Wiadomości
Wrocław: będzie debata o korzyściach i zagrożeniach jakie niesie CETA
Umowy gospodarczo-handlowe pomiędzy Unią Europejską a Kanadą i Stanami Zjednoczonymi wywołały wśród Polaków spore kontrowersje. W październiku na wrocławskim rynku odbył się nawet protest przeciwko podpisaniu tych umów. Już za niespełna tydzień na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu odbędzie się debata korzyściach i zagrożeniach, jakich możemy spodziewać się w ramach realizowania umowy CETA.
Unia Europejska, jako jedna z największych światowych potęg gospodarczych prowadzi aktywną polityką handlową. Tworzone przez nią strefy wolnego handlu, obszary bezcłowe i wszystkie działania zmierzające do integracji gospodarczej niosą ze sobą szeroki efekt w światowej gospodarce.
Zobacz także
Jako jej obywatele Unii Europejskiej dążymy do lepszego zrozumienia procesów zachodzących na naszych oczach, biorąc pod uwagę w szczególności umowę CETA. Ma ona doprowadzić do zniesienia należności celnych, zlikwidowania ograniczeń w dostępie do sektora zamówień publicznych, otwarcia rynku usług i stworzenia przejrzystych warunków dla inwestorów, a także zapobiegać nielegalnemu kopiowaniu innowacji i tradycyjnych produktów pochodzących z krajów UE.
Podczas kolejnego spotkania z cyklu „Z Widokiem na Europę” na Uniwersytecie Ekonomicznym będzie można prześledzić kwestie związane z negocjacjami umowy gospodarczo-handlowej między Unią Europejską a Kanadą, jej najistotniejsze zapisy oraz szereg szans i zagrożeń, jakie niesie ona dla Unii Europejskiej, w tym Polski, a także Kanady i całej gospodarki światowej, pochylając się szczególnie nad wszelkimi kontrowersjami, dotyczącymi bezpieczeństwa żywności, standardów konsumenckich, a także polityki – w perspektywie kompetencji organizacji ponadnarodowej i jej państw członkowskich.
Powyższe kwestie poruszone zostaną podczas spotkania „Z Widokiem na Umowy handlowe UE na przykładzie CETA”, które odbędzie się w środę 11 stycznia w godz. 12:00 – 14:00 na w budynku biblioteki UE przy ul. Komandorskiej 118/120 w sali 4W.
Gościem wydarzenia będzie Stephen de Boer - ambasador Kanady w Polsce, który otworzy spotkanie. Głos zabierze także Natalia Szczucka – dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej. W debacie udział wezmą:
-
dr Krzysztof Biegun – doktor w Katedrze Polityki Ekonomicznej i Europejskich Studiów Regionalnych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu;
-
Wojciech Sudoł - zastępca dyrektora w Ministerstwie Rozwoju;
-
Wojciech Talko - koordynator polityczny ds. negocjacji handlowych UE-USA w Dyrekcji Generalnej ds. Handlu w Komisji Europejskiej.
Debata organizowana jest przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Życzenia noworoczne na 2023 - gotowe do wysłania, naprawdę fajne życzenia na Nowy Rok
522231 -
Tak zmarł młody inżynier, którego martwego znaleziono w fosie we Wrocławiu. Są nowe infromacje
262441 -
Życzenia noworoczne 2023 - wyślij znajomym najlepsze życzenia noworoczne [31.12.2022 - 1.01.2023]
82578 -
Tak powstaje droga z Wrocławia do Czech. Otwarcie jeszcze w tym roku
67148 -
Życzenia noworoczne - bardzo fajne życzenia na rok 2023 - gotowe do wysłania [31.12.2022]
62992
Najczęściej komentowane
-
Mosty Pomorskie spóźnione o miesiąc. Zamiast je otworzyć, prezydent robi na nich... potańcówkę
4 -
Wrocław: Chaos na Trzebnickiej. Piesi nie mogli przejść na "zielonym"
3 -
Wypadek na autostradzie A4. Zderzyły się trzy pojazdy
3 -
Wrocławski PiS jak kadra Michniewicza
3 -
Wrocław wśród najbardziej zakorkowanych miast świata
3
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert