwarcie meczu drużyna Sampraus zdołała odrobić tylko jeden punkt do rywali i na przerwę schodziła przegrywając 2 pkt. (35-33). Po przerwie, w trzeciej kwarcie meczu, zacięło się coś w drużynie Świętej Katarzyny. Zawodnicy tej drużyny nie trafiali seryjnie rzutów, a z kolei zawodnicy Sampraus trafiali praktycznie z każdej pozycji. Tą kwartę meczu zdecydowanie wygrała ekipa Sampraus (23-9) i przed ostatnimi 10 minutami meczu prowadzili 56-44. To co przytrafiło się zawodnikom Świętej Katarzyny w trzeciej kwarcie, spotkało zawodników Sampraus w czwartej kwarcie meczu. Zawodnicy tej drużyny przez 9 minut czwartej kwarty zdobyli zaledwie 5 pkt., a z kolei zawodnicy Świętej Katarzyny rzucili w tym czasie aż 21 pkt. I na 1 minutę przed końcem meczu prowadzili 4 pkt. Ostatnia minuta czwartej kwarty to szaleńcze, a co najważniejsze skuteczne akcje drużyny Sampraus, która zdobywając 6 pkt., przy tylko 2 pkt. Świętej Katarzyny doprowadziła do remisu - po 67. Zwycięstwo dla Świętej Katarzyny mógł jeszcze zapewnić M. Soboń (17 pkt.), który tuż przed końcową syreną wykonywał 2 rzuty wolne. Jednak nie trafił żadnego i tym samym konieczna była dogrywka. Pierwsze minuty dogrywki to dalszy ciąg skutecznych rzutów drużyny Sampraus zapoczątkowanych w ostatniej minucie czwartej kwarty i na 2 minuty przed końcem dogrywki to Sampraus był, prowadząc 4 pkt., bliżej półfinałów I ligi ALK WRO-BASKET. Końcówka dogrywki należała jednak do zawodników Świętej Katarzyny, a zwycięstwo swojej drużynie, na kilka sekund przed końcem dogrywki, zapewnił M. Soboń trafiając 1 z 2 rzutów wolnych.

W przyszły weekend (18.06) rozegrane zostaną półfinały 1 ligi, w których zmierzą się ze sobą:

1. TST Kogeneracja - Święta Katarzyna

2. HES - Tako AR.

Baraże zostaną rozegrane w przyszły weekend (18.06) oraz za 2 tygodnie (25.06 - wtedy także zostaną rozegrane mecze finałowe 1 ligi: o 3 i 1 miejsce). W barażach zagrają ze sobą: