Wiadomości
Ile zapłacilibyśmy za bezpłatną komunikację miejską dla dzieci?
Działacze stowarzyszeń Inicjatywa Polska i OK Wrocław 2018 już od ponad tygodnia zbierają podpisy pod obywatelskim projektem uchwały zakładającym wprowadzenie bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla dzieci w wieku szkolnym. Z wyliczeń aktywistów wynika, że wprowadzenie takiego programu uszczupli wrocławski budżet o 5 mln złotych. We wrocławskim magistracie mają jednak wątpliwości co do tej kwoty.
Z ogólnopolskim pomysłem wprowadzenia darmowych przejazdów komunikacją miejską dla dzieci już jakiś czas temu wystąpiło stowarzyszenie Inicjatywa Polska, którego twarzami są m.in. współprzewodnicząca partii Twój Ruch, Barbara Nowacka i Dariusz Joński z SLD. We Wrocławiu w zbiórce podpisów pod obywatelskim projektem uchwały „Dzieciaki bez biletów” zwalniającym najmłodszych wrocławian z obowiązku płacenia za przejazd komunikacją miejską w naszym mieście pomaga im stowarzyszenie OK Wrocław 2018.
Zobacz także
Zdaniem pomysłodawców takie rozwiązanie sprzyja budowie pozytywnych postaw społecznych, poprzez przyzwyczajanie mieszkańców miasta od najmłodszych lat do tego, że warto korzystać z komunikacji publicznej. Darmowe bilety mają też odciążyć domowe budżety, poprawić jakość powietrza w mieście oraz być jednym z elementów walki z korkami.
Gdyby wszyscy uprawnieni chcieli skorzystać z darmowych przejazdów, pomysł ten mógłby kosztować wrocławian nawet 15 mln złotych. Aktywiści oszacowali jednak, że na realizację programu wystarczy maksymalnie 5 mln złotych. Jak to możliwe? – Z danych GUS wiemy, że we wrocławskich szkołach uczy się 34,6 tys. dzieci. Z naszych doświadczeń wynika, że z podobnych projektów korzysta ok. 10-20% uprawnionych. Przyjęliśmy wariant optymistyczny, że we Wrocławiu z tej możliwości skorzysta 1/3 uprawnionych, stąd taka kwota – tłumaczy w rozmowie z portalem tuWroclaw.com Michał Górski ze stowarzyszenia OK Wrocław 2018.
Z takimi wyliczeniami nie zgadza się Arkadiusz Filipowski z wrocławskiego magistratu. – Nie można w ten sposób mówić o publicznych pieniądzach – odpowiada rzecznik urzędu miejskiego i zwraca uwagę na to, że realny koszt pomysłu jest w tej chwili nie do oszacowania.
Rzecznik przypomina jednocześnie, że uczniowie wrocławskich szkół już teraz korzystają z wielu ulg i zwolnień. – Uczniowie objęci są 50 proc. ulgą za bilety komunikacji miejskiej. Dodatkowo dzieci z rodzin wielodzietnych – zarejestrowanych w miejskim programie „2+3 i jeszcze więcej” – nie płacą za korzystanie z komunikacji miejskiej. Programem objętych jest ponad 20 tys. dzieci – przypomina Filipowski.
Na zakup biletu z miejskiej kasy już teraz mogą liczyć dzieci, które mieszkają w znacznej odległości od rejonowej podstawówki. Obecnie z takiej możliwości we Wrocławiu korzysta ok. 180 osób. – Jeżeli odległość do szkoły podstawowej przekracza 3 km, wówczas Miasto Wrocław pokrywa koszty dojazdu komunikacją miejską do placówki. Dodatkowo, jeżeli z jakieś lokalizacji dojeżdża większa grupa uczniów, to w pojeździe komunikacji obecny jest opiekun, a rodzicom przekazywana jest informacja o kursach z opiekunem – dodaje rzecznik.
Jeśli Inicjatywie Polskiej i OK Wrocław 2018 uda się zebrać odpowiednią liczbę podpisów, projekt uchwały trafi pod obrady rady miejskiej, która zadecyduje o tym, czy wszystkie wrocławskie dzieci zostaną zwolnione z opłat za przejazd komunikacją.
Czy wszyscy uczniowie wrocławskich szkół powinni jeździć komunikacją miejską za darmo?
Oddanych głosów: 1067
Tagi: komunikacja miejska, darmowa komunikacja, transport publiczny, darmowa komunikacja miejska, dzieciaki bez biletów, inicjatywa polska, ok wrocław 2018, urząd miejski wrocławia, inicjatywa uchwałoawcza, projekt uchwały
Zobacz także
Komentarze (1):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
10 najmodniejszych osiedli we Wrocławiu. Gdzie ludzie chcą mieszkać i dlaczego?
182709 -
Wrocławska codzienność sprzed lat. Kto to jeszcze pamięta?
95391 -
Nawet 60 tys. aut dziennie. To najbardziej ruchliwe ulice we Wrocławiu!
22996 -
Wypadek na krajowej "ósemce". Młoda kobieta zginęła pod kołami ciężarówki
9643 -
Fuszerka na TAT-cie. Autobusy nie mieszczą się na buspasie
9353
Najczęściej komentowane
-
Nawet 60 tys. aut dziennie. To najbardziej ruchliwe ulice we Wrocławiu!
3 -
Wrocławska codzienność sprzed lat. Kto to jeszcze pamięta?
3 -
Jagr zmienił fryzurę, Chybicka i Schetyna poglądy
3 -
Kilkanaście kilometrów korka na A4. Powód? Holowanie pojazdu
2 -
Bardzo groźnie na Przyjaźni: dwa tramwaje jechały wprost na siebie!
2
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~otto 2017-02-28
09:57:45
Uważam, że obecna ulga 50% jest wystarczająca. Poza tym wrocławskiej komunikacji potrzebne są dodatkowe środki, a nie pomysły jak zmniejszyć wpływy o miliony złotych.